субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Глуви телефони

Kоментари (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 10 децембар 2009 21:13
Шицер
Бити образован значи бити моћан. Бити необразован значи бити осакаћен, интелектуално импотентан, и уз то зависан. Као што је Тадић истопио артиљеријско оруђе српске војске, тако иста клика растапа српски образовни систем. Иако су домени деловања наизглед различити, генерални смер у оба наведена случаја је исти. Као и буд-зашто распродаја "државне" имовине путем тзв. приватизације. Кад допустите да вам неко веже и руке и ноге, а не стави вам повез преко очију, остаје вам само да гледате док вас мрцваре, без праве могућности на основну одбрану. Не постоји ни један (и бројевима 0) једини аспект друштвено политичког живота који не вуче у том истом смеру. Сваки потез је још један ексер у сандук. А доле драга господо нема дисања, 4 кубна метра црне земље.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 10 децембар 2009 21:23
Jasna Simonović
Savršen "zreo" tekst..tako se lepo nadovezuje na moj nespretni komentar uz tekst gdina Veljaka...Šta je ms Željka Buturović po profesiji?
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 10 децембар 2009 22:38
Пера Детлић
"Политика ОНЛАЈН" вели:

Željka Buturović je diplomirala elektrotehniku na ETF-u u Beogradu i psihologiju i statistiku na univerzitetu Karnegi Melon u Pitsburgu. Na Harvardu je magistrirala statistiku a na Kolumbiji magistrirala i doktorirala psihologiju. Radila je za univerizitet Kolumbija i Zogby International a piše za Politiku, B92, NSPM i Tržišno rešenje.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 10 децембар 2009 23:28
ЕТФ
Најбољи ученици у Србији су деценијама углавном одлазили на ЕТФ. У јавности их углавном нема.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 10 децембар 2009 23:30
Nikola Turajlić
Autorica osporava navode prof. Veljaka u njegovom tekstu "Bolonja: Štancovanje radne snage", o američkom sistemu visokog obrazovanja, a pretpostavljam na temelju lične spoznaje.
Dozvoljavam da je ocena prof. Veljka u velikoj meri karikiranje američkog sistema, odnosno da se isti ne može izjednačiti s tzv. Bolonjskim procesom.
Medjutim gotovo apologiranje američkog univerzitetskog školovanja od strane autorice deluje degutantno.
Činjenica je da je tendencija usko specijaliziranog visokog školstva započela u USA, a da je Bolonjski proces nastojanje Evropljana da Amerikancima preuzmu primat.
Govoriti kako američki sistem protežira kritično mišljenje je smešno, jer se celi njihov sadašnji upravljački sistem zasniva na piramidi poslušnosti, tako da su komunisti su za njih bili jadni amateri.
Препоруке:
0
0
6 петак, 11 децембар 2009 06:18
Шицер
Никола, немојмо пирамиде, посебно не оне масонске.
Препоруке:
0
0
7 петак, 11 децембар 2009 09:06
Srboljub Savic
Primena "Bolonjske Deklaracije", kao je mi vidimo,
vodi u dalje razaranje sisetma obrazovanja.
Iako se u SAD odavno i neprekidno govori o potrebi
reforme-unapredjenja obrazovanja, a mi volimo da se
hvalimo uspesima (i "uspesima") nase dece tamo,
treba razumeti i objektivno ocenjivati SAD.
Nase osnovno obrazovanje je pretrpano predmetima,
odavno se razara "streberisanjem", pa je rezultat
vise nego tuzan. Svrseni ucenici osnovnih skola su
nepismeni, nepripremljeni za proces analize, sinte-
ze i zakljucivanja (i stvaralastva).
[Americka: nekoliko "fiksnih" predmeta, par izbor-
nih (muzika, likovna umetnost, ...), napredovanje
individualno i svaki predmet, po pokazanom znanju.
Udzbenici iz skolske biblioteke. Propisanih sveza-
ka nema ali papir za pisanje, za svaki predmet-da.
Uzbenik fizike (najbolji vidjen) preveli i Sovjeti.
Cilj-sto se uci, da se razume i zna-dokaze-usmeno
i pismeno (i prakticno). "Fiskultura"-svakodnevno,
jedinstvo duha i tela (opovrgnimo!). Dan skole-
prilika da svaki (da svaki) ucenik pokaze nesto-
pismeno ili izvedeno (napravljeno). Svi roditelji
prisustvuju. "Razredni" ne predaje. Kasnjenja i
odsustva moraju se pismeno objasniti-opravdati.
Komunikacija skola-roditelji, pored licnog kontakta
i pismena-skola redovno salje pisma-izvestaje,...
Iskusvo iz SAD]
Programi nasih srednjih skola cesto ponavljaju ("prosireno", "visi nivo") vec obradjene predmete. Fakulteti su pretvoreni u razne produzetke (sa ret-
kim izuzecima)-predavanja, udzbenik/skripta, buba-
nje, polaganje ispita i evo diplome (pise o cemu, ali ...).
Ameriricki fakulteti su svojevrsno-razgranato drvo.
Svaki polozen ispit ima vrednost,a uverenja i di-
ploma ima raznih. Nema fakulteta bez istrazivackog
rada. Cuvena Shangajska rang lista uzima upravo to
u vrednovanju, danas priznatog u celom svetu.
Na americkim fakultetima se studira (verovali ili
ne)- slusa, cita (mnogo vise od udzbenika), pise,
izlaze, prakticno radi i bavi sportom.
S. Savic
Препоруке:
0
0
8 петак, 11 децембар 2009 10:24
британски професор
Сећам се текста једног британског професора, са краја 90-их, у коме се тврди да просечни амерички дипломац има много шире образовање од његовог британског колеге.
Препоруке:
0
0
9 петак, 11 децембар 2009 11:47
Goran
Mene Bolonja ne zanima, bio jednom, ništa naročito, a Firencu volim. Čudi me da se niko ne seća našeg usmerenog obrazovanja i dr Šuvara? Zar on nije bio naš prvi reformator ka stvaranju "idiota profesije"? Da li se sećate koliko smo bili ogorčeni na to usmereno obrazovanje? A danas je Bolonja nešto super. Da li je Boris bolonjski đak? Biće, i to odlikaš. Vuk Jerimić je američki fizičar, ali nije umeo da kaže novinarima kako glasi osnovni Njutnov zakon gravitacije. Pa mi smo sve Njutnove zakone znali, u gimnaziji, u prste. Mi ne znamo šta hoćemo. Amerika ne zna šta hoće, jer je pohlepa za hiperprofitom ispeglala sve vijuge američkog mozga i umesto američkog sna, oni sada pate od nesanice. Za koga oni štancuju radnu snagu? Jedno vreme otpuštali su 700 hiljada ljudi dnevno (rekao Obama). A Evropa? Ona je napustila svoju tradiciju i rešila je da je novi Kolumbo, po povratku iz Amerike, otkrije. Tako ćemo umesto Evrope dobiti kloniranu Ameriku. Meni je žao Amerikanaca, oni jesu u velikoj nuždi, ali sami su je izazvali. Ne moramo baš da gazimo njihovim tragovima. I Kinezi hoće da budu novi Amerikanci i baš ih briga što su najveći zagađivači planete Zemlje. Neće da ugase furune. Hoće, ali kad se obogate. Nemam šta više o ovome, nemam devet diploma (čemu to služi?) kao što ih ima gospođa koja nas je častila svojim odbranom američkog obrazovanja. Dosta mi je i ova jedna, stekao sam je u 23, a posle sam učio kod kuće i na poslu. Meni je dosta i ovo što znam, "hvale" mi samo pare, za kiriju i struju. Nisam čitao Basaru, priznajem.
Препоруке:
0
0
10 петак, 11 децембар 2009 12:31
skeptik
E, ovaj tekst liči na stvarnost. Znači; bila videla i iskreno rekla svoja zapažanja i zaključke bez loših,manipulativnih namera, koje mogu ići od toga da se autor pravi važan do zavođenja "za Goleš planinu" neuke publike. U nekim stvarima se ne bih složio, ali nakvažnije je da je tema otvorena na zdravim osnovama.
Ne bih se složio po pitanju istraživanja. Naše istraživanje i američko istraživanje nikako nisu isti pojmovi.
Kad američki student ili doktorant "doing reaserch", to znači da svoj zaključak o temi na kojoj radi, bilo seminarski rad ili doktorsku disertaciju, poredi sa tri do pet izvora. Dakle pročita pet članaka ( pet do dvadeset stranica) o istoj ili sličnoj temi iz 1.periodike,2.udžbenika, 3. Interneta.
To se kod nas zove izčitavanje izvora.
Nasuprot tome kod nas se pod istraživanjem podrazumeva, slikovito rečeno, kad izgradite most, ili hotel na dvanaest spratova, pa gledate hoće li se srušiti, pa ako se ne sruši onda su teze projektanta date u projektu koji je uzgred i magistarski rad, potvrđene, na primer ako se stavi u železnu konstrujciju toliko i toliko betona onda se konstrukcijas neće srušiti. Takvih istraživanja u Americi nema, a kod nas ima.
Препоруке:
0
0
11 петак, 11 децембар 2009 12:46
Beogradski đak
Dok čitam sve ovo, gledam, istovremeno, Čaplinov film "Moderna vremena", posvećen "fordovoj traci" i Bolonjskoj deklaraciji. Izgleda da se Čarli svemu ovome ruga. Videću tačno, još nije kraj filma.
Препоруке:
0
0
12 петак, 11 децембар 2009 13:06
Gordana
Samo jedno pitanje Željki Buturović: pored tih silnih diploma, da li ste vi nešto sami stvorili, nešto što je samo vaše, a sada služi kao "opšte dobro". Zanima me i šta je to u ljudskomm biću što ga tera da polaže stotine ispita godišnje. Sećam se svoga profesora matematike, koji je uživao kao malo dete kad bi neki učenik četvrtog gimnazije izgurao rešavanje neke funkcije dokraja. Onda bi na tablu izišao drugi učenik i ovaj veliki trud obrisao sunđerom. Na bivšu funkciju podsećali su nas samo mlazevi koje bi mokri sunđer ostavljao iza sebe. Ako neki student ne nauči da razmišlja, neće mu, kasnije, puna glava mrtvog znanja mnogo koristiti. Koliko neko zna i koliko vredi, to mogu da kažu samo njegovi originalni rezultati. Prezirem bubanje.
Препоруке:
0
0
13 петак, 11 децембар 2009 16:34
Елита пише ћирилицом
4 четвртак, 10 децембар 2009 22:28 ЕТФ
"Најбољи ученици у Србији су деценијама углавном одлазили на ЕТФ. У јавности их углавном нема." - Зато их има колико хоћете, рецимо, у Калифорнији, САД. Да није њих било, ДОС-овска власт би пустила писмо српског језика низ воду.
Препоруке:
0
0
14 петак, 11 децембар 2009 17:02
Jasna Simonović
Gordana, meni je blisko vaše prezrenje
"bubanja", "mrtvog znanja", "neiskorišćenih diploma", odnosno uzaludnost teorije bez prakse, ali ovo zaista nije lepo prema ms Buturović što ste napisali...
Razumela sam da ms Buturović piše za nekoliko medija...Pa upravo je ovaj tekst "sama stvorila, samo je njen, a sada služi kao "opšte dobro"...Čak ne znamo da li je za njega i plaćena bila, a mnogi naplaćuju svoj rad kroz platu, a ne napišu ništa....
Upravo mi vi ovim nespretnim komentarom ličite na "učenika koji nečiji veliki trud izađe na tablu i izbriše do kraja", a ne na "učenika koji je izgurao rešavanje jednačine do kraja" i obradovao ne samo svog profesora, već i sebe...
Verujem da ipak u praksi niste takvi...

Od mnogo čega zavisi da li će ljudi koji su isristalisali svoje znanje stići do vidnog rezultata, ali u svakom slučaju oni koji stignu i do najmanjeg rezultata, zaslužuju da im se barem ne briše sunđerom po zasluženim diplomama...Pogotovo ne u zemlji u kojoj stoje imena na nezaluženim diplomama, u nepoznatim naučnim radovima, i u katastrofalnoj profesionalnoj praksi (govorim iz svog pro-ugla)....
Препоруке:
0
0
15 петак, 11 децембар 2009 17:13
Ivana
Posto sam studirala i u Srbiji i Americi mislim da mogu da poredim njihove obrazovne sisteme. Diplomirala sam na Filozofskom fakultetu u Beogradu u roku sto mi je zamereno jer sam protutnjala kroz gradivo ne cekajuci da mi se ono slegne. Iako sam bila veoma dobar student meni je studiranje bilo mucno iskustvo jer sam uglavnom najvise energije i zivaca trosila na neke banalne stvari - kako naci literaturu, kako uhvatiti profesora za potpis, seminarski rad itd, kako se postaviti prema istom a da to ne ugrozi njegovu sujetu... O nekakvoj praksi ne bih trosila reci. Sve se svodilo na studiranje radi studiranja.

U Americi sam studirala postdiplomske studije (MBA). Iako je ovaj program mnogo drugaciji od ostalih postdiplomskih sa sigurnoscu mogu da kazem da je visoko obrazovanje u Americi dosta kvalitetnije. Ogromni resursi, pristojni profesori koji vam gotovo uvek izlaze u susret, rad na projektima, mogucnost da se student iskaze i pokaze sve su prednosti koje se ne mogu naci u srpskom obrazovanju.

Ne znam kako je sada u Srbiji posto je uvedena "Bolonja". Cujem da su se stvari izmenile i da je sada mnogo lakse doci do diplome. Ipak, sustina je u tome koliko ce te diplome ljudima da pomognu da nadju odgovarajuci posao. Ipak, vecina nas zeli da radi izvan nauke.

I ne zaboravite puno toga se nauci i na samom poslu, osim u skoli.
Препоруке:
0
0
16 петак, 11 децембар 2009 18:03
Gordana
Jasna, nisam, verujte mi, uopšte mislila da uvredim gospođu Buturović; jednostavno mi je odjeknulo neprirodno da neko celog života polaže ispite i gomila diplome. Mislim da Tesla uopšte nije diplomirao (mislim). Najmanje je to potrebno da bi se napisao tekst za "Politiku". Kakvo "opšte dobro" može da izađe sa stranica ovog režimskog lista. Bogati Donald Tramp ima jednu osobinu - da lično razgovara sa ljudima koje zapošljava u svojoj ogromnoj kompaniji. Jednom se sreo sa čovekom koji je imao četiri doktorata. "Šta ste dosad radili, imate li neki svoj rezultat?" - pitao je g. Tramp. "Imam četiri doktorata..." Da završim, četvorostruki doktor nije dobio posao. A o besmislenom bubanju matematike i funkcijama... nemojte, molim vas, da pričamo, inače bih vam morala priznati da sam bežala sa tih časova, što za jednu devojku uopšte nije lepo (pogotovo kad bi se to pročulo uoči njene udaje). Bila sam u Americi, više puta, i sama sam tamo sedela na nekim "kursevima", ali bez učenja na poslu i u kući, nema ni znanja. Zar nas nisu "vekovima" učili kako te u Americi cene po sposobnostima, a ne po diplomama. Bil Gejts je napustio studije, bilo mu je dosadno, već na drugoj znao je više od svojih profesora. Jasna, verujte mi, taj Bil je svetsko čudo. Upravo sam ovih dana stavila "Windows Seven". Božanstven je. Pozdrav.
Препоруке:
0
0
17 петак, 11 децембар 2009 18:29
skeptik @ Jasna Simonović
Baš ste se lepo i dobronamerno obratili gospođici Gordani i gospođici Željki.
Nemam primedbi na tok, ton i sadržaj diskusije.

Ali imam napomenu i za one koji bi službeno trebalo da osmisle i školstvo i nauku.
U Americi je nešto očigledno što ovde nije. A to je smisao studiranja, učenja i istraživačkog rada. Nije smisao učenja i istraživanja u rezultatima, nego su rezultati u funkciji smisla.
Pazite ovaj podatak. Mira Marković i JUL su u svoje vreme poslali u SAD po mojoj proceni oko dve hiljde studenata poslediplomaca uglavnom profesorske dece, dece univerzitetskih profesora, i tada u vreme sankcija i bombardovanja im plaćali školarinu, da bi njihovi roditelji mogle spokojnije da podržavaju nju i njenog supruga i da bi u datom momentu mogli za njih da kažu koju lepu reč na tamošnjim univerzitetima. To je skeptično tumačenje. Ima i drugo, poput Karađorđa i oni su, Sloba i Mira, slali mlade ljude da iz belog sveta donesu neko znanje na "polzu" našem narodu. Možda je istina između. Ali, nijedan od tih srpskih poslediplomaca nije rekao ni jednu lepu reč o njima. Ja jesam, ili barem nisam ružnu reč rekao. Moje skromne studije nisu oni platili.
No, međutim. Šta bi od znanja i diploma. Ništa. Svi, ili skoro svi su bili na tzv. "international studies", programima koji ne važe za SAD ne mogu se sa tim programima zaposliti nigde tamo, i koji imaju samo jednu funkciju, a to je da sa tim diplomama, divno dizajniranim komadićima papira, mogu da mašu kad se vrate u Beograd i da traže privilegije.
Naravno da to nije sva ni puna istina, ali deo jeste. Naši su tamo među najboljim studentima. Jedino što se stranci čude kako to da su izabrali neki program za studiranje, a ne znaju gde će da rade, oni pre nego upišu studije znaju i stolicu na kojoj će sedeti.
Tada mi je prvi put bilo iskreno žao Mire i Slobe. Kako su ih koristili nezahvalnici. I nije mi žao što sam o njima govorio lepo i pozitivno.
Препоруке:
0
0
18 субота, 12 децембар 2009 14:00
Gordana
Skeptiče, prošli ste preko moga odgovora Jasni kao pored turskog groblja. Baš mi je krivo. Šta sam ja to pisala pa je Jasna meni očitala lekciju (Jasna, ovo nije vama upućeno, vi ste bili sasvim o.k.). Skeptik me je ujeo za crce sa samo dve prejake reči. Pitala sam kome je potrebno toliko diploma i navela primer mister Tarpa koji nije zaposlio četvorostrukog doktora nauka. Niste se usudili da o tome nešto kažete. Ni o Bilu Gejtsu. Ni o Tesli. A sad ću nešto dodati, ma koliko to zvučalo bihevioristički: bez urođenog talenta i visoke inteligencije, svaki model obrazovanja liči na uvelo lišće retorike. Samo nadareni mogu da računaju na vrhunsko znanje, koje mogu da steknu u dobroj školi. Manje daroviti mogu da završe 17 Harvarda, neće dostići Bila Gejtsa. Kako to da niko ovu najezdu za diplomama neje hteo da poveže sa biznisom. Školovanje je u svetu skupo, studenti to plaćaju debelo, a država polako podstiče i ovaj biznis. Verovatno se na sve plaća porez. Da li je Srbiji potrebno trideset privatnih univerziteta, ili je reč o mlaćenju love? Važno je samo da se školarina uplati na vreme, a diploma je zagarantovana. Ponekad i za nekoliko dana. Mrzim bubanje, Skeptiče, a ni skeptici mi nisu omiljeno društvo. "Mislim, dakle postojim" pretvorila sam u dekartovko "Sumnjam, dakle postojim", ali moja sumnja nije skeptična, ona je upravo uperena protiv skepticizma sa željom da ne gubimo vreme nego da brzo dođemo do neke istine. Inače, čuli ste da je Amerika u velikoj nuždi? Zašto? Kako? Zar je ne vode američki đaci, obrazovani na najboljoj školi na svetu? Ovim završavam svoje gostovanje na sajtu i srdačno vas pozdravljam, srećna što mogu da polemišem sa učenim ljudima, koji nisu podanici i kojima je od "Politike" muka. Ovim nisam htela da kažem kako sam mnogo učena, zaista ne, držim do skromnosti, ali verujem da nisam nedostojna ovih polemika.
Препоруке:
0
0
19 субота, 12 децембар 2009 15:32
skeptik @ Gordana
Vi ste izabrali Trampa i Gejtsa da ilustrujete kako srednjoškolci mogu svašta. I ja imam slične primere, Džek London ili Jesenjin su takođe bili srednjoškolci. Šolohov nikad nije maturirao, a njegov Tihi Don je izvan sumnje jedan od najvećih trijumfa ljudske reči. No, međutim. Da li biste Vi bili tako ignorantski raspoloženi prema komadiću šarenog papira, diplome, kada biste došli u urgentni centar (ne daj Bože) da operišete slepo crevo i da vam dežurna sestra kaže."Tu ima jedan lekar opšte prakse, ali on je toliko iskusan i pametan, bogatiji je od svih ovih specijalista, docenata i profesora zajedno. Ima vilu na moru u Crnoj Gori, kupio je stan u Brseloni i vozi najnovijeg golfa on će Vas operisati ". Hoćete li njega izabrati da Vas operiše ili čete tražiti nekog hirurga makar bio i podstanar, makar i autobusom dolazio na posao?
Što se tiče okretnih preduzetnika kao što su Gejts ili Tramp tamo, i sličnih (dozvolite da ne imenujem) vrlo bogatih ljudi ovde, to je u domenu izbora kontrolnih službi raznih država koji gledaju i paze ko će se obogatiti. Možda su Gejtsa uveli u bazu podataka i patenata da izabere nešto što su drugi odavno smislili, ali je dotična "država" odlučila da te patente pusti u promet tog časa, a baš u njega je iz nekih svojih razloga imala poverenje da blagodeti od upotrebe toga neće otići na drugu stranu.
Jako sam se iznenadio kad sam video da je jedan imunolog za osnovu svoje disertacije ( koja je ocenjena kao korak napred savremene svetske biologije ) uzeo istraživanje, zaključke, i oglede iz arhiva iz vremena, zamislite, Ivana Groznog.
Nije Vaše mišljenje za zanemarivanje, samo nije potpuno. A ni moje, ako Vam je za utehu nije ništa bolje. Svako dobro.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 13 децембар 2009 09:53
Jasna Simonović
Skeptik, "Pazite ovaj podatak. Mira Marković i JUL su u svoje vreme poslali u SAD po mojoj proceni oko dve hiljde studenata poslediplomaca uglavnom profesorske dece, dece univerzitetskih profesora, i tada u vreme sankcija i bombardovanja im plaćali školarinu"...Ne mogu da verujem! Ne mogu da verujem da država nije UGOVORNO obavezala te posldiplomce da se vrate i doprinesu razvoju društva...
Препоруке:
0
0
21 недеља, 13 децембар 2009 09:54
Jasna Simonovic
Gordana, Drago mi je da ste me razumeli, u osnovi se slažemo da je kvalitet ono bitno i daje rezultat...Ali, mi ne možemo znati da li će neko svoj kvalitet “davati na kašičicu” ili “u cugu” ,a ponekad je tesno na ovome svetu i za kvalitet...Nema svako sreće kao Tesla da zasija, ili da bude svetsko čudo iako je ono u njemu...(primer braća Rajt/gdin Jat, Kolumbo/Norvežanin mislim Erikson, pa i “predgrupa” Microsofta)
Drago mi je da ste spomenuli Politiku, pre par godina izašao je na “opšte dobro”: tekst “Država štiti crno tržište lekova”..
Drago mi je da ste spomenuli Trampa, imam lično iskustvo sa kompanijom g Trampa i gorim od želje da ga sretnem da mu kažem svoje mišljenje...Priručnik Trampa inače držim pored uzglavlja, a kandidate koje je odabrao “tipovala” sam a izuzetkom jednog.. (uzgred, pravi doktorat jeste “svoj rezultat”, rezultat svakog pravog doktorata je nov naučni zaključak, ali ajde da to progledam kroz prste, jer je Tramp verovatno mislio na rezultat koji je već unovčen...
ps Dirnuli ste me u živac sa matematikom, ona mi je u svemu što radim, čak i kad pijem mleko....Ali, slažem se da je naš rigidni sistem terao učenike da uče ono što ne vole ili nemaju smisla...
I svakako se slažem da je znanje kompleksno ...(prava diploma profesionalno obavezuje, znanje bez diplome ne!)....
Što se Bila tiče, delim vaše mišljenje, al se ipak ne mogu oteti utisku da možda ne bi upadao u neke zemlje sa softverom bez ugovora, da je na pr. imao diplomu Pravnog fakulteta...
Hvala za informaciju o Windows Seven... Sedam puta vas kroz Microsoft pozdravljam... I molim Boga da bilans brzine u kojoj nas je globalno munjevito stavio Gejt, nikada ne završi ”Einstein-ovki”...i to se dešava..pa se uspeh i neuspeh sretnu na nekoj ”magistrali”...
Skeptik..”U Americi je nešto očigledno što ovde nije. A to je smisao studiranja, učenja i istraživačkog rada. Nije smisao učenja i istraživanja u rezultatima, nego su rezultati u funkciji smisla.”...Baš tako...Smisla života....
Препоруке:
0
0
22 недеља, 13 децембар 2009 14:17
Gordana
Počela sam da presoljavam, verovatno me više neće objavljivati. Da, Bil sigurno ne bi pravio sumnjive ugovore da je završio prava, ali on i jste bio upisao prava a onda, sa svojim kompanjonjom, zbrisao sa Harvarda i osnovao "Majkrosoft". Bilovoj grupi, kad su još u osnovnoj školi popravili greške u softveru, ni honorar nije mogao biti isplaćen jer su bili maloletni. Kako bi to Čehov lepo obradio, u nekoj novoj priči (noveli) o ljudima iz futrole. On za mene nije tipičan Amerikanac. Ne liči mi na kauboja, sa onim naočarima i uvek nasmejanim licem, a i mnogo je para poklonio sirotinji. Njega sam uzela za primer da se i bez američke škole može biti veliki, a jedan drugi Bil, koji je bio odličan student i američki stipendista za Oksford, 1999. godineo poneo se neljudski. I onda dolazimo do dragog Foresta Gampa. Kad su mu govorili da je glup, odgovarao je - "Glup je onaj ko glupo radi". Ovaj drugi Bil, i pored visokog obrazovanja, ispao i glup i zločinast. Zato ja insistiram na nečemu što je talenat, a učenje cenim i stavljam na drugo mesto. Nisam protiv dobre škiole, ako se ne varam - naš sam pravopis dobro "nabubala". Pozdrav.
Препоруке:
0
0
23 недеља, 13 децембар 2009 18:16
skeptik @ Jasna Simonović, Gordana
Nije se teško složiti da je rezultat studiranja zbog smisla studiranja, a ne smisao u rezultatu.
Ima još nešto sa čime ćete se složiti još lakše. To je da Amerikanci, ali i drugi, od Kineza do Meksikanaca, ne izvode zaključke o Srbima, ili Jugoslovenima, niti o srpskoj borbi u Drugom svetskom ratu na osnovu informacija, slika, predstava i tumačenja kakva su data ili se mogu zaključiti iz stripova Mirko i Slavko. ( Ne mogu da ne podsetim na čuvenu repliku : "Mirko pazi metak, Hvala Slavko")
No međutim, kod nas, sada i ovde ima žena i ljudi koji na osnovu sličnih stripova, crtanih i drugih filnova stiču "znanja" o Amerikancima i pojavama i životu tamo. I na osnovu tih crtanih stripova ( znam da je pleonazam) grade svoje svetonazore ili poglede na život i svet.
Препоруке:
0
0
24 недеља, 13 децембар 2009 22:52
Jasna Simonović
Gordana, nisam mislila da je Bil “pravio sumnjive ugovore”...nego da ih uopšte nije pravio,a trebalo je...Mi ne možemo očekivati da znanje ili uspeh budu u prostoj funkciji od diplome ili od nediplome..
Iz primera o maloletnicima, pa danas maloletni daju džabe svoje ideje i znanje tj budućnost...mislim da je to jedna od katastrofalnih posledica interneta..Nemojte me pogrešno shvatiti, moja je želja da dobro koje donosi internet nadjača ono što ne valja...samo ukazujem...Naravno da se i bez škole možće biti veliki, a sa školom biti loš..pa ja prozivam tolike moje kolege farmaceute za zlo koje su doneli profesiji...
Ali eto i od 2. Bila koji je kod nas oličenje ”zla”, ja npr. naučih da pariram u samopredeljenju...Vrata saznanja su uvek otvorena, čak i kad nemamo znanja...Bez učenja retko koji talenat se razvije...Pa ne daje džabe 1. Bil tolike grantove...
Skeptik, Nisam čitala stripove, pa ne znam na šta aludirate sa Mirkom i Slavkom...Ima ljudi i van Srbije koji izvode zaključke na osnovu stripova, a jođ gore na osnovu lažnih informacija! A ima ljudi koji kao mi npr. Čitaju tekst ms Buturović sa lica mesta...
Slažem se u vezi smisla, ali smisao ne mora da bude isti za svakog čoveka...Eto, dokle ode Ajnštajnov smisao, na primer...Zato svi treba da poštujemo velika dela i da ne dozvolimo da se zloupotrebe..
Препоруке:
0
0
25 понедељак, 14 децембар 2009 00:57
skeptik @ Jasna Simonović
Jeste čitali ste stripove i gledali crtane filmove. Sve što ste rekli i o jednom i o drugom Bilu je iz crtanih stripova i crtanih filmova. Gospođica Buturović je da ponovim napisala članak, novinski, o svojim impresijama na američko studiranje i istraživanje. To je rečeno iskreno, dobronamerno i prilično pronicljivoo. Nažalost, ne njenom greškom, već prirodom teksta, od novinskog teksta se to ne očekuje, ne i potpuno.
Ovaj drugi deo se odnosi na poistovećivanje privilegovanih obrtnika sa "talentom". I ja sam u prvom gimnazije ispravljao greške moje profesorice iz matematike i objašnjavao joj što nije znala. Pa šta? Znate li vi koliko treba da bi se izvežbala samo jedna deonica na violini za jedan valcerčić od tri minuta. Znate li koliko treba plivati da bi se sto metara preplivalo za minut. To je rezultat iz predprošlog veka. Znate li koliko treba učiti da bi se dobilo devedeset posto na TOEFL-u što nije dovoljno za ozbiljnije stvari. I da to bagateliše polupismeni samozvani "talenat". Što nije rekao visoka inteligencija? Nije, jer se IQ može izmeriti.
Još nešto. Znate li da u Americi postoje kursevi iz pranja zuba i uključivanja usisivača u struju. To su kursevi za one koji su živeli u uslovima gde nisu videli usisivač i pastu za zube. Naravno imaju kursevi za zaštitu podataka NASSA. I između tog za pranje zuba i kursa za NASSa stotinu drugih nivoa. Kad čujete da je neko završio kurs u Americi možda je to bio kurs za pranje zuba, a vi mislite svo znanje ovog sveta pokupio. Da li će nekome biti dostupni podaci ne NASSE nego samoposluge u Viskonsinu ( to se smatra najveća zabit) ne zavisi od znanja nego od poverenja poslodavca. I da citiram jednog mog malog rođaka koji se iz Toronta preselio u Šikago :" Koji seljaci su ti Amerikanci, Toronto je za Šikago Evropa".
Препоруке:
0
0
26 понедељак, 14 децембар 2009 01:32
ŠARKA
U kakva rasprava!!! Vidi se da je vodi fini svet. Ne bih da Vam kvarim, ali samo bih da dodam. Sloboda sveta je u znanju. Ukoliko želimo slobodne, prosvetljene i visprene ljude trebamo da razvijamo i podstičemo znanje. Ne smatram ni da je ono naše predhodno valjalo, ali ne vidim ni Bolonju kao rešenje. U Vizantiskoj tradiciji, koju i mi baštinimo, nikada se nije prihvatalo zdravo za gotovo sve što je novo. Npr. Srpski domaćini kada bi hteli da probaju novu sortu ili đubrivo ili nešto sl., nikad nisu uzeli pa celu njivu zasejali samo sa jednim semenom, već tek nekoliko redova da vide kako će da se pokaže. Obrazovanje je suviše važno, jer na taj način pripremamo i osposobljavamo pokolenja, da se to lomi preko kolena. A mislim da se to upravo radi, i da se zadnjih 50 god isto radilo. Niti je Američki sistem toliko loš, niti je naš bio toliko dobar, ali činjenica je da i jedan i drugi moraju da se dorade. Moje mišljenje jeste da Bolonja ne stvara i ne podstiče znanje, već prosečnost. Usamljeni primeri genijalnosti ne smeju da budu vodilje za olako odlučivanje i zaključke.
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 14 децембар 2009 08:20
Jasna Simonović
Skeptik, Uopste mi nije jasno zasto ste presli na gluv telefon i objasnjavate mi nesto sto upravo sve vreme stitim, kvalitet znanja, diplome, škole, talenta, itd. pokusavajuci da razumem Gordanu koja u osnovi takođe brani smisao...
Pa još mi dokazujete da znate šta sam ja čitala i gledala!!!
" Jeste čitali ste stripove i gledali crtane filmove. Sve što ste rekli i o jednom i o drugom Bilu je iz crtanih stripova i crtanih filmova."..

Ni o jednom ni o drugom Bilu nisam pisala doktorsku disertaciju u komentaru već egzaktno mišljenje, i to svoje, na osnovu ličnog iskustva sa "domenom" u kojima se gospoda nalaze ili su se nalazili (White house, Bill and Melinda Foundation, Zoran Đinđić-Vlada Srbije, grantovi, itd.) i volela bih da taj moj promišljeni doživljaj stigne do njih...
Zašto mislite da se do poznatih ljudi može stići samo kroz strip?
ps Vi možćete pisati o uticaju crtaća na ljude, ali nemate pravo da taj uticaj ograničavate na egzaktno znanje nekoga koga uopšte ne poznajete.. E, to baš nije američki! A ne bi trebalo da je niti globalno...
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 14 децембар 2009 11:23
skeptik @ Jasna Simonović
Za igru "gluvih telefona", koja je opisana u transakcionoj analizi i koja se smatra kao i svaka druga igra ipak psihopatološka su potrebni uslovi pune izolacije. Osim dece tu igru igraju i odrasli na taznim mestima, od kafane, posla do Skupštine, a neće na kompjuterskim ćaskanjima. U stvarnosti nema gluvih telefona, uvek neko čuje i vidi. Evo na primer ono što sam je po vašem mišljenju izjavio na gluvi telefon, čuo je i protumačio-la ŠARKA. Niste primetili.
Ima jedan divan pasus u kultnom američkom romanu za decu i omladinu "Tom Sojer", gde autor Bil Gejts objašnjava kako se ponašaju ljudi, on kaže prostosrdačni, kad otkriju način da varaju druge, sa naglaskom kako misle da je njihovo otkrovenje ostatku čovečanstva nepoznato. A to znaju svi.
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 14 децембар 2009 13:08
Jasna Simonović
Šarka....Sve se slažem...(I hvala za „fini svet“)...Pa i novu farbu za kosu treba prvo da probamo malo na kožu, a kamoli čitave njive koje treba da hrane ljude...Svako posmatra kroz prizmu koja mu je najjasnija...Meni je na primer posmatranje znanja kroz funkcije blisko, Gordani nije...Skeptiku su bliski stripovi, meni nisu....
Znate, kad obrazovani ljudi upropaste svoju profesiju, onda je prosečnost logičan sled, ali kad prosečnost zavlada svetom, onda su uglavnom genijalci spas...tako nekako...
Ipak, izražavam nadu da iz Bolonjske prosečnosti i diploma onih koji su izdržali da ne prodaju svoju diplomu za jeftine pare, možda izađe nešto dobro...Npr. neko „čudo“, što reče Gordana...

Skeptik, ”U stvarnosti nema gluvih telefona, uvek neko čuje i vidi.”...slažem se, čak i kada je ”gluvi internet” u pitanju....
Čak i kad neko ”misli da je njihovo otkrovenje ostatku čovečanstva nepoznato”, ne moraju ”svi da znaju”, ali je važno da zna barem jedan dobronameran čovek....Pa kad npr. ”prostosrdačni ljudi” se dokopaju tog otkrovenja, da ga opomenu....Ovo nisam baš tako ”gluvo” napisala, zar ne?
ps Tom Sojera sam citala....
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 14 децембар 2009 16:04
skeptik
U stripovima kažu da će doći hiro, a u latinskim čitankama pominju "Deus et makina".
Jevrejska verovanja kažu da će se Bog vratiti, iako je privremono odsutan. Hrišćanska pravoslavne provinijencije da je on već tu, ali da treba zaslužiti njegovu milost dobrim vladanjem, a katoličke da je takođe tu, ali milost treba zaslužiti ljubavlju prema Prvosvešteniku, Protestanti pak preferiraju disciplinu, muslimani smatraju da je u Božjim porukama i njegova milost za one koji ih čuju. Priznaćete da su svi divni. Čak i komunisti koji vide spas u znanju i nauci. Čak i one prizme kroz koje se vidi i koja kaže da će doći hiro na velikom motoru Kavasaki i sve nas spasiti.
Jedino nešto ne verujem da je spas u učlanjenju u foto sekciju, sekte, NATO i ostale paktove.
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 14 децембар 2009 17:43
Jasna Simonović
Skeptik, Vaša skeptičnost je najzad kod mene urodila plodom!
”Priznaćete da su svi divni”...
Priznajem da su svi divni! Onda ne moramo tražiti više spas, kad je ”On” tu...(pa naše vreme ne stoji, a ”Božje” možda stoji pa su verovanja ”došla”, a u njima je i znanje i nauka, za to ne brinem!)...
(Zamislite da vam jednog dana neko kaže, dopisivao si se sa Svevišnjim ili Nekim Njemu bliskim, a nisi ni znao...REAL FUN! - Neka mi Bog oprosti za ovu malu ljudsku inspiraciju!)
Nisam vas samo shvatila da li je u stripovima i hiro i Kavasaki ili samo hiro, pa da Kavasaki obezbedimo mi "kavedžije sa Japancima"!?

Što ne rekoste odmah da u stripovima ima toliko pametnih stvari, a vi navalili na Mirka i njegovog druga, kako beše....
Jedino mi nije jasno šta fali "foto sekciji"?
Da nije to ipak neki "hir"?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер