субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Како је пропало српско новинарство

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 05 новембар 2009 01:12
svetozar toza djuric
Kada sve propada,zasto ne bi propalo i novinarstvo?Kakvo je stanje u ovoj oblasti danas,bolje je da se sve konacno srusi i da jednog dana neki bolji ljudi krenu ispocetka.

Do tada ce,valjda,i Manojlo V.u penziju!

Mnogo se mediokriteta uvuklo u medije,za to su krivi i neki pravi urednici i glavni i odgovorni urednici(najpre zaposljavajuci decu svojih prijatelja,bez jasnih kriterija),a potom i sve stranke koje su u redakcije ubacivale 'svoju decu', koja ubrzo postaju urednici svojim urednicima.

B 92,recimo, sam je sebe ubio prihvatajuci u svoje okrilje sou Veliki brat.Nikakvi komercijalni razlozi tu ne mogu da budu opravdanje.Ova televizija nikada nije u potpunosti zavisila od svog rada,imala je uvek dotacije sa strane,iz poznatih i nepoznatih izvora.Iz poznatih razloga.

Studio B kao da ne postoji,jer kolo vode samo(zuti) partijski kadrovi,itd,itd.

Javni servis je najmanje javni servis,a najveci rejting ima SMS nagradna igra drzavne lutrije - Punto.Nikome ne trebaju dobri novinari,vec nagradne igre.
Nase novine i el.mediji takvi su da za njima ne treba zaliti.Kada se oni pogase,iz ekonomskih razloga ponajpre,svaki smisao izgubice i besmisleni zakon o javnom informisanju.

Tada ce,nadajmo se,od medija odustati i nasi tajkuni,koji su svi odreda kriminalci,stasali kao paradrzavna finansijska podrska SPS-a,JUL-a, Slobodana Milosevica i Mirjane Markovic(kasnije i svih drugih nasih lidera).

Do tada,nase novine i emisije uredjivace se po sistemu - Samo jasi,da su zivi (ovi) nasi!

A ti 'nasi' nikako nisu citaoci i gledaoci.

Sto se sveta tice,mediji na Zapadu prezivece i doziveti svoju novu renesansu.Upravo zato sto su sudbinski vezani za svoje potrosace.Elektronska izdanja novina bice vetar u ledja stampe na kioscima,a ne omca oko vrata.Naravno,i tamo ima novinara koji su simpatizeri ili glasaci ove ili one politicke opcije,ali tamo stranke ne zaposljavaju 'svoju(infantilnu)decu,pa tako zanat opstaje,a kroz ucenje zanata novinar nastaje!
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 05 новембар 2009 05:56
Врт Торонто Канада
Текст је добар матурски рад .Неминовност распада Југославије, по трећи пут, је донела братоубилачке ратове,санкције,бомбардовање и Србији демонкратију под окупацијом.Неко је желео да уништи српски дух.Претили су и успели.Лупали смо цептер лонцима и палили Скупштину да би нам неко други донео више среће.Наши новинари нису упозорили свој народ да кад Запад кажњава иде дубоко у свест људи.Неко се извињава историји а ја садашњости,плис минус 9 година.Разбише наше уреднике и новинаре ко дете звечку.Ни орах више није..а ни Срби..Само ВЕРА може да нас спасе ако хоће..а неће.Да, треба користити енглеске термине јер наших више нема.Била једном једна земља на брдовитом Балкану..
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 05 новембар 2009 08:57
Слободан
Одличан текст! "Реформа" Политике и НИН-а, извршена након маја 2008, односно након што је ДС преузео све полуге моћи у Србији, била је кап која је прелила чашу. Српско озбиљно новинарство, каквим смо га познавалаи, више не постоји. Ово сад што имамо јесте замајавање и манипулација, бесрамно улизиштво моћнима и вулгарно драшкање светине, глупост и примитивизам у одори "европских вредности" и "модернизације"...
Озбиљно новинарство у Србији данас се налази у илегали. Оно се повукло на некомерцијалне и независне интеренет странице каква је и ова, на којој је објављен овај сјајан Рељићев текст. Било би добро да макар НСПМ постане база за неку будућу обнову озбиљног и квалитетног новинарства у Србији. Зато ћемо се сви радовати ако на овом сајту ускоро будемо читали и остале квалитетне новинаре из НИН-ове школе - Батића Баћевића, Љиљу Смајловић, Маријану Милосављевић, Ивану Јанковић, Зорана Ћирјаковића... Али, такође и Драгану Матовић и Светлану Васовић из "Политике" или Милана Милошевића из "Времена" - што да не?
Да ли је могућа обнова српског новинарства? То можемо знати само ако покушамо. Тачније, само ако квалитетни и озбиљни новинари покушају да направе један добар дневни лист, или један добар недељник. Да ли је могуће да је то тако тешко?
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 05 новембар 2009 09:16
Teofilo Stivenson
Od cetiri stotine i cetrdeset listova koje je pod svojim okriljem drzao Rupert Murdoch, mislim da je samo jedan (znam i koji, na malom ostrvu koje cini saveznu drzavu najmanjeg, ali ne i najmladjeg kontinenta), u uvodniku, otvoreno stao protiv rata u Iraku. Njegov urednik je podneo ostavku. Toliko o globalizaciji, Zapadnim medijima i slobodi informisanja. Uz, naravno, potreban dodatak: U Srbiji takav (JEDAN) stampani medij ne postoji.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 05 новембар 2009 09:57
ББ
Писмено и духовито али оппште познато.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 05 новембар 2009 10:12
veljko
U sukobu inteligencije i bezskrupuloznosti na kraći rok uvek pobeđuje bezskrupuloznost. Na duži rok pobeđuje inteligencija. Srpsko novinarstvo danas, a možda i juče, možda i sutra je ustvari bezskrupuloznost na delu, ili javna bezskrupuloznost. To bi bila moja definicija. A i inače. I najnaivniji bilo čiji uspeh u bilo čemu prvo vrednuju kao izraz beskrupuloznosti, pa tek onda kad se , ako ima takvih slčučajeva uvere, pomisle "možda je to ipak rezultat inteligencije". Kad nekog imenuju za člana upravnog odbora neke novinske kuće, niko ne pita šta je i gde diplomirao, šta je napisao i objavio, nego "čija je veza" i zašto je veza tog koji ga je uvezao. Međutim beskrupuloznost ima jednu slabost, a to je; svako može biti bezskrupulozan. Ali, ne može svako biti inteligentan. Bezskrupuloznost crpe svoju snagu iz obzirnosti kontraparta. Kad skrupulozni ljudi, sa malim zakašnjenjem shvate da nisu obavezni da imaju skrupule prema onima koji ih nemaju, beskrupuloznost izduva kao balon. Ja verujem u inteligenciju. Inteligencija će pobediti.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 05 новембар 2009 11:14
Јасна Симоновић
"медији су се претворили у – забављаче и брижне заштитнике народа од лоших вести"...
Моје искуство је супротно...Чланак је добар, изузев што заиста није добро поредити "западни модел - лапдог" са нашим новинарима који ни лап ни дог нису достојни...

Извињавам се добрим новинарима које јиош нисам срела, до сада сам sa dobrom vešću dospela samo u "tabloidne novine"...(a zatim su i one posustale!)...

пс. Мислим да "лоша вест" у новинарству не значи исто што и "суштински" лоша вест...
У новинарству је лоша вест углавном неистинита вест, непрофесионална, искривљена...
а мислим да "суштина" каква год јесте добра вест, а добра вест суштински може само донети добробит свима, чак и онима којима се тренутно тако не чини...тако некако
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 05 новембар 2009 12:34
Rikard Baric
Pred otprilike 30 godina Time-ov kolumnista Rosenblat (mislim da je umro, čak nisam siguran da se dobro sjećam imena, Reljić će znati) – opisao je neku godišnjicu novinara u Waldorf Astoriji gdje je netko potegao pitanje potrage za jednom jedinom slikom koja bi mogla simbolizirati stanje novinarske informatike. I nakon duge potrage do jutra zaključili su da bi to mogla biti samo apstraktna slika kao izraz informatičkog overload-a, preopterećenja.
Isti novinar bio je prvi koji je posjetio Rusiju kad se otvorila Zapadu i između ostalog došao do zapuštene kuće u kojoj je živio Dostojevski. Rosenblat je dakle došao tragovima Raskoljnikova ili kraće tragom nekog apstraktnog zločina.
Bill Clinton je došao na Kosovo jednim drugim putem, da se pokloni sebi.

Gornje je u cjelini stanje novinarstva koje nije uspjelo sebe globalno prepoznati kao humani servis uma. Fundamentalna greška tog novinarstva (još te noći u Astoriji) je pretenzija da se život zna umjesto da se život osjeća. Kako su Rosenblat i Bill Clinton bili također i cimer-kolege na faksu – činjenice pokazuju da univerzitetski um nije pogodan alat u mediju, jer su mu katastrofalni učinci očigledni.

Konkretno o srpskim novinarima – mislim da je njihov najbolji dio daleko prerastao fakultetsku osnovu i danas se nalazi u stanju čuđenja. Njima nije još puklo da su jedini kapetani napuštene političke flote i da njihov proglas da su izgubljeni – predstavlja jedini istinski spas.
Za koga?
Za tu posadu. Drugo je već mrtvo.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 05 новембар 2009 12:46
Ala
@Vrt Toronto

S.Reljic napisao je odlican clanak-takve retko citate u Kanadi (sem usko strucnih,recimo vojnih e.g., Taylor).
Malicioznost vise govori o vama.
Tema je siroka,u gibanju je ,te je potreban konstruktivan prilaz-za opste dobro....
Ciode ,ovakve vrste,suvisne su.....
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 05 новембар 2009 12:58
Даг
Анализа је савршена, али чини ми се да није споменута Политика (нити њен најмрачнији кутак – Културни додатак). Овде имамо врхунске новинаре у чисто идеолошкој служби, од селекције вести до експлицитних политичко-идеолошких коментара у функцији корекције јавно изнетих ставова значајнијих политичара. Ови новинари-уредници појављују се као неизабрани политички актери и идеолошки едукатори који повремено падају на отворено пропагандистичке гране. У чије име они говоре. Да говоре у своје, сигурно не би могли бити уредници или истакнути колумнисти. Да није тако, аутентичност ставова могла би се видети на оцнову изнете аргумантације и одговарајућих мисаоних деривата.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 05 новембар 2009 14:56
вламил
ББ
Писмено и духовито али оппште познато.
Да је опште познато - ни по јада! У том случају, природа (суштина) феномена о коме је реч не би постојала, па тако ни овај текст - отуд је сувишна иманентна порука коментара, да га није требало ни писати. Суштина анализе - есеја о српском новинарству, управо указује на широко распрострањено непрепознавање механизама замене и недостатак свести о самој замени вредносних мерила и улоге новинарства у друштву. У најопштијем случају, могло би се само говорити о накавој магловитом предосећају, помирљивом и пасивном! Напротив, текст има вредност насушног хлеба, посебно за млађе читаоце који и не слуте да би требало, а камоли могло другачије!
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 05 новембар 2009 14:58
thinking maize
Врло је интересантно, када се говори о негативној утопији, сви цитирају Орвелову "84-ту". То дело Орвел је написао на основу личног искуства интелектуалца наклоњенох анархизму и са искуством из Шпанског Грађанског и Другог Светског Рата. Тада је веома добро упознао НЕГАТИВНУ УТОПИЈУ СТАЉИНИСТИЧКЕ ПРОВЕНИЈЕНЦИЈЕ. Мислим да је та, БИТНА ЧИЊЕНИЦА, веома добро искоришћена за идеолошку дискредитацију те квазикомунистичке империје од стране "демократског" Запада, а на почетку Хладног Рата. Сам Орвел практично није учествовао у (зло)употреби тог свог дела, зато што је убрзо по њеном објављивању (1948) умро (1951). ПРВА ПРАВА РЕФЕРЕНЦА за ДРУГИ и ОПАСНИЈИ НАЧИН ПОРОБЉАВАЊА ЉУДИ,ПУТЕМ МАНИПУЛАЦИЈЕ је дело Олдоса Хакслија "ВРЛИ НОВИ СВЕТ"! То дело говори о МАНИПУЛАЦИЈИ, као ЕФИКАСНИЈЕМ (у односу на НАСИЉЕ!)НАЧИНУ ПОРОБЉАВАЊА ЉУДИ! Или, као што лепо стоји у "Новом Завету": "Не бојте се оних који ће вам погубити тело. Бојте се оних који ће вам узети душу, а са њом и тело!"(наведено по сећању)Ваљало би то и слична дела популарисати, ради упућивања нових генерација у основне видове обмане и манипулације, као начина поробљавања људи! Све остало су ситнице! Додао бих још један мали утисак. Слушао сам једном интервју са г-ђом Недом Тодоровић, професорком на Факултету политичких наука у Београду. Та г-ђа, говорећи о томе како се са њеног Факултета регрутују новинари, је рекла да се регрутују и главни уредници новина и телевизија,власници инфо и пи-ар агенција и други "моћни људи српског новинарства". Ту оду своме Факултету завршила је са: "То је добро. Важно је да је једна тако важна област нашег живота покривена од компетентних људи!" Пошто је г-дин Рељић веома упућени инсајдер и немам разлога да му не верујем, видимо колико је у праву г-ђа Тодоровић, која ради у месту примарне едукације наших новинара! Као коментар њеном ставу само бих додао: "За кога је добро?" и "Да ли се сећате Марије Антоанете и њених колача?"
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 05 новембар 2009 18:41
Мирко К.
Дуго се чекало да неко од преосталих ретких „диносауруса српског новинарства“, код којих су још увек сачувана ретка зрнца личног достојанства и морално-етичког кодекса једне професије у изумирању, проговори о реалном стању медија у нас, о њиховом професионалном (не)квалитету и (не)поштењу, као и њиховој достигнутој „демократској (не)слободи“.

Рељићу капа доле, сложио је коцкице суноврата српске медијске сцене и прстом отворено показао на кривца, а на нама је да реагујемо. Или одћутимо. Једноумље је поново завладало и опет без алтернативе... Ипак, наш народ има право када каже да у сваком злу има и неко зрнце доброг, јер губитком НИН-а као утеху смо добили Рељића на страницама НСПМ...

Као што се из коментара да приметити, свакодневно пропирање личног мишљења, а у циљу нивелисања политички коректног општег става, даје резултате. Малициозност Великог Брата, која провирује из наречених коментара, према новинару који се макар труди да мисли својом главом, говори сама за себе. Прогањаће га до судњег дана, као и остале малобројне...

@Даг: Одлично примећено за Културни („мејнстрим“ илити „политички коректан“) додатак Политике, али је тако и са осталим рубрикама. Шта кажете за Економију Мише Бркића? Чак је и Спорт(ска) рубрика све мање спортска и све више „политички коректна“. Политика је опет, по ко зна који пут, једноумна, само овога пута без мере и укуса.
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 05 новембар 2009 22:45
капа доле
Слободане Рељићу, свакодневно читам Тајмс, Гардијен, Шпигл, Њујорк тајмс, Фајненшал, Вашингтон пост...(није ствар избора него посла). Верујте ми, овако квалитетан текст се ретко виђа и на страницама "бољих кућа". Драго ми је да Вас видим васкрслог, после НИН-а, кога оплакасмо и не читамо више.
Слободане Рељићу, будите паметни и направите портал са групом новинара - електронске новине. Пружите читаоцима опцију да добијају мејлом нове текстове који се објаве и слободно пустите рекламу унутар текста (банер или сл, колико је потребно за одржавање портала, мени лично не би сметало да добијем и рекламу поред текста у сандучету). Понудите читаоцима опцију да сами напишу пар редова, под својим именом или не, које ћете објавити на порталу (наравно, ако се ради о писменим радовима). Верујте ми да бисте се запањили бројем е-претплатника које би имали, само ако не бисте писали ове копи-пејст текстове, исте приземне вести које читамо у 5 различитих новина. Папир је мртав, живели бајтови! Отворите наш "Фејсбук" новинарства.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 05 новембар 2009 23:39
layavi krelac
Za novinarstvo ne znam, ali nin je propao 100%. Zalosno je kakav je kvalitet tekstova otkad je ovaj nedeljnik privatizovan. jedno je sigurno,danas sam kupio poslednji broj nina. G. Reljicu, budite ponosni na svoj urednicki rad u ninu. Nadam se da cete vi i ostali novinari, koji ne pisu vise za nin, nastaviti sa svojim analitickim tekstovima u NSPM. Mislim da neko zeli da uskrati mislece ljude u Srbiji za svetski nedeljnik. Za sada im dobro ide!!! Na veliku zalost!!
Препоруке:
0
0
16 петак, 06 новембар 2009 09:27
луди скретничар
Додела фреквенција од страна РРА + примена закона о приватизацији на медије = данашња медијска слика Србије.

Једини излаз је пронаћи финансијска средства и покретати нове медије, за почетак једне озбиљне дневне новине. Ту су, мислим, потребна најмања улагања, људи и даље читају новине и гладни су правих информација и садржаја. Недељник "Печат" је добар пример да није неизводљиво. Сакупити људе који су отерани из Политике, НИН-а и других и на посао!

ОВО ЈЕ АПЕЛ И ВАПАЈ ОНИМА КОЈИ ТО МОГУ!

Видећете, све ће након тога бити другачије.
Препоруке:
0
0
17 петак, 06 новембар 2009 20:59
B. Rbierry
Dopada mi se komentar g.Đurića, jer je sasvim očigledno je da se radi o dobrom poznavaocu srpskih medija po dubini !?!
Koliko sam shvatio , suština je u tome da se u jednom trenutku, kada sve konačno bude obesmišljeno, u nekakvoj "nultoj" situaciji osmisli redefinicija uloge medija i njihova departizacija jer samo tako možemo stremiti kvalitativnom pomaku. Kao ilustraciju navodim nostalgične uzdahe brojnih, generacijski heterogenih, gledalaca za nekadašnjim školskim programom TV Beograd...
Препоруке:
0
0
18 субота, 07 новембар 2009 21:06
simonida
jedan od najboljih textova koje sam procitala za duze vreme...pozzzz
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 09 новембар 2009 01:55
jelena
Cenjeni gospodine Reljicu, pod utiskom nekih od komentara (na tekst cu se vratiti) nemojte praviti elektronski portal sa grupom novinara jer se to ne isplati- portala je i previse a ekonomski ste u minusu.
Drugo, nisam impresionirana tekstom, mnogo sam vise ocekivala, napravili ste nekoliko ociglednih, mozda ne i namernih propusta. Izostaviti ljubljansku Mladinu a porediti je sa Poletom, to ne bi uradio ni student prve godine novinarstva.
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 09 новембар 2009 23:58
Милорад
Новинарство је утопија која има моћ дресуре својих конзумената.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер