субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Најболније питање: србијанско-црногорски односи

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 28 јануар 2009 09:28
Боки
Наслов текста - Болни односи Србије и Црне Горе. Ни једном ријечју не споменусте Српску мањину у Црној Гори. Ви као да је се уз бол одричете, зарад некаквога будућег савеза између суверених држава, Србије, Црне Горе и Републике Српске. . У суштини, попуштате комадању, зарад некаквог будућег уједињења, блаженог мира. Могли сте тако додати и Санџак и Војводину, па нису ни они гори, могу и они бити Суверена Европска Регија. Један дивни савез. Ви заборављате да су Њемачка и Аустрија биле окупиране, изгубиле 10ак милиона становника, попаљене. Макар реците тако како јесте - када небисмо попустили, они би нам урадили исто што је СССР урадио њемачкој, буквално. Ах заборавио сам ,ви сте дипломата - не можете то рећи. Руски услов за повлачење из Аустрије је био да се Аустрија заувјек одрекне права на уједињење и за успостављање војног савеза са Њемачком, а заузврат јој велике силе гарантују неутралност. Сада су наравно Њемачка и Аустрија драги сусједи, а неутралност скупа монете, које се новофино обликовани Аустријски народ не жели одрећи, српски народ јефтино (додуше негарантоване) одриче. Али наравно да би Њемачка била још силнија и утицајнија када би била ајн рајх.
И Аустријанци су прихватили такву ситуацију, и изградили Аустријску нацију.
У ЦГ је прије три године имало око 50 посто људи који су за савезну државу (бундесрепублик) са Србијом (дакле гласање тајно), имало их 33% који су се изјашњавали као Срби јавно, имало их је 15% који су били за безусловно уједињење. Шта то ви, професоре њима предлажете, да се асимилишу, не би ли тако некако изнутра направили Црногорску нацију мање антисрпску. У суштини нудите Црногорској нацији Српску мањину , у замјену за некакав савез. Мијењате готовину за вересију. Што не напишете онако како је. Да је "демократска" власт довела Србију у ситуацију која је стратегијски гора него она коју им је оставио Слободан Милошевћ
Препоруке:
0
0
2 среда, 28 јануар 2009 13:51
Владислав Б. Сотировић
Србија и целокупни српски народ (у аутентичном смислу те речи - штокавци) су историјски настрадали из само једног јединог геополитичког разлога - нису имали заједничку етнодржавну границу са (царском) Русијом. Императив за српско преживљавање али и перспективно национално уједињенје у садашњим међународним условима је потписивање ССП-а са Москвом а не са Бриселом.
Препоруке:
0
0
3 среда, 28 јануар 2009 16:06
Crni
Uf, nekoliko stvari.
1. I ja sam mislio da je Jeremic greska jer je neiskusan i ovo mu je prvi posao u karijeri. Ali kada se setim sta su sve "stariji" za..ali u proslosti - Jeremic i nije tako strasan onda.
2. Uopste ne mislim da je odlazak Crne Gore neki veliki problem. Otisli ljudi - neka im je sa srecom.
3. Jugoslavija - srpska tvorevina kaze g. Ljusic. Pa zato niko i nije hteo da zivi sa nama nego su se otcepili.
4. Cvrsca politika prema susedima- kaze g. Ljusic. E, bas sam se nasmejao, nadam se da ovo nece citati i neki Hrvat ili Slovenac ili Bugar da se i oni ne smeju.
5. Jedinstvo - nikada, nikada ja necu biti u jedinstvu sa vama, a Srbin sam 100%. Mozete Vi g. Ljusicu da budete u jedinstvu samnom. A to znaci : liberalizam, kapitalizam, EU standardi, postovanje manjina itd.

S postovanjem!
Препоруке:
0
0
4 среда, 28 јануар 2009 16:51
Peter RV
Bokijev odgovor je dobar. Sto sad treba da se radi je, da se pomogne crnogorskom rezimu da izgradi jednu crnogorsku naciju? (Ovo zvuci kao savjet americkoga ambasadora). Profesor pdrazumijeva da je sadasnja situacija Srpstava definitivna (kao poslije Kosovske bitke -pet vjekova ropstva)i da svaki njegov komadic treba treba da se brine o samome sebe.
Da onda spalimo Njegosa pa da se molimo Zapadu da nam oprosti grehove?
Nas vijek izgleda da nije bas tako statican i tesko je proricati jedan konacni'status quo' kad imamo pred ocima carstva koja propadaju. Proces raspadanja imperija je, ocigledno mnogo brzi nego ikad u historiji. Amerika se vec drma iz temelja (neki joj vec naziru brzu smrt), a svi znamo njenu ulogu u rasparcavanju Srpstva.
Prilika ce se ukazati da nam se situacija dramaticno izmijeni.Za ovo, medjutim, morase bit spreman. Ne treba bit fatalist, buducnost zavisi od odluka koje jos nijesu donesene.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 29 јануар 2009 10:45
б марковић
одличан текст, разумне тезе од утицајног човека са научним дигнитетом...да су се појавиле 10-15 година раније, уместо чувања еСеРЈот југословенског милошевићевског зомбија по сваку цену (па и самоуништења) српски савез би већ био реалност..но никад није касно....а коментаторима критичарима бих препоручио да прочитају шта у тексту стварно пише, а не шта ви знате да је писац хтео да каже...тада би ваше уобичајене оптужбе за антисрпство сваком ко помене реч Црна Гора биле потпуно беспредметне
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 29 јануар 2009 11:47
Ognjen
Nasa spoljna politika je losa jer nemamo skolovanih i ucenih diplomata.Taj posao nije lako niti ga se treba olako prihvatati.Koliko smo mi amali skolovanih diplomata postavljenih za ministra spoljnih pslova.A da!To mora biti neko iz partije,kome nema druga funkcija da se da,pa ajde diplomata.Sto se tice naseg ministra koji je stvarno skolovan covek,ali pod 1) ne poznaje materiju;pod 2) nema iskustva;pod 3) nije strpljiv(verovatno zato sto je mlad).A,sto se definisanja spoljne politike tice,tome se treba pristupiti mnogo podrobnije i nepristrasnije,i sa dosta promisljenosti.Moraju se postaviti primarni ciljevi,koji nam najvise odgovaraju,i obavljati ih bez obzira na pritiske(unitrasnje i spoljne),sto je vrlo tesko,i zato nam treba neki ucen,strpljiv covek koji to sve sproveo.,,Srpski savez'' profesora Ljusica,nije losa ideja,.Zasto?Pa dobra je zbog pozicioniranja u Evropi,i mogucnosti boljeg manevrisanja u spoljnoj politici,i jacanja u medjunarodnim institucijama,s tim sto bi se za vazna spoljno politicka i ekonomaska ptanja odlucivalo zajedno,a drzavama bi ostalo da pjedinacno resavaju unutrasnja pitanja.Medjutim,to je veoma tesko ostvarljiva ideja,koja bi naisla na razna negodovanja.Takodje se slazem sa osobom potpisanom BOKI oko pitanja podrske Srbima u CG,ali ne mislim da smo mi tamo manjina,naprotiv nas tamo ima dosta i ne borimo se lose,ali je problem sto sve drustvene strukture u CG ,,poseduju'' antisrpske struje.Imamo solidnu geopoliticku poziciju,i trebamo to iskoristiti,ali ponavljam promisljeno i strpljivo.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 29 јануар 2009 15:50
Боки
Да то је наша разлика Марковићу. Ви се порите за српство на нивоу културно умјетничког друштва, а ја ћу да се борим за ЦГ тек онда кад од њене одвојености од Србије остане само културноумјетничко друштво.

Ето ухватио си ме да нисам анализирао све шта професор пише, каква ли је премудрост иза тога - но ја сам макар јасан, ако он није мојему слабашноме уму.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 29 јануар 2009 18:52
Боки
Ето нађох се прозван у овоме а) еСеРЈот, б)тумаче шта је писац хтео да рекне ц) оптужба за антисрпство сваком ко помене ријеч Црна Гора :-).

а) За СРЈ. Ја бих више волио да је се држава звала Србија, и да је била унитарна а не конфедерација.Да да, зомби. На крају су надлежности те заједничке државе биле много мање него надлежности Европске Уније. Значи Црна Гора ће, можда и прије него Србија, да буде у савезу са Хрватском и Албанијом, који ће бити чвршћи него савез са Србијом, који је управо напустила. У чему је онда тај савез и то Српство. Савез, па какав такав са Републиком Српском могу да разумијем. Савезничимо се онолико колико нам окупатори дозволе - а ујединили би се скроз, само када би нам допустиле велике силе. Јер једно је кад си окупиран а друго је кад си окупиран па за то кажеш хвала. Ех, тек ми сад паде на памет, па можда за 100 година ни РС неће хтјети да се уједини са Србиом, чак ни ако велике силе допусте. Тема за размишљање, и за рад са обје стране Дрине.

б) јели не треба да тумачим шта је писац хтео да рекне, него да пасивно примам само зато што је професор, право римокатолички, нема шта. Дакле ја изнесем шта ми се није свидјело, а на некоме је да ми објасни - то си погрешно схватио а то ниси у праву

ц)Као што је некада Израел и Палестина било исто па више није - тако ни Црна Гора и Црна Гора више није исто. Лијепо јеиме, Црногорци га се неће одрећи, морамо наћи ново - била српска слободна територија, сад суверена држава која гради своју посебну нацију, а следећи корак је смањивање броја Срба. Не кажем да је Србија довољно јака да то сигурно спријечи , али треба да пружа логистичку, материјалну, и моралну подршку својој мањини у Црној Гори, без обзира на партије у Србији и у Црној Гори. Ако су Црногорци спремни, или ако ће икада бити спремни да буду ближи Србији него Хрватској или Албанији, онда треба да дају, за почетак, безусловно, иста права српској националној мањини као и Албанској и Хрватској.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 29 јануар 2009 22:03
Crnjoje
Krajnje konfuzan tekst! Srbija treba pod hitno da definise svoje prioritete i da trezveno sagleda svoje poziciju i snage: sta je moguce uraditi u kratkorocnom a sta dugorocnom planu. Tri bitne stvari koje Srbija mora da uzme u obzir pri planiranju buduce strategije: (1) Srbija mora da shvati da je Kosmet trenutno nerjesiv problem - iz samog razloga sto NATO i Zapad ne zele da ga rijese, jer drze Srbe u potpunoj zavisnosti, neizvjesnosti i nesigurnosti da bilo sta dalje planira. Isto tako treba da shvati da mora da planira da rjesava pitanje Kosmeta na duzi rok, jer ce USA svakim danom biti za jednu nogu udaljenija od Evrope; viz. pojavice se veoma brzo potreba za povuce svojih vojnika sa Kosmeta na druga zarista, i dozvoli Evropljanima da rjesavaju taj problem. U tom slucaju imamo mnogo vise sansi da dodjemo do zadovoljavajuceg sporazuma sa Sipratima oko podjele Kosmeta ili nekog suzivota sa njima.... (2) Pomazuci (prvenstveno srpsku) Opoziciju, da skine DP$-rezim sa vlasti, Srbija bi "ubila dvije muve jednim udarcem": (1) umanjila bi uticaj NATO-a na Balkanu i onemogucila njenu izlaznu strategiju preko CG, uz to (2) onemogucila dalje privredno povezivanje dva Apsurdistana i obesmislila pricu o izvodljivosti "Kosovaa" projekta kao samostalnog entiteta.
(3) Mora pod hitno da javno iskaze svoje interese u "Crnjoj i Goroj": jasno kaze rezimu da nece dozvoliti dalji kulturocid nad Srbima i svodjenje istih na status manjine!
Poruke, koje trenutno salje, su veoma konfuzne: pregovarati o dvojnom drzavljanstvu, a ne postaviti pitanje na kom jeziku i pismu ce ta CG-drzava potpisati buduci sporazum je po meni krajnje neozbiljno! Potpisivanjem bi se priduzila rezimu u sprovodjenju kulturocida nad srpskim narodom, koji ista vrsi: pocev od ustavnog preimenovanja srpskog u crnogorski jezik; samim tim, prizala bi ijekavsku varijantu srpskog jezika za "crnogorski" - kako ga vec interpretira crnogorski 'ustav'?
Препоруке:
0
0
10 петак, 30 јануар 2009 15:15
Игор Јарамаз
Очајан предлог за једног иначе сјајног историчара. Не знам шта му је ово требало, надам се да је макар у питању наручени чланак по налогу страначког финансијера, макар би служило г. Љушићу на част да није сам смислио тако бесмислену идеју као што је српски савез са не само несрпском већ антисрпском творевином и једним за сада још увек ентитетом (попут руске алијансе Москва-Сухуми-Кијев).
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер