петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Није у природи вукова да брину о овцама

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 11 децембар 2019 11:02
Nista ne razumem
Magistar Katic je uvek izvanredan u njegovim tekstovima i razmisljanjima. Kamo srece da moze da ucestvuje u vodjenju nase male nesretne drzave. U Srbiji o "ovcama" brine coban Vucic. A kokose cuva lisica od tri godine Mihajlovicka.
Препоруке:
75
1
2 среда, 11 децембар 2019 12:39
пензионер Цвико,
Профит је силеџија света. Фридман је писао радничкој класи а она је одговорила похлепом. Бар тако је било код нас. Ништа од снова велика плата а о држави, па вљда ће неко да се и о томе брине. И шта сада? Сада, код нас, неко иде у кафић а неко уз контејнер. Разлика није важна, важно је да се дружимо, свако на свом месту, свако са својоммуком зачињеном лепим сећањима (ружна нећемо спомињати). Ионакко једног дана два путића, од контејнера и кафића воде на једно место, око метар испод земље. Што би бринули о профиту...
Препоруке:
28
11
3 среда, 11 децембар 2019 16:50
pravi pera
Nobelovac Fridman? Pa valjda bi gospodin Katic morao znati da ne postoji Nobelova nagrada za ekonomiju, tj. prava Nobelova nagrada od strane svedskog Nobelovog komiteta. Bankari su smislili jednu drugu fondaciju sa istim imenom, i onda dodeljuju tu "Nobelovu" nagradu za ekonomiju. Porodica Nobel je u sudskom sporu sa njima oko toga vec nekoliko decenija.
Препоруке:
29
5
4 петак, 13 децембар 2019 01:10
Влада
Није толико похлепа, колико манипулација. Ако ти неко понуди више, зашто би рекао "е баш нећу"? Та бивша "самоуправна" економија је била пацијент на апаратима, што се показало кад су страни кредити пресушили. Нема смисла кривити радничку класу (као да је она стварно о нечем одлучивала, а и шта ћемо са селом?) што је поверовала обећању модела који је, барем негде, очигледно успешан. Свака школа се плаћа, на овај или онај начин.
Иначе, метафора о вуковима је сликовита, и опис у чланку је тачан, али у стварности англо-амерички банкстери, који поседују свет корпорација, су заинтересовани само за две ствари: свој профит, и (због њега) шта (битне) овце мисле. Део овог другог је да овима обезбеде довољно да систем настави да функционише.
Препоруке:
2
5
5 петак, 13 децембар 2019 07:40
pravi pera
Gospodin Katic je sve ispravno rekao, sve je tacno, ali ima dosta toga sto nije rekao. Pretpostavljam zato sto veruje da citaoci vec znaju. Pa sigurno, ko razume recenicu "Нобеловац Фридман је био најутицајнији економиста друге половине 20. века, гуру неолиберализма, и његови (олако) изношени политички ставови брзо су постајали општеприхваћене „научне” мантре" ne treba ni da cita tekst, jer vec sve zna. Ali za one koji ne znaju, treba reci da je Fridman bio ucitelj "Momcima iz Cikaga" (The Chicago Boys), i da su prvo eksperimentisali (i olesili ga) u Cileu posle ubistva Aljendea, a posle su nastavili u Argentini, pa onda u raspadnutom Sovjetskom Savezu i Istocnoj Evropi. Neoliberalizam nije proizvod Fridmana, nego americke super elite. Fridman mu samo daje "naucnu" oblandu, koja se onda glorifikuje i "naucno" potvrdjuje "Nobelovom" nagradom. Posle je to "naucno" dostignuce bilo uzeto za bazu vasingtonskog koncensusa. Cisto sibicarenje, ali ko nece biva bombardovan, kao sto vec znamo.
Препоруке:
15
0
6 петак, 13 децембар 2019 09:17
Marko
Globalizacija nikako ne može da šteti Zapadu. Uzmimo podatak koliko je porasla potražnja za stranom robom u Kini jer kineska potražnjnja, odnosno njihova konzumacija i uvoz je utrostručena.
Zapadnjaci su njima doneli poslove, znanje,tehnologiju Kinezi izlaze iz siromaštva i postaju potrošači.
Pogledajte kineske turiste po svetu da li je njih bilo pre 40 godina?
Koliko samo kupe automobila sa Zapada?
Gde Amerikanci izvoze intelektualne usluge nego u Kinu na tom polju imaju suficit. Azija je nekad bila najsiromašniji kontinena a gde su danas.
Препоруке:
4
5
7 петак, 13 децембар 2019 17:10
итд или ...
или историјска перспектива када је реч о Кини, мислим да сви губе из вида старост те културе и огромна знања кумулирана у кинеској нацији и традицији, нико не узима у обзир те чињенице већ узима један период када је Азија представљана као заостала, а то је далеко од истине. Свако ко је са таквим предубеђењима имао прилику да борави у Кини, доживео је својеврсни шок услед непознавања или западњачке визије Кине преко медија. Кина је много више него фабрика зноја за западне инвеститоре
Препоруке:
5
1
8 субота, 14 децембар 2019 06:43
pravi pera
@Marko

"Zapadnjaci su njima doneli poslove, znanje,tehnologiju. Kinezi izlaze iz siromaštva i postaju potrošači."

Kako je sve lako i jednostavno! Kao u video igricama.
Препоруке:
2
3
9 недеља, 15 децембар 2019 21:17
Бил Гејтс,прегурао прву стотку(милијарди долара)секира га гладна Африка
Јурећи за профитом корпорације су измештале погоне по свету, тражећи што јефтинију радну снагу. И нико се није превише секирао што је одлазак великих предузећа из матичних држава често за собом остављао економску и социјалну пустош.
--
Први део нам је познат,други још није.
п.с.
хвала редакцији на тексту,хејтер
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер