четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Потенцијална спољнополитичка стабилизација

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 05 септембар 2009 21:02
МП
Аутор:"Тренутна спољна политика коју карактерише комплексност, динамичност, резолутност по питању приоритета, улагаље напора у одбрану и реализацију државних интереса што и јесте сврха спољне политике, заслужује да има друштвеним, политичким и парламентарним консензусом обезбеђену подршку грађана ове земље."
И да је спољна политика произашла из дугорочне визије политичке елите Србије радо бих се сложио са аутором.Но како је садашње понашање актуелне власти само пуки покушај да се на било који начин за било колико продужи власт и не положе рачуни грађанима ,уверен сам да је садашња спољна политика Србије још једна виртуална слика(представа) за залуђивање.Кога?Пре свега гласача ДОС-а.Виртуална стварност нас је одржала,њојзи хвала.
Препоруке:
0
0
2 субота, 05 септембар 2009 21:14
Spetsnaz
Od svih nabrojanih dogadjaja kao i iznetih teza , nama obicnim ljudima NECE skoro biti bolje . "Promene " u SAD su izgleda vidljive samo u Srbiji tj u teksotvima analiticara , a stvarnih promena NEMA . Kako se koja stranka reformisala il podelila po meni spada u tabloidna desavanja , jer ti dogadjaji nemaju veze sa normalnim zivotom . Moze G Tadic i svita oko njega i na mesec da idu , ali u Srbiji bolje biti nece . Jer je evidentno da je danasnja kompletna vlast NESPOSOBNA osim da puni svoje dzepove i dzepove "povlascenih "
Препоруке:
0
0
3 недеља, 06 септембар 2009 02:23
Dimitrije
Autorki teksta izgleda mnogo toga nije jasno, od geopolitike, preko ekonomije, pa sve do politickih desavanja i u samoj Srbiji. Kada se pominje “šokiranost nasih analiticara zbog talasa finansijske krize”, onda se verovatno misli na nase vrle eksperte kao sto su Dinkic, Djelic, Pitic, Jelasic & Co. Ili se mozda misli na rezimske ekonomske analiticare kao sto su Jurij Bajec, Danica Popovic, Milan Kovacevic, Stojan Stamenkovic, Vladimir Gligorov, Miroslav Prokopijevic itd. Ako na njih misli onda je autorka sasvim u pravu, za njih je sve sto se u ekonomiji desava uvek iznenadjenje. Nije problem u ekonomistima i analiticarima vec je problem u vlastima koje forsiraju poltrone umesto majstore svoga zanata. Zatim autorka pominje “promene americke politike koju je najavio i poceo da sprovodi predsednik SAD Barak Obama.” Suvise je malo prostora rezervisano za komentare tako da ne bih uspeo ni da nabrojim sve zablude vezane za Baraka Obamu a kamoli da objasnim sprovodjenje obecanog u praksi. Obama je ustolicen samo da bi stavio tacku na ono sto su zapoceli njegovi prethodnici i nista vise od toga. O politicarima ne treba suditi na osnovu njihovih reci, vec dela. Kada je Srbija u pitanju autorka pominje i “konstruktivnu transformaciju spoljne politike”. Sta reci na to? Ne radi se o konstruktivnoj transformaciji vec o jasnoj poruci iz EU da od skorog “utapanja” u EU nema nista. U najboljem slucaju za nas ce biti izmisljen neki novi koncept “asimetricne unije” ili vec nesto slicno tome, ali od punopravnog clansta nema nista. Skretanje ka Rusiji i Kini nije izraz zelje vladajuce stranke, vec jedina moguca opcija. Umesto iskrenog i dobrovoljnog okretanja ka drzavama prirodnim saveznicama (Rusija, Kina, Indija, Brazil itd.) mi smo u taj proces krenuli kada je suvise kasno, tj. kada nam je EU rekla da smo nepozeljni (za narednih 10 godina sigurno a za kasnije ce se tek videti). Dakle, radi se o zabludama, promasajima, lutanju i iznudjenim potezima, a ne o smisljenoj politici.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 06 септембар 2009 13:32
Јозеф К.
Може ли ваљати анализа која занемарује следеће:
Vili Vimer
8. Zbog toga Poljska mora da bude okružena sa severa i juga demokratskim državama kao susedima, a Rumunija i Bugarska da obezbede kopnenu vezu sa Turskom. Srbija (verovatno zbog obezbeđivanja nesmetanog vojnog prisustva SAD) trajno mora da bude isključena iz evropskog razvoja.


Ратко Кнежевић
из текста "Цане и Мило уклонили све противнике")
"То сада Картел чини нервозним, јер би могућа блокада имовине и рачуна Цанета Суботића у иностранству, те могућа пресуда у судском предмету „Мрежа” довели до расплета српско-црногорске криминалне саге у последњих 15 година. Зато, и само зато, напушта се финансирање мањих, сада већ маргинализованих играча на политичкој сцени Србије и креће се на финансирање у први мах Николићевог СРС, а када им то није успјело, Цанетовим новцем и Николићевом политичком статуром формира се нова партија СНС, која треба уз помоћ „наклоњених медија”, те новооснованих („Правда”) узети власт у Србији. То је била једина, понављам једина тачка дневног реда на састанку Суботић/Ђукановић - Николић/Вучић (присуствовао Миломир Марић) у хотелу „Риц” у Паризу, у октобру 2007, и на састанцима у Женеви и Москви који су касније услиједили."

А можда је оно прво измишљено (као и каснији интервју В.Вимера Новостима), а у Паризу се заиста разговарало о гасној електрани у Новом Саду (Т.Николић)? Наравно, градоначелница Маја Гојковић није о томе обавештена јер се знало да ће се кад- тад удружити са другим необавештеним политичаром?!
Препоруке:
0
0
5 недеља, 06 септембар 2009 16:57
Aleksandar
Poštovana gospodjo Štrbac, drago mi je što se indirektno pokrenuli jedno od najznačajnijih pitanja : Ko je uništio Srpsku radikalnu stranku? Slažem se sa Vama, da su na medijskom tržištu, ponuđena veoma smešna objašnjenja tipa: Toma je izdajnik, vrbovao ga ovaj ili ona, itd. Bilo kako bilo, raspad ove stranke, uzimajući u obzir sve prethodne operacije koje su vodile u oovm smeru, omogućio je žutima da uspostave svoju vlast. No dobra stvar u celoj priči se sastoji u činjenici da su žuti osvojili vlast, ali zato delimično napustili sopstvenu politiku, i dali šah-mat sopstvenim igračima kao što je to npr. LDP. DS je danas bliža SRS odnosno SNS, odnosno SPS nego LDP. Dakle žuti su razbili radikale ali zato apsorbovali njihove teze, stavove i ideje.Ppromena spoljne politike je u tom kontekstu delovala i deluje logično.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 06 септембар 2009 18:03
Srbija će opstati
Srbija zahvaljujući svojim karakteristikama ima čitav niz prednosti upravo u sferi međunarodnih odnosa. Srbija je većinski pravoslavna zemlja,srpski narod je sa ejzičkog i verskog aspekta blizak Rusiji, te se ova saradnja podrazumeva. sa druge strane, kao bivša republika SFRJ, tokom druge polovine dvadesetog veka, Srbija je bila bliska svim nesvrstanim zemljama, te je i ova saradnja podrazumevajuća. I na kraju, zahvaljujući svojoj komunističkoj prošlosti, obaveštajnim vezama, saradnmja sa Kinom je došla kao prirodna faza u međiunarodnim odnosima. Da li je to neko ljubomoran na Srbe? Da li bi neko hteo da se Srbija konstantno nalazi u blokiranoj situaciji punoj gordijevih čvoreva tipa: Idemo na Zapad ali Zapad nas mrzi ili Idemo na Zapad ali nam na tom putu smetaju naše antizapadne sile, odnosno primitivci, itd. Izgleda da smo iz gordijevih čvoreva izašli, korak po korak. Ali opet možemo postaviti pitanje : Da li je to neko ljubomoran malo nma Srbe?
Препоруке:
0
0
7 недеља, 06 септембар 2009 18:16
Život je čudo
Slažem se sa poentom. Srbija, po mišljenju, autorke teksta,treba da nastavi sa evrointegracijskim procesima, ali istovremeno i da sarađuje sa čitavim nizom uticajnih i moćnih dražava kao što su Rusija, Indija , Kina itd. Srbi ne bi trebali da padaju na priču koja je ustvari pregažena i istorijski potrošena, priču o tome kako ih Zapad mrzi. U neprekdinom ponavljanju te priče: Zapad mrzi Srbe ima nečeg sadističkog, nečeg nenormalnog. Takođe ne treba padati na priče o skoroj propasti Srbije. SRbija neće propasti, i neće se dezintegrisati. Ne znam čiji su to pusti snovi i ko to stalno ima ove mralne vizije pred svojim očima. Bilo kako bilo, to se ustvari neće desiti.Pozdrav za autorku teksta.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 06 септембар 2009 20:59
B.
Odlična analiza. Svaka čast.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 06 септембар 2009 21:29
Milena
B.Obama,demantujem autorku,samo je marioneta,istina sarmantnija od svojih prethodnika.Neuspesi u stabilizaciji trzista,sedam miliona nezaposlenih,neuspesi u Avganistanu i Iraku,neuspesi u ostvarivanju reforme zdravstva to dokazuju.
Spoljna politika Srbije je haoticna kao i prethodnih 1o godina:od Brisela i Vasingtona do Moskve,nesvrstanih,B`n Gadafija....
Burazersko-komercijalni sastav DKP-a i samog Ministarstva ,sto je visedecenijska tradicija Ministarstva spoljnih-poslova,nisu kredibilna osnova za vodjenje ozbiljne spoljne politike zemlje.
Lepo je sto autorka podrzava smernice MSP-a.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 06 септембар 2009 22:30
Za Milenu
Prvo, svaki američki predsednik je marioneta u rukama transnacionalnih kompanija, neformalnih tajnih centara moći. Pretpostavljam da autorka ovog teksta to ne spominje prosto jer se ta činjenica podrazumeva. Ovakav status nije svojstven samo američkim predednicima, nego i skoro svim ljudima koji se nalaze na čelu država. Što se tiče Obaiminih uspeha odnosno neuspeha vidim da ste veoma blizu pozicijama analitičara Prokopijevića koji je ovih dana postavio svoj tekst na Peščanik u kojem tvrdi isto što i Vi. Što se tiče Obame, dakle pitanje je sledeće: Ko očekuje da ovaj čovek sa delimično izmenjenim konceptom upravljanja zemljom, odnosno ekonomijom, dođe do evidentnih rezultata za samo godinu dana? Neoliberanom politikom je zapadna ekonomija uništavana skoro tri decenije. Zar je moguće stabnilizovazi ekomoniju SAD za godinu dana?

Što se tiče haotičnosti naše spoljne politike, i toga da se sšoljna politika kreće već deset godina na liniji Vašington-Brisel-Moskva -itd, ne bih se složila. Ako me sećanje ne vara reč-Moskva nije smela da se izgovori 2005,2006. godine. Pitanje je ZAŠTO? A o Kini da i ne govorimo. Dakle, neke stege su očigledno nestale. Ko ih je postavio? Pa mislim da je odgovor jasan.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 07 септембар 2009 00:50
субјект
Није ми јасно зашто су најновији спољнополитички потези толико узнемирили наше коментаторе и учеснике разних форума? Шта је то што им стварно смета? Да ли им смета контакт са Русијом? Посета Кини? Наставак евроинтеграција? Контакт са Бразилом? Па мислим то су све добри кораци, дакле, људи би требали да им се обрадују. Све те контакте и линкове сада треба само синхронизовати и контролисати колико је могуће. До пре две године, кад неко спомене Кину другосрбијанци су скакали два метра у вис.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 07 септембар 2009 07:39
Cernisevski
Život je čudo
Srbi ne bi trebali da padaju na priču koja je ustvari pregažena i istorijski potrošena, priču o tome kako ih Zapad mrzi.

- da li nas zapad mrzi ili ne, sasvim je svejedno u kontekstu potpuno jasnih i nedvosmislenih rezultata njihove politike u odnosu na drzavnost Srbije. Evo, ako vam je tako lakse, mozemo se sloziti i da su sve to posledice jedne idilicne ljubavi...
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 07 септембар 2009 09:49
Jasna Simonovic
Baš ste lepo napisali ovaj "politički" prikaz...
Potpuno je normalno što su naši "spoljno-politički" znalci povukli polugu povratka na "staro"...
Nažalost ta poluga treba da se povuče i u ekonomiji, da bi iz čiste startne političko-ekonomske pozicije
"narod" i dalje pomagao "marionetu" na dobrobit svih...
Препоруке:
0
0
14 уторак, 08 септембар 2009 09:44
брм
типична српска анализа..Срби наиме верују искључиво речима - делима НИКАКО...судећи према оном шта говоре (Обама, Тадић, Јеремић, Динкић, Ђелић, Тома НИколић...) заиста је тако..
Препоруке:
0
0
15 уторак, 08 септембар 2009 17:47
@ брм
Јес` вала!
Пре би се рекло да је ово прес клипинг разних декларативних залагања увезаних у један текст!
Препоруке:
0
0
16 среда, 09 септембар 2009 01:49
Marija
Ocigledno je da se politicka scena u Srbiji promenila.Raspad Srpske radikalne stranke, promenjen profil SPS, koalicija DS sa SPS, saradnja sa Kinom, jucerasnji dolazak kineskog ministra obrane u Beograd sve su to novine za Srbiju. Ove inovacije verovatno smetaju pristalicama postpetooktobarske politike kojima se verovatno vise svidjala podela Srbije na dva dela.Dobar tekst.
Препоруке:
0
0
17 недеља, 13 септембар 2009 08:04
Milan
Analiza u pokusaju....Spoljna politika Srbije svedena je na DS kadrove,njihovo problematicno diplomatsko obrazovanje i umenje,i nepostojanje rezultata.
Ocigledno je da je spoljna politika Srbije svedena na odluke Borisa Tadica i Jeremica-slaba vlada nema uticaja.
Kakva je razlika izmedju oslanjanja M.Markovic na Kinu,Indiju,L.Amaeriku od danasnje spoljne politike?
Ili je ona bila vidovitija (obavestenija) od Tadica?
Препоруке:
0
0
18 недеља, 13 септембар 2009 12:04
Danijela
Zaista odličan tekst. Eto, bar možemo da budemo zadovoljni zbog naše spoljne politike, koliko toliko. Našim radikalnim evrofilima ova paradigma ne odgovara, ali nema veze. Neka se naviknu malo na fleskibilnije i manje rigidne pristupe politici.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 14 септембар 2009 07:01
Ja
Odlican tekst. Svaka cast za autorku.Veliki pozdrav.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер