четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли СПЦ има право да изнесе свој став о Косову – и ко им то право ускраћује?

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 15 март 2019 04:23
Наравно да СПЦ има право не само да изнесе свој став него и да утиче на јавно мњење и савест свих који је још имају. Проблем је што је у власти мало оних који имају иоле савести. Проблем је и што је патријарх изјављивао више пута да се "Вучић бори као лав" за Косово а свако са два грама мозга види да се бори за велику албанију и испоруку највећег дела територије и народа тамо шиптарским терористима.
СПЦ мора и своју кућу да доведе у ред као и цела Србија уосталом јер другачије нигде нећемо доћи док се јасно не каже попу поп а бобу боб.
Препоруке:
38
1
2 петак, 15 март 2019 09:48
Odvojenost i jedinstvo vere i države / hrićansko i islamsko učenje
. На тај начин , СПЦ је de facto постала гарант Устава или највишег правног акта чија је основна сврха била очување Косова и Метохије у саставу Србије (преамбула). De iure СПЦ то није могла да уради јер је у правном систему Републике Србије она јасно одвојена од државе . У члану 11 предлога Устава се наводило да је Република Србија световна држава и да ниједна религија или црква није ''државна или обавезна''. Да

Ne znam uopšte u praksi koliko je uopšte moguće provesti načelo "odvojenosti religije i države" kada je religija čak i formalno pravno totalno ateističkim komunističkim režimima imala svoju ulogu u narodu. Ljudi su i tada znali svoje religijske slave a znaju i danas, svaka državna i javna institucija ima svoju crkveno religijsku slavu. Mislim da je načelo "odvojenosti" u praksi neprovedivo. Pokušali su komunisti pa im se partijci krstili, sunetili decu, komunisti u javnosti, privatno slavili crkvene i religijske slave, Božić, Vaskrs, Bajram.
Препоруке:
26
0
3 петак, 15 март 2019 10:05
Vlast i Crkva / Kosovo i Metohija
. На тај начин , СПЦ је de facto постала гарант Устава или највишег правног акта чија је основна сврха била очување Косова и Метохије у саставу Србије (преамбула).

Po nekom mome mišljenju i danas je Crkva garant Ustava Republike Srbije ( preambule o Kosovu i Metohiji) i najveća smetnja da se provede promena Ustava Republike Srbije na nekom idućem referendumu i da se i pravno završi priča o Kosovu i Metohiji. Bez obzira na neke zvanično pomirljive izjave patrijarha i predsednika države Crkva je po pitanju Kosova i Metohije najjača opozicija. Na šta će sve izaći pokazati će vreme. Lako je moguće ako ove godine ne bude vanrednih izbora, pre potpisivanja sporazuma o Kosovu i Metohiji, da se potpiše ove godine sporazum a iduće godine izgubi vlast i ode u opoziciju.
Препоруке:
21
0
4 петак, 15 март 2019 11:13
Radoje
Prvo da razjasnimo nešto veoma važno. Crkvu, koja po Kanonu čine, ne samo Patrijarh, Sabor, Sinod, Vladike, Monaštvo i Sveštenstvo, več i svi vernici, odnosno Telo Hristovo na Zemlji. Patrijarh je samo prvi među jednakima i deluje ISKLJUČIVO na osnovu odluka Sabora. A stav Sabora je jesan i izričit: KiM je deo republike Srbije, koji je pod okupacijom.Kako se po poslednjem popisu kap Pravoslavni Hriščani izjasnilo oko 80% građana Srbije, onda je i SPC,veoma velika, čak veća i od 5,000.000 .
Mešutim, i dalje apelujem da je sadašnjem Patrijarhu, bar za sada mesto stolovanja ISKLJUČIVO Pećka Patrijaršija. Sve drugo su samo reči, ali su dela ono što određuje Čoveka kao društveno biće, a i kao Homo Politikusa.
Prema tome: Patrijarh u Patrijaršiju PEĆKU, Narod, izbačen iz institucija, na ulice i rezultat je na korak od nas. Sza sve drugo narod ima izreku: Živ mi Todor da se živi Govor.
Препоруке:
19
0
5 петак, 15 март 2019 11:21
Александар Михаиловић
СПЦ је један од стубова овог друштва и ове државе и има неотуђиво право да износи своје мишљење по питању опстанка или не државе Србије. То није мешање у политику, то је указивање на могућу велеиздају ако се Устав погази и држава раскомада. Не меша се СПЦ у српску економију, дипломатију, нити би да командује Војском и Полицијом, или да рекетира пензионере. На сва кршења основних људских права има право да изнесе примедбе и предлоге ако жели да покаже бригу за своје вернике, јер, гажење истих није политика, то је криминал, гангстерај који се крије иза институција државе. Демагошке флоскуле око не мешања СПЦ у "политику" која и није политика је само покушај да се спречи озбиљније суочавање читавог друштва са круцијелним проблемима који нас петом воде у рикверц а не у даљи развој. Правосуђе, на челу са Уставним судом, које гази по законима и Уставу није вођење политике, то је утирање пута организованом политичком и свеколиком криминалу и растакању државе, претварање народа у робове.
Препоруке:
29
0
6 понедељак, 18 март 2019 14:13
Црква смо сви ми,
а кукавни промотер лавова само један.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер