петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Јединство народа или како упокојити вампира

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 17 новембар 2009 16:11
thinking maize
Број Срба у Црној Гори у попису 1991 г. износио је
9%, а крштених православних и мање (6%)! Колико се сећам, у изборима 2000 г. број оних који су изашли
на изборе, тј. који су признавали заједничку државу
Срба и Црногораца-СР Југославију (ма била она Милошевићева и неокомунистичка!) изнео је 25%.Попис
2002 г. (ако ме памћење не вара!) као резултат донео је да се око 1/3 грађана Црне Горе изјаснило као Срби, а оних који су назначили "српски" као свој матерњи (тј. говорни језик) изнео је преко 60% становништва Црне Горе! То су чињенице! Све остало је насиље,коме се треба супроставити мирно, гандијевски. Пошто су Срби већински православни (укључујући и Србе у Црној Гори!), то ћемо урадити на наш, православни начин, као што нас је учио примером блаженопочивши патријарх Павле. Оно зло у нама је, нажалост, и оликотворено у конкретним људским бићима, делом, и у свима нама. Опонашајући његов пример, унапређујући српску матицу-Србију (и остале земље где Срби у знатном броју живе), материјално, а још више духовно, уклонићемо брозовке рецидиве и излечити се од тешке болести БРОЗОМОРЕ! БРОЗНА ВРЕМЕНА ПРОЛАЗЕ!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 17 новембар 2009 21:33
Родољуб
Шта значи "БРЦГ"?
Препоруке:
0
0
3 среда, 18 новембар 2009 00:28
Пера Детлић
@thinking maize
Права дијалектика... "Насиљу се треба супроставити мирно, гандијевски - на наш, православни начин." Кад се Гаврило Принцип не јавља, ни Ганди није за бацање? Једино ми Бритва не личи на британску краљицу.

@Родољуб
БРЦГ = Former Republic of Black Mountain, A.K.A. Ђуканистан

@Слободна мисао
"Велики искорак Срба у БРЦГ по питању признања црногорске нације и узајамног поштовања", како сте га назвали, је заиста велики корак за васколико Српство - само што је то нажалост огроман корак уназад.
Препоруке:
0
0
4 среда, 18 новембар 2009 12:45
брм
да преведемо ми ово на обичан језик:
1) из ЦГ се 200 година исељава становништво.
2)ти одсељени и способни шаљу сваки долар/динар/пезету/марку зарађен/у у тим земљама А НАЈВИШЕ У СРБИЈИ (ШАЉУ ПАРЕ ИЗ СРБИЈЕ)кући да се направе путеви, обнове цркве изграде школе..то је у селима ЦГ готово једини приход
3) они имају и своју децу у земљама где су се иселили
4)њима долазе у кућу рођаци које школују и направе грађане и људе од њих у земљама где живе, а највише у Србији И ТО БЕСПЛАТНО
5) њихових потомака је само у Србији бар 2-3 милиона
6) потомака ових других у ЦГ је свега 600 000
7) е сада ови други ОТИМАЈУ ОВИМ ПРВИМ СОПСТВЕНУ ДРЖАВУ коју су градили њихови преци, којој су слали сваки уштеђени динар проглашавајући је туђом јер је неки тамо башибозук прогласио да Црногорци нису Срби ерго ништа у ЦГ није српско
и још то проглашавају историијским за спас српства
е па свашта
Препоруке:
0
0
5 среда, 18 новембар 2009 16:06
Апатрид из Црне Горе
брм вели: "...е сада ови други ОТИМАЈУ ОВИМ ПРВИМ СОПСТВЕНУ ДРЖАВУ коју су градили њихови преци, којој су слали сваки уштеђени динар проглашавајући је туђом јер је неки тамо башибозук прогласио да Црногорци нису Срби ерго ништа у ЦГ није српско
и још то проглашавају историијским за спас српства
е па свашта"

Вала, баш свашта!Српска истина у Црној Гори ће се одбранити непризнавањем црногорске нације, таман као што се одбранила непризнавањем бошњачке у БиХ и македонске у БЈРМ, тј. затварањем очију пред конвертитсвом Црногораца, ми и даље треба да живимо у 19. вијеку. Да би одбранили превазиђене Стаљинове и Ђиласове теорије о појмовима народ и нација. Србин јеси или нијеси, баш као што јеси Фаранцуз или нијеси Франциз. Мука ми је од брозоносталгичних црногорских двонационалаца, нарочито од оних што нам попују из Београда.
Препоруке:
0
0
6 среда, 18 новембар 2009 16:33
N. B.
@ Pera Detlic

Ali cekajte, ako sam Vas ispravno razumeo, BRCG je skracenica za "Bivsa Republika Crna Gora". Po mom misljenju je veoma drsko, cak i ironicno, jednu republiku proglasavati "bivsom" - pa Crna Gora je i sada Republika. Ili se ovde radi o tome da je autor sa namerom hteo biti ironican? U nazivu BJR Makedonija ima barem neke logike, radi se naravno o jednoj od bivsih jugoslovenskih republika. Ali kakve logike ima u skracenici BRCG, ukoliko izuzmemo ironican prizvuk? Po meni nikakve, koliko znam oficijelno ime Crne Gore je Republika Crna Gora. Da li je autor zapravo zeleo napisati BJRCG i slucajno "progutao" slovo "J"?

Hvala unapred na odgovoru.
Препоруке:
0
0
7 среда, 18 новембар 2009 17:44
БРЦГ
Бивша Република Црна Гора

Ништа страшно, па Црна Гора јесте бивша Југословенска република, тако да ни БЈРЦГ не би било превише страшно. Следећа ствар Црна Гора је некада била српска, па је данас више Монтенегро, и зато јој Бивша у БРЦГ пристаје. Осим тога, из неколико чланова устава је одредница република избачена, да ли зато да се смањи веза са некадашњем припадању федерацији, или због свјесне негације самог значења ријечи република (владавина народа).

Елем БРЦГ паше одлично, да не би ко мислио да је у питању чисто поређење са македонијом. Уостало БРЦГ је највише бивша Српска република, а не Југословенска (да не би ко мислио да жалимо за југославијом), али не би то ни да им намећемо. Дакле, на више мјеста у уставу, ријеч република је мачена, то је тај формални дио у БРЦГ. Све остале сличности су сасвим случајне :-).
Препоруке:
0
0
8 среда, 18 новембар 2009 18:05
Боки
БРМ,

Црногорци су сами себе прогласили да су нова нација, и ни ти ни ја их у томе не можемо спријечити никако. Заједно са Муслиманима и Албанцима они чине већину у БРЦГ. Србе, из Србије мрзе, укључујући и расистичку мржњу. Србе у БРЦГ (35 %) желе да трећину протрерају, трећину асимилују, а трећину ... толеришу. У тим њиховим жељама им ти са твојом релативизациом помажеш.

Шта је са тих, како ти кажеш 2 милиона у Србији који су "пореклом" из БРЦГ. Већи дио њихових предака се у Србију доселио као Срби, са територије која и није била Црна Гора (тек много касније окупирана од Црне Горе), један разлог, други разлог, чак и онај мали дио њих који су се доселили из стварне Црне Горе (општина Цетиње и крајичци) су тада били Срби. Отприлике у трећој генерацији асимилација је потпуна, и ту од БРЦГ остаје само "порекло" које углавном ништа не значи. Остају они који још увијек имају држављанство БРЦГ, досељени у Србију у вријеме комунизма. Чак и код њих је највећа већина Срби, са жалом због црногорске превјере, али Срби. Један дио не може да се одрекен комунистичко-племенско-расистичког непотизма, и даље би хтјели да постоји једна двоимена нација Србоцрногорци, надљуди везаши. Дакле, твоја политика, оно што се декларише, никако не може, а то је да врати Црногорце у БРЦГ на прави пут, али може оно што јој је заправо Црногорска расистичка намјера, асимилација Срба у БРЦГ и спрјечавање асимилације Црногораца у Србији.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 19 новембар 2009 01:03
Пера Детлић
@N.B.
Скраћеницу БРЦГ обилато користе аутори чланака са сајта "Слободне мисли", са које је и пренесен овај чланак г.Радевића. Ево шта они кажу на сајту у вези са питањима која ви постављате:

Шта је БРЦГ?
БРЦГ је скраћеница од Бивша Република Црна Гора, којом се означава данашња државна творевина која углавном заузима простор на којем се некада налазила Република Црна Гора (1992-2007). која се докида уставним решењем из 2007. које аболира име републике (res publicae - латински: јавно добро) из формалног имена. БРЦГ се данас простире, изван Старе Црне Горе, и на Брда, (Стару) Херцеговину, Боку которску, Приморје и Стару Србију, области које не дијеле културно-историјско наслеђе Црне Горе.

Уместо оног недостајућег слова "Ј" које би у скраћеници означавало придев "југословенска", ја сам мишљења да је чак и слово "Р" излишно. Самозвани "очеви" тзв. црногорске нације би чак волели да земљу и народ прекрсте другим називом. Монтенегро, Дукља, Превалитана, а ако устреба може и Карадаг. Значи будућа БЦГ.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 19 новембар 2009 10:57
Боки
Било би превише да кажемо да је бивша Црна Гора. БРЦГ има једну фину мелодију, и осим тога има и легално оправдање (брисање ријечи република из устава). :-)
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 19 новембар 2009 15:03
Родољуб
Хвала вам свима на објашњењу термина.

Искрено, сматрам да тиме потпуно неуспешно лечите своје фрустрације око разочарења у ту бившу братску "област".

И ја сам, наравно... али ми неће помоћи да се осећам боље ако их ("Монтенегрине") зовем подсмешљиво.

Поздрав!
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 19 новембар 2009 18:27
Боки
Родољубе,

кад могу Грци, можемо и ми.
Препоруке:
0
0
13 субота, 21 новембар 2009 17:42
Слободна мисао
Родољубе,

није реч ни о каквом подругивању. Текстови Слободне мисли су ту појаву називали РЦГ како би напоменули дисконтинуитет с оним што је Црна Гора представљала у историји.

2007. је у новом уставу укинуто име република из пуног имена. Назив Бивша република Црна Гора се природно наметнуо с обзиром да је континуитет са РЦГ (1992-2007) неоспорив.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 23 новембар 2009 11:00
брм
БРЦГ није подсмешљив већ врло прецизан термин, на коме честитам "екипи" из Склободне мисли...
наиме суштина је да ЦГ уставно више није република. а република и демократија су готово синоними (нпр. званичан назив Грчке "Елинко димократија" се не преводи као грчка демократија већа као република Грчка)...дакле тамо је напуштено демократско државно политичко устројство..
битно је и да није БЈ(угословенска)РЦГ попут БЈРМакедоније, јер је још увек устројена по југословенски..

ето, ко чита овај сајт зна да се готово у свему осталом не слажем са Слободном мисли", али на овоме им (поново) честитам и сам радо користим њихов ттермин..
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 23 новембар 2009 14:22
Родољуб
Član 1

Crna Gora je nezavisna i suverena država, republikanskog oblika vladavine.


Није шија него врат.

Све и да су тиме оставили "пожарни излаз", не знам шта око тога има да се више "мрси" на НСПМ.

Уосталом, текст се бави "издајом српских интереса", а онај ко губи, има право да се љути.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 23 новембар 2009 14:33
Боки
Што би рекли Американци, ђаво је у детаљима. Што нису рекли "је република". То су детаљчићи, можда суштински безсмислени, али ипак садрже неку врсту суштине. Као када је Република Српска морала да има мање него 50% територије БиХ. Званична идеологија унутар "породице" у БРЦГ, а ја имам своје изворе, је да су они феудални владари БРЦГ као некакве кенжевине. Зато и нису казали БРЦГ је република, већ "републикански облик владавине". То је заправо републикански облик феудалне владавине. У праву си да не мрсимо више о томе.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер