Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Župan splitsko-dalmatinski: Neka je svima jasno - Dalmacija je kolevka hrvatstva

Komentari (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 12 februar 2019 10:54
marlon
kad im zabari uzmu kolevku a uzece je, jer zašadn politicari nikada ne daju proizvoljne izjave ovog tipa, kroacija ce biti kao mobitel.. valjda zato i prijateljski pregovaraju sa srbima iz srpske da pocepaju bosnu.
Preporuke:
21
1
2 utorak, 12 februar 2019 11:01
...
Pa, eto, meni nije jasno: ako je Dalmacija kolevka hrvatstva, kako to da je Jovan Jovanović Zmaj prilikom posete Dubrovniku (radi otkrivanja spomenika Ivanu Gunduliću) šetao Stradunom i osetio potrebu da ode u crkvu. Zaustavio je jednog mladića, očigledno meštanina, i upitao ga gde je u Dubrovniku srpska crkva? Ovaj ga je iznenadjeno pogledao, a kada je shvatio da je u pitanju čovek sa strane, nasmešio se i odgovorio 'A moj gosparu, ovdje su vam sve crkve srpske, nego biće da vi pitate za ovu pravoslavnu !'
Preporuke:
34
1
3 utorak, 12 februar 2019 11:01
siniša
Alo fratar.
Neću da govorim o kulturnoistorijskim spomenicima. To bi bilo ili tebi ili duvaru. Duvar to je zid.

U Dalmaciji se koristi ta reč koja je navodno turskog porekla, ali nisam baš siguran, možda je i persijskog.

Dakle ili tebi ili duvaru.

Stvari stoje ovako.

U Istri se mora, pazite MORA, otvoriti škola na italijanskom jeziku, a zatim i univerzitet. Drugo. Imovina se mora vratiti.

Treće, Rusima je odgovaralo nekada, u devetnaestom veku da tu na obali Jadrana imaju braću Slovene.

Nisu pravili razliku Srbe ili Hrvate, ni versku katolike ili pravoslavne, mada u Rijeci ima i Hrvata protestanata.Sada ne.

Dalje. Italijana je 80 miliona u svetu. To je ono što vi najbolje razumete, a Hrvata je malo, i to malo bi se najrađe oslobodilo tog imena Hrvat.

Sve u svemu, Istra, Dalmacija nisu samo italijanska prošlost nego i budućnost.

Ne računajte na Srbe i Ruse da će vas zaštiti.

Nemate prijatelje u svetu koji bi vam pomogli u sukobu sa Italijanima!
Preporuke:
20
4
4 utorak, 12 februar 2019 11:01
Zabrinuti
da nije tracicno, bilo bi smesno
Preporuke:
12
2
5 utorak, 12 februar 2019 11:37
...
U drugoj polovini devetnaestog veka Dubrovnik je bio kulturni i privredni centar primorskih Srba. Po popisu austrijskih vlasti iz 1890. od 7.22o stanovnika Dubrovnika, 5.823 građana navelo je da govori srpskim jezikom, dok nije bilo nijednog građanina koji govori hrvatskim jezikom.

Matija Ban, poznati dubrovački mecena (ili moderno: sponzor), po kom je Banovo brdo u Beogradu dobilo ime, je bio Srbin
Preporuke:
20
1
6 utorak, 12 februar 2019 11:41
mrljavko
Neka je svima jasno:"Dalmacija je kolevka hrvatstva".

Ako vam tako uhu godi, nek ostane tako.
Ne menja stvar.
Ni mnogo iz dzepa ni mnogo u dzep, obzirom da je kao izjava irelevantno.

"Samim tim je bila, jeste i biće doveka nedeljivi hrvatski prostor“.

Eh, ovde vec treba da upitamo prvenstveno "Danke Deutchland", pa onda mozda i "Bella Italia".

Bog sve slusa i gledo, odozgo.
A zasluzan je Ante. Dobar je Ante. Dobar.
Preporuke:
8
2
7 utorak, 12 februar 2019 12:13
gandra
nakaradne granice takozvane hrvatske pokazuje da se radi o potpuno vestackoj tvorevini koja ne moze da opstane
Preporuke:
21
2
8 utorak, 12 februar 2019 12:36
Zhivela Italija
Zhivela talijanska Dalmacija i Istra.
Preporuke:
18
2
9 utorak, 12 februar 2019 13:02
Nista ne razumem
Dalmacija je kolevka hrvatstva
Ukakila vam se beba u kolevci. Promenite joj pelene. Dalmacija severno od Splita je vekovna Italijanska teritorija.
Preporuke:
10
2
10 utorak, 12 februar 2019 13:16
AA
ako je na pravdi Boga, sve je tamo izgradjeno od Italijana.
Preporuke:
10
2
11 utorak, 12 februar 2019 13:18
Hrle
Ako se u Splitu i okolici nalazi najviše arheoloških spomenika od narodnih vladara u kojima ih se naziva hrvatskim vladarima onda je stvar prilično jasna. U Splitu je uvijek bilo romanskog stanovništva koje se povećavalo s vlasti Venecije. Isto je bilo u svim dalmatinskim gradovima i točno se znalo kada je koja obitelj došla iz pokrajine Veneto. Manje više su se svi asimilirali ali su oplemenili Dalmaciju i nema nikakvog animoziteta jer se radi o istoj kulturi.
@....
Što se Dubrovnika tiče za vrijeme republike nijedan pravoslavac ili danas Srbin nije smio prenoćiti i ostati unutar zidina po noći a kamoli da su se Dubrovčani osjećali Srbima. Muslimanski Maurski putopisac je kada su Turci zauzeli zaleđe zapisao kako je Dubrovnik zadnji slobodni hrvatski grad nakon osmanskih osvajanja. Da je Arap znao da je Dubrovnik hrvatski a sami Dubrovčani da nisu malo je vjerojatno. Ali da su bili prilagodljivi prema zaleđu jesu jer im je opstanak ovisio o trgovini sa zaleđem
Preporuke:
4
13
12 utorak, 12 februar 2019 13:53
brlj
`Otpalo` tuđmanovsko iransko `podrijetlo` ? Srbija jes` da nema more, ali su srpski šajkaši na Dunavu, vekovima bili respektabilna sila. Takoođe i mornari, od Trsta pa da primorja u sadašnjoj Albaniji (pre turske okupacije). Kao i vaterpolisti - poznatiji od onih iz `kolevke`, koji se više držali obale. I Latina...
Preporuke:
10
1
13 utorak, 12 februar 2019 14:50
Marco Pollo
I misolovka je kolijevka miseva.
Preporuke:
10
1
14 utorak, 12 februar 2019 14:56
Ultravizitor
Groblja i arhitektura ukazuju na to gde je ko i kada živeo.
Preporuke:
11
1
15 utorak, 12 februar 2019 15:01
penzioner Cviko
@ Hrle,
Hrle a liči na Krle(srpsko) u prevodu glasi: Hrvat. Čija je Damacija, je sporno, za sada. Srpski izvori kazuju da je Dalmacija srpska teritorija. Pogledajte samo kartu Dušanovog carstva. Zatim knjigu "Hrvati u ogledalu istorijske istine" koju možete pročitati i na Internetu, (u pdf formatu). Na osnovu te knjige, Sud je po pitanju Piranskog zaliva presudio u korist Slovenije. Dakle, podaci iz knjige su verodostojni. One koje ovo zanima, mnogo više podataka mogu pronaći na sajtu: poreklo.rs. Po ratnom pravu osvojena teritorija je vlasništvo države osvajača. Kad je Istra u pitanju, nju je osvojila Jugoslavija. Pravni naslednik je hrvatska. Ali ima jedna činjenica. Istru su osvojili Srbi u unifomi vojnika Jugoslavije. Trebalo je i da Trst bude naš. Prema jednom predanju, Istra će biti trajno vlasništvo one zemlje koja nad pulskom Arenom podine krov... malo legende, nadam se da neće biti na odmet....
Preporuke:
10
2
16 utorak, 12 februar 2019 21:06
siniša @ hrle
Možda ne znate, ali da vas podsetim. Nakon raspada Zapadnog rimskog carstva na teritoriji današnje Italije je bilo više kraljevina i vojvodstava. Najveće i teritorijalno i po brojnosti je bilo Venecija, kod nas poznata kao Mletačka.

Oni su i nakon pada Zapadnog rimskog carstva ostali u sastavu Rimskog carstva, ali Istočnog. Vizantije. Sa sedištem u Konstantinopolju.

Dakle Venecija je bila u skolu Vizantije sve do pada Vizantije.

Mođutim zbog krstaških ratova Vizantijci su pustili krstaše u Konstantinopolj i oni su ga razorili, pre Turaka. Pre toga je došlo do Velike šizme, ako se dobro sećam 1054 godine kada su sedam hrišćanskih patrijaršija se opredelile za pravoslavlje, a jedna Rimska za katoličanstvo.

Venecija je ostala u sklopu PRAVOSLAVNE VIZANTIJE. Otuda toliko pravoslavnih crkvi po Veneciji, pa i Dubrovniku.

U Veneciju spada i Krf, i egejska ostrva. Do razaranja Konstantinopolja od strane krstaša.

I tada počinje katolizacija Venecije u 14. veku.

Tek toliko!
Preporuke:
3
1
17 sreda, 13 februar 2019 09:10
...
Za one koje zanima OBJEKTIVNA istorija Dubrovnika i dubrovačke republike, savetujem da sa velikom rezervom uzmu navode Foretića, hrvatskog 'povijesničara' (predavao je mom ujaku, koji je za svog profesora rekao da je još u to vreme (izmedju dva svetska rata) bio VELIKI Hrvat), a predlažem da konsultuju Luja Bakotića ('Povijest Srba u Dalmaciji od pada Republike do ujedinjenja', misli se na dubrovačku republiku) i Jeremiju D Mitrovića, 'Srpstvo Dubrovnika'. Imam Foretićevu dvotomnu istoriju Dubrovnika koja je zaista zanimljivo pisana, ali, kako rekoh, to ne znači i da je OBJEKTIVNA u onom delu koji se tiče odnosa Srba i Hrvata. Dubrovnik je bio (ali više nije) najsrpskiji grad u Dalmaciji. Oni jesu bili većinom katolici, ali Srbi, što nisu ni krili, već se time ponosili. Sve se to promenilo izmedju dva rata, a pogotovo posle 1945. Nažalost
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner