уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Македонија: Више од 40 одсто грађана подржава споразум о имену земље, а 35 одсто је против – на референдуму ће „за“ гласати 88% Албанаца и 27% Македонаца

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 08 август 2018 02:25
Дејаву Станковић
Још недостаје процена колико ће подржати нови назив државе т.ј.колико им фали до нато.
Тако близу а тако далеко.
Препоруке:
14
3
2 среда, 08 август 2018 08:28
ЗР
Нешто ми делује да се истраживања и код суседа раде по принципу ко да тепсију бурека, напишемо оно што жели да чује...
Препоруке:
17
3
3 среда, 08 август 2018 16:56
небитан
Потпуно је неважно колико затупљених македонаца подржава тиху еутаназију своје државе, та еутаназија биће спроведена силом по рецепту сличном отцепљењу црње горе. За то отцепљење је исто било око 40% црногорских држављана (и исто су углавно мто били шиптари и муслимани), а онда је еврофашистичка унија декретом одлучила да на референдуму не смеју да гласају држављани црне горе са пребивалиштем у Србији, и број монтенегрина је са 40% нагло скочио на 55.00001%, таман да референдум "успе". Шиптари ће у македонији још лакше навући потребан број за гласање, има их сигурно бар 300-400.000 који већ деценијама по потреби изигравају албанске албанце, "косоваре" или македонске шиптаре, шта се већ тражи у датом тренутку.
Препоруке:
31
4
4 среда, 08 август 2018 17:46
но пасаран
Све је то сјајно и бајно шиптарско изјашњавање,само по математици,изгледа да не пролази.
Препоруке:
14
3
5 среда, 08 август 2018 19:22
Causa Spectandum
E, kada ti siptar kroji kapu!
Препоруке:
24
3
6 среда, 08 август 2018 19:43
Браћо наша Македонци...
... нисмо ни ми боље среће.

Вучић, Заев - исто ти је.
Препоруке:
36
2
7 среда, 08 август 2018 20:07
Знам ко су албанци.
То су арнаути.
Ал’ не знам ко су македонци?
Препоруке:
11
9
8 среда, 08 август 2018 21:31
Боња
Дуго се уздржавам од било каквих коментара, али ово је стварно забрињавајуће, поред све наше муке и беде око Космета и вучића.. Елем, обратите пажњу на формулацију питања за референдум, с обзиром да то највероватније и нас, нажалост, чека: „Да ли сте за чланство у ЕУ и НАТО са прихватањем Договора Републике Македоније и Републике Грчке?“. Не би ме чудило да, ако не дај Боже буде реферндума у Србији, питање буде слично, само без НАТО-а: " Да ли сте за чланство у ЕУ са прихватањем Договора Србије и Косова?" А у тексту се још каже: "Истраживање је показало и да је само петина испитаника у потпуности упозната са текстом споразума о имену између Македоније и Грчке." Паметном доста.
Препоруке:
10
3
9 среда, 08 август 2018 22:21
Bokelj
Mislim da neće proći ni 20 godina a za Makedoniju više niko neće znati ni da je postojala. Isto će se dogoditi sa Crnom Gorom. Možda nekome to izgleda nevjerovatno ali neka se prisjete Jugoslavije. Na temeljima na kakvima je građena Jugoslavija danas se grade Bosna, Makedonija i Crna Gora. Kako je prošla Jugoslavija znamo, a isto će tako proći i tri pomenute državice. Naravno da aktuelni vladari odnosno poglavice ovih državica to znaju ali njima je njihova karijera iznad svega. A narod koji pameti nema da bira bolju vlast mora da plati visoku cijenu.Žalosno je samo što se ta cijena ne plaća novcem već krvlju i životima.
Препоруке:
8
3
10 среда, 08 август 2018 23:14
@ Знам ко су албанци.
Македонци су већином Срби, који су од АВНОЈ-а добили државу, од територије одузете од Србије. Они би се и вратили својој матици Србији, али им то не дозвољавају разне мањине и етничке групе. Таквима је лакше да управљају државом Македонијом, па макар се звала и Северном. Само да се не назове правим именом - Јужна Србија.
Препоруке:
10
8
11 четвртак, 09 август 2018 00:53
Despina
Konstrukcija samog referendumskog pitanja je, ovog puta, troslojna: EU, NATO, promena imena i veoma podseca (konstrukcijom) na ono iz 1991: "Da li ste za samostalnu Makedoniju s pravom da stupi u buduci Savez suverenih drzava Jugoslavije" (dvoslojna). Tada, niko nije ni pominjao nekakav savez drzava bivse Jugoslavije.
Od onda, dobili su svoju "samostojnost", etnicki cist Albanski deo istocne Makedonije, ravnopravnost albanskog jezika, izgubili ime!
Da li su svesni koji im je krajnji skor?
Препоруке:
12
0
12 четвртак, 09 август 2018 09:29
Zoran
Pricao sam sa Makkedoncem u Grckoj pre par nedelja. Jedno 3 dana na plazi, skoro po 3, 4 sata. Steklao sam utisak d aon nema nista protiv ovog imena Makedonije. Radi kao profesor makedonskog iu skoli, zena radi kod privatnika... Kaze d aoni sa Siptarima u Makedonij ii nemaju probleme, ali su problme ovi na Kosovu. Prica kako sui ih Grci proterali iz Makedonije posle 2. sve rata i dodaje da je Grcka u sustini bila fasisticka drzava u toku 2. sv. rata. Plate su kao kod nas, a za Vucica kaze da je populista i da su takvog imali pore ovog sadasnjeg i u Makedoniji.
Препоруке:
1
4
13 четвртак, 09 август 2018 09:49
Caribrod
Najbolje u svemu ovome,clanstvo u Nato, je sto ce se Makedonija otarasiti destruktivnog srpskog uticaja kojem je bila izlozena u proslom veku! Federalizacija zemlje izmegu Albanaca I slovenskih Makedonaca odvijace se u okviru Nato sa sto manje turbulencija I bez mogucnosti raspada zemlje..pritom ce I makedonci proci bolje kudikamo nego izvan Natoa. Grcka I Bugarska postace garanti njihove drzavnosti, sto je I istorijski ispravno jer "makedonsko pitanje" je samo recidiv istorijskog bugarsko grckog teritorijalnig spora!
Препоруке:
1
8
14 четвртак, 09 август 2018 11:05
@ Caribrod
"Grcka I Bugarska postace garanti njihove drzavnosti, sto je I istorijski ispravno jer "makedonsko pitanje" je samo recidiv istorijskog bugarsko grckog teritorijalnig spora!"

Slučajno ili namerno je zaboravljen treći garant - Srbija. Jer je Srbija u I Balkanskom ratu oslobadjala današnju Makedoniju od turskog okupatora. A u II Balkanskom ratu je Srbija branila od bugarske okupacije. To Makedonci ne treba da zaboravljaju. Ne može jedna šačica delegata na AVNOJ-u, pod vodjstvom bivšeg austrougarskog kaplara, da Srbiji oduzme deo teritorije i od nje napravi državu. To što je tada radio AVNOJ, sada radi NATO, hoće da oduzme Srbiji Kosovo i Metohiju.
Препоруке:
7
0
15 четвртак, 09 август 2018 14:53
Caribrod
@
Pa u drugom balkanskom ratu su upravo makedonsko opolcenje t.e. makedonski dobrovoljci u sastavu bugarske armije porazili srpsku vojsku kod Kalimanci..I time nakon Bregalnice osujetili dalji prodor! Makedonski Bugari branili su svoju zemlju od srpske vojske...Inace rezultat drugog balkanskog produkt je rumunjske vojske I turske, a ne srpske I grcke...
Ali bugarska vojska bila je na Trakijskom frontu gde su bile najzesce borbe!
Iako bez Rumuna I Turaka, izasla bi lako sa srpskom I grckom vojskom u drugom balkanskom..tim vise sto u njenom sastavu bilo je I desetine hiljada Bugara upravo iz Makedonije!
Препоруке:
2
1
16 четвртак, 09 август 2018 15:58
Kajmakčelan
U bitci na Kajmakčelanu Srbi su ratovali protiv Makedonaca iz 11. makedonske divizije i sa 2 divizije Bugara kojima je komandovao Makedonac Kliment Boyadzhiev, koji je u ranijim bitkama 1915 na Moravi i Kosovu žestoko porazio srpsku vojsku

U toj jesenjoj ofanzivi srpske vojske 1916.u smrt poslano oko 27.000 srpskih vojnika da bi pomjerili front za samo nekoliko kilometara
Препоруке:
1
1
17 субота, 11 август 2018 00:16
Филозоф
Зашто сјеверна македонија
Боље јужна Србија можда би више македонаца
Гласало а мање шиптара ;-)
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер