петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Платани и медији

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 01 фебруар 2010 15:01
Дијете Грујица
Не знам ста је ту чудно?Па зна се ко је главни уредник медија у Србији.Наравно, не Борис Тадић.O њему слободно (и са правом) можете све да кажете чак и у појединим режимским новинама.Али када сте последљи пут, било где, чули неку критику на рачун млађаног и притом више него добростојећег београдског градоначелника?
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 01 фебруар 2010 15:02
Милорад Ђошић
Прочитати мишљење професора Малетина у Куриру.
Неке европске па и наше куће хвале се традицијом од 200,300 па и више година.
Уништити традицију и подвући је на број 200 је изгледа постао задатак, јер број 200 је баш онако најлепши.
Предлог:-Написати петицију и послати је у канадску амбасаду, на чијој се застави вијори платанов лист.

П.С. Или можда да уместо платана засадимо шљиву стерлејку. Ни пожегачу, ни маџарку, него баш њу.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 01 фебруар 2010 15:11
Marko
Fanstastičan tekst kao i izbor teme!Ono što tekstu nedostaje, je šta da URADIMO da odbranimo platane, odnosno javni interes?
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 01 фебруар 2010 15:34
zivko curcic
pravo stanje stvari. slicna je prica i sa zvezdarskom sumom. takodje identicna situacija je i sa cenejskim salasima, gde se grubo krsi plan generalne regulacije naselja cenej, zarad interesa pojedinca koji hoce da izgradi farmu od 15.000 kokosaka u srcu grupisanih salasa. ovih dana cemo podneti tri tuzbe, videcemo kako ce reformisano sudstvo da odgovori na njih. inace na jednu koju smo podneli pre tri meseca niko ne odgovara.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 01 фебруар 2010 16:08
Dejan
Elektronske medije skoro u potpunosti kontroliše okruženje predsednika Tadića. Oni pokreću teme, usmetavaju pažnje javnosti, određene teme drže zatvorenim. A verujem da im plan za platane neće proći, dosta ljudi je spremno i svojim telima da brane živote platana
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 01 фебруар 2010 17:52
Mićko
To, majstore! Dobar tekst, životne teme. Demokratija na nivou "korena trave", odbrana sveta našeg svakodnevnog života - tu nam je spas.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 01 фебруар 2010 17:55
Beogradski platani
Naravno da ovo nije trivijalna stvar! I tacno je da, naizgled , na malom i pojedinacnom pokazuje punu prirodu odnarodjenog, antidrzavnog, protivprirodnog, nasilnicnog i stetocinskog rezima. Istina je da je potrebno delovati, ali hitno! Da se pokrene potpisivanje peticije bar, ili akcija slicna "Petom parkicu" . Ili najbolje i jedno i drugo.Kad se jednom poseku stoletna stabla, za naseg zivota vise necemo videti tolika. Imamo primer vec ulice Kralja Milana. Istom secom je od senovite glavne gradske staze postala putanja kojom je u vrele letnje dane neprijatno proci. Uz to su da zjape ostale brojne propale fasade i stracare. Neko se zaista svojski trudi ta taj grad postane zalosno ruglo.Mozda bi za pocetak trebalo proveriti da li to neko sada "valja" sadnice,i to neko kome se moze da sece gde i kako hoce. Dosta samovolji, dosta teroru, dosta unistavanju Beograda i Srbije! Ne zavaravajmo se, veci je ovo problem i od nezaposlenosti, jer proizvodne pogone mozete napraviti za nekoliko meseci, a da nam ponovo niknu isti takvi platani treba da prodje osamdeset godina!
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 01 фебруар 2010 19:20
Vukoman
Крчење Булевара донеће радост и Паркинг сервису. Стотине нових паркинг места. Паре, паре, паре и само паре.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 01 фебруар 2010 19:23
Milos
Da, kriticko novinarstvo je definitivno preminulo.

Evo, jos jedan mali prilog: Pre neki dan direktor jedne nam sluzbe zaduzene za najvisa pitanja drzavne bezbednosti, izdade sertifikat jednom politicaru da nikada nije saradjivao sa stranom obavestajnom sluzbom niti da je po tom pitanju predstavljao poseban predmet interesovanja sluzbe. Zatim se oglasi njegov sef kabineta, valjda pokrivajuci svoga direktora, koji istace da tu nema nista cudno i da je takav sertifikat sluzba duzna da izda na svaki gradjanski zahtev prema Ustavu i zakonu o zstiti podataka o licnosti.

I sve to objavi ugledan dnevni list (Vecernje novosti) ne obazrevsi se jednom recju komentara. Inace, Zakon o zastiti podataka o licnosti moze da se skine preko neta za par sekundi sve zajedno sa onim paragrafima koji posebno uredjuju da njegove generalne odredbe sasvim ne obesmisle rad obavestajno bezbednosnih sluzbi, cija je priroda posla, valjda je jasno, takva da pre svega podrazumeva tajnost.

Ovaj slucaj prevazilazi razmere obicnog gafa, to je nesto sto je zaista neverovatno....Ali eto, u zemlji sa ovakvim medijima i to je postalo moguce da se dogodi bez ikakvih javnih, krivicnih ili politickih posledica......Eto vam tema, vapi za posebnim tekstom.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 02 фебруар 2010 00:22
Џеронимо
САМО ЗА ЂОШИЋА: на канадској застави је јаворов лист. Остатак коментара: прочитао сам и стручне налазе које нуди Зеленило, и сва мишљења. Чињеница јесте да је дрворед просечно стар. С друге стране, у другим градовима света начелна политика је да се одлучује посебно за свако дрво, а не паушално за цео дрворед. Зашто огољавати целу улицу, ако може на прескок? Најгоре од свега је што се потпуно индолентно прича о, може се рећи, злочиначком поступању с платанама, о нестручном подрезивању и одсуству сваке заштите. Хоће ли се то наставити и у будућности? Претпостављам да су платани власништво Града. Ако је он бригу о њима поверио Градском зеленилу, требало би има и могућност контроле над тим како се поверени посао обавља. Значи, чека се коментар градоначелника!
Препоруке:
0
0
11 уторак, 02 фебруар 2010 11:01
Qwerty_70
Javnost bi trebalo da zna da gradska vlast u tajnosti priprema prepad na zonu Usca od Brankovog mosta, parka Prijateljstva, do hotela Jugoslavija, time sto planira izgradnju autodroma za trke sportskih automobila i navodno formule 2.
Podsetimo se da je nesto slicno pokusano planiranjem besmislene ideje o operi na Uscu, jer osnovni cilj je da se preko piste (onda opere) za trke automobila izgrade i ostali neophodni sadrzaji, tribine, VIP loze, boks, a nakon toga zna se, neko ce reci da nam je bas tu potrebna izgradnja komercijalnih objekata, trznih centara, hotela, ekskluzivnog stanovanja i sve to preko uzurpacije parka, priobalja, zone za rekreaciju i ostalih zelenih povrsina.
Usce kakvo poznajemo sest decenija, preko generacija koje su cuvale i podizale ovaj jedinstveni prostor, postace mesto na kome ce politicari i tajkuni na stetu gradjana Beograda, pokusati da ostvare svoje zaista podle namere.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 02 фебруар 2010 11:12
Татијана
Београд више не личи на себе. Уз извињење онима, који су протеклих година силом прилика дошли у овај град, могу да кажем, да када би они стари почивши Београђани, неким чудом могли да прошетају Кнезом, не би знали где се уствари налазе.
Скоро тридесет година Београд малтретирају и силују властодршци. Не треба ни да се помиње чињеница да им је битно само сопствено добро. О добру Београда они не мисле, јер немају појма шта је то. Не може дрво да се сече само зато што некоме смета; да се руше куће и кафане, јер некоме не изгледају довољно отмено и модерно. Само су они делови Београда, који нису били интересантни лопужама, спасли своју душу и задражали стари шмек. Остало је претворено у кавезе од стакла и бетона или у приватни кич.
Као што Срби гледају како им се руши држава, тако исто Београђанима на њихове очи уништавају град. И нити се питају Срби, нити Београђани.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 02 фебруар 2010 12:42
Nije tako u Evropi
Tako je svuda u Evropi! - mantra je vlasti kojoj bezalternativni put ka njoj najvise sluzi za blokadu svakog otpora stetocinskom delovanju iste. E, pa vidite, ovako nije nigde u Evropi! Iako ste neprekosnoveni vlasnik parcele na kojoj vam je kuca, ni na pamet vam ne sme pasti da posecete neko drvo ili vocku u svom vrtu bez dozvole vlasti. A takvu dozvolu po pravilu necete dobiti. Ovde je svako pojedinacno stablo , poput covekovog, zasticen autonoman zivot. U elitnom kraju bogatog i sredjenog nemackog grada, odakle upravo dizem i ja glas protiv vandalizma kojim se unistava moj rodni grad, nije usamljen prizor stoletno, ogromno i tesko stablo poput testa uraslo u ogradu od kovanog gvozdja, svojim korenom izbilo i deformisalo njen zidani temelj pa i sam trotoar, nahereno ga nadkriljujuci. Toliko da, dok prolazite , morate ga s postovanjem zaobici, ili mu se , takodje s postovanjem, blago nakloniti da vam svojim otezalim i spustenim granama ne skine sesir s glave. I niko se ne ljuti, nikome ne smeta, naprotiv.Ta stoletna stabla nezamenjiv su deo patine i lepote ovog grada. U civilizovanoj Evropi zivot svakog pojedinacnog drveta se s paznjom prati, njegovo zdravlje nadzire, bolesti lece. Poseci drvo je isto sto i ubiti coveka! Kada bi gladska vlast, kao sto se to bezobzirno usudjuje u devastiranom Beogradu, ovde najavila genocidni pokolj cetiri stotine stoletnih stabala, odgovorne bi pod hitno odveli na posmatranje, a onda vec prema zasluzi. Najcuvenijoj i najlepsoj berlinskoj ulici Unter den Linden (pod lipama), i ime i status bastinio je upravo vladar Fridrih Vilhelm, ukrasivsi je sa hiljadu posadjenih stabala. Bilo je to u sedamnaestom veku! Negovana, odrzavana, lecena i verovatno kada je bilo potrebno zamenjivana novim ali isto tako starim, do danas su prezivela i predstavljaju znamen, ponos i jednu od turistickih atrakcija grada. Tako vise od tri veka. Sprecimo namereni genocid nad prirodnim okruzenjem, istorijom i kulturom naseg grada.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 02 фебруар 2010 14:36
300 + 1
U Srbiji nema novinarstva. To ne postoji. Postoji nesto sto vlast predstavlja kao novinarstvo; tekstovi prestravljenih propagandistickih placenika. I to je sve.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 02 фебруар 2010 14:39
Gerila
Татијана , precizno i istinito govorite!
I Srbija i Beograd su pod teskim, zlocinackim terorom. To vec oseca svako od nas, a od sada cemo i okom gledati pustos koju za sobom ostavljaju. Trpimo ih mi Beogradjani, trpi ih ojadjena Srbija. Vreme je za gerilsku borbu: braniti drvo po drvo, ulicu po ulicu, grad, po grad, dok ne odbranimo celu Srbiju!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 02 фебруар 2010 16:17
брм
@ Nije tako u Evropи
није тако ни у САД (мој познаник се напио у Калифорнији и налетео колима на палму..палми није било ништа, а ни њему...за вожњу у пијаном стању добио је симболичну казну, поправку кола су платила осигуравајућа друштва..али кад су почели да стижу рачуни од "надлежних" што је угрози палму бр. тај и тај, којој понављам није било ништа, - укупно 25 000 долара - морао је да се врати у Србију... а баш се лепо тамо снашао)

ово нема "ниђе"!!!
као ни оваквог "новинарства"

био бих слободан да наручим текст о још једном мега гига ултра примитивизму који боде очи, бар мени - о томе шта направише новокомпоновани градски очуси од Бетон хале на савском пристаништу.
Препоруке:
0
0
17 среда, 03 фебруар 2010 01:06
Дарко Станојевић
Грешите. Није ни овде дозвољено сећи како се коме прохте, па макар и у свом дворишту! Знам то лично.

Закон постоји. Друга је ствар ако неко ризикује казну бахатом илегалном сечом.

И недозвољна сеча шуме је тешко кажњива по целој Србији, и све зависи од озбиљности онога ко примењује Закон. А ту већ може да се мува. Мада, далеко мање него пре.

Иначе, текст је преемотиван, али то могу донекле да разумем, као неко ко воли дрвеће и рођен је на Ђерму.

Што се тиче платана, животни век им је око 70-80 година у граду, ако се лепо одржавају. Ја сумњам да су наши платани имали редовну негу и заштиту од паразита, јер су расли у граду који је био гадан и према људима (у том периоду), а камоли према украсном (нејестивом, бескорисном) дрвећу.
-----

Већина стабала је (готово сигурно) већ стара, натрула и склона паду. Шта чинити?

Први следећи који падне због кошаве, летње олује, некоме полупа кола, покида трамвајску мрежу или убије некога, коме ће на душу?

Не браним ничији став, само кажем да се треба прегледати СВАКО дрво. Но, чини ми се да дрвеће једноставно смета некоме у намери да Булевар (Револуције) добије неко другачије рухо.

Одавно не живим тамо, па је ЈЕДИНО меродавно - треба чути станаре те улице.
Препоруке:
0
0
18 среда, 03 фебруар 2010 02:33
маријана
Овај чланак ме је подсетио на покољ кестенова у Немањиној улици пре неколико година који је обављен под изговором реконструкције и модернизације. Уместо кестенова посађени су, не сећам се баш тачно, неки јаворови, али се поуздано сећам да су били из увоза, чини ми се из Мађарске.
Била сам очајна због свега тога : и због сечења кестенова и зато што ће бити замењени неким другим дрвећем , а посебно јер ми се чинило да то само ја примећујем и да само мени смета. Нигде нисам у то време прочитала неку критичку реч или примедбу, све је било у стилу "благо нама, сређују нам улицу, власт се уби од бриге за нашу добробит".
Драго ми је што сад неко примећује и реагује на тај проблем, ако се будемо бунили можда нешто успемо да променимо, макар да им сметамо и отежамо посао.
Како у вези платана, тако и у вези свега осталог.

ПС Сећате ли се Немањине у пролеће кад процвета кестен?
Препоруке:
0
0
19 среда, 03 фебруар 2010 11:20
Татијана
Поздрав герили. Па, онда, да почнемо.
Препоруке:
0
0
20 среда, 03 фебруар 2010 12:17
Siva zona
Niko ne kaze da drvo beznadezno mrtvo i sklono padu treba drzati, ali zna se valjda i ciji je posao bio i jeste da odrzava i neguje drvorede u gradu. Pa svako zna da posece propalo drvo. I ne moze biti izgovor nikakvo tesko vreme. Vreme danas je mozda teze nego ikada, a jos teze mozda i dolazi. Zasto bi to tesko vreme sada kao i nekad, smetalo da se svako drvo ponaosob pregleda i utvrdi njegovo stvarno stanje, koje je "nepopravljivo" ukloni i umesto njega postavi drugo, zdravo. Svakako nije tacno da su sva stabla unistena. Da se ne lazemo, neko je umislio da Beograd treba da izgleda drukcije, da bude jedna ogoljena siva zona, sivih zgrada i sivih ljudi. Tako je obezdusena Nemanjina, Kralja Milana i mnoge druge. Tako ce sad sa Bulevarom. Tako se unistavaju parkovi grada. Svi do jednog. Mislim da su posao tu vec zavrsili i da su sve staze po parkovima kao i na Kalemegdanu zabetonirane, a definicija parka je da ima sljunkovite staze.Tako je svuda u belom svetu. Kad tad ce doci dan da cemo lupati betonske staze i ponovo postavljati sljunak. Da budemo kao sav normalan svet! Ako mi je do betona hodacu ulicom. Park postoji da se izmaknemo u prirodu. Zasto oni koji su pozvani da brinu o prirodi grada rade sve da je unificiraju i obezduse? I sto rece neko od komentatora, stalno se pitam da li je moguce da samo meni to smeta, mislim, asfaltirani parkovi?
Препоруке:
0
0
21 среда, 03 фебруар 2010 20:51
milena ankic
Svako stablo treba posmatrati kao jedan zivot ili
kao alveolu Beograda,koja cini pluca na koje grad dise.Bahatost je prisutna svugde po Srbiji gde se sume nemilice unistavaju.Ali to je slucaj i u nekim drugim zemljama(podmetanje pozara)da bi se
gradilo).Ali to ne treba da nas tesi.
Ekologija u Srbiji je uglavnmom prazna prica.To je zato sto se njome bave ljudi koji to cine zbog love a nemaju filing za to.Znam mnoge ljude koji to rade kao volonteri i vise su ucinili nego neki odgovorni za taj resor.
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 04 фебруар 2010 00:29
Милан
Осим платана по улицама и парковима, исто је учињено и са старим дрвећем по гробљима. Посечене алеје стабала замењене су кржљавим садницама којима ће сигурно требати десетине и десетине година да порасту.

Ко у то не верује, нека оде на Ново гробље у Београду и увери се.
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 04 фебруар 2010 03:08
Весна Н.
Ово није првенствено текст о платанима, чини ми се, него о медијима. Не ради се овде само о контроли медија, него о неким "модним трендовима" у новинарству. На пример, користе се агенцијске вести, уместо да се буде на лицу места; скупљају се "изјаве" после спортских догађаја,као да то уопште неког интересује; догађаји се не прате континуирано (ко данас зна шта се десило са кримосима који су тукли породицу у Ул. Станка Враза?; преносе се саопштења; обавештава се са конференција за штампу, итд. Нема покретачког новинарства више... Зашто нема? Зато што многи верују да једино власт сме да има иницијативу. Тако мисли већина, па тако и новинари. И то није аутоцензура. То је просто тренд, тренд звани "Не таласај" илу у преводу "Немој да мислиш својом главом. Пренеси то и - тачка".

А што се платана тиче... Живим на Ђерму, баш на Булевару. Сеча платана није само убиство дрвећа, него и нашег достојанства. То што ће да буде несносна врућина, што ће да буде издувних гасова за по два карцинома по човеку, што ће да буде ружно, ружан споменик среброљубљу... све то мање више, јер ко зна како ће то све бити. Али, то што нас нико ништа не пита, а све раде за наше добро и то тако да од тог "добра" и коњи цркавају, е то је убиство људског достојанства.

А то се догађа јако дуго у овој земљи. И никад се не зна шта ће да окупи критичну масу. Можда платани, а можда ни они... Овде не постоји јавно мнење. То опет има везе и са медијима. И то је тај круг. Зато је овај текст фантасичан. Гађа право у мету. Браво. Браво!

Али, ми смо луд народ. Кад кренемо ми да грлимо наша стабла, а они да нас табају да нам не би секли ноге тестерама, прискочиће комшије, типујем на Врачар и Палилулу. А и Вождовац мора да се покаже... Па кад ударимо у концерте. Дођу ови рокери, па они... Па шерпе, па псовке, па кувани чај по кућама. Скупи се цео Бгд. И спасемо платане.

А они пређу на нешто друго... Е... То је у ствари проблем.
Препоруке:
0
0
24 четвртак, 04 фебруар 2010 12:18
брм
Весна Н

"Скупи се цео Бгд. И спасемо платане.

А они пређу на нешто друго... Е... То је у ствари проблем."

што један луд упропасти то сто паметних не исправи..."То је у ствари проблем."
Препоруке:
0
0
25 петак, 05 фебруар 2010 09:46
Дарко Станојевић
Ко је и да ли је неко крив за лоше одржавање пре петнаестак година? Сетите се ко је тада "харао" по Београду...

http://www.zelenilo.co.rs/index.php?page=novosti_prikaz&uid=20100126113317

... Грађанима је врло битно рећи да нове саднице нису саднице од годину, две дана, већ од седам до десет година и већ су формиране. Оне ће врло брзо преузети функцију већ постојећих и зато је боље засадити их сада па за седам година имати прави дрворед, него чекати наредних десет година да се та стабла сруше па онда садити нова – тврди професор Чедомир Марковић, напомињући да ће премештањем колосека у средњи део булевара убудуће бити лакши прилаз крошњама и орезивање стабала. Он опомиње да су још неки дрвореди у најужем делу града у врло лошем стању и да ће морати да се засаде нови.
Препоруке:
0
0
26 недеља, 07 фебруар 2010 13:05
angelina
@Дарко Станојевић

E, pa ipak, moram reci par reci.
Slicno su govorili u kada su "rekonstruisali" Nemanjinu, i sta sve ne (recimo, parkic u Ruzveltovoj, Novo groblje...). A sta smo dobili? Koliko se novozasadjenih sadnica primilo? Koje drvece, uopste, sade? Kako su samo na istu takvu prevaru unakazili drvored lipa u Krunskoj i sta su sve posadili? Atinjani uzivaju u platanima starim preko 300 godina, Rimljani isto tako. Turci s ponosom procenjuju svoje platane na preko 2000 godina. Samo u Beogradu, inzenjer hortikulture i Panceva, devojce od 25-27 godina masakrirajuci drvored lipa na Novom groblju (koji bese pod zastitom drzave) izjavi: Svetla, treba svetala, sunca - i, ostade ziva, zdrava i s referencom ko vrata.(Usput, manija zamene lipa cetinarima po grobljima ne dogadja se samo u Beogradu, slicno je po Srbiji, a ne ustezu se da cak napadaju lipe i hrastove unutar porti) Beograd je bio grad lipa i platana. Nege oko '63-65. bio je drugi grad u Evropi, posle Beca, po zelenilu. Sto su komunisti zapoceli, dovrsice demokrate vaspitane na estetici Mad Maxa. Platani na Bulevaru su tek jedna tacka, 5 ha park-sume na Zvezdari, takodje, treba da doceka sekire na prolece... Drvece se leci i neguje, a sekira nije lekovito sredstvo. I, da ne ostane nepomenuto, kubik gradje je od 150 eur (za najnekvalitetnije drvo), oko 250 je srednja cena; 50 + eur je kubik ogrevnog drveta. Koliki ce troskovi biti za lekove onih koji ce udisati koncetrova isparenja iz beton-asfalt kanjona?...
PS Zamena na smrt bolesnog drveta po svetu se radi stablom starim najmanje 30 godina, potpuno "funkcionalnim", a tehnologija danas omogucava da se presadi i drvo staro i 50+. Mi tako nesto ne mozemo naci, jer i tamo gde ih ima podmceu se pozari da bi se brda ogolela, recimo skijalista radi... Ni plana, ni razuma, davno smo svetlo ugasili.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер