Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Vreme je za ukidanje privilegija

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 04 februar 2010 13:41
Bojan
Ovo smanjenje tj. izjednačavanje treba da bude uvedeno kao dio sveobuhvatnog paketa mjera.
Npr. ako se ženama uskraćuje dosadašnje pravo na kraći radni staž ili višu penziju (šta god, različiti sistemi se koriste za obračune itd), onda treba pogledati šta je korijen tog prava.

Slažem se sa autorom da danas žene ne rađaju djecu kao nekad, eventualno 1-2 što je nedovoljno i nije u skladu sa privilegijama. Podsjetimo se, prosjek EU je 1,2 djeteta po ženi, a za normalno produženje populacije potrebno je 2,1.

U tom smislu potrebno je aktivirati drugi sistem mjera koji bi u okolnostima kada su muškarci i žene jednaki pred penzijskim sistemom, uveo da država ili ko već plaća staž i daje određene plate ženama za vrijeme porodiljskog bolovanja i neki period poslije toga. Tada bi se donekle riješila sva ova pitanja, jer žene koje ne žele da rađaju moći će da se posvete karijeri i imaju penzije kao i muškarci, a žene koje odluče da rađaju djecu neće biti u značajnom zaostatku za njima zbog svoje odluke da rode, bar u pogledu penzije primanja itd. Slično bi se moralo raditi i sa muškacima, iako ne rađaju djecu i oni snose taj teret.

U stvari potrebno je čitav sistem prevrnuti i dati ljudima mogućnost da biraju i u skladu sa tim nose posledice. Mislim da nije pošteno od strane države i društva sadašnje stanje vrednovanja rađanja i odgajanja djece. Ako se taj problem ne riješi džabe reforme penzijskog sektora i svega kada u budućnosti neće imati ko da zarađuje penzije, ili u drugom slučaju, na ovoj teritoriji neće važiti zakoni Srbije već neke druge, aktivnije i fleksibilnije države odnosno naroda.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 04 februar 2010 13:52
Svetozar Maksimović
"Gde to ima da žena sa 55 godina ode u penziju i još lepo živi" - reči jednog političara nakon 5. oktobra. Ako se do sada ne vidi ko je srušio Jugoslaviju i pristojan život, onda mu treba smanjiti penziju,platu i život, kako traže spoljni faktori.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 04 februar 2010 15:32
Smilja
Svasta!Tolike medjunarodne institucije (EU,FAO,UNICEF) uradile su tone statistika o vecoj psihickoj i fizickoj opterecenosti zena (plus manja fizicka snaga) a G.Mijatovic to ne priznaje!
Lici na onaj voc u kome Crnogorac ceo dan lezi i hukce:
-Ja,gledam onu moju znu kako vasceli dan radi,kuva,pere,brise,pegla,uci s djecom-umorih se gledajuci!
Bice da je G-dja Mijatovic to prespustila suprugu!
E,kakvi se razlozi pronalaze da bi DS smanjio izdavanja iz penzijskog fonda!
Jos malo pa ce SZO i slicni sve preko 65 slati u "Vecna Lovista".
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 04 februar 2010 17:33
remmiz
He he...
Kad covjek procita naslov "VRAME JE ZA UKIDANJE PRIVILEGIJA" mogao bi da pomisli da hoce da ukinu sluzbena vozila i vozace za sekretarice sekretarica ministarstva za mlacenje prazne slame.

Ali ne..dragi penzioneri, vi ste ti koji su privilegovani.Narocito mlade penzionerke koje su hitale na biralista da konacno izaberu predsjednika koji je pravi maneken.Lijep i naocit,pravi evropski gospodin.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 04 februar 2010 20:50
Boba
Dragi direktore,
Kad se pitate da li je pravedno da dvoje u svemu jednakih ljudi jedan ima uvek veću penziju, treba da se upitate zašto je direktor ekonomskih studija CLDS-a muškarac. Pomeritese onom dugom jednakom - ustupite to direktorsko mesto jednoj od mnogobrojnih žena u Srbiji koje su jednako kompetentne za to mesto na kojem vi sedite i pišete đta pišete (nije ovo jedina već jedan od mnogobrojnih nekompetentnih pisanija).
Svakako ste dovoljno obrazovani da znate da postoji jedna privilegija koju ženi nije moguće ukinnuti - materinstvo. To niste izživeli i nemožete suditi o tom, šta to znači i šta to zaslužuje.To svakako ne znači da žene koje nisu rađale ne treba da imaju privilegiju o kojoj pišete, jer je svakoj poslovno uspešnoj ženi trbalo mnogo više snage i zalaganja i trošenja svog životnog resursa da postane kako kažete "rukovodioc" i, iza svake uspešne žene stoji još jedna žena koja joj pomaže u kućnim i drugim poslovima da bi se ona davala struci. Zar mislite da aktuelnu ministarku pravde ništa ne košta to što je poćela da radi tri dana posle porođaja (pre nego su se karlične i druge kosti vratile na svoje mesto, zar ne mislite da će se zbog toga brze potrošiti nego njen kolega ministar koji nemože osetiti porođajne bolove.
Pišem smo o jednom osnovu po kojem žene zasluđuju da imaju zakonsku mogućnost da idu u punu penziju pet godine ranije nego muškarci, a ima još i još osnova na koje neću da trošim vreme, jer treba da spremam većeru za muža koji sad čuva unuku da bi ćerka mogla da "gura struku".
Sasvim sam sigurna da se lično slažete sa navedenim, ali verovatno pišete u cilju pripreme javnosti na očekivana rešenja reforme penzionog sistema.
Boba, majka, žena priznata u struci i namerna da radi do ispunjenja broja godina potrebnih za penzionisanje muškaraca
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 04 februar 2010 21:19
milena ankic
Ovi levicari (toboz borci za prava radnika) su
naslednici komunistickih mantri o ravnopravnosti.
Tako je Jovanka Broz masuci belim rukavicama iz
automobila porucila radnicama u fabrici kako su boze moj ravnopravne.Kakava ironija!
Ako nam ovi vlastodrsci penzionog fonda budu krojili kapu necemo imati sanse ni da ostvarimo penzije ,a pitanje za koju godinu da li ce para u kasi uopste biti.Tako cemo svi biti ravnopravni jer penzija nece biti?
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 04 februar 2010 21:21
Nikola Smolenski
svakoj poslovno uspešnoj ženi trbalo mnogo više snage i zalaganja i trošenja svog životnog resursa da postane kako kažete "rukovodioc"


Mnogo više od čega? Zašto bi joj trebalo mnogo više od muškarca istog obrazovanja i sposobnosti?

Zar mislite da aktuelnu ministarku pravde ništa ne košta to što je poćela da radi tri dana posle porođaja (pre nego su se karlične i druge kosti vratile na svoje mesto, zar ne mislite da će se zbog toga brze potrošiti nego njen kolega ministar koji nemože osetiti porođajne bolove.


Sa ovim se već slažem i predlažem međurešenje: dve godine ranija penzija po svakom rođenom detetu.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 04 februar 2010 22:20
zoran
Mislim da je mnogo postenije da se obracunava prema prosecnom trajanju zivota. Npr. ako jedni zive u proseku 72 godine, a drugi 76, a svi se penzionisu sa 65, onda oni prvi provode u penziji prosecno 7 godina, a ovi drugi 11 god. To ne bi bilo posteno, sa ovim brojevima, 11/6=1,57 znaci drugi provode 1,6 puta duze u penziji i toliko vise para potrose. Godine sa koliko se ide u penziju treba obracunavati u odnosu na ocekivano vreme koje ce se provesti u penziji.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 04 februar 2010 22:26
Milena Matić
Uh,uh,uh, strašno. Moja majka je u SFRJ BILA povremeno plaćena kao i moj otac, iste su dobi i iste kvalifikacije, ali je ona češće obavljala više i značajnije poslove i funkcije od njega, da ne pričam o partijskom pritisku. Ta se trenutna razlika među platama brzo srozala u tatinu korist. Ona je rodila mene i brata, morala da nas ostavi u jaslice pre naaših doživljenih 4 meseca, a rukovodioci su je popreko gledali kao "suviše materinski posvećenu", te se o deci u firmama, na rukovodećim mestima, nije smelo pričati sa ženske strane. Anno domini 1964-1974. SFRJ. Ne razumem kako se muškarac u ovoj zemlji može osećati ugroženim od strane žena, koje treba da rade, rode, privrede. Sramotan stav.
Preporuke:
0
0
10 petak, 05 februar 2010 00:12
zoran
Ne razumem kako se muškarac u ovoj zemlji može osećati ugroženim od strane žena, koje treba da rade, rode, privrede. Sramotan stav.


Izvinjavam se sto ponovo saljem komentar, ali moram da odgovorim. To su, manje vise, partikularne situacije. Slazem se da je ranije, u SFRJ, preovladjivao "Balkanski mentalitet" i da je zena, uglavnom, dobijala losije poslove i manju platu, ali stvari su se promenile. Recimo, sin mog prijatelja je obucio svoju koleginicu sa fakulteta da radi njegov posao pre nego sto je otisao u vojsku. To je bilo negde pocetkom 2000-tih. Ona je, u medjuvremenu, avanzovala, uzela njegovo radno mesto (on je izgubio posao), udala se za sefa stranca i rodila mu dete. A sin mog prijatelja je izgubio godinu dana u najboljim godinama zivota, nije mu isao staz, i vratio se na biro. Danas je, jos uvek, nezaposlen, a ona sve vreme ima staz sa dobrom platom. Ima primera i jedne i druge vrste. Naravoucenije: partikularne situacije ovde nisu dobar nacin da se izvlace opsta pravila.
Preporuke:
0
0
11 petak, 05 februar 2010 01:29
Darko Stanojević
Prema procenama RZS, u Srbiji ima oko 200.000 žljna više nego muškaraca (2008).

Otuda opravdana briga da one ne "izedu supstancu", između ostalog.
Preporuke:
0
0
12 petak, 05 februar 2010 08:43
jelisaveta
sramota!!! nemam nikakve privilegije, a svi pricaju o ravnopravnosti koju JA nisam trazila, jer znam da nismo isti, niti zelim da budemo isti. Bog nas nije stvorio iste. Najvise sto me nervira sto se matrinstvom razbacujemo kao djubretom. Kakve sve vratolomije jedna zena mora da pretrpi da bi radila, podigla decu zdravu, bez pomoci baba i deda TO NJENA DUSA ZNA.
Ovo me razmisljanje toliko razljutilo, da posle nije ni cude sto u ovim velikim gradovima nadju leseve staraca, koje danima niko nije obisao, jer su deca otisla i nemaju vremena moraju da se bore za RAVNOPRAVNOST i SEBICNOST i UKIDANJE PRIVILEGIJA.
Preporuke:
0
0
13 petak, 05 februar 2010 11:31
Pravda i privilegije
Znaci, jedan Rom radnik gradske cistoce ima pravo na 1o godina penzije manje od jedne zene recimo poslanice zato sto je muskarac? Posto mora da radi 5 godina duze od nje a po statistikama ce kao muskarac umreti 5 godina mladji od nje. Stvarno posteno nema sta.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 07 februar 2010 14:22
Svetislav Kostić
Kada jedan čovjek sa strane, potpuno neupučen u zbivanja u Srbiji, neobuhvaćen masovnim ispiranjem ljudskih mozgova tokom poslednje decenije i bez da iz bliza doživljavao nacistička suđenja njemačkim generalima i forme radikalnog komunizma u vremenima totalno dirigovanog jednoumlja iz jedne centrale vladajućeg sistema uz zdušnu saradnju poslušnih kako gostujućih tako i od režima pod ugovorom zaposlenih egzekutora sa pisačih stolova i pratio kako poneki od dojučerašnjih Hitlerovih genarala posle neuspjelog atentata 1944. skrušeno sluša psovke i uvrede crnomantijaša za sudskim stolom kao mala neposlušna djeca ili kako smenjeni komunistički funkcioneri jer nisu slijedili liniju "kako treba" traže za sebe smrtnu kaznu, jedan takav savremenik koji prespavao postnacistička vremena i pod komunizmu opisanu fazu, pomislio bi kod čitanja ovog neljudskog pamfleta, nedostojnog ne samo srpskog, nego i opštenito ljudskog bića, pomislio bi da se vratio u vremena decenije unazad. Na temu u naslovu: Nije u pitanju koji pol živi duže, nego kako žive. Priroda se postarala da ima nemali broj atraktivnih i agilnih muškaraca i sa 60 godina, kada su žene u socijalističkoj Jugoslaviji išle u penziju. Doduše u jednom vremenu kada se nekakav MMF tamo u izrabljivačkoj Americi nije mogao da miješa u unutrašnjw stvari, zakonodavstva i ekonomije drugih zemalja. Žene žive duže, ali još brže stare. Žene sa 60 - 65 godina jedva da mogu sprećiti da sportskim aktivnostima ili kozmetikom odgode proces staranja. Muskarci to mogu već zbog muskulature s kojom ih podarila priroda, koja znala zašto to čini. I ne smije se zaboraviti, da su žene te koje djecu rađaju i najveći dio svog života provedu u intenzivnom odgajanju djece sa kojom ih sudbina povezuje od trenutka zaćeća pa do punoljetstva, ponekad i duže. Dok očevi čitaju novine, gledaju fusbal ili još sa 50-55 god. starosti ganjaju cure ili tuđe žene. To sa zajedničkim odlaskom u penziju jeste jedna licemjerna uranilovka. Zar ne, g. Mijatoviću?
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 08 februar 2010 11:54
Jedna pravnica
Diplomirala sam, magistrirala i doktorirala prava. Ceo radni vek sam provela u jednoj naučnoj ustanovi. Odgajila sam dvoje dece bez problema jer je u institutima radno vreme fleksibilno. Saradnici podnose izveštaj o radu godišnje, ali faktička kontrola uradjenog postoji tek nakon petogodišnjeg perioda jer nadležno ministarstvo finansira izradu projekata za period od pet godina. Nakon toga se započinje novo istraživanje i pristupa izradi novog projekta za period od sledećih pet godina. Nikada nisam bila diskriminisana ni na fakultetu ni na radnom mestu -jedino su bili relevantni rezultati mog rada. Osećam se privilegovanom zato što sam radila posao koji volim u više nego povoljnim uslovima. Ukratko, ako bi trebalo da postoje neke privilegije u pogledu godina potrebnih za odlazak u penziju onda bi trebalo praviti razliku prema tome gde je ko radio i pod kakvim uslovima, a ne da li je u pitanju muškarac ili žena. Drugo je pitanje što cela ova priča o privilegijama, iz pera gospodina Mijatovića,saradnika Centra za liberalno-demokratske studije, predstavlja najverovatnije uvod u pogoršanje položaja SVIH penzionera – i muškaraca i žena.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 08 februar 2010 12:05
Dragan
Kako je lepo živeti u Beogradu, pa još u krugu dvojke. Nije ovo tekst ni predlog koji može da napiše jedan doktor nauka. Za studenta je ovo OK, ali za doktora nauka...Prilično tanko. Napisano na osnovu suvoparne statistike, bez ikakvog suštinskog poznavanja stanja i prilika u kojima funkcionišu naša privreda, i to pogotovo privatni sektor, etnoloških, demografskih kretanja...
Preporuke:
0
0
17 nedelja, 14 februar 2010 14:03
Milorad Stanojlović
Gospodinu Bošku Mijatoviću, autoru teksta, duboko se izvinjavam što sam tek sada video njegov tekst. Zapravo, video sam ga verovatno odmah, ali sam ga prevideo, budući da sam umišljen kako samo ja vidim jedan problem, a drugi ne haju. Nije tačno.
Uzrok mom ekstatičnom pisanju je tema kojom se autor bavio. Ali nikako nije reč o penzijama, muškarcima i „lepšim polovinama“.
Nisam odavno nigde pročitao, pogotovu u naslovu, reč – privilegija. Čak sam jednom veštaku (ekspertu) za korupciju pisao i pitao o tome gde su nestale privilegije, zar je moguće da ih više nema, već vidimo samo korupciju. Naveo sam mu i primer basnoslovnih honorara u RIK-u i naveo da to nije korupcija, jer je sve po zakonu bilo, na tanjiru, uzmili ili baci. Znači, nije korupcija, ali jeste privilegija, pa niko nije bacio...
Ta praksa zavere, da se o privilegijama ne govori ni tiho, akamoli glasno, optužuje sve nas i celo društvo, osim ako nismo levičari.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner