петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Сергеј Лавров: САД више нису у стању да поштено конкуришу у сфери економије

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 12 април 2019 12:56
фрљ
Уз велику упитност ранијег `поштења`, сада, у `акутнијој` фази би свима да `увале` санкције ?
Препоруке:
11
0
2 петак, 12 април 2019 14:10
Eho
Kada su države koje su nekoliko puta brojnije od SAD prihvatile tržišnu ekonomiju a zadržale mehanizme nadzora i represije protiv korupcije rezultat nije mogao izostati. Dakle radišnost i brojnost uz mir su presudne. Kinezi i Indijci koji su pravili djecu dok su bili kolonija presuditi će sebičnim zapadnjacima. Kada postanu sporedni igrači u svjetskom BDP neka se zapadnjaci pozovu na seksualnu revoluciju, feminističku ideologiju i izvitoperenu slobodu da ih izvuče iz krize. One neupitne vrijednosti postmoderne
Препоруке:
11
0
3 петак, 12 април 2019 15:24
Zoran
"Kada su države koje su nekoliko puta brojnije od SAD prihvatile tržišnu ekonomiju a zadržale mehanizme nadzora i represije protiv korupcije rezultat nije mogao izostati."

To je Kina, naravno. Korupcija u Kini je ogromna. Pricaju mi Kinezi da za cas otvoris firmu u Kini, ali ako ojacas stizu drzavni sluzbenici i deo ide njima.

A sto je Kina konkurentna, p aprvo Amerika izvezla svoju proizvodnju njima, oni je napravili, a drugo, tamo rade za sitne pare.

Recimo pogledaj na ibeju cene nekih stvari i nece ti sigurno biti jasno kako je moguce da nesto toliko kosta, pa samo materijal kosta vise.

Evo recimo pogledaj ovo. To je neka elektronika. To da se kupoi u Kini kosta oko 3 dolara a postarina do Amerike besplatna.

Evo vidi:

https://www.ebay.com/itm/1-2-Channel-Relay-Module-SIM800C-SMS-GSM-Remote-Control-Switch-2G-Network/282984996219?hash=item41e3385d7b:m:mgCfZmBr_TmIAOWqk0N_bcw
Препоруке:
0
9
4 петак, 12 април 2019 16:32
Eho
@zoran
Kina sa onolikim stanovništvom sigurno je izložena riziku korupcije i u Kini postoji korupcija koja se tolerira a to je nopoštivanje autorskih prava i zaštite patenata. Neko pogodovanje partijskim kadrovima nije isključeno ali svima je zajamčena sloboda stvaralaštva i javni servis poduzetnicima. Ako bi se radilo o krupnoj korupciji koja bi izjedala prosperitet kao na zapadnom Balkanu onda organi represije nemaju milosti sve do smrtne kazne. Apsurd je da komunistička partija Kine vlada u jednopartijskom sustavu i procvat i poštena igra unutarnja je zajamčena dok u bivšem SFRJ vlada višestranačje a da netko uspije ili se održi bez pomoći vlasti je nezamislivo. Ako u Kini postoji politička nejednakost u ovim državama je bez presedana društvena nejednakost ili ekonomska. Ako nisi navezan na stranku na vlasti možeš se pozdraviti s uspjehom
Препоруке:
5
0
5 петак, 12 април 2019 20:40
Zoran
Treba imati na umu i sledece:


Sa 5 puta vise stanovnika i poslovima koje im izvezla Amerika nije ni cudo sto su pretekli AMeriku sa BDP. Ali kazu do 2060, pada broj stanovnika Kine(sto se c desava, zapadne vrenosti, sad ih teraju d ase radjaju, ali nece), pa ce ih biti samo 3 puta vise od Amera.Inace Kina danas drzi samo 15% svestke ekonomije. Sto bi se reklo...rmbacka snaga za male pare. Isto i za Japan pricali 1970. godine da ce preteci Ameriku 2000. godine, pa nista.:) A Japan i Kina....dva sveta...:) Japan uvek kapitalisticki, uvek u vrhu zapadne tehnologije, tradicionalno radan i strog naord prema sebi samima prvo.
Препоруке:
0
1
6 субота, 13 април 2019 02:06
mrljavko
@Zoran

jasno je da si pristrasan, bez obzira sto i ti imas aduta i za i protiv, kao i drugi.

Da ti ukazem na jednolinijski razvoj tvoje misli, dacu ti neke informacje da o njima razmislis.

Picas o jeftinoci nekog proizvoda.
Ocigledno da je pitanje vidjenjna.

Napomenimo da postoji vreme placanja licence.
A sta posle.
Da je vreme isplate projekta odnosno dizajna proizvoda ograniceno planom isplate dizajna.

Napomenimo da novi proizvodi mogu da izbiju i desetostruku cenu na o'ruk i da ti ne primetis, da to odlazi iz tvoga dzepa, jer izgleda normalno.
Imas poverenja u sve sto ti se kaze, a i poborac si konkurencije trzists.
Neko smatra to postenao a neko neposteno.

Napomenimo da su jeftini proizvodi ili zastareli ili kompenzovani enormnim cenama skupih proizvoda.

Sve to je tako i slozeno i komplikovano sagledati i objasniti, ali sve to pride jos mnogih sekundarnih stvari egzistira.

Razumem da je kod tebe sve kockasto i zacrtano pravim linnijama u glavi.
Препоруке:
1
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер