Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srpski evroutopizam

Komentari (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 19 novembar 2009 20:15
Vanja
Ček da Đelić vidi šta finansira "njegovo" ministarstvo ili je ipak ovaj rad finansiran dok je na čelu Ministarstva nauke bio Aleksandar Popović iz DSS.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 19 novembar 2009 22:10
gorštak
Šta da se kaže sem pogodak u centar centra. Autor je postavio ogledalo pred srpske evro-utopiste u koje oni naravno neće hteti (smeti) da se pogledaju. Jer kada bi to učinili, onda bi mnogo toga neugodnog morali priznati sebi. A to im se nipošto neće, jer bi se tada u jedan mah rasplinula sapunica intelektualno-ideološkog komfora u kome im je tako prijatno i udobno. Kako priznati sebi da stvarni život nije tako pojednostavljen i sapuničast kakvim ga žele na silu prikazati ideolozi takozvanog ''otvorenog društva''. Lakše je smatrati da su i Svet i Evropa i Srbi baš takvi kakvim ih tumače brošure i pamfleti sa soroševskih kurseva i seminara, pa makar i ne bili sasvim (ili čak uopšte) u pravu. Lakše je graditi se ''slobodoumnim'' kroz antisrpstvo, antitradicionalizam i druge moralno-podobne nihilizme, nego nekakvim istinskim duhovnim i misaonim pregnućem i stvaralaštvom. Lakše je tezgariti po finansijski moćnim soroš-glasilima, štancovati otrovne kolumne za lepe honorare i verovati istovremeno da si stvarno nekakav retko ''normalan'' i ''napredan'' tip, nego zaista svedočiti Istinu i Pravdu i otvoreno se suprotstavljati laži i tiraniji.
I tako ''lakše'' po ''lakše'' stigoše evro-utopisti do ljudskog i moralnog pada, kakav ne pamti istorija čovečanstva. Pored svega drugog neverovatnog, stigoše i do onog sramnog spiska devedesetorice, na kome bi im i Juda Iskariotski pozavideo. I po svemu sudeći, ni tu ne nameravaju da se zaustave. I padati se može do u rđavu beskonačnost.
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 19 novembar 2009 23:48
Bg
Srbija ide u EU.
Preporuke:
0
0
4 petak, 20 novembar 2009 00:10
"neoliberalizam"
Gospodine Gajiću, strašno me zanima odakle Vama ideja da evropski fundamentalizam (tj. "evroutopizam") ima bilo kakve veze sa neoliberalizmom?

Pođimo redom! Toni Bler nije neoliberal. Ni Klinton nije neoliberal. Kao što neoliberal nije Obama.

Tačerka i Regan bili su neoliberali. Njihovi ideološki i politički naslednici danas su najveći evroskeptici. Jedan od najznačajnijih evropskih neoliberala, beštinik tačerizma i reganizma, danas je Vaclav Klaus.

To znači da su u Evropi i u SAD najveći kritičari evroutopizma - upravo neoliberali. Dok su najveći evroutopisti - britanski laburisti i socliberali, nemački socdemokrati i socliberali i veći deo francuskih socijalista. Dakle, takozvani "levi centar" čine pristalice one vizije Evrope koju Vi s pravom kritikujete. Obama, prirodno, kao i njegov partijski drug Klinoton, podržava ovu (evroutopističku) opciju i ova opcija podržava Obamu.
Preporuke:
0
0
5 petak, 20 novembar 2009 00:56
Margaret Tačer
Za Neoliberalizam

Dakle, jedino ste u pravu kada kažete da sam ja bila jedan od glavnih začetnika neoliberalnih reformi u britanskom društvu. Ronald Regan u SAD. Međutim u svemu ostalom grešite. Politika političkih stranaka i u EU a i kod nas u Srbiji je često u ozbiljnom neskladu s svojim imenom. Tako da se nemački socijaldemokrati samo zovu socijaldemokratama. Levi centar podržava neoliberalizam, ali se ne radi uistinu o levom centru. Političke stranke koje podržavaju neoliberalnu politiku, pre svega ekonomsku, po logici zdravog razuma se ne mogu smatrati strankama leve provinijencije.Što se tiče Baraka Obame,on podržava EU shvaćenu kao utopiju ili kao realnu političko-ekonomsku transnacionalnu organizaciju. No i Barak Obama u ključnim pitanjima delimično revidira i napušta neoliberalizam. Na primer u oblasti uloge SAD u međunarodnim odnosima. Neoliberalnu fazu koja je počela krajem 70'tih i trajala do 2007.-je karakterisala ofanzivna politika desuverenizacije, kršenje Vestfalskog ugovora itd. Obama delimično, dakle, podvlačim delimično, odstupa od te politike.
Preporuke:
0
0
6 petak, 20 novembar 2009 07:13
Simic Manojlo
Ma meni su ovi nasi "Europejci", pljunuti Jovance
iz Jagodinu. Koji je rekao:" Govori bre srpski,
da te ceo Svet razume".
A ovi nasi "Europejci" nas uce, da prvo treba da
budemo neko drugi, kako bi lakse postali "Europejci".
Pa to je samo drugi kraj, iste primitivne batine.
A sam smisao, i jedan od osnovnih postulata
demokratije, i jeste, da svako bude tacno ono sto
jeste.
Ako tako nije, onda se tu i ne radi o demokratiji.
Ja sam ovo sto jesam, i ni za zivu glavu ne
pristajem da budem, bilo ko drugi.
I na individualnom planu, nastojanja da se bude
neko drugi, su jadna i smijesna, a kamoli na nivou
citavog naroda.
A i mi Srbi, nekako sve vise licimo na masu, koja
jos i nije narod, u Zemlji, koja jos i nije drzava.
Postali smo Zemlja sljepaca, u kojoj i ovi
jednooki "Europejci", mogu da se predstavljaju
kao vizionari.
Preporuke:
0
0
7 petak, 20 novembar 2009 08:32
Joviša Vidić
Ako bi smo napravili analizu nivoa razmišljanja i shvatanja kod Eu(ropski) orjentisanih građana, bez teškoća bi došli do saznanja: da je njihov mentalni nivo na nivou - "Proleteri svih zemalja ujedinite se". Iskustvo nam govori, potvrđeno kroz više od jednog veka, da takvima predočavati argumente, jeste uzaludna rabota. Joviša Vidić od Rudina.
Preporuke:
0
0
8 petak, 20 novembar 2009 09:26
ludi skretničar
Zaista odličan tekst. Zanima me samo da li je ovo isečak iz nekog obimnijeg rada i ako jeste, ima li šanse da se negde objavi u celosti (ili kao knjiga)?
Preporuke:
0
0
9 petak, 20 novembar 2009 11:02
Milica
Za neoliberalizam
Pokazali ste krajnje nepoznavanje političke konstelacije danas. Tačno je da je neoliberalni kapitalizam sa svim svojim pratećim elementima eskalirao u doba Regana, mada je netačno da je tada i nastao taj vid gledanja na polit., ekonomske, finansijske i kulturne odnose u svetu.Po vašoj tvrdnji izpada da su neoliberali nužno konzervativci, što je smešno jer su najžešći pobornici tog ,,pokreta" i u svetu ali i kod nas upravo oni koji se izjašnjavaju kao levičari.Hoćete reći da T.Bler baštini ideje nekog socijalističkog pokreta jer se deklariše kao laburista.Odnos prema globalizaciji danas određuje i pripadnost političkoj opciji.Znači, stara podela na levo i desno se izgubila i to je izgleda još samo kod nas aktuelno.Naprosto,i Klaus je uvideo da je napravio ličnu grešku u prošlosti.Pošto je EU globalistički projekat, shvatio je čovek da samo Evropa nacija ima šanse, sve ostalo je pokušaj postepenog ali ipak nasilnog prvljenja evropske vrste ,,lonca za mešanje" iliti ,,papazjanije" na evrop. način.nekadašnju borbu za socijalna,radnička prava zamenila je nekakva borba za ljudska prava, što je samo po sebi paradoks jer ko određuje opseg i značenje toga što se zove ,,ljudska prava".Autor je upravo pogodio u metu,sad što je to teško priznati zaljubljenicima u ,,nju ejdž" filozofiju, to je druga stvar.
Preporuke:
0
0
10 petak, 20 novembar 2009 11:45
brm
@ "neoliberalizam"
i ja ponavljam vaše pitanje , jer ni meni nije jasno kakve veze sa neoliberalizmom ima kulturalizam kao dominantna ideologija i "zaštita" ljudskih prava "na terenu" (privilegovanih)kolektiviteta raznih (od etničkih do gej populacije)umesto pojedinaca, građana. i u mom "glupom" mozgu (sa ili bez navodnimka prema ukusima) neoliberalizam liči pre na nešto sasvim suprotno, što ne znači da ga podržavam...
a što se teksta tiče - sve je to lepo i krasno napisano (i poznato), ali opet alternativa "niđe"..
dokle će naša elita samo da bude "antiprotivna" kao onaj lik iz Ćopićeve pripovetke?
Preporuke:
0
0
11 petak, 20 novembar 2009 11:51
thinking maize
Glede "za neoliberalizam" i "Margaret Tačer", kao i još ponešto. Ne ulazeći u polemiku tipa "ko je veći katolik od pape" i "je li starija kokoška ili jaje", ograničiću se na neke aspekte koje nije pomenuo g-din Gajić. Počeću od pričice sa kraja evropske mladosti, iz sredine 2-og veka nove ere, doba cvetanja grčko-rimske kulture. Elem, potonji vaspitač imperatora Marka Aurelija, stoički filosof Epiktet,inače rob, bio je kažnjen od svog gospodara. Ovoga je nerviralo što Epiktet, kao rob, mu ne odaje "dužno poštovanje", tj. ne boji ga se!I stavio ga je na muke, tako što mu je noge uvrtao,stezao... Na sve to Epiktet je ćutao, samo bi povremeno prozborio: "Ne steži toliko, pući će!" To je još više nerviralo obesnog robovlasnika i još više mu je stezao noge, dok nisu pukle.Na to je Epiktet odvratio zaprepašćenom gazdi: "Zašto si toliko stezao, vidiš li da su pukle i ja sam neupotrebljiv!" Tada je gazda
"pukao", pa je Epiktet mogao da se i dalje bavi filosofijom,što ga je na kraju proslavilo. Kakve pouke ima ova pričica za nas? Ima, jer daje jedno rešenje, a ono glasi: "Moramo biti ljudi, pa tek posle Srbi!" Naravno,blažene uspomene patrijarh Pavle!Stoicizam oplemenjen bezmernom ljudskošću hrišćanstva!Ljudskošću do granica samoporicanja! Sad pouka nije samo u ovoj pričici, niti u životnom putu našeg patrijarha. Pouka je u tome, koje su alternative gornjem izboru. Jer, svi smo slabi ljudi! Možemo odgovoriti i suprotno od Epikteta i patrijarha Pavla. Znači, močuga u glavu našem mučitelju! Ovo nije samo moralni izbor, već i praktični. Šta ako se iza našeg "mučitelja" krije naš pravi MUČITELj, mnogo veći i moćniji?! Naći "SREDNjI PUT"!? Čini mi se da taj "srednji, treći put", baš nervira ove "male mučitelje"! Kako izaći na kraj sa njima,a da ne izazovemo onog većeg,pravog mučitelja? Čini mi se da je ovde moguća jedna jevanđeoska preporuka:"Ne bojte se onih, koji Vam mogu pogubiti telo, već se bojte onih koji će vam pogubiti dušu, a sa njom i telo!" (Novi Zavet) Nastavak sledi!
Preporuke:
0
0
12 petak, 20 novembar 2009 12:27
thinking maize
Nastavak za "za neoliberalizam", "Margaret Tačer" i
ostale kolege sa NSPM-a. Šta reći o "srednjem putu",
koji nervira ove naše "male neprijatelje" (čitaj:
"drugosrbijanci","evroentuzijasti","ljudskopravaši",što sve podseća na SSRNJ, SUBNOR, SSOJ...)?! Koštunica?! Može, ali nije samo on! Patrijarh Pavle? Uvek, ali treba živeti i u svetu!
NSPM? Obavezno, ali: "potreban, ali ne i dovoljan uslov"! Da Vas ne bih dalje "davio" zagonetkama sugerisaću par stvari.(Što se mene tiče, pokušavam,
u okviru svoje profesije, da znanjem doprinesem svojoj zemlji: "Ne pitaj se šta je tvoja zemlja učinila za tebe, već šta si ti učinio za nju!")Iza pokojnog oca ostalo mi je dosta knjiga,između ostalog iz hvaljene biblioteke "NOLITA" "Sazvežđa". Znate male žućkaste knjige?! Bilo je tu korisnog štiva, ali jedno pamtim po nemuštosti, ali i uticajnosti! To je "Filosofija palanke" Radomira Konstantinovića. Kao mlad čovek, čitao sam svašta, malo toga razumevao, više se povodio za utiscima, tuđim i svojim... Tako Vam je to dragi prijatelji,
kada ste "usmerenjak",kada učite poznu marksističku sholastiku, iz 5-6-te ruke, a ne UČITE KAKO DA RAZMIŠLjATE! (Slobodno razmišljanje je odlika slobodnog čoveka!) Utisak koji sam stekao delimičnim čitanjem (delimičnim, jer nisam imao snage da pređem 140-tu stranicu tog
"proizvedenija"!) bio je blago rečeno mučan! Recimo, znao sam za četnike i (nekritički) usvajao da su "oni bili koljači"! Ali sam znao sam i za ustaše i to, da pored toga što su bili koljači, da su bacali ljude u jame i imali PRAVE KONCENTRACIONE LOGORE! Gledao sam 77-me u Jasenovcu dokumentarni film o (između ostalog) nožu koji je lično poglavnik dizajnirao! Gledao sam još dosta stvari... Rodom sam iz Kraljeva i znao sam o progonima Srba sa Kosova i pre 1981-ve. Tim pre me je začudila osnovna Konstantinovićeva teza o
"srpskom fašizmu",koju je izvodio još od Momčila Nastasijevića. Njegova argumentacija je bila jako
složena, ali zaključci jasni. (Nastavak sledi!)
Preporuke:
0
0
13 petak, 20 novembar 2009 12:47
thinking maize
Nastavak za "za neoliberalizam", "Margaret Tačer" i
ostale. Nisam baš razumevao Konstantivovićevu knjigu
ali mi je ostao gorak utisak o "srpskom fašizmu"! Moj narod fašistički?! To priča meni, čoveku iz Kraljeva?! Nisam tada to razumevao, ali sam primetio egzaltirane pohvale toj knjizi. Jednom sam oprezno pitao oca (Inače čoveka koji nije baš imao nešto protiv socijalizma, ali koji nije podnosio Tita! Moj otac, nije bio vernik, ali je "poštovao značaj SPC za srpski narod!"(citat!)Ovi čudnovati paradoksi (kasnije ću to i iskustveno da saznam!) nisu bili tako retki za obične srpske intelektualce
inače decu tog vremena!) šta ima da kaže o
"Filosofiji palanke"?! "Divna knjiga..." "Tata, da li si je čitao?" "Nisam baš do kraja..." Nisam dalje pitao. (Kasnije sam našao kod Miće Danojlića da su:"Srbi majstori za nezavršene poslove"!) Tako sada vidim da sam pogrešio što nisam do kraja čitao "Filosofiju palanke"! Poslove treba dovršavati! Po mogućstvu na vreme, ali uvek dovršavati! A preskaču samo ponavljači! I mangupi! Bilo bi dobro da zauzdamo naše mangupe i da ne preskačemo više!
Preporuke:
0
0
14 petak, 20 novembar 2009 13:29
Dada
Neverovatno je da neki komentatori ne uviđaju tako očiglednu uzročno posledičnu vezu između neoliberalizma i kako jedan od njih reče ,,kulturulizma".Dok ovo prvo, očigledno forsidaju eksponenti krupnog kapitala kroz teoriju slobodnog tržišta ispada da ovo drugo nameću vanzemaljci.Iza tako krupne ideje i zamisli neko valjda stoji,a uzlet takve ideje dobijaju baš u zadnjih 20-30 godina.Naturanje jednog pogleda na svet, ,,ljudskopravaškog" se agresivno čini putem medija, filmova, muzike,književnosti o politici da ne govorimo.Dali se to slučajno poklapa sa neoliberalnom ekonomijom?
Preporuke:
0
0
15 petak, 20 novembar 2009 13:30
brm
@ milica
zaista ste očitali lekciju "neoliberalu" i otvorili mi oči
"pravljenja evropske vrste ,,lonca za mešanje" iliti ,,papazjanije" na evrop. način."
ja sam dosada živeo u zabludi da je lonac za mešanje izum Henri Forda u cilju "pravljenja" i identitetskog uobličavanja američke nacije, pa da bi panadan tome bio baš nacije Klausove evrope nacija, ali ste nam objasnili da je to ustvari isto što i "evropska"etnička "papazjanija" denacionalizacija...a ja mislio da je sasvim suprotno..
Preporuke:
0
0
16 petak, 20 novembar 2009 13:59
Simic Manojlo
Ja sam citao Radomira Konstantinovica.
Dva puta u razmaku od 20 godina.I oba puta, do kraja. Kao da i nisam Srbin.

Danas o njemu mislim, da takvih duhovnih siromasaka
nema vise, ni u Brzoj Palanci.
Jadno, smijesno, titoisticki, opovrgnuto do
posljednjeg slova.
Ne postoji bolji dokaz, svekolike promasenosti, od
drugosrbijanski bastinika njegovih suludih ideja.
Preporuke:
0
0
17 petak, 20 novembar 2009 14:44
brm
@ dada
da nisu možda neoliberalizam i kulturalizam ipak dve strategije...možda su inspiratori u krajnjem slučaju isti, ali to su ipak dve teoretski vrlo raličite pojave..koje svavkako treba razobličiti ..a "pravi" neoliberali" su ipakk oni koje je nabrojao "neoliberalizam"...nisu svi protivnici zvezde partizanovci, ima i drugih koji su takođe protivnici, ali su sasvim drukčiji od partizana..
Preporuke:
0
0
18 petak, 20 novembar 2009 15:02
"neoliberalizam"
Ideologija Blera, Klintona, Obame, Sorosa, ali i svih evropskih utopista, zove se TREĆI PUT.

Oponenti trećeg puta nazivaju se neoliberalima ili neokonzervativcima. Danas su to Vaclav Klaus, britanski konzervativci i američki republikanci. Zanimljivo je da ćemo, ako se malo vratimo u istoriju, videti da su svi neoliberali, posebno oni "najekstremniji", po pravilu prijatelji Srbije, dok su trećeputaši Srbiju bombardovali. Klinton, Bler, Šreder i Žospen, dakle globalna koalicija trećeputaša, bombardovala je Srbiju.
Preporuke:
0
0
19 petak, 20 novembar 2009 15:06
thinking maize
Za "Dadu".
Poštovana "Dado", nisam fan neoliberalizma, ali bi bilo zgodno da pročitate neka dela Fridriha fon Hajeka. Za razliku od drugih velikana te društveno-ekonomske misli, F. fon Hajek oštro razlikuje dve tradicije liberalizma: 1) kontinentalnu, sa stavom aktivizma spram problema promene društva (primer: Francuska revolucija) i 2) ostrvsku, sa stavom evolucionizma spram problema promene društva (primer: engleski parlamentarizam). Prva se zalaže za sveobuhvatnu promenu društvenih odnosa sa ciljem
"emancipacije čovečanstva".Saglasno tome, komunizam
je "čedo" takvog duhovnog pravca.Da li je to "čedo"
zakonito ili ne, drugo je pitanje. Druga tradicija liberalizma, ostrvska zalaže se za prirodan razvoj društvenih institucija, za poštovanje tradicije uključujući tradicionalne religije i crkve. Naravno,
obe struje se zalažu za slobodu preduzetništva, kao preduslov materijalnog napretka društva. Slaba tačka liberalizma (po mišljenju većine njihovih kritičara) jeste glorifikovanje slobode preduzetništva, kao osnove za sve ljudske slobode.Sada,šta je starije: kokoška ili jaje tj. zašto problem razlikovanja cilja i sredstva,kao jedan od osnovnih metodoloških problema u svim ljudskim poslovimanije još razrešen i predstavlja veliki "kamen smutnje" u ljudskim poslovima,drugo je pitanje. Kao što znate, ljudi su nesavršena bića,pa je radi izbegavanja suvišnih problema,bolje uzeti skromna,parcijalna rešenja pri obavljanju ljudskih poslova.Zato je i Vinston Čerčil govorio da je "demokratija najmanje loša od svih loših sistema organizovanja ljudskih društava".Mislim da nema razloga da se ne složite sa tim.Tim pre,što isti g-din pripada ostrvskoj tradiciji liberalizma.I nije kriv što je znao da ne može ništa Staljinu i da je bolje da se nagodi sa njim i nešto ostavi i budućnosti.Sada,što je nama zapao Tito,setite se latinske: "Što je dozvoljeno Jupiteru,nije dozvoljeno volu"!Boli,ali nažalost je tačno!Što se tiče volova,setite se Domanovićevog!
I nije uopšte bio glup!
Preporuke:
0
0
20 petak, 20 novembar 2009 15:37
thinking maize
Za Simić Manojla. Poštovani g-dine, u pravu ste. Ta knjiga predstavlja manifest (donešen 1971 g. za "srpskih liberala",koji su danas svi odreda
"evroentuzijasti",a neki od njih i "ljudsko-pravaši" i "drugosrbijanci"!) današnje srpske pseudoelite,
dobro okarakterisane u tekstu g-dina Gajića.
Pomenutu,sada zaboravljenu knjigu R. Konstantinovića pomenuo sam,zato što je jedna od prvih koja pominje "srpski fašizam" i samim tim nije nimalo naivna,pa zahteva odgovarajući "tretman"!Samo
bih Vas podsetio poštovani g-dine na događaj sa početka 90-tih,kada je naš pisac Radomir Smiljanić "o svom ruvu i kruvu" objavio kritičko izdanje Mein Kampf-a Adolfa Hitlera.Metod g-dina Smiljanića sastojao se da originalni tekst što vernije prevede (prevodioc je bio sam g-din Smiljanić,kao pisac i znalac nemačkog jezika, kompetentan da to uradi) i pored ključnih Hitlerovih
"misli" da komentare sa osvrtom na posledice do kojih su doveli Hitlerovi "stavovi".Metod ispravan.
Ali ne!Digla se "kuka i motika" potonjih "drugo-
srbijanaca"!"On to nije smeo da uradi!On širi mržnju!On je antisemita!"I druge baljezgarije.Neki pripadnici jevrejske zajednice u Srbiji nisu bili baš obradovani tim činom g-dina Smiljanića (pokojna Klara Mandić),ali su posle uljudnog objašnjenja g-dina Smiljanića prihvatili njegov stav i čin!O čemu se tu radilo?O želji potonjih "drugosrbijanaca" da imaju monopol na istinu,monopol na antifašizam, monopol na sve u Srbiji!Prvo duhovni,pa naravno i materijalni monopol!Što je čisto komunistički, tačnije komunjarski impuls!Ako hoćete da prepoznate komunjaru (pišem bez navodnika jer duhovni habitus tih kreatura moguće je opisati samo tom sintagmom!) prepoznaćete ga po: "Moje, moje,sve je moje!" Saglasno tome u nekoj novoj postavci Sterijinog besmrtnog "Kir Janje" glavni lik bi trebao da ima brčiće ala Šojić i da mu
"članska karta" viri dva prsta!Eto,naveo sam neke naznake borbe protiv komunjarske (čitaj:
"drugosrbijanske/evroentuzijastičko/ljudsko-
pravaške") prostote! Od mene dosta.
Preporuke:
0
0
21 petak, 20 novembar 2009 16:05
Milica
Za brm
Sarkazam je, poštovani, oružje slabih.Razbacivati se učenošću nije greh samo po sebi, pri tome ironisati jeste.Vi stvari postavljate u jednu ravan, nepromenjivu i statičnu, kao da ni neoliberali ni Klaus nisu u nekom smislu napredovali i menjali se.Evropa nacija nije što i evropska nacija, pa stoga ne može biti proizvod ekspres lonca, niti je H.Ford stvoritelj američke nacije,jedan od važnih šrafova u toj mašineriji svakako jeste.Radi se upravo o tome što geneza američke nacije nije uporediva sa ovim pokušajima da se stvori neka ,,evropska nacija".Dozvolićete da imam pravo biti protivnikEUtopije, pri tome nacionalista, konzervativnog,antiglobalističkog usmerenja a da pri tome nisam u opasnosti da me spale na lomači.Naprosto, i dalje verujem da ne možete biti neoliberal i antiglobalista istovremeno i nešto mi govori da se i famozni Klaus odlučio.
Preporuke:
0
0
22 petak, 20 novembar 2009 16:13
"srpski liberali" nisu "neoliberali"
Ideologija Latinke Perović &Co. nema nikakve veze sa neoliberalizmom. Njen model bio je model evropske i američke levice, tj. onih koji se danas nazivaju trećeputašima. Takođe, LDP nije neoliberalna stranka, oni su predstavnici evropske ideologije tzv. socliberalizma (zajedno sa nemačkim, britanskim itd. "liberalima"). Dakle, potpuno je pogrešno dovoditi Drugu Srbiju u vezu sa časnim imenom neoliberalizma! Zar niste primetili da Peščanik redovno objavljuje propagandističke kritičare neoliberalizma, profesionalne difamatore tačerizma i reganizma, dok istovremeno glorifikuje Obamu? Kod nas postoji izvesna zabuna u vezi sa upotrebom ovih reči: kada neko u Americi kaže "liberal", on onda misli na onu opciju koja je bliža demokratama; ali kada kaže "neoliberal" - ili još češće "neokonzervativac" - onda misli na republikance. U Evropi je neoliberalizam marginalizovan i satanizovan (posebno u Nemačkoj!). Osim pomenutog heroja slobodnog sveta - Vaclava Klausa - niko se u Evropi ne usuđuje da se nazove neoliberalom ili neokonzervativcem! Nije li to najbolji dokaz da su neostaljinisti i neofašisti u današnjoj Evropi uspostavili ideološku hegemoniju?

http://www.youtube.com/watch?v=vHYvuOLvRRM
Preporuke:
0
0
23 petak, 20 novembar 2009 16:23
dada
thinking maize
Meni je zbilja vaš stav nerazumljiv,smatrajte me glupom ali ne vidim kako odvojiti slobodu od slobode.Ako se ja zalažem,recimo, za slobodu preduzetništva, naravno da ću je glorifikovati i smatrati da ta sloboda omogućava sve druge, pri tome ne vodeći računa o stvarnim potrebama društva i da li to sa sobom nosi istinsku korist.Ja ne mislim da je materijalno bogaćenje svrha ljudskog života niti da je sloboda pojedinca u svemu preduslov napretka društva.Mislim da već time ne mogu prihvatiti ništa od neoliberalnih svetinja kao svoje.Uostalom, možda je demokratija najmanje zlo ali nije ni najveće dobro, prosto jer je nemoguća.Sloboda jednog ograničava slobodu drugog.Ne vidim zašto insistirati na toma ko je ovaj ,,neo" ili onaj,,neo" kada je pitanje uvek kakav je čiji stav prema globalizmu i globalizaciji, to ne zavisi od političkog opredeljenja.
Preporuke:
0
0
24 petak, 20 novembar 2009 17:05
thinking maize
Poštovana Dado. Ne smatram Vas glupim, naprotiv! Ali, ako imate neko sredstvo, da li ćete ga se odreći samo zbog "ne sviđa mi se"? I meni se ne sviđaju lekovi, ali kad "zagusti" uzimam ih! Tako i neoliberalizam nije samo "liberalan", već i konzervativan! Naravno, treba "lek" uzimati samo u meri naših mogućnosti, a po savetu apostola Pavla! Ja od "neoliberalizma" "probiram" ideje Fridriha fon Hajeka, jer njegovo insistiranje na hrišćanstvu nije za odbaciti! Tim pre, što se taj aspekt liberalne paradigme slaže sa onim što karakteriše naš narod! Zašto to ne uzeti, kao i druge aspekte liberalne paradigme koji nam odgovaraju?!Tako ćemo lakše komunicirati sa nekim delovima Zapadnog Društva koji dele slične vrednosti, kao što su tradicionalne vrednosti našeg naroda. Tako ćemo steći i moguće saveznike na Zapadu.Ako ne verujete,
pogledajte tekst g-dina Srđe Trifkovića, ovde na sajtu NSPM-a. Uostalom, Srbi su oduvek bili SITNI POSEDNICI, pa im ni demokratija nije bila mrska! Problem su ovi "drugosrbijanci" koji se, u ime
"odbrane ljudskih prava" veoma dobro slažu sa
"našim" tajkunim, toliko da se iz redova
"evroentuzijasta" "regrutuju" i novi tajkuni! Ne verujete? Ako niste znali, posle ćilima i lampe iz "Hiljadu i jedne noći" najveće čudo čini "tetkin
krevet"! A i Slobini naslednici nisu baš toliki siromasi! Toliko o "brizi za široke narodne mase"!
Preporuke:
0
0
25 petak, 20 novembar 2009 18:06
Kos crnorizac
Oduševljenje sa EU će rasti i padati u narednim godinama zavisno od težine 'koraka' koji nam predstoje na putu ka željenoj egzaltaciji u njenim nedrima. Otrežnjenje će doći na kraju i kao što je to uobičajeno na kraju, biće kasno. EU je kao 'Hotel Kalifornija', ko se jedanput prijavi na recepciji zauvek ostaje, otuda i podozrenje nekih evropskih zemalja u odnosu na eurozonu i ustav unije, jer korak nazad je uglavnom mnogo skuplji nego korak napred, a korak napred je već bio pakleno skup ili da parafraziram 'narodnu umotvorinu' - dala baba dinar da u kolo uđe, a dala bi i dva da iz njega izađe, ali nema ni onaj dinar... Šalu na stranu - nije u uniji ni tako loše, ali je malo klaustrofobično kad nešto 'nema alternativu'.
Preporuke:
0
0
26 petak, 20 novembar 2009 18:56
Kos crnorizac
Kad je reč 'neo' pitanjima najbliži mi je neopank

Mislim da je rasprava o refleksijama, političke diferencijacije u metropolama takozvane 'Zapadne civiližacije', u dalekim provincijama kakva je Srbija, pomalo promašena tema, jer je uticaj srpske političke misli na opšte trendove u domenu statističke greške s jedne strane, a diferenciranost tamošnjih političkih aktera u odnosu na prilike u Srbiji u domenu 'naglaska' ili 'tona' (ili mi to bar tako čujemo). U srpskom političkom košmaru LDP će biti 'proamerički' nezavisno od toga ko vodi američku administraciju, SPS i DS će imati drugorazredni tretman u socijalističkoj internacionali a pitanje je samo čiji će status biti drugorazedniji itd; odnosno pitanje je da li u Srbiji uopšte postoji politička opcija koja ne izgleda tragikomično i iza koje postoji ideološka odnosno terijska platforma. Pri tom ne mislim na famozne 'partijske programe' koji vrede manje od papira na kom su napisani i nemaju nikakve veze sa politikom koje te stranke vode. Zato EU nema alternativu, zato je DSS sa gotovo neskrivenim elanom sišao sa vlasti svojevremeno, prihvatajući golgotu opozicionog delovanja kao olakšanje - inače bi morao da nas povede u pustinju mrtvih alternativa...
Preporuke:
0
0
27 petak, 20 novembar 2009 20:56
Simic Manojlo
Meni nekako nije jasno, kako kod tako velikog broja
pametnih ljudi, u tako dugom vremenskom periodu,
jos uvijek egzistira kvazi-naucna, komunisticki
retrogradna, titoisticki lazna klasifikacija
pojava, pokreta i partija, na sirokom polju (umalo
ne rekoh Kosovu ravnom) politickog spektra.
Kako su nas, u predmetu "Marksizam", ucili da je
kapitalizam posljednja faza u razvoju drustvenih
odnosa, prije prelaska, prvo u socijalizam, a onda
u najsavrseniji oblik drustvenog uredjenja,
komunizam, tako su njih na "zapadu", ucili da se
komunisticke "rogue states", nalaze u posljednjoj
fazi sunovrata, prije prelaska u kapitalizam.
Biti konzervativac, u ekonomskom smislu (iz kojeg
proizilaze i sve druge odrednice), ne znaci nista drugo, do striktno se zalagati, za potpunu, prakticnu primjenu doktrine Adama Smita, odnosno
za potpunu i totalnu "deregulation" trzista, na
kojem vlada, bilo velika ili mala, ne smije da vrsi
nikakve intervencije, i da sve mora da se prepusti
zakonu ponude i potraznje. Ovo ponekad, u nekim
sferama trzista, kao sto je kultura (odnosno
"entertainment"-zabava, jer je kod njih pojam
kulture, vezan iskljucivo za religiju), dovodi do
sveopsteg srozavanja drustvenog ukusa, kao poslje
dice cinjenice, da su u svakom narodu i svakoj
drzavi, najbrojniji oni najprosjecniji, koji onda,
svojom kupovnom moci, uspostavljaju kriterije.
Biti liberal( u Americi ih pezorativno nazivaju
"Liberalz"), a i neoliberal, znaci zalagati se
u Kongresu, uz pomoc bezbrojnih lobistickih grupa,
za ozakonjenje pljacke, putem prodaje novca, u izno
sima u trilionima dolara.
Kod nas je sve, osim etiketa, potpuno relativno.
Pa oni "ljevi", naginju udesno, a oni "desni", voze
uljevo.
Mi, medjutim, imamo 1 partiju, koja odolijeva
udarima i sa "lijeva" i sa "desna". To je DSS.
Ovakve partije "centra", u razvijenim demokratijama
ako vec nisu u vlasti, onda su mocna opozicija, od
koje zazire svaka vlada. Medijskim terorom
najprosjecnijih, ona je eliminisaa
Preporuke:
0
0
28 subota, 21 novembar 2009 09:47
Velja
Srpski evroutopizam se sve na "Samo da nas ne bombarduju". Drugim rečima političkoj eliti Srbije je jasno poručeno "
Ako ne radite kako kažemo ima da vam zemlju izravnamo. Jasno
.".
To su evroatlanske integracije.
Strah od ponovnog bombardovanja
.
To su naši prijatelji: kada izložite argument neslaganja tu je uvek argument sile "Ako ne radite kako kažemo ima da vam zemlju izravnamo. Jasno.".
A srpska elita jasno da ne želi da ponovo vidi bombe nad svojim glavama (tek im krenulo) pa pristaje na razne sadomazo zahteve naših evroatlanskih prijatelja.
Preporuke:
0
0
29 nedelja, 22 novembar 2009 01:37
Margaret Tačer
Evo na e- novinama su napisali neki tekst o dr Saši Gajiću. Tekst okvalifikovali kao desničarski i antievropski, i čude se što ministarstvo za nauku finansira ovakve radove. Eto. A ne čudi ih kada ministarstvo za nauku finansira LDP-ovske revizioniste, glasnogovornike nemačke politike, anarhiste i ostale.....Kada iz LDP uskliknu:''Teorija izvan prakse je apsurd''- to je za e- novine NAUKA.
Preporuke:
0
0
30 nedelja, 29 novembar 2009 20:03
Konstantin
Članstvo u EU je naša nasušna potreba. Okruženi smo sa 2 vrste zemalja: članice NATO pakta i kandidati za NATO pakt. Najgore bi bilo da Hrvatsk uđe u EU pre nas. Što se tiče Rusa oni su kupili NIS za tepsiju ribe prilikom posete ministara Ilića i Popovića Moskvi par dana pre nego što je Koštunica podneo ostavku, a ako dođe do bombardovanja Srbije njihovi vlastodršci će samo protestovati.
Sa druge strane Srbe koji zahvaljuju Holandiji zbog blokade SSP-a smatram izdajnicima. Ne volim ni termin drugosrbijanci niti druga Srbija, deluje mi kao uvod u buduće velike podele sa nesrećnim ishodom.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner