петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Илузија спасоносног евра

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 17 фебруар 2010 14:20
звездарац
Јасно, прецизно, тачно. Довољно је прочитати последњи пасус.

Међутим, савети господина Катића неће бити спроведени у дело. Бар не док је оваква политичка гарнитура на власти. Често чујемо како су ову владу састављали "страни амбасадори и домаћи тајкуни". Ретко добијемо одговор на питање зашто. А јасно је: задатак ове владе је да земљу доведе у дужничко ропство, а економију сведе на ниво банана-држава карипског региона. Управо то одговара интересима "страних амбасадора и домаћих тајкуна". Све остале приче служе за скретање пажње.
Препоруке:
0
0
2 среда, 17 фебруар 2010 14:43
mikan
cinjenica je da,je lakse uvoziti nego izvoziti i zato su svi nasi tajkuni izabrali ovo prvo-jer, lakse je uticati na lokalne policare nego pokustati da probijes led na strana trzista.
Srbija ima potencijal da izvozi ali,drzava mora da stvori atmosferu discipline i kvaliteta i da favorizuje (ne javno ali lukavo) lokalnu privredu.
nazalost-cini mi se da je nasa politicka elita veoma bliska onima koji bi i da uvoze i sljive.
fiskalno zdravje drzave je uvek bilo i uvek ce biti-ne samo politicka stabilnost nego ravnoteza uvoza i izvoza.bojim se da smo daleko i od jednog i od drugog.
Препоруке:
0
0
3 среда, 17 фебруар 2010 15:19
zivko curcic
pravo u centar.
Препоруке:
0
0
4 среда, 17 фебруар 2010 15:44
Бранко
"...а економисти (бар они) морају престати да стимулишу самообмане."

Да ли је у питању самообмана или само обмана?
Препоруке:
0
0
5 среда, 17 фебруар 2010 15:54
Goran
Sta reci? Citam clanke gospodina Katica po nekoliko puta i isaljem ih svojim prijateljima.
Препоруке:
0
0
6 среда, 17 фебруар 2010 16:57
The Tao
Када имају своју валуту, неразвијене земље могу потценити њену вредност и тиме себи створити шансу на суровом светском тржишту. Потцењена валута подстиче извоз, дестимулише увоз, обара домаћу потрошњу, подстиче производњу и инвестиције. Домаћа валута омогућава и вођење самосталне каматне политике и, кроз ту политику, подстицање инвестиција. То јесте тежак развојни пут, али лаког нема.


Vise nego tacno. Uzmimo primer Kine. Problem nije valuta nego nerad i bezidejnost koje ova Vlada forsira do iznemoglosti. Ona se bavi nasilnim donosenjem zakona po meri evropske unije za stvaranje atmosfere ropstva i zavisnosti od EU. Cilj ove Vlade je unistenje svega sto ima predznak samoodrzivost i srpski. Pretvoriti Srbe u robove EU je njihov moto.
Препоруке:
0
0
7 среда, 17 фебруар 2010 17:07
sava
Г.Катићу, радо и са одушевљењем читм ваше текстове које сматрам за економске аксиоме, али постоји једна квака која би гласила-ово је не спроводљиво. Иѕ 3 раѕлога:
1. СЕБИЧНОСТ.
Немогуће је очекивати од најмоћнијих људи у Србији,а који једини имају корист од ове погубне економије,да доѕволе да од сада неко други крене напред(пољопривредници,индустријалци...),а они зарад Србије и Срба потону. То је херојски чин и свакако не видим српске моћнике у том издању.
2.ИДЕОЛОШКИ
Девалвацијом динара, и усмеравањем новца у производњу, аутоматски драстично смањујете стандард становништва-можда чак и испод нивоа из 2000. па мантра о Европи и Милошевићу као сметњи очас пада у воду.
3.ПОЛИТИЧКИ
Ни једна политичка партија не може на власт,а тешко и да остане са јавним предлогом-грађани од сутра ће те теже живети, да би вам за 10 година било боље. За разлику од Кинеских власти, Српске немају државотворни карактер, већ интересџијски, који се спроводи бајковитим обећањима и катастрофалним учинком. На жалост, народ ће увек гласати за оног ко му обећава снове,а не за оног ко даје стварност.
Препоруке:
0
0
8 среда, 17 фебруар 2010 17:51
Sminka ne pomaze
Da je evro dobar (nemogucnost uticaja na domicilnu monetarnu politiku), imale bi ga i Danska, Svedska, Norveska, V.Britanija. Nadam se da Danska nece u skorijoj buducnosti sprovoditi referendum o uvodjenju evra, a ako to ucini, zelim da (novi referendum) dozivi sudbinu proslog :). Pouceni iskustvima Grcke, Irske, Spanije i Portugalije, mislim da je evro jaaako daleko - na srecu :)
Препоруке:
0
0
9 среда, 17 фебруар 2010 22:15
Jasna
@Savo
Jeste da narod vise voli lepa obecanja i snove,od surove realnosti,ali snovi ne traju dugo.
Kad nastupi budjenje,sta onda?
Препоруке:
0
0
10 среда, 17 фебруар 2010 23:23
Mirko
Gospodin Katic nije uocio glavni argument za uvodjenje evra a to je finansijska disciplina bez koje nema ekonomske stabilnosti.Tacno je da bi uvodjenjem evra nepotrebno placali robom i uslugama domace transakcione potrebe ali se to moze prevazici cvrstim i garantovanim vezivanjem dinara za evro.Potsecam vas da je u prvoj fazi sprovodjenja tzv. Avramovicevog programa ne samo novi dinar vec i stari stabilizovan u odnosu na DM te da je i inflacija privremeno obuzdana. Pokazalo se kasnije da je to bio samo privremeni trik jer deficiti javne potrosnje nisu sanirani.Pod maskom toboznje zastite domace privrede krije se i dalje neobuzdani ekonomski pa i politicki voluntarizam nosilaca politicke vlasti koji je izgleda nasa istorijska sudbina.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 18 фебруар 2010 01:48
Misa
@Mirko
Na primeru Grcke videi se da evro ne donosi finansijsku disciplinu, a uskoro cemo, na istom primeru, videti koliko je bolno prilagodjavanje kad nemate sopstvenu valutu.
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 18 фебруар 2010 10:55
Vladimir Dž
Tekst je dobar. Nemam primedbi, samo kad bi bio pristalica trenutne ideje centralnog bankarstva koji se nalazi u privatnim rukama (Gospodim Mladen Banjac je lepo to opisao u svojim tekstovima). Da sam na toj liniji, predloženi tekst bi bio sasvim u redu. Ne tvrdim da je Gosp. Katić zagovornik te politike. Međutim, postojeći sistem samo kratkoročno odlaže kolaps. Sistem uvek stvara dug i matematički je nemoguće izaći iz dužničkog ropstva. Primer Kine nije nikakav primer da se može proizvoditi i vraćati kredite. Ovo iz vrlo prostog razloga što njihova centralna banka “daje” novac privredi bez kamata, u velikom procentu to jest. Reformu monetarnog sistema trebaju da urade sami zapadnjaci, ne mi. Mi smo puka ekpsozitura međunarodnih bankara i sledimo njihov diktat. Vraćanja na dinar je dobra ideja. Međutim i ta ideja ima svoju lošu stranu. Pitanje da li će međunarodni bankari pristati da stave dinar na listu konvertibilnosti i da li će nam dati pristup tržištima, resursima, tehnologijama, …Šta nam vredi nekonvertibilni dinar ako moramo robu da trampimo za robu. Sada smo totalno okruženi EU članicama a tržišta na kojima možemo da vršimo barter su još dalje nego ranije. Ne vidim ni mogućnost da zapadnjaci reše pitanje Istoka. Tamo su im njihovi bankarski oligarsi napravili pravi raj na zemlji. Ja to zovem “merkantelizam 21 veka“, gde za razliku od onog pre više vekova, gde su plememitih metali bili fokus vrednosti, danas imamo jeftinu radnu snagu Kine i Indije. Ona se drži namerno na niskim nadnicama kao i kurs juana, ovo sve iz razloga prelivanja investicija i stavljanje sveta u zavisnički položaj u odnosu na njihovu robu. Od ovog nema odbrane. Ne ako se držimo postojećih zakona neoliberalizma. Ne vidim nikakvu mogućnost da mi rešimo našu agoniju (koja će se još više produbljivati), dok se neke druge nacije ne probude. U prvom redu mislim na američki i nemački narod.
Препоруке:
0
0
13 петак, 19 фебруар 2010 16:36
летоније
@Јасна
Е, па то је моментат кад дроге ступају на сцену.
Препоруке:
0
0
14 среда, 24 фебруар 2010 15:54
šarka
BRAVO. Ako Vam nešto znači moje mišljenje ovo je klasika i ovo se na fakultetu uči u drugoj godini.
Profesorima koji sada pomažu vladi ili treba obnoviti ova znanja ili se radi o nečem drugom - NEDOSTATKU PROFESIONALNE ETIKE I SAMOPOŠTOVANJA
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер