субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Венецијанска комисија о црногорском Нацрту закона о слободи вероисповести: Држава има право да наметне строге услове за коришћење имовине како би заштитила културно наслеђе

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 24 јун 2019 17:57
ЕУНИЈАТСКИ
ОКРУГЛО ПА НА ЋОШЕ ?!
Препоруке:
31
1
2 понедељак, 24 јун 2019 18:03
три корне пенал
Ово му дође као она "може бити али не мора да значи". Идеално за Мила, само су му одрешили руке. Колико ли је еврића морао да плати да овако пресуде. Дајем колко тражите, само немојте изричито рећи "не сме", запетљајте и увијте колико можете, остало ћу ја са екипом да растумачим.

И то је та Јевропа у коју ми идемо, племе ли вам покварено.
Препоруке:
47
2
3 понедељак, 24 јун 2019 18:28
В.К.уводи несигурност и неповерење у свето власништво над имовином титулара
"држава у сваком случају има право да наметне строге услове за коришћење имовине како би се заштитило културно наслеђе".

Истргнуто из контекста може се тумачити на разне начине,
на пример да В.К.одобрава НАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ ИМОВИНЕ,уколико се та имовина даје досадашљем власнику на коришчење,али се може и одузети,ако се не штити култ.наслеђе(монтенегр).
Као 45. или када се у историји промени државни статус неког територијалног уређења и уведе закон о одузимању приватног власништва над становима и пословном простору или"средствима за производњу",а онда у некој другој прилици,станове у друштвеном власништву понуди та иста држава на откуп права својине,по мерилима које сама накнадно уређује посебним законом.
Чему денационализација или ПРИВАТИЗАЦИЈА,РЕСТИТУЦИЈА онда?
Али ни то не мора да важи за неке категорије грађана,правних субјеката(етнички очишћени..).
Да се комисија није мало бавила политиканством?
Баш као и МСП(међународни суд правде)саветодавним мишљењем о декларацији ућк.
Препоруке:
21
2
4 понедељак, 24 јун 2019 19:18
Rece mi jedan co'ek
Ovde se mora odmah uloziti pravni prigovor. Novinari treba odmah da pitaju Venecijansku komisiju u kojoj zemlji to postoji model takvog odnosa prema imovini..ovo moze da otvori novi problem. Zasto ta famozna "Venecijanska"
komisija" ne daje slicne preporuke u Grckoj na pr?

Kada je to neko drzavno i pravno telo davalo dvosmislena tumacenja i stitilo mafiju?
Ovo je podilazenje mafiji u CG koja se finansira iz obskurnih i drugih nacina.
Venecijanska komisija ne vrsi funkciju. Morace da dopune ovo misljenje. Treba pomoci nasoj crkvi na svaki moguci nacin da se odbrani od kriinalaca i njihovih
pomagaca iz EU.
Препоруке:
32
3
5 понедељак, 24 јун 2019 19:32
знамо мо њих, вееелики су то разбојници
За западне сатанисте, цркве су грађевински објекти а не духовна добра
Препоруке:
30
3
6 понедељак, 24 јун 2019 19:43
Drug TITO
Nisam vernik. Ali kršten sam. Povodom komentara Komisije
SPC u Crnoj Gori mora da brani svoje posede svoje manastire i sve što ima.
Nečasno je da i pokuša da joj se otima. To nije baš crnogorsko čojstvo. Ništa se posebno neće dešavati sem pritisaka koji su politički. Pritisak se ne dešava slučajno već zato što režim ne zna šta će sa sobom. Jedan je čovek godinama na vlasti. Rizik je veliki jer su mogući i direktni nacionalni sukobi u slučaju radikalizacije stanja. Izgleda da je podgravanje hladnog rata između režima i SPC. Ipak sukob ne odgovara nikom spolja jer nije rezultat spoljnih pritisaka nego unutrašnje krize. Ali ako su opozicionari bili šipljoglavi i zbog unutrašnje nesloge jednog jutra probudili su se u Nato državi smatram da je sveštenstvo SPC mnogo razboritije i da neće dozvoliti otimačinu naše crkve.
Uveren sam u njen uspeh jer druga varijanta nije moguća.
A režim bi da o svemu i svačemu što ne može sam da otme da o tome reč ima i kuso i repato iz inostranstva.
Препоруке:
16
1
7 понедељак, 24 јун 2019 20:31
123
Ej Srbi, sta smo doceksli, da cekamo da nam neki evropski lezilebovici kazu ciji su nasi manastiri! Sramota!
Препоруке:
33
1
8 понедељак, 24 јун 2019 20:51
Vlada
(https://mitropolija.com/2019/06/24/protojerej-stavrofor-velibor-dzomic-o-misljenju-vk-o-predlogu-zakona-o-slobodi-vjeroispovijesti-bili-smo-u-pravu-i-venecijanci-rekli-da-nema-preknjizavanja-crkvene-imovine/)

Evo prvih reakcija iz SPC.
Izgleda da ce biti ono - "Ćeraćemo se".Dekretom neće moći.
Препоруке:
12
1
9 понедељак, 24 јун 2019 21:19
brzi
Izvorni problem jeste u SPC a ne u Milu ili Venecijanskoj komisiji. Sve crkvene organizacije se po legistraturi tretiraju kao neprofitne organizacije koje žive od darova svojih sledbenika na lokalnom nivoju. I da je SPC vodila malo pragmatičniju politiku sam bi osnivala crkvene organizacije u svim državama sa državnim imenom kde postoje njeni vernici i tako stvorila korporaciju i preko njih izvodila svoju politiku u tim državama,onako kako imaju to sređeno zapadni hriščani.
Препоруке:
4
18
10 понедељак, 24 јун 2019 22:50
брљ
Срамотно ! После комуњарског експрериментисања, ето и нео-либералног. Хоће ли они тако да национализују и Венецију, претварајући власнике у `кориснике` ? У име `културе`. Или Ватикан - да `културан` приступ папској држави, рецимо изискује ЛГБТ `културни стајлинг` ? Нек `задрже` мишљење. Ауторитет - губе...
Препоруке:
5
2
11 уторак, 25 јун 2019 00:13
Marko
Je li brzi, to sigurno misliš na katoličku crkvu, eno postoji 150 katoličkih crkava sa 150 papa u 150 država, ili samo jedna, sa jednim papom, jednom rimskom kurijom? A registrovala se u mupu cetinje kao nvo? Verovatno i u Parizu kao nvo se registrovala u lokalnom policijskom departmanu?
Препоруке:
7
0
12 уторак, 25 јун 2019 06:54
da ...
"brzi"prica tek da bi nesto pricao..Uvek su nasi portali zanimljivi za hrvatske citaoce. U zamesetanije oko crkava i Djukanovica hrvatske sluzbe se mesaju i to je bilo u pripremi odvajanja, onda u pripremi clanstva u nato i sl.
Препоруке:
2
0
13 уторак, 25 јун 2019 07:18
ЗР
Као што сам написао у петак када је била прва вест, зар сте од њих очекивали нешто друго?

Када је из било које од тих "институција" стигло било шта позитивно по Србе у последњих 30 година?

Да је ово суверена држава, моментално би повукла своје представнике одатле, ако већ морамо да будемо чланови УН, оваквих "организација" вала не морамо.
Препоруке:
2
0
14 уторак, 25 јун 2019 11:30
Станић Милан
Уместо личног коментара,неколико цитата из Политичког тестамента(оца српске нације) Стефана Немање:
"Црква је велика лађа која плови према дубоким и непознатим нама временима и људима.Срећан сам што је моја Студеница запловила према вековима.Наши далеки потомци препознаће нас по Студеници и поносити се што сmo племе Немањићко...Народ увек живи између својих гробова и небеса својих.Они,који не знају за своје гробове никад неће постати народ.Мртви ће ти увек рећи докле допире твоја земља...Један народ,једна држава,то је био мој наум и остаје,и ја вам га предајем у завет од сада па до навека.Највећа нам је невоља била што је сваки у свом брегу, у својој долини од свог властелинства хтео правити царство. и даље:Народ који изгуби језик престаје да буде народ.Битка за језик је вечна.Језик је снажно оружје.Раздвојени делови народа ће се кад -тад спојити,као вода чим пукне брана,која ће као тиха и моћна сила која брегове рони опет спојити у једно отечество у једну државу."
Препоруке:
3
0
15 уторак, 25 јун 2019 12:35
brzi
@da ...
Zapadno hriščanske crkve, i katoličke i luteranske, imaju svoje nazive i organizaciju na lokalu organizovanu po lokalno geografskom principu sa kompletnom organizacijonom strukturom. Pa tako imaš u Italiji italiajnsku katoličku crkvu, u Sloveniji slovenačku katoličku crkvu ili slovenačku luteransku crkvu, isto imaš u svim ostalim državama. I najbitnije kod tih crkava jeste to da se te crkve bave na lokalnom nivoju lokalnim pitanjima svojih sledbenika nezavisivo od centrale. Na takvan način bi morala da postupi i SPC i ne bi imala nikakvih prefiksa nekog velioksrbstva. To je i uzrok stradanja vas pravoslavaca izvan teritorije svoje matične države jer vam se crkvena politika sprovodi iz Beograda na svim teritorijama i tako dobiva prefiks imperialnosti.
Препоруке:
0
4
16 уторак, 25 јун 2019 15:10
Vlada@ brzi
Ma najbolje da prizna Papu i da joj on pomogne u organizaciji.
Šalu na stranu,NEMA CRKVA NIKAKAV ORGANIZACIONI PROBLEM i ne dotiče je promena drzavnih granica,niti su one bitne kao takve - bitan je odnos društva prema Crkvi.
Za odnos drustva prema Crkvi ona je pripremljena i postoje kanoni koji takve stvari rešavaju - zna se tačno kada neko moze da trazi autokefalnost i kako se ta autokefalnost dobija.
Ovde je problem što neko to ne želi da poštuje i to neko ko uopste nije verujući.
Što se imovinsko-pravnog odnosa tiče izgleda da je Mitropolija bila u pravu -Venecijanska komisija nije pozitivno ocenila nacrt zakona.Drzava mora da dokaze na Sudu da je nešto njeno,što ne može jer 1. Dobar deo crkava i manastira su starije i od pojma Crna Gora a kamo li od Drzave 2. Crkva je stvorila Drzavu CG 3. Crkva ima tapije.
Mislim da je pametno vratiti se na pitanje o aferi KOVERAT jer Mitropolija nije nasela na pokusaj pidele drustva u CG.
Препоруке:
1
0
17 уторак, 25 јун 2019 16:17
Stanić Milan
@ brzi

Jadno je tvoje poznavanje ustroja Katoličke crkve.Ne postoji autonomija unutarLatinske katoličke crkve u što spada geografsko područje Hrvatske i zemalja koje Ti nabroja.Istina,postoje 24 Istočne katoličke crkve koje imaju svoju organizacionu i pravnu autonomiju,nastale raskolom posle sabora u Nikeji )i kasnijih sabora)333.god.tako da postoji blisko-istočna,indijska,kineska,grčka,američka,afrička itd.a koje priznaju primat Rimskog pape.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер