петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Грчка на путу демографског колапса - 2011. у Грчкој живело 11,1 милион становника, а 2050. биће их 8,3

Kоментари (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 02 септембар 2018 12:42
Republika Srpska i Republika Srbija pred demografskim kolapsom
Nije samo Grčka pred demografskim kolapsom, pred istim su i Republika Srbija i Republika Srpska.
Situacija je sledeća. Srbija svake godine zbog negativnog prirodnog priraštaja (mortaliteta-negativnog nataliteta), gubi 35 hiljada ljudi a Republika Srpska 7 hiljada ljudi.Odnos u broju stanovnika Srbije i Srpske je 7:1. Znači trenutno 7 miliona naspram 1 milion.Demografski gubitak Republike Srpske je veći nego demografski gubitak Srbije i da bi bio jednak sa demografskim gubitkom Srpske,Srbija bi trebalo da gubi sa sadašnjih 35 hiljada, 49 hiljada godišnje ljudi. Znači situacija u Republici Srpskoj je gora za nekih 25 odsto. Loša situacija, jako loša, koja traži rešenja, ali kako i ko će ih naći? Kako?
Препоруке:
30
6
2 недеља, 02 септембар 2018 13:06
пензионер Цвико
Шта је то што је проузрочило пад наталитета у многим земљама? Хедонизам, стандард (који и није баш нешто висок), манипулација са народом, страх од несигурне будућности, не заинтересованост? Тачно је да живимо "данас за данас" али ипак треба размишљати и о старости. Ко ће Вам "додати чашу воде" кад остарите? Тужне су судбине људи који по старе дане живе сами без иког свог... А имам и питања за политичаре. Да ли сте ви политичари свесни да правите дугове за оне који се неће родити? Ко ће враћати кредите ако наталитет опада? Због тога ваша политика поготово политика политичара који се позивају на нерођену децу, "за бољу будућност будућих генерација" је лагање, обамањивање "данас за данас".Такви нам не требају.
Препоруке:
37
4
3 недеља, 02 септембар 2018 13:13
Evropska unija nije donela blagostanje
Predmet opservacije ovog članka su Grčka, a usput i Bugarska i Rumunija kao članice Evropske unije i NATO-a.
Kad je tako da Grčkom, Bugarskom i Rumunijom u Evropskom unijom, šta čeka Srbiju i Srpsku nakon što Srbija 2025 godine uđe (i ako uđe) u Evropsku uniju?
Koliko će samo po osnovu migracija biti gubitak u stanovništvu, na ovaj gubitak po osnovu negativnog prirodnog priraštaja ili mortaliteta? Srpsku stavljam u isti Ted sa Srbijom zbog specijalnih veza i tradicionalne naslonjenosti.
Препоруке:
31
3
4 недеља, 02 септембар 2018 13:34
Socijalizam
. пензионер Цвико
Шта је то што је проузрочило пад наталитета у многим земљама?


Na prostoru bivše Jugoslavije nestanak socijalizma kao društveno-ekonomskog i političkog sistema, tako i u Bugarskoj i Rumuniji.
Препоруке:
25
12
5 недеља, 02 септембар 2018 15:52
из другог угла
Socijalizam пензионер Цвико Шта је то што је проузрочило пад наталитета у многим земљама?

Na prostoru bivše Jugoslavije nestanak socijalizma kao društveno-ekonomskog i političkog sistema, tako i u Bugarskoj i Rumuniji.


А, пре тога, у практично свим западним земљама?
Нема то везе са социјализмом, који је био много гори у свему него капитализам, већ са системом вредности, нарочито породичних.
Препоруке:
17
16
6 недеља, 02 септембар 2018 16:41
Нео@из другог угла
Зашто кажете да је социјализам био гори од капитализма? Дајте бар неку чињеницу која ће потврдити Ваше тврдње. Ја Вам износим следеће- Србија је у социјализму била средње индустријски развијена земља, а сада је заостала пољопривредна земља по структури БДП-а. Да ли треба да Вам поименично набројим све фабрике које су уништене од успостављања капитализма. Уосталом, шта је сада у Србији српско?
Препоруке:
31
7
7 недеља, 02 септембар 2018 19:41
ел србињо
грчка у тешком дужничком ропству уз пад наталитета. са турском у сукобу, који може колико сутра да ескалира. џаба им еу и нато. ни бугарска и румунија не прођоше пуно боље. заглавише у еу. пропаст нема алтернативу.
Препоруке:
21
0
8 недеља, 02 септембар 2018 19:46
žena
Kapitalizam bukvalno kažnjava roditelje koji imaju decu, i istovremeno, ubira profit koji ta deca kasnije svojim radom stvaraju. Čim se rodi dete jedna plata u kući manja, dok troškovi rastu. Sa drugim detetom troškovi još veći, plata još manja. Zato je istočna Evropa kao po komandi otišla u minus devedesetih.
Препоруке:
26
3
9 недеља, 02 септембар 2018 20:59
kbg
Нео@из другог угла@

Čovek je ogorčen na socijalizam, jer smatra da je zakinut prilikom raspodele, pa tako i privatizacije društvenih stanova. Nije mu toliko teško palo što nije dobio stan, nego što su ga drugi otkupili za jeftine pare. Donekle razumljivo, iako lični udes ne bi trebao da bude presudan u donošenju opštih sudova o državi i društvu. Ne bih da se mešam u ideološke rasprave, ali veliko je pitanje na šta bi ličio socijalizam bivše države da nije bilo rezolucije Informbiroa 48.g. Činjenica da je socijalistička nomenklatura bila mnogo odgovornija prema narodu i državi od današnje neoliberalne svite, ali teško da bi bilo industrijskog razvoja bez američkih kredita. Dabogme da smo te kredite debelo platili i višestruko pretplatili, kao što će biti slučaj sa Grčkom i njenim kreditima. Jer zapadni lihvari uzmu ti sto za jedan svoj dolar ili evro. Zvuči poznato.
Препоруке:
16
2
10 понедељак, 03 септембар 2018 08:18
AA
ako, ako, nije steta
Препоруке:
4
4
11 понедељак, 03 септембар 2018 09:55
Marko
Realno Grci su sami krivi za svoje stanje. Trošili su kao pijani Rusi i imali su jak socijalizam ali ne i ekonomiju da to podrži. Jaku socijalu može da ima Švedska jer ima jaku privredu i jake kompanije.
Država blagostanja bez jake ekonomije vodi ka zaduživanju a Grčka se zaduživala po borrow rates od 20%. Oni su odlazili u penziju of 50 do 55 godina a u jednoj Nemačkoj se ide sa 67. Onda Olimpijske igre i katastrofa, siva zona Grci ne vole da plaćaju poreze na moru je to masovno. I tako su upali u dugove i onda ide kredit na kredit, ekonomija sunca i peska. I to što radi Grčka nije štednja jer štednja znači da štediš svoje pare a ne pozamljene.
Ovo njihovo stanje danas je vraćanje u neku realnost moraju manje da troše a više da stvaraju vrednost.
Oni su veliki deo standarda digli kroz javnu potrošnju.
Препоруке:
21
8
12 понедељак, 03 септембар 2018 11:48
Trošenje tuđeg novca
. понедељак, 03 септембар 2018 09:55 Marko
Realno Grci su sami krivi za svoje stanje. Trošili su kao pijani Rusi i imali su jak socijalizam ali ne i ekonomiju da to podrži. Jaku socijalu može da ima Švedska jer ima jaku privredu i jake kompanije.
Država blagostanja bez jake ekonomije vodi ka zaduživanju a Grčka se zaduživala po borrow rates od 20%. Oni su odlazili u penziju of 50 do 55 godina a u jednoj Nemačkoj se ide sa 67. Onda Olimpijske igre i katastrofa, siva zona


Odlično objašnjeno.
Препоруке:
11
6
13 понедељак, 03 септембар 2018 15:48
капитализам брозових јањичара
žena
Kapitalizam bukvalno kažnjava roditelje koji imaju decu, i istovremeno, ubira profit koji ta deca kasnije svojim radom stvaraju. Čim se rodi dete jedna plata u kući manja, dok troškovi rastu. Sa drugim detetom troškovi još veći, plata još manja. Zato je istočna Evropa kao po komandi otišla u minus devedesetih.

Нисте ви одрасли и не живите у капитализму, јер не знате о чему говорите. Ви живите у земљи ментално поремећених који сза своје идиотлуке од 1941-2000 оптужују "неки капитализам".

Кина је "проблем социјализма" решила тек када је почела да стреља "брозове социјалисте" и узима целокупну имовину широј породици са слањем целе шире породице на доживотни принудни рад, а толико су били пропали под "брозовим социјализмом" да су забранили рађање другог детета да милијарду кинеза неби помрли од глади.

Ми тај "кинески закон" нисмо одрадили 2001 и "брозови социјалисти" су и данас на власти
Препоруке:
7
10
14 понедељак, 03 септембар 2018 16:58
žena
Kada uporedite fertilitet Francuske i Nemačke u poslednjih pola veka, radnička prava i radno vreme razumećete o čemu se radi. Sada sprovode "reforme" u Francuskoj, pošto im je privreda nekonkurentna u odnosu na nemačku, ali zato imaju fertilitet od skoro 2 deteta po ženi, a Nemačka jedva jedno i po dete po ženi.
Problem je samo što je reforma potrebna jedino Nemačkoj, koja uvozi radnike već pola veka i nikako da se oporave.
Kada francuska privreda postane konkurentna po kapitalističkim standardima, običan svet će izgubiti sigurnost, smanjiće im se kvalitet života i fertilitet će se srozati na nemački nivo.
Препоруке:
14
3
15 понедељак, 03 септембар 2018 19:58
zar i ti sine Brute
Svako ko se malo razume u geografiju shvatiće da su podaci netačni što je i karakteristika polupismenih eksperata i novinara.Prvo Grčka je 2011 imala pola miliona manje stanovnika tačnije 10816000.Međutim i od ovog broja svega su 9904000grčki državljani a ostalo su stranci,Drugo Grčka ne priznaje brojne manjine-Rome,Turke,itd,pa nemožemo da detaljnije pratimo demografski pad Grka.Treće nisu date migracije Grka ka inostranstvu a one su takođe značajne.Sa jednim mogu da se složim nasuprot demografski jake Turske nalaze se pravoslavne države koje doslovno nestaju.
Препоруке:
19
0
16 понедељак, 03 септембар 2018 22:23
Ах
Грчка је врло поучан случај за Србију али и све задуживањем колонизоване земље.
Прва ствар коју треба урадити је повратак отуђених финансијских институција које сада служе међународним банкстерима и мафији а не народу.
Мора се наћи начин да се сва дуговања овом картелу елиминишу, народна банка врати народу, прекине сулудо финансирање увоза уместо стимулације развоја и штићења домаће производње. То значи да банкарство треба национализовати јер стране банке исисавају буквално милијарде а не доносе ништа.
То уз стимулацију рађања рецимо увођењем основних прихода за све мајке на нивоу просечних примања у земљи може да спречи белу кугу.
А Грци су добили шта заслужују као и Србија ако се не опасуљи и стресе лопине са грбаче.
Препоруке:
16
0
17 уторак, 04 септембар 2018 10:24
oken
koliko vidim iz komentara, cinjenice-mehanizmi-opservcije su uglavnom jasne; problemi nastaju u prakticnom resavanju; nesto skripi sa modelima;
Препоруке:
3
0
18 уторак, 04 септембар 2018 14:16
ФАиЕ+ПМ+Н
Реакцијом на Ципрасову ВЕЛЕИЗДАЈУ они су прећутно ПРИСТАЛИ и ДОПРИНЕЛИ свом НЕСТАНКУ.
ВИ, Срби остатка Србије имате свог Ципраса од Бугојна.
Каква ће ВАША реакција бити?
Дал би МИ данас постојали да је Црни Ђорђе био грчки Ципрас ко Жељков и Драганов ацо?
Препоруке:
8
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер