субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Бранко Павловић за „Спутњик“: Комерцијална банка је у ствари продата за нула динара, Словенци ће добити банку за џабе

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 27 фебруар 2020 00:26
Ернан Кортес
Ја сам извадио мој новац и Комерцијалне банке и угасио рачун. Ви како хоћете.
Препоруке:
55
2
2 четвртак, 27 фебруар 2020 00:59
Oposum
Prodaja Komercijalne banke je izuzetno težak udarac Srbiji. Generacije i generacije ljudi (ako ovde uopšte i bude bilo Srba kroz par decenija, ovako sa sadašnjim trendom iseljavanja i slabog nataliteta crna se demografska sudba Srbiji sprema) će kleti sumanutoga Bugojanca zbog ovog nerazumnog čina i osećaće snažne finansijske poteškoće zbog prodaje, odnosno predaje, srpske finansijske žile kucavice zvane Komercijalna banka u ruke neprijatelja. Pa zar Slovenci da nam kontrolišu tok novca? Zar smo na toliko niske grane pali? Nenormalnog Bugojanca smeniti što pre, u slučaju da se želi opstati ovde na ovim prostorima. U protivnom, sve je gotovo, taj će bandit uskoro totalno opustošiti Srbiju i veliku srpsku imovinu. Tuga jedna.
Препоруке:
62
2
3 четвртак, 27 фебруар 2020 10:01
Boki
Sve ovo lepo zvuči i ima nekog smisla.

ALI

Šteta što podaci iz prethodnih 20 godina ne podržavaju iznete teze.
Zašto gospodin Pavlović nije analizirao prošlu krizu 2008 u Srbiji?
Koje banke su propale između 2008 i 2012 i zašto?
Propale su: Razvojna banka Vojvodine, Privredna banka, Univerzal banka i Nova agrobanka.
U pitanju su banke koje su bile u domaćem vlasništvu, sa dominatnim državnim kapitalom. Najmanje 10 banaka u stranom vlasništvu je bilo u lošoj situaciji, ali su ih spasile matice upumpavanjem svežeg kapitala.

Zaključak je upravo suprotan onom što priča gospodin Pavlović: u kriznim vremenima bankarski sistem Srbije spašavaju upravo strani vlasnici, a ne država!!
Država je istina pokušala da spasi RVB (prethodno se zvala Metals banka), ali je ona nakon nekoliko godina propala drugi put!!

Da li neko sme da iznese gubitke koje je ova država platila zbog neodgovornog ponašanja političara u bankarskom sektoru Srbije? Samo pomenute 4 banke preko 800 miliona evra
Препоруке:
12
14
4 четвртак, 27 фебруар 2020 10:11
paja
Ovo je ludilo sta vlast u Srbiji radi. A sve zbog opstanka na vlasti ... Uzgred NLB je samo 25% u rukama drzave Slovenije. Ostatak drze uglavnom Amerikanci.
Препоруке:
15
1
5 четвртак, 27 фебруар 2020 10:13
Nekadasnji radnik sad nepostojeće srpske banke
Da li Srbija uopšte ima neku domacu banku još?
Препоруке:
13
1
6 четвртак, 27 фебруар 2020 10:17
Бранко Павловић
Синоћ сам имао прилику да први пут погледам бројке о тзв.цени, које је објавила НЛБ. Ствари су додатно још горе од овога што сам рекао за Спутњик.

Србија је својих 41% продала за 127 милиона ева!!!

Наиме, преосталих 41% ( прескачем децимале) Србија је претходно купила за 260 милиона. Када се та цифра одузме од тзц.цене, добија се 127.

Прича о 450 милиона до краја трансакције се састоји од:повраћаја 260 милона за ранију куповину ( ту цифру такође треба увећати за камату, али ајде) + 127 + око 32 милиона добити коју би Србија добила и да није продала акције +2% на цену трансакције до тзв. затварања трансакције, око 6 милиона, дакле 425!!!

Мали нам већ објашњава како ће се пажљиво инвестирати у програме 2025! До тог времена Србија би од добити и са лошим управљањем приходовала више него што је добила за свој пакет акција.

Томе треба додати и да је пакет Србије био контролни пакет, пошто увек један део малих акционара гласа као и држава. Контролни пакет је продат за 127!
Препоруке:
27
2
7 четвртак, 27 фебруар 2020 13:01
итд или ...
Сјајна анализа! А тек ови накнадни подаци, распамећујуће!
Суштински је ово огромна истина

"И даље нам причају како је добро да све приватизујемо, а када погледате банке и у Америци, Немачкој, Француској, Јапану Италији, Шпанији, нигде нећете наћи ниједну доминантну банку или банкарску групацију која је страна. И све то што је за њих добро, да домаће банке са домаћим инвеститорима држе највећи део тржишта, за нас, по њима, није добро"

Што се тиче тих квази страних банака, оне то и нису, франшизн имена, минималан осниввачки улог и никаква одговорност централе, чак када зовете седиште Банке интезе обавесте вас да немају сем имена везе са српском банком?! и немају ту Драгиња ординира као и за време Мишковића још. Незамисливо је да ће Интеза Ит да упумпа новац у Београд да би спасила нешто што није њено сем по имену.
Препоруке:
9
1
8 четвртак, 27 фебруар 2020 14:23
Boki
Molio bih gospodina Pavlovića da prokomentariše moj prethodni komentar.

@itd ili

Sve banke u Srbiji su DOMAĆE banke. Neke domaće banke su vlasništvo stranih banaka. Priča kako strana banka neće spasiti svoju domaću filijalu je budalaština. Mogao bih da nabrojim 10 banaka koje su banke-vlasnici spašavale u proteklih 20 godina. Pri tome, spasavanje podrazumeva kratkoročno upumpavanje nekog iznosa koji posle matica uzme nazad.

Evo, AIK banka je u vlasništvu domaćeg fizičkog lica. Šta bilo ko od nas ima od toga? Šta privreda Srbije ima od toga?
Препоруке:
5
5
9 четвртак, 27 фебруар 2020 20:42
ЗОРАН
Нико не говори о дубиозама ''Комерцијалне банке'' односно о кредитима од више десетина милона евра датим политичким миљеницима власти, који никада неће бити враћени банци.Пре неколико година једна страна банка је имала намеру да купи ову банку и њени експерти су извршили анализу рада и озбиљан одитинг.Након обављене анализе, побегли су главомм без обзира. Зато не треба посебно жалити за овом банком која умало није пошла за ''Агробанком'' ''Привредном банком Београд'' и другима којее су политичари затворили,а паре разделили међу собом.
Препоруке:
1
3
10 четвртак, 27 фебруар 2020 23:41
Бранко Павловић
За "Бокија"

Одговор је веома једноставан.Домаће банкарасто и државно није исто, али није у томе суштина.

То што је банка државна у држави којом владају политичари у интересу странаца, а то значи да као контрауслугу могу несметано да пљачкају оно што странцима не смета, не значи је такав банкарски систем ослонац било чему. Па ни привреди. Ни у време кризе, ни када кризе на западу нема.

Државни банкарски систем у држави којом управљају политичари у интересу сопственог народа даје огромне предности у односу на банке у страном власништву.

Дакле, државно може да буде и добро и лоше. А стране банке могу да буду само лоше за одрживи развој земље. Осим у обиму који није доминантан на тржишту, што је прихватљиво.

Чињенице које сте изнели су тачне, али не доказују изнету тврдњу. Банке су пропале зато што су опљачкане, а то је могуће зато што странци контролишу све институције задужене за контролу. И само они раде ревизије финнасијских извештаја. У којима је све увек ОК.
Препоруке:
7
0
11 петак, 28 фебруар 2020 16:52
Boki
Branko, hvala Vam na odgovoru.

Slažem se da je najbolje kada je većina bankarskog sektora u domaćem vlasništvu. Dugoročno, kapital ostaje u zemlji.
Iako mi i dalje nije jasno kakve Srbija ima koristi što Kostić kontroliše AIK banku? Čovek se dočepao tuđih depozita da kreditira svoje projekte. Od toga, većina projekata je trenutno u Sloveniji.

Naš najveći problem je politički sistem koji omogućava nesmetanu pljačku banke u državnom vlasništvu, koju potom menadžment prikrije. Ne slažem se da ima ikakve veze što stranci vrše reviziju. Zna se ko kontroliše poslovanje banaka - Narodna Banka Srbije.
Postoji preko 200 izveštaja koje je banka dužna da pošalje NBS-u.
Kada se pojavi problem u nekoj banci, jel mislite da je NBS ne kazni? Kažnjava itekako.
A kad se pojavi problem u banci u čijem upravnom odboru sedi visoki funkcioner vladajuće stranke - šta mislite da se desi?
Kako su nam stranci krivi za to?
Препоруке:
0
0
12 петак, 28 фебруар 2020 18:04
Марко Михајлов
Ја сам повукао сву девизну штедњу, нажалост нисам могао да затворим рачун јер нисам донео Дина картицу коју никада нисам користио. Следеће недеље затварам рачун и позивам све грађане да учине исто. Остају нам Поштанска штедионица, МТС банка и Српска банка.
Препоруке:
1
2
13 субота, 29 фебруар 2020 00:14
Бранко Павловић
За Бокија

НБС се покрива ревизорским извештајима. Ревизори су искључиво странци. Уместо да им НБС одузме лиценцу, одређује их НБС својом одлуком ( 6 је на списку), нико не одговара када банка за банком пропада.

Наравно да је одговорност сектора контроле НБС огромна. Знате да државним капиталом у банкама управља Агенција за осигурање депозита , а шеф контроле НБС, вицегувернер, је по функцији у управљачком тиму АОД. Они одобравају катастрофалне одлкуе скупштина банака и учествују у избору лошег руководства. И кад се све то наравно стровали- долазе странци и докапитализују АОД са преко 300 мил.еур ( говорим по сећању).

Наравно да смо ми криви, али странци дају кључан идеолошки и правни оквир "приступање ЕУ у коме ће све бити боље" и прикривају и подстичу све потезе који урушавају Србију.
Кад Костић има банку он је кад тад у дохвату наше државе. Кад је то странац-никада.

Ако хоћете можемо на кафу да се испричамо ко људи.
Оставите контакт НСПМ да ми проследе и зовем.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер