четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Тријумфални повратак Џона Мејнарда Кејнса

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 22 децембар 2008 14:23
MP
Штиглиц:"Оно што се сада догађа јесте тријумф разлога и доказа над идеологијом и интересима".А где је ту Србија???
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 22 децембар 2008 16:11
брм
...у тријумфу!!!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 22 децембар 2008 23:42
Taca
"We repudiated entirely customary morals, conventions and traditional wisdom. We were, that is to say, in the strict sense of the term, immoralists. The consequences of being found out had, of course, to be considered for what they were worth. But we recognized no moral obligation on us, no inner sanction, to conform or to obey. Before heaven we claimed to be our own judge in our own case. I have to think this is, perhaps, rather a Russian characteristic. It is certainly not an English one. It resulted in a general, widespread, though partly covert, suspicion affecting ourselves, our motives, and our behavior. This suspicion still persists to a certain extent, and it always will. It has deeply coloured the course of our lives in relation to the outside world. It is, I now think, a justifiable suspicion. Yet so far as I am concerned, it is too late to change. I remain, and always will remain, an immoralist."
John Maynard Keynes.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 22 децембар 2008 23:51
Aleksandar
Ovo je jos jedan dokaz da ekonomija u SAD nije nauka vec ideologija. Kao i u celom drustvu SAD i u "ekonomiji" ucesnici su zahvaceni necim sto je vrlo nalik poremecaju granicne licnosti koja zahteva da se cela realnost posmatra u crno/belo slikama. Tako Stiglic i ostali liberalni "ekonomisti" odaju pocast Kejnzu da je stimulativnim programom prevazisao veliku depresiju. S druge strane, konzervativni ili "moderni" ekonomisti veruju da je izvor depresije bio premalena monetarna osnova sto je dovelo do Fridmanovstine (moderne monetarne politike). Ideolozi (napominjem, ne radi se ovde o nauci) tipa ce da nam pricaju da tekuce stanje krize u SAD (koje vodi u banrot polovinom 2009.) pokazuje trijumf Kejnzijanstva nad Fridmanovstinom. Ali u stvari, obe enomske-ideologije su potpuno promasene. Postoje kalkulacije koje pokazuju da su Ruzvaltove kejnzijanske mere produzile depresiju za citavih 7 godina, a i one koje pokazuju da Bernenkeova sadasnja primena fridmanovske monetarne politike ne vodi nicemu do kompletnom finasisko-ekonomskom slomu SAD. Ali ova spoznaja nece spreciti vajne profesore i nobelovce sa obe ideoloske strane da na crno/beli nacin upiru prste jedni na druge tvrdeci da su teorije onog drugog glupe ili pogresne. Ali i jedni i drugi su zapravo oboleli. Ponasaju se bas kao i svaki oboleli od sindroma granicne licnosti.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 25 децембар 2008 10:19
Pavle
Gospodine Alexadar
dozvolite mi da nasumicno nagadjam: Po svemu sudeci Vi ste - vise ili manje - bili pobornik neoliberalizma (Walras, Pareto ... Mises, Hayek, Clarck ... Friedman) jer ste u njemu videli ekonomsku teoriju koja se priblizava egzaktnim naukama. Po cemu to usudjujem? Pisete: "Postoje kalkulacije koje pokazuju da su Ruzvaltove kejnzijanske mere produzile depresiju za citavih 7 godina." Da, postoje i istrazivanja nasih najvecih akademskih umova, da su srbi bozji narod. (Shvatili ste sta mislim.)
I sada, kada je vas neoliberalizam kolabirao, vikacete okolo, da ekonomija zapravo nije nauka niti je to ikada bila. To je jedino sto vam preostaje. Neoliberal, nakon sto se neosporivo utvrdilo, da ne samo sto je do srzi moralno iskvaren nego i nerazuman, spasavace svoju cast time, sto ce celu ekonmsku teoriju proglasavati glupom. Ne, na taj trik necemo pasti! Ekonomija se doduse ne moze meriti sa egzaktnim naukama, ali takve teze kao sto je servirao neoliberalizam - znate izuzetno dobro poznajem materiju - nisu bile uobicajene. Ah da, Keynes. Jeste, spasio je kapitalizam jednom, sad ce to biti po drugi put.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер