уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

О политичкој теологији

Kоментари (38) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 27 децембар 2009 16:18
Jasna Simonović
Baš lep članak...hvala...
Препоруке:
0
0
2 недеља, 27 децембар 2009 21:47
Aleksandar
Cekajte malo sa ovakvim tekstovima. Religija (i crkva) mora da bude odvojena od politiuke i drzave. Manite se suludih ideja jednog Naciste Karla Smita, njegov uticaj treba satirati, a ne siriti.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 28 децембар 2009 01:10
Mladen
Samo istinski hrišćani su slobodne ličnosti.Zbir takvih ljudi čine zajednicu prožetu bratskom ljubavlju koja ishodi od Boga.To je savršeno društvo,i do njega se stiže samo sabiranjem Svetim Duhom prožetih ličnosti. Politička teologija je nametanje teoloških principa ljudima koji nisu Hrišćanski slobodni te nisu ni sposobni da tvore zamišljene zajednice. Produkt svega su parodije .Jednu takvu parodiju smo mi živeli sa marksistčkim socijalizmom koji je i ako ateistički u suštini politička teologija.Bojim se da su protestanti za nešto veliko uskraćeni te njihove zajednice pokušavaju strogom kaznenom politikom da dovedu do savršenstva.Tu nema ni slobode(deklarativno su im puna usta)ni savršeno uredjenog društva.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 28 децембар 2009 10:32
makavej
Tekst je jako dobar a uz to i vrlo bitan! Ako zelimo da gradimo demokratsko drustvo po zapadno evropskom prototipu (par exellance po primeru germanskih zemalja), tada su nam ovakvi tekstovi neophodni. Jer ako je sta porodilo demokratsku svest kod Evropljana na Zapadu,s pocetka 20v., i ako je ko usta protiv fasizma bilo kog tipa, to je bilo Hriscanstvo sa svojom teologijom. Ne moze se shvatiti danasnji diskurs evropske politike(nama uglavnom nepoznat) bez jednog Bonhofera, Karl Bartha ili Brunnera.
A te trice o nedodirljivosti izmedju religije (Crkve) i drzave, postojale su samo u SSR-u. No, neko mozda zeli i tako da zivi, uz petokraku, balalajku, i puno vodke, a da pri tom pljuje po pokojnom Patrijarhu...
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 28 децембар 2009 16:06
thinking maize
Поштовани г-дине "makavej". Колико знам, покојног патријарха Павла нису пљували они што "пију водку,
свирају балалајку и носе петокраку, а заклињујући се у СССР",НАПРОТИВ!Та "господа и даме" преферирају
виски, свирају Fender Stratocaster и цитирају све корифеје Запада и гледају у Америку, као муслимани у Меку! Нешто сте ми побркали лончиће! ТИТОИСТИ НИСУ ПРОСТИ СТАЉИНИСТИ! Прошли су стаљинску школу, али су је и усавршили! Сада су се мало опустили, па су дали себи на вољу и ПЉУЈУ ЛИ ПЉУЈУ! ОНИ СУ ОНАЈ "НОВИ СОЈ ЉУДИ", наговештен од комуниста! Али, наговештен и у Библији. ОНИ СУ СИНОВИ ТАМЕ!
Немам ништа против хришћана протестаната, али они би требали да се запитају, зашто за себе мисле да су ЈЕДИНИ ПРАВИ ХРИШЋАНИ?!Зашто Србију сматрају за земљу коју наново треба евангелизовати?! Све то смо већ гледали и доживели од браће католика!
Think about those things!
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 28 децембар 2009 18:33
макавеј
G-dine thinking etc... Ovde se aludira na opstu neprosvecenost, koja obicno pociva na premisi da Crkva i drustvo, su dva ralicita kontinenta. To je mutirana Francuska revolucija, koja je jedino zazivela u SSR-u, a ne i u Americi. Kod nas oni sa ''Fenderom'' i sa ''Ibanezom'' u rukama, mogu da gledaju koliko god hoce u Ameriku, to sto pljuju po Patrijarhu ipak dolazi samo iz njihovog zatucanog mozga. Nemojte nikad zaboraviti, koliko god nam bio stran, da Protestantizam 20v. glorifikuje Pravoslavlje, pa nije nikakvo cudo se unutar istog, kao PRINCIP pojavio pokret '' ortodoksije''. Karl Barth, covek ogromne intelektualne zapremine, bio je medju prvim i najostrijim kriticarima evropskih Liberala, smatrajuci ih folirantima i idolopoklonicima.Dok su Katolici vec nesto drugo...
Kod nas je uvek isto,Marx,Lenjin,Tito ili Staljin(what's the difference?),nekada sa petokrakama, danas sa starkama i Telekasterom u ruci...
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 28 децембар 2009 20:49
Aleksandar
@makavej

Kakvo crno hriscanstvo ustalo protiv fasizma u Evropi? Jeste li vi culi za Konkordat Vatikna sa Hitlerom, za klero-fasisticke Ustase u NDH? Sta vi citate? Kako vam uopste pada na pamet da ovde prodajete bitnost jednog Barth-a, tvorca jos jedne protestantske sekte, pa jos njegovu bitnost za demokratiju u Evropi? Demokratija ne moze da ima veze sa vladavinom naroda (demokratijom). Niti moze religija sa politikom, osim u teokratskom drustvu, kao sto bi bio Tibet, na primer, kad bi ih Kina pustila. Ovo su krajnje reakcionarne sugestije s kojima je 20. vek rascistio uz ogromne zrtve zauvek! Jedna od glavnih linija napada na identitet Srba i Srbije dolazi od zilotskog, konvertitskog misionarenja evangelista koji dolaze iz Amerike da progutaju sto vise novih dusa. Nazalost drzava im ne staje na put.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 28 децембар 2009 22:28
Aleksandar
Ispravka: recenica:

Demokratija ne moze da ima veze sa vladavinom naroda (demokratijom).

Treba da glasi:

Teologija ne moze da ima veze sa vladavinom naroda (demokratijom).
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 28 децембар 2009 23:17
makavej
Gdine Aleksandre, citam Jevandjelje i pomalo NSPM, nadam se da mi oprastate moj greh! Bilo bi pozeljno da pricamo(pisemo) argumentima...Nemam nameru da ikoga ubedjujem u ikakav Protestantizam.Evidentno je da su nasi ''tripovi'' mrak; ''sila mraka'' kako neko rece ranije, jer su elementarno ne znanje. Prvo malo naucimo sta je to uopste Teologija, Crkva,Drustvo,Evandjelje na koje nas je sv.Patrijarh Pavle upucivao, da bismo se osmelili u svojim lupanjima. Barth nije Amerikanac,nit je Katolik(o Katolike smo se ogradili),a prognan je iz Svajcarske jer je ustao protiv Fasisma! Cesto puta se sretao sa o.Georgijem Florovskim(najvecim pravoslavnim teologom 20v.),koji je mnogo uvazavao Barta (za razliku od Aleksandra Srbina sveznalca).Njegov kolega, veliki protestantski teolog Ditrich Bonhofer je obesen u Koncentracionom logoru, s osudom da je nameravao da ubije Hitlera (sta je u osnovi i bilo tacno). Al opet u pravu ste, svuda oko nas su zavere iz Amerike, Nemacke,Tibeta,Australije, pokusavaju da uniste ''najrevnosniji u Hristu'' narod, sto se i vidi da jesmo po ovakvim komentarima.
Treba nam svima Jevandjelje, ne iz Amerike, nego ono o kojem govori patrijarh Pavle. Jevandjelje je jevadjelje, i ''Njega se ne stidim'', kako je govorio sv.Vasilije Veliki.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 29 децембар 2009 00:54
Aleksandar
@ makavejev

Vi se kao protivite mraku, a ne moze biti mracnije to sto pricate. Kazete: "Treba nam svima Jevandjelje." Ma ne treba to svima. Ima medju nama Jevreja, muslima, ateista pa naravno da njima ne treba Jevandjelje. Sloboda vere (koja ukljucuje i pravo da se ne veruje) je bitna stvar u svakoj normalnoj drzavi koja se nece svoditi na teokratiju. Hvala sto me ucite da barth nije Amerikanac niti katolik, ali ja ni jedno ni drugo nisam tvrdio, rekao sam da je protestant—sto nije, kao sto sam rekao, religije, vec sekta, te prekrstavanje u tu sektu sto je stavljena u prve redove pohoda americkog imperijalizma na ostale kontinente (pogotovu afriku) je nesto od cega Sribija treba da se odbrani. Stoga je opasno velicati bilo kog protestanta, ma koliki teoloski (ne pricamo ovde o teologiji vec politici) genije on bio. Nebitno je da li ja ne postujem Barta, kao sto vi kazete, a eto najvece pravoslavni teolog ga postovao, jer ja i ne govorim o teologiji ili kao teolog. Govorimo o pokusaju uguravanja teologije u politiku, tome je sluzio ovaj tekst na NSPM. I to je ono protiv cega sam argumentovao. To sto vi citate Jevanjdjelje je mozda za svaku pohvalu (ima mnogo gorih knjiga koje biste mogli traciti vreme citajuci), ali ga ne mozete naturati svima ostalima u ovom ili bilo kojem drugom drustvu, niti je "potreba za Jevandjeljem" o kojoj govorite nesto sto moze imati politicki smisao, niti treba da ga ima.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 29 децембар 2009 11:23
макавеј
@Aleksandare, fenomenalno! Kako ste Vi to namislili da se Srbija ''odbrani''od americkog Imperijalizma kojeg predvodi protestantsko sektasko? Sta je to ''slobodno'' u srpskoj politici danas? Nazivi stranaka,modeli,politicki programi ''demokratske'' sheme koje se ovde propovedaju, odakle dolaze? Iz neke slobodne galaksije, il bas iz tog evropsko-americkog ''imperijalistickog'' sveta?Ko je to apsolutno slobodan u Srbiji, da odmah glasamo za njega? I kako da to sve ukinemo, a da istovremeno ne ukinemo i neciju slobodu? Kad vec pominjete Afriku,tu je veci problem ''nasilni''Islam,nego li je hriscanstvo(kakvo-takvo). I ako niste znali postoji veliki broj Pravoslavnih Hriscana. Jel i nas racunate u sile mraka? Srbija je oprostite,po poslednjem popisu, vecinski Pavoslavna zemlja, a kad se tome dodaju Katolici,Protestanti, i Muslimani(koji priznaju Jevandjelje i Hrista kao proroka), tada Jevandjelje je apsolutno legitimna stvar. Upamtite: Ono nikada ne ujeda ljude,ne namece nekakav religijski fanatizam, nit uzima icije slobode,vec ONO se zivi da BUDEMO LJUDI, a to je najsavrseniji ideal, koji je prekopotreban SRPSKOJ politici.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 29 децембар 2009 12:03
Branislav
Očigledno je pojedini komentatori nisu razumeli autorovu nameru da uputi na nov način komunikacije izmedju hrišćanske tradicije i savremenog postmodernističkog društva. Verujem da se tu ne radi o nametanju bilo kakvih protestantskih dogmata a kamoli proselitizmu. Uostalom autor navodi i rimokatoličke teologe, što pobija takvu tezu. Naprotiv, smatram da autor želi da uputi čitaoce na jednu novu teorijsku platformu koja u svetskim akademskim krugovima uživa veliko interesovanje.

Za Aleksanda, Karl Barth nije osnovao nikakvu protestantsku sektu. U pitanju je jedan od najznačajnih zapadnih reformiranih teologa koji je utemljio takozvani ortodoksni pravac u zapadnoj teologiji...

Uostalom, ideja o saradnji hrišćanske tradicije (laika) i politike nije zapadni produkt. Pogledajte samo spise ruskih mislilaca Sergija Bulgakova, Fedotova, Berdjajeva pa ćete videti da su slične ideje odavno postojale i na hrišćanskom Istoku.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 29 децембар 2009 12:49
makavej
@Aleksandre,i jos nesto... Dok kontemplirate na temu ''Politika bez religije(teologije)'', setite se samo sta radi Vatikan, i koliko politickih sistema sveta je pod direktnom kontrolom Vatikana. Raspitajte se sta je danasnji papa(kao kardinal) napravio u Meksiku, sa nacelnicima ''liberalne teologije'', i tamosnjim rezimom. Pogledajte danasnju Hrvatsku, svi bi zivot dali za papu, a uzgred osniva se i HRVATSKA(USTASKA) PRAVOSLAVNA CRKVA, samo kako bi gazili sve sto je srpsko i pravoslavno. Setite se i liberalne Svajcarske koja nece dzamije, al hoce Jevandjelje i Hriscansku demokratiju, a nasuprot njima, setite se i serijatskih muslimanskih zemalja, u kojima ako sta postoji, to je Kuran u kuci,skoli,parlamentu. Tu je i Izrael, treba li analizirati judejsku teologiju, koja je epicentar njihove drzavne politike? Eno, i Medvedev uvodi veronauku u skole, zasto, sta ce mu? Sta da Vam kazem, to je svet u kojem zivimo. Imate pravo, slatko je ponekad zamisljati svet bez svega toga, al ipak isuvise pubertetski.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 29 децембар 2009 14:50
Jasna Simonović
Thinking maize..."Немам ништа против хришћана протестаната, али они би требали да се запитају, зашто за себе мисле да су ЈЕДИНИ ПРАВИ ХРИШЋАНИ?!Зашто Србију сматрају за земљу коју наново треба евангелизовати?! Све то смо већ гледали и доживели од браће католика!
Think about those things!"...
I have thought about this....

Ne smatraju samo "oni" da Srbiju "treba nanovo evangelizovati"...To smatraju i sami Srbi...Setite se "nek' se Srbi slože, obože i umnože"! Setite se "Budimo ljudi iako smo Srbi"...Mislim da tu nema zle namere i da svako zna koliko je već evangelizovan svaki "crop" ove zemlje, bilo da je na "livadi" ili već u nama... Dodatni "špric" svakako nije na odmet kada "vršci" zakažu...

Delim mišljenje da ne samo protestanti već i svi ostali hrišćani treba da se zapitaju da li su pravi hrišćani....Svakako ih ima, ali nisam do sada čula niti jednog protestanta da misli da su jedini! Čula sam npr u jednoj nemačkoj firmi od kolege da se drže zajedno i prigrabe sve za sebe što je objašnjavao verskim razlozima...Ja medjutim to smtram čistom ljudskom pohlepom koja postoji diljem planete...
Препоруке:
0
0
15 уторак, 29 децембар 2009 16:23
thinking maize
За Jasnu Simonović и г-дина makavejа. Поштовани, када пред причешће ми, православни хришћани понављамо СИМВОЛ ВЕРЕ: "Верујем у..., И У ЈЕДНУ, СВЕТУ, САБОРНУ, КАТОЛИЧАНСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ...", истичемо ШТА ОЧЕКУЈЕМО ОД НАШЕ ЦРКВЕ! А то је да је САБОРНА, тј. ОКУПЉА, затим да је КАТОЛИЧАНСКА, тј. ВАСЕЉЕНСКА и (last but not least!) да је ЈЕДНА! Значи, И ДРУГЕ ЦРКВЕ ИМАЈУ АПОСТОЛСКО ПРЕЈЕМСТВО, ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА НИЈЕ ЈЕДИНА! ПРЕЈЕМСТВО, тј. НЕПРЕКИНУТУ СЛЕДИВОСТ СВЕШТЕНСТВА И ЕПИСКОПСТВА ЈОШ ОД АПОСТОЛСКИХ ВРЕМЕНА имају и римокатоличка, монофизитске и несторијанске цркве Блиског Истока,рога Африке и Индије. Ту се не разликујемо! РАЗЛИКУЈЕМО СЕ У ХРИСТОЛОГИЈИ, у ПОИМАЊУ ПРИРОДЕ ИСУСА ХРИСТА, НАШЕГ БОГА И СПАСА! Те разлике су на први поглед мале, као код filioque католика, али и веће, као код монофизита и несторијанаца. Наравно, после тих исходних разлика, следи ДУГ РАЗДВОЈЕН ИСТОРИЈСКИ ПУТ,који је ТЕ РАЗЛИКЕ ЈОШ УВЕЋАО!Основни "проблем"
са протестантима је у НЕДОСТАКУ ЊИХОВОГ ПРЕЈЕМСТВА!То је због папиних злоупотреба, које су почеле у 11-том веку (папа Гргур VII) и кулминирале неуспехом концилског покрета, што доводи до побуне Чеха, као и Мартина Лутера и Жана Калвина! На папинску злоупотребу РЕАГУЈУ РЕВОЛУЦИОНАРНО, увођењем концепта СВЕШТЕНСТВА СВИХ ВЕРНИКА! То отвара врата СЛОБОДНОМ ТУМАЧЕЊУ ЦРКВЕНОГ ПРЕДАЊА. Што доводи до ГУБЉЕЊА ОСЕЋАЈА ЦЕЛОВИТОСТИ ХРИШЋАНСТВА КОД ПРОТЕСТАНАТА! Следи БОГОХУЛНА КОНЦЕПЦИЈА "ЧИЈА ЗЕМЉА, ОНОГА И ВЕРА" и даља ОДСТУПАЊА ОД ИЗВОРНОГ ХРИШЋАНСТВА! Истина, чешки хусити покушали су пред сам пад Цариграда 1453 да уђу у заједницу са Васељенском патријаршијом, али све је прекинуо мач Мехмеда II! Другим протестантима није падало на памет, ДА СЕ УМЕСТО СА РИМОМ, ЦРКВЕНО ПОВЕЖУ СА ЦАРИГРАДОМ! ЊИХ ЈЕ РИМ НАУЧИО ДА НА ЦРКВУ ГЛЕДАЈУ КРОЗ ПОЛИТИКУ! Зато чине ТАКАВ ИЗБОР! То је РЕВОЛУЦИЈА, не ДОГОВОР, ТАКМИЧЕЊЕ, не СИМФОНИЈА! А одатле до христофобије, један је корак! Уосталом, све је боље објашњено у прилогу г-дина Срђе Трифковића, овде на НСПМ-у!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 29 децембар 2009 17:12
makavej
G-dine Thinking maize,to sto govorite itekako stoji. Pri tom, jedna je stvar ocigledna, a to je da klasicni Protestantizam nije licemeran u svojim nacelima, i ima u njemu vise iskrenosti i zelje za autenticnoscu,nego npr.kod Katolika.Trazili su dijalog s nama, mi smo ih redovno prezirali! Znajte i to, da od vremena Lutera, do danas, protestantska teologija se potpuno promenila, i to bas u dodiru sa pravoslavnom teologijom.Neka stara ubedjenja su potpuno odbacili. Da ne govorimo o Hristologiji, Eshatologiji ili dodatku Filiokve koje ce kako stvari stoje ubrzo izbaciti. Te teme koje nas danas vecinski zanimaju u Pravoslavnoj Crkvi, inicirali su Protestanti, toliko da koristimo njihovu terminologiju (termine Oskara Kulmana) u Pravoslavnoj Crkvi kao nesto potpuno pravoslavno!
Protestanti(klasicni) se menjaju, imaju ljubav,zivu veru,misiju...Mnoge stvari kje ste naveli su tacne, al sutra kada dodje Hristos, ako se budemo pozivali samo na svoje apostolosko prejemstvo, bez apostolskih dela, crno nam se pise....
Препоруке:
0
0
17 уторак, 29 децембар 2009 19:38
thinking maize
Поштовани г-дине makavei. Знам причу о Будним и Лењим Девојкама из Новог Завета! Али исто тако знам
да је већ од времена хусита, још израженије од времена Мартина Лутера и Жана Калвина, наступила невероватна појавна разноликост у протестанским деноминацијама, толика, да се неке већ не могу сматрати хришћанским! Толико! Као и да оно што смо виђали током 90-тих година прошлог века у нашој земљи, у приличној мери одступа од ставова протестанских теолога, које цитирате! Говорим о протестантској пракси евангелизације ОВЕ СТАРЕ ХРИШЋАНСКЕ ЗЕМЉЕ! Мислим да то није у реду! Добро је, када је СПЦ својевремено, а због притиска комунистичке власти, приступила Светском Савету цркава и добила потпору од наше протестантске браће у Христу! Добро је и када преко ADRA-e долазе хуманитарна помоћ током 90-тих. Добро је и кад дискутујемо о различитим питањима која муче нас хришћане. Али, немојте да ЕВАНГЕЛИЗУЈЕМО ОВАЈ СТАРИ ХРИШЋАНСКИ НАРОД! НЕМА ПОТРЕБЕ! Можда део нашег свештенства, па и епископа, пати од срамотне
"болести" СИМОНИЈЕ, па чак и ГОРДОСТИ, али зар већ
у 4-том веку није рашчишћено са ДОНАТИСТИМА, МОНТАНИСТИМА И ИНИМА?! То су оне ригористичке
секте (баш секте!), које не допуштају проповедање Божје Речи грешницима. Лепо је речено: МРЗИ ГРЕХ, А НЕ ГРЕШНИКА! А уклањање греха се стварно постиже само дијалогом! Уосталом, сетите се шта је блажене успомене Патријарх Павле рекао поводом питања: КАКО
ЈЕ ЗАЦЕЛИО ЦРКВЕНИ РАСКОЛ?! Одговор је био:
"СНИСХОЂЕЊЕМ"! "Да бисте били први, будите последњи! Да бисте заповедали, служите!" Разликујемо се, ми, православни и протестанти, али то није разлог да не причамо и разговарамо! Можда се баш у православљу крије оно што фали протестантизму: СМИРЕНОСТ! Када сам 2003 био на Светој Гори, чуо сам из уста једно католичког свештеника-Немца, разлог "зашто баш Света Гора"?!
Одговор је био: "Осећам да сам овде ближи Богу!"
То није разлог да се узохолимо, ми Срби, већ да се вратимо Богу! ДА НАЂЕМО ПРАВУ МЕРУ! МЕРУ ЉУДСКОГ И
БОЖАНСКОГ!
Препоруке:
0
0
18 уторак, 29 децембар 2009 23:49
makavej
Casni g-dine Thinking maize, jasno mi je na sta aludirate. I donekle je dobro, da mi Pravoslavni imamo taj ''tvrdokorni'' stav po nekim pitanjima, mozda nas je i to sacuvalo u ovom ludom vremenu. Al cini mi se da mi Pravoslavlje smatramo isuvise kroz negaciju,tj.mi smo pravoslavni, a NE Protestanti i Ne Katolici. Kad bi jednog dana nestali Protestanti i Katolici, moglo bi biti da i mi sami od sebe nestanemo, jer ne bi bilo vise izvora naseg identiteta;naseg antipoda. A bilo bi dobro, da budemo nekada samo LJUDI, PROSTI HRISCANI, KOJI ZIVE JEVANDJELJE. Vi mislite da mi danas zivimo jevandjelje? Pokojni patrijarh Pavle zasigurno, a mi? Nije Pravoslavlje samo nesto sto smo dobili u amanet od ''djeda i pradjeda'', ONO je stvar bozanske dinamike, ono se pomera, i opstaje tamo gde se ONO zivi. U tome i lezi borba Svetih Otaca protiv jeresi, u dokazivanju da su Oni ziveli istinsko jevandjelje.Bez toga, danas smo mi Pravoslavni, al sutra to moze biti neko drugi,npr.Protestanti, ako budu imali vise ljubavi i vere. Jer, ko sto kaze Jevandjelje: Bog od kamenja moze sebi podignuti djecu Avraamovu....
Препоруке:
0
0
19 среда, 30 децембар 2009 01:36
Aleksandar
@makavej

Nazalost ili necete da razumete tvrdnje I argumentaciju ili iznosite pogresne tvrdnje. Npr. kazete:

Kad vec pominjete Afriku,tu je veci problem ''nasilni''Islam,nego li je hriscanstvo(kakvo-takvo).

Potpuno pogresno. Islam, nasilni ili "nasilni" ne moze parirati kolicini para evangelisti "ulazu" u Afriku. Da pomenem samo jednu evangelisticku "dobrotvornu" organizaciju World Vision (koju je oformio evangelisa Bob Pierce kome se posle pridruzio jedan Billy Graham) imala je budzet u 2005. od 957 miliona dolara (a da ne pominjem kobajagi drzavnu USAID pod kontrolom slicnih tipova koja ima budget of 20 milijardi). Dakle, nemojmo trositi vreme na poredjenje baba i zaba, pogotovu sto "nasilni islam" ne postoji, vec je tvorevina CIA I sluzi kao intelligence asset da se opravdaju napadi SAD na islamske zemlje koje slucajno sede na izvorima nafte.

Pitate mene kako bih odbranio Srbiju i Srbe od nasilno-prevarantske pro-SAD protestantizacije. Do je preveliki teret koji ja nisam preuzeo na sebe u kratkom komentaru. Naprotiv, ponudio sam razloge zasto resenje koje se nudi da Srbija postane u osnovi jedna teokratska drzava nikako ne valja. Ako nekome kazem da ne guta otrov, ja time nisam na sebe preuzeo obavezu da tog coveka pravilno hranim.

Potsecate me "sta radi Vatikan" i na podlosti u igri oko religija u Hrvatskoj i Svajcarsko, zatim na serijatske drzave i cak Izrael (tu vam je primer pgresan jer je to sekularna drzava koja je u istoriji imala cak i socijalisticke vlade i ekonomiju). Pa sta treba da zakljucimo da su ovo sve teokracije? Vas primer sa Medvedovom i veronaukom u skolama ne znaci da religija I drzava nisu odvojene u Rusiji.

Dakle, ako hocete Srbiju kao pravoslavnu teokratiju potrebni su argumenti koji ce opovrgnuti ociglednu tezu da bi to bilo nazadno I reakcionarno.
Препоруке:
0
0
20 среда, 30 децембар 2009 10:15
макавеј
@Gdine Aleksandre, Srbija nikad nece biti teokratksa drzava, nit je to cilj Srpske Pravoslavne Crkve.Nit o tome pricamo. Al odvajanje Crkve od Drzave je nemoguce! Upamtite:pravoslavna eklisiologija(ucenje o Crkvi)nema veze sa katolickim klerikalizmom! Nit ce ikada jedan vladika biti predsednik Srbije, ko sto je do juce bio na Kipru. Vi tvrdite da je Srbija, tehnoloski,kulturoloski,kakogod, naprednija zemlja od Kipra? Kazacete predsednik je danas komunista. Al i njegov komunizam je hriscanski,(zakunuo se nad Jevandjeljem) kao sto je i kod cuvenog filozofa Gianni Vattima u Italiji, i kao sto je bio jevrejski socijalizam(judejski,tj.religijski,uzgred kada bi samo jedan jevrejski javni delatnik odstupio od mesijanske ideje, mogao bi da se seli u Pakistan). O Africi se nismo razumeli...Rusija kao ni SRbija nece biti teokratksa, al ce biti uvek Pravoslavna!!!!A da je nesto nazadno, to su decacki snovi, jer dok se sanjaju, ''ozbiljni ljudi'' rade nesto za svoja drustva, i to nekako uvek naustrb nas. Nadam se da ste procitali tekst o NDH Crkvi. Pitam se da li se tamo neko bori za odvajanje CRkve od Drzave? Verovatno, poezijom i slikarstvom.
Препоруке:
0
0
21 среда, 30 децембар 2009 10:28
thinking maize
Није добро што се мешам у нечију полемику, као што је полемика г-де "Aleksandra" и "makaveja", али теме које су покренуте нису ни мало безначајне!
А то су теме везане за однос православних Срба, према другим хришћанским деноминацијама, у светлу изгубљених ратова 90-тих година, површне христијанизованости нашег народа (од верске естраде као код новокомпонованих "Никољаца" ("Ставили смо мало рибе на овал, ако неко хоће, али што смо се развалили од печења!"), све до злоћудног етнофилетизма!) и ТЕЖЊЕ НЕКИХ ПРОТЕСТАНТСКИХ ДЕНОМИНАЦИЈА ЗА ЕВАНГЕЛИЗАЦИЈОМ ОВЕ СТАРЕ ХРИШЋАНСКЕ ЗЕМЉЕ И НАРОДА! Видимо и повампирење усташке "Хрватске православне цркве"! Све то подстиче негативне тенденције у српском православљу! Значи circulus vitiosus! ЗАТО ЈЕ ПОТРЕБАН ДИЈАЛОГ! Али ПРАВИ, ХРИШЋАНСКИ! Значи, друге хришћанске деноминације, ако хоће да дају, нека дају, НЕ ЗБОГ ЗАДЊИХ ПРИМИСЛИ, НЕ ЗБОГ ГОРДОСТИ УСЛЕД СВЕТСКОГ УСПЕХА, ВЕЋ ЗБОГ РАДОСТИ ДАВАЊА, ПРАВЕ ХРИШЋАНСКЕ РАДОСТИ! А Срби ће већ
УЗВРАТИТИ УЗДАРЈЕМ! Барем Србима није фалило ГОСТОЉУБИВОСТИ! КАДА СЕ ОБОСТРАНО ОБЛАГОТВОРИМО, МОЖЕМО КРЕНУТИ ПРЕМА "ДА СВИ БУДЕМО ЈЕДНО!"
Препоруке:
0
0
22 среда, 30 децембар 2009 14:32
макавеј
Апсолутно подржавамо став Thinking maize
Препоруке:
0
0
23 среда, 30 децембар 2009 14:57
makavej
I jos jednom da ponovimo: SRBIJA NECE BITI TEOKRATSKA ZEMLJA, ali ''duh'' srpskog drustva, realno i proporcijalno vecinskom gradjanskom opredeljenju(demokratski) mora da bude ''Jevandjelski'', kao sto je na Kipru,Grckoj,Italiji,Hrvatskoj,Sloveniji,Poljskoj,Svajcarskoj,Spaniji,Portugalu,Engleskoj,Irskoj,Skotskoj itd. U cemu je problem? Druga je sad prica kako cemo tumaciti to Jevadjelje. Al bez toga, nema nam spasa u ovakvom svetu. Nisu zazdabe i Weber i Durkheim, kao najveci sociolozi 20 v. u svakom drustvu iscitavali neminovno i religiju, ma sta god ona znacila.
Препоруке:
0
0
24 среда, 30 децембар 2009 20:24
Aleksandar
@makavej

Tvrdite (1) da je nemoguce odvojiti crkvu od drzava i (2) niste za Srbiju kao teokratsku drzavu. Ovo je protivrecno. SPC nije za pretvaranje Srbije u teokratiju. Nisam tvrdio suprotno. Razgovaramo o sadrzini pojedinih komentara ne o SPC. Ali kad se pristane na uguravanje teologije u politiku kao sto se zagovara ovde i primeni na nasu drzavu onda se nuzno dobija teokratska drzava, pogotovu ako se veruje u tezu (1).

Nema nista cudno u mogucnosti da u sekularnoj drzavi vladika postane predsednik, kao sto nije cudno da to postane advokat, ali dok je predsednik on se bavi advokaturom. Dakle, odvajanje crkve od drzave je minimum politicke ozbiljnosti koji smo civilizacijski postigli kao sto je odvjanje crkve (religije) od nauke. Sve tri institucije, imaju svoje odvojene dome valjanosti. To sto se oni na mnogim mesta brkaju i preplicu je reakcionarno i unazadjujuce. Primer vam moze biti pokusaj mnogih evangelistickih grupacija u SAD da zakonski (upotrebom drzave) proglase kreacionizam u naucnu teoriju i nametnu da se u skolama evolucija i kreacionizam uce kao "jednake" naucne teorije o nastanku zivota i vrsta. Zasto bi to bilo nazadno? Pa zato sto ocigledno vodi u zaglupljivanje. Drugi primer vam je iz upotrebe politike (i bogatih politicara povezanim sa jos bogatijim bankarima) da proglase "globalno zagrevanje" za naucnu istinu. Zasto je to nazadno? Pa jer krsi naucnu metodu ispitivanja hipoteza; koja to naucna teorija zahteva da se za nju zauzmu politicari—sigurno ne kvantna mehanika, teorija relativiteta itd. Ne valja kad se religija mesa u politiku, ne valja kad se politika mesa u nauku. Svako treba da radi svoje. Sta je posao crkve? Sigurno ne da vodi drzavu (ili nauku) vec vodi racuna i daje doprinos koliktivnom idenditetu i da se potrudi da pojedincima ponudi razloge da se odluce na ispravan, odgovoran nacin zivota. Ako ne i nesto minimalnije od toga.
Препоруке:
0
0
25 среда, 30 децембар 2009 20:50
макавеј
Ево, опет и текст Нил Едисона(данас постављени на НСПМ) доказује о чему се овде заправо ради. Ни мало случајно. No comment...
Препоруке:
0
0
26 среда, 30 децембар 2009 23:22
макавеј
@ Aleksandre, teokratija (gr.Theokratia)je drzavno uredjenje u kojem je prvi drzavnik ujedno i verski poglavar, a ne ako izvesna drzava po volji svojih gradjana svesno odabira neku ''religiju'' za duh svoga drustva. Iz Vase perspektive npr.Italija,Grcka i Poljska su teokratske zemlje, a nisu. Kipar je bio,vise
nije, ali je i dalje iznad svega hriscanska pravoslavna drzava, koja u svom drzavnom uredjenju, nahodi se Jevandjeljem. Razlika izmedju teologije,nauke,politike,je trihotomija koja potice iz losih komunistickih udzbenika. Gospodine, ovo je postmoderna koju zivimo, ne moderna i jednom ozbiljnom naucniku ili filozofu, kada biste rekli da ne verujete u Boga zato sto ste naucnik, ispali bi ste naivan covek, koji ne poznaje azbuku savremene Gnoseologije. Od mnostva primera, nudim vam Wolfhart Pannenberga(jos je ziv)protestantski teolog, pod cijim uticajem postoji citav pravac u savremenoj fizici u V.Britaniji,tu je interesantan i Peter Geach za teorije o vremenu. Da ne govorimo o pravoslavnom teologu Joanisu Ziziulasu, za koga jedan skotski fizicar kaze da je najznacajniji mislilac naseg doba. Primer americkih evangelista i evolucije, je stvar njihovog trulog morala a ne suproatavljenosti teologije i nauke i politike. To s nama, nikakve veze nema. Tu pasivnu poziciju koju pripisujete Crkvi, smislili ste na brzinu,i ona je samo Vasa, eventualno Cede JOvanovica
Препоруке:
0
0
27 четвртак, 31 децембар 2009 01:08
Aleksandar
@makavej

Opet mimoilazite ponudjene teze i argumentaciju da biste smuljali nove distinkcije koje nemaju veze sa temom. Uzmimo vas primer logicara Gica koji je bio katolik, uz zenu mu Anskomb sa sedmoro-osmoro dece koje je ulica odgajila jer su tata i mama bili zauzeti logikom i filozofijom, a pritom je Gic verovau u vrlo bizarnu variantu da ce posle smtri ponovo imati na raspolganju i svoju dusu i svoje telo atom po atom. Bizaran primer Gica ili koliko god ostalih zelite da navedete ne moze da porekne razlikovanje nauke (ili logoke) od teologije. Te lose komunisticke knjige koje pominjete su izgleda pisali isti oni koji su sacinjavali Ustave Francuske ili SAD gde se osnovnim drzavnim aktom prave upravo razlike koje sam pomenuo. Nemam pojma sta je to "postmoderna" (i to kao imenica) u kojoj mi to navodno zivimo. Znam samo da je gomila besmislica izrecena od strane tkz "postmodernista" koje razuman covek ne mora da usvoji ako su besmisline ma koliko bile popularne.
Препоруке:
0
0
28 четвртак, 31 децембар 2009 10:48
макавеј
@Aleksandre, polako-polako,napustamo teme...Vi imate CIA informacije,i insistirate na moralu(sta je dobro)kritikujuci Kracioniste i Peter Geach-a(znate li da je i Newton bio ozbiljan hriscanin, a na kraju tezak okultista?)Malo sam zbunjen jer prvo zamerate americkom imperijalizmu,a potom Vam prija njihov Ustav, povodom sheme vera-razum. Ako zelite da zivite ''napredno'', onda iza sebe ostavljate sve sto je ''prevazidjeno'', a to je upravo taj ''modernisticki''svet koji je postavio laznu dilemu vera-razum. U TEOLOGIJI, PORED SVEGA, CARUJE RAZUM!!! DAN DANAS NA TEOLOSKOM FAKULTETU U BEOGRADU SE UCI LOGIKA!!!! AL, MNOGI ZAKONI LOGIKE SE MENJAJU, KAO I U SVAKOJ NAUCI!!!Al to je vec potrebno da se prati i izucava.Vi uporno stapate Teologiju sa Metafizikom, a sta nema veze.Citajte malo Hajdegera, koji uzgred teologiju naziva ''pozitivnom naukom''. Pretpostavljam, i on je glup?
Ne zaboravite da je Mihajlo Pupin, bio pravi pravoslavni Hriscanin(ziveo puni crkveni zivot) a pri tom bio ozbiljan naucnik. Stipendiju za studiranje Fizike, dobio je crkvene parohije u Pancevu! Moja malenkost zna danas ozbiljne svetske naucnike, koji su ozbiljni Hriscani, i ne znaju za pomenute dileme. Danas, u srpskom manastiru DECANI, medju monasima ima vise ''intelektualaca'', nego na mnogim srpskim fakultetima. Da ne govorimo o Svetoj Gori, gde imate bivsih matematicara,hemicara,biologa sa najuglednijih svetskih fakulteta.
Konacno, nit ja Vas, nit Vi mene u ista uveriste. Al najbitinije je da u miru i dostojanstvu razgovaramo! Otuda, pozdravljam Vas i zelim sve najbolje u Novom letu! P.S- nadam se da cemo se sresti jos na nekoj temi...
Препоруке:
0
0
29 четвртак, 31 децембар 2009 12:03
thinking maize
За г-ду Aleksandra и makaveja. Поштована г-до, да би се разумео овај историјски удес нашег народа и то после тешких жртава и васпостављања државе веће од Душановог царства, треба видети нешто о етнопсихологији нашег народа и о психолошким основама на којима је изграђено православље, као и византијска цивилизација, оквир у коме је деловало православље и у коме су Срби од племена постали народ! Већ 5-6 година купујем књиге о Византији, тој неоспорној учитељици Балкана и целе Источне Европе, али и једном од узора Запада! Наравно, учим се! Пошто сам завршио биологију, започео и учврстио токове каријере, по разводу (ово условно схватите, не као кукумавчење!), могао сам да се бар делом посветим и својој младалачкој љубави, ИСТОРИЈИ. Брзо сам дошао до Византије и још брже схватио сву величину те државе, те цивилизације, њене вере и њених народ! А најбрже сам укапирао како и зашто се улога те државе и цивилизације (а следствено и њене вере и њених народа!) умањује, па и прећуткује! Међутим, скоро сам дошао до једне фасцинантне књиге: "Византија-људи и моћ", А. Каждана и Ж. Констанбла. А тамо стоји ДЕФИНИЦИЈА: ИНДИВИДУАЛИЗАМ БЕЗ СЛОБОДЕ! Када се то споји
са ендемским словенским партикуларизмом, на граници анархије, јасно је како то утиче на
државе, политичко устројство и јавни живот у земљама са већинским православним живљем! Зато је,
између осталог, могуће ово растројство друштва, са
насмејаним авантуристима типа Динкића, Ђелића, Чеде Јовановића, Лабуса, Влаховића, Чанка, па и Тадића! Тим пре, што је урушена она духовна вертикала коју представља православна црква! Неко ће рећи: "А Русија?" Пријатељи, поред свег православља и Византије, на оформљење "мајчице Русије", највећи утицај имало је руско робовање Татариме, тј. Монголима! Од Монгола су Руси наследили страшну ефикасност, а од православља есахатолошку освештаност своје земље и народа! Ми смо наше отоманско искуство у потпуности одбацили,
а потом и наше православље! Зато смо, где смо!
Препоруке:
0
0
30 четвртак, 31 децембар 2009 15:06
макавеј
@Thinking maize, apsolutno se slazem! U kontektu ''rasprave'' koju vodimo sa g-dinom Aleksandrom, bilo bi interesantno da nam predstavite (ako imate informaciju) kako je izgledala Carigradska Velika Skola(citaj : Univerzitet), kao klasicna Pravoslavno Hriscanska Akademska Instituscija.Ko je tamo sve ucio, i sta se ucilo! Da nam kazete nesto o obrazovanju sv.Jovana Damaskina ili jos bolje o genijalnosti i obrazovanju velikog patrijarha Fotija Carigradskog i njegove biblioteke. Hvala Vam veliko! I Vama neka je srecno i blagosloveno Novo leto!
Препоруке:
0
0
31 четвртак, 31 децембар 2009 21:12
Aleksandar
@makavej

@makavej

Sad shvatam odakle vase konfuzije poticu i osnovna nerazumevanja svih ovih stvari. Ne zakoni logike se ne menjaju. Recimo, zakon neprotivrecnosti se nikad nece promenit i uciniti stavove tipa "tvrdnja P i njena negacija NeP" istinitim. Uzasno je sto se pozivate na Hajdegera, jer mada ne bih rekao da je "glu" jeste ne samo krajnje kofuzan pisac, vec i Nacista. Brkati kontinentalnog filozofa poput Hajdegera i navodno velicati logiku pokazuje da ne znate da kontinentalci vise lice na poetske "misluioce" koji se ne koriste logikom, a da je logika karakteristicna za analiticki orjentisanu filozofiju. Ponovo se vracate bezvrednoj argumentaciji tipa Pupin bio naucnik i hriscanin. Pa sta? Ajnstajn bio naucnik i ateista. Pa sta? Istorijski najveci matematicari su bili Arapi, da li to znaci da svi treba da predjemo u muslimane ako vrednujemo matematiku? Manite se Hajdegera, postmodernista i ostalih.
Препоруке:
0
0
32 петак, 01 јануар 2010 15:03
mladen
Dragi prijatelju Makavej svet ne možete učiniti boljim menjajući druge već samo menjajući sebe uz Božiju pomoć.To svedoče svi intelektualci u Dečanima i Svetoj gori.
Препоруке:
0
0
33 субота, 02 јануар 2010 06:34
Aleksandar
@mladen

Vasa mudrost da se se svet popravlja menjajuci sebe (uz Boziju pomoc) podrazumeva (ako to sto preporucijete vazi za svakoga) da apsolutno niko nije dovoljno dobar da bi se svet mogao vrednosno oceniti bolje nego rdjavom ocenom. Mozda ste Vi u pravu, alit u se, cini mi se radi, o nepotrebnom pesimizmu (antihumanistickog tipa). Osim toga, u vasem predlogu sadrzanba je i tkz. "progresivisticka greska" koja brka ono sto se pojavljuje kao vremenski kasnije sa onim sto je vrednosno bolje. To je logicka greska jer je sasvim moguce da se promena pretvori u nest gore. Ono sto vas to mozda vadi je pozivanje na boga—prizivate promene u Boziju pomoc; pa posto Bog po pretpostavci ne bi navodio na promene koje bi isle na gore, eto izvadiste se iz progresivisticke greske. Ali to je po cenu jedne druge neobrazlozene, ogromne prepostavke—da Bog (I ako postoji) nema druga posla nego da se bavi vasim idejama o samo-izmeni da bi obezbedio da slucajno nebise poveli sebe u nazadovanje.
Препоруке:
0
0
34 субота, 02 јануар 2010 13:09
makavej
@Aleksandre, Vi ste dobar kantovac. Jednome zamerate nebrigu o deci, drugome fasizam...To je samo svet u kojem zivimo, tu donekle vidimo Vase ideale koje gajite, i ne primenjujete ih na pravom mestu. Kao prvo, LOGIKA se menja i poprima nove forme i zakone. Od Aristotela, preko Hegela, Rasela, Vitgenstajna i drugih, Logika seta i menja se. Pogledajte jedan od novijih Oksfordskih udzbenika Logike(The devolpment of Modern Logic,Oxford,2009). Zakonistosti teza-antiteta-sinteza ostaju ali poprimaju nove dimenzije. Prvo i osnovno, Logikom promisljate ''delimicno'',vec pri iskazu logicnog stava imate jezicka ogranicenja(Vitgentstajn), a kada biste istom logikom pokusali da proniknete u medjuljudske odnose da definisete,''promenu raspolozenja kod coveka'' tu logika umire (kao sto je mislio Dostojevski), da ne govorimo o Zlu koje postoji u svetu itd. Inace, covek kada zeli ''napredno'' da zivi, on usvaja objektivne i najnovije dokaze nauke,gnoseologije,ma cega god, sta dolazi iz sveta''Logike,Analize,Eksperimenta'', u suprotnom niste naucnik,imate zastarele informacije, ili ste osobenjak koji ima neku svoju filozofiju, koju niko ''razuman'' nece prihvatiti. AJNSTAJN NIJE BIO ATEISTA(pogledati:The Universe and
Dr.Einstein,New York,1957, str.106), a ako Vi imate CIA informacije, to je sad druga prica. I Ajnstajn i Pupin,dokazuju da nema suprostavljenosti izmedju vere i razuma.A price o Bogu koji nema ''pametnija posla'' kako ste pisali Mladenu, su price iz Katolickih sholastickih manastira, koji su inspirisala one sto su na lomaci spaljivali''novi um,logiku,istinu''
Препоруке:
0
0
35 субота, 02 јануар 2010 16:01
макавеј
@Aleksandre,
primer matematicara Arapa, koji ste naveli, ne znaci da treba da predjemo svi na Islam, nego znaci i ovaj put, da VERA i RAZUM nisu suprostavljeni, i to je nepostojeca i lazna dilema ljudi, koji uglavnom pricaju iz ''svoje glave'' a ne uzimaju u obzir mnogo pametnije ''glave'' od sebe, kroz istoriju i danas.
Препоруке:
0
0
36 субота, 02 јануар 2010 16:12
mladen
Poštovani gospodine Aleksandre unapred se izvinjavam što se polu pismen uključujem u ovu raspravu.Ni jedan čovek nije apsolutno dobar te prostor za njegovo napredovanje je ogroman.Sama mogućnost napredovanja je najveći stepen optimizma.Pesimizam je samozadovoljno ostati na dostignutom nivou. Progrestivička greška ne postoji,jer do regresije može doći kao i do saobraćajne nesreće dok putujete iz tačke A u tačku B.Ako do negativne promene dodje tragedija će biti lična i neće ugroziti širu zajednicu.Bog nas ne navodi na promene koje bi išle na gore već naša gordost i samozadovoljstvo.Kao prosti pravoslavni hrišćanin usudjujem se reći praktičar ja zam da Bog postoji i njegova pomoć je u umnožavanju ljubavi prema njemu i bližnjem pa makar taj bližnji bio i neprijatelj. Čovek koji voli je tolerantan ne iskorišćava drugog i sposoban je da se žrtvuje za bližnjeg. To je jedini istinski humanizam koga bez božije pomoći nema. Ako čoveka prisilom teramo da čini dobro(zakonskom regulativom)nećemo dobiti boljeg već dresiranog čoveka.
Препоруке:
0
0
37 недеља, 03 јануар 2010 09:23
Aleksandar
@Makavej

Vi kao student teologije sirite previse dezinformacija o drugim disciplinama. Svata ste strpali u logiku, cak i Hegela koji je napisao knjigu sa tom reci u naslovu, ali moram da vas razocaram Hegel nije doneo nikakav doprinos discoplini koja se zove logika. Naprotiv, izvalio je neke od najgorih gluposti u tom pogledu, kao sto je prica o "istinitim protivrecnostima" (teza-antiteza-Aufhebung). Vitgenstajn takodje nije dao doprinos logici, vec filozofiji logike i teoriji znacenja. I ne, nije tacno da se logika menja, a vi to mozete ponavljati koliko god hocete. U raznim istorijskim periodima drugacija razumevanja logike su se pojavljivala, kao sto se isto tako pojavljuju razlicite fizicke teorije, ali bas kao sto kad je nauka dokazala da planeta Zemlja nije u centru sveta to nije promenilo stvarnost tako se ni teorijskim izmenama ne menja logika. Logikom se nista ne "promislja" kako velite. Naprotiv, logika ne nudi nikakvu sadrzinu. Logika je nauka o zakljucivanju (ima ih 3, deduktivno, induktivno i abduktivno) i otkriva osobine argumenata koji se mogu smatrati dobrim.
Препоруке:
0
0
38 недеља, 03 јануар 2010 22:30
ненад
Јасно је да запад тражи начина да некако умањи велику празнину коју је створио у западном човеку... Та растућа празнина, коју протестантизам својом појавом није успео да попуни, довела је до распарда западног система и до појаве најкрвавијег покоља до тада познатог, првог светског рата. Ништа ту нису научили, али су усавршили технологије убијања и брже боље направили још крвавији други светски рат... па затим низ бескрајних убијања и страдања, све изазвана великим напретком западног човека. Елем, оно што страшно зјапи у овом теолошко-политичком тексту је чин покајања! Када се западни човек искрено покаје, неће бити толиких проблема на које указује аутор. Рај на земљи су нудили комунисти. Онај на небу је био некако далеко. Сада то раде протестанти... резултат ће бити исти...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер