субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

БиХ - повратак отписаних решења и "посредничка" улога Александра Вучића

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 02 октобар 2019 04:16
као и обично
Добар, реалан текст г. Дурмановића. Треба га пажљиво прочитати.
Препоруке:
13
0
2 среда, 02 октобар 2019 08:35
Vojna neutralnost bez garancije
Srpska nacionalna politika pravi jednu tešku, izuzetno tešku stratešku grešku što forsira neku "vojnu neutralnost" a ne strategiju vojne pripadnosti ruskom bloku, ukoliko već ima protivljenje i to sa velikim razlogom NATO paktu. Vojna neutralnost je skupa, jako skupa u pogledu materijalnih i drugih resursa, posebno u okruženju članica NATO pakta, a istu neko treba i da garantuje, jer ne ide to tek tako "ja sam vojno neutralan i mene ne dirajte", a gdje su garancije "da te neće niko dirati". Bilo je mnogo primjera vojne neutralnosti i pred Drugi svjetski rat, pa i sama Kraljevina Jugoslavija do 25. Marta 1941 godine. Velike sile ti nisu garantovale vojnu neutralnost i možeš biti napadnut / istini za volju i da garantuje a bez garancija se podrazumijeva. Pitanje ulaska ili neulaska BiH u NATO pakt će riješiti referendum. Bolje bi bilo da Dodik na vrijeme potpiše pristup ruskom vojnom bloku da ga stvari ne dočekaju nespremnog / ili bilo ko u srpskoj politici nakon Dodika.
Препоруке:
12
2
3 среда, 02 октобар 2019 08:42
Vojna neutralnost bez garancije
Srpska nacionalna politika pravi jednu tešku, izuzetno tešku stratešku grešku što forsira neku "vojnu neutralnost" a ne strategiju vojne pripadnosti ruskom bloku, ukoliko već ima protivljenje i to sa velikim razlogom NATO paktu. Vojna neutralnost je skupa, jako skupa u pogledu materijalnih i drugih resursa, posebno u okruženju članica NATO pakta, a istu neko treba i da garantuje, jer ne ide to tek tako "ja sam vojno neutralan i mene ne dirajte", a gdje su garancije "da te neće niko dirati". Bilo je mnogo primjera vojne neutralnosti i pred Drugi svjetski rat, pa i sama Kraljevina Jugoslavija do 25. Marta 1941 godine. Velike sile ti nisu garantovale vojnu neutralnost i možeš biti napadnut / istini za volju i da garantuje a bez garancija se podrazumijeva
.

A bez vojnih sporazuma sa blokovima / NATO i ruski blok, nemaš nikakvih garancija i da će ti neko pomoći, ako te neko odluči napasti, ostaješ "na ledu bez saveznika".
Препоруке:
8
1
4 среда, 02 октобар 2019 10:09
Onako, izokola pa u centar
Mislim da je neophodno da se unutar ove priče kao neizostavan segment iste pismene i ova izjava Milorada Dodika, na linku

http://www.nspm.rs/hronika/milorad-dodik-kosovo-bilo-izgubljena-prica-dok-ga-aleksandar-vucic-nije-postavio-kao-najvaznije-srpsko-pitanje.html

Upravo u ovoj izjavi se vidi osnova na kojoj će se odlučivati određene stvari u ne tako dalekoj budućnosti, nekih 5 do 10 godina.
Препоруке:
7
2
5 четвртак, 03 октобар 2019 21:48
Станић Милан
Двадесетчетири године од завршетка оружаног сукоба у БиХ у вођењу унутрашње и спољне политике у БиХ није се суштински ништа променило - на боље.Политичке позиције странака остале су на начелима са којима су ушле у рат(изузев СДС-а), с тим да је СНСД и СДП ("политички дериват") мењали политику и стратегију зависно од глобалног политичког клатна.Традиционалне националне сранке унутар три национална корпуса остала су на "ратним позицијама"политичког програма,с тим да СДА на крилима исламског милитаризма стално покушава зауставити неопходне процесе унутар друга два народа,које се огледа у све већем везивању за матичне нације.На том фону треба разматрати и Декларацију која је пуно милитантнија од декларације рахметли Бабе.
Што се тиче Срба из БиХ политичке екскурзије политичког газде у Р.Српској наносе политичку штету Србији.Било како било ЕУ је највећи инвеститор и донатор Р.Србије,тренутно њен прозор у свет,па пљувати у тањир из ког се једе,није упутно.
Препоруке:
3
3
6 петак, 04 октобар 2019 15:43
Pitanje ulaska ili neulaska u NATO pakt po svome značaju je na nivou pitanja izlaska ili ostanka u Jugoslaviji iz 1991 i 1992 godine.
Pitanje ulaska ili neulaska u Nastao pakt po svome strateškom značaju je ns nivou pitanja ostanka ili izlaska iz SFR Jugoslavije i isto će se rješavati na redu kao i što se rješavalo i pitanje ostanka ili izlaska iz Jugoslavije (Srbi na plebiscitu o ostanku u Jugoslaviji, novembra 1991 godine) i Bošnjaci i Hrvati na referendumu o izlasku iz Jugoslavije u martu 1992 godine. Velika je mogućnost da na ovom pitanju baš kao i na pitanju Jugoslavije bude novog rata.
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер