петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Делегација Срба са КиМ у посети руској Думи - неприхватљиво је било какво потписивање „Споразума о нормализацији односа“ са косовско-албанским сепаратистима

Kоментари (55) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 16 јул 2018 16:24
rado
Sredstva javnog informisanja Srbistana, čak i RTS kao javni servis, koliko sam primetio nisu preneli informaciju o ovoj poseti. Time je sve rečeno gde i u kakvoj državi živimo. Dokle? Ima li načina da se spasi OTADŽBINA SRBIJA?
Препоруке:
115
3
2 понедељак, 16 јул 2018 17:19
небитан
Осим самарџића који је својевремено деловао метиљаво као и цела Коштуничина Влада, остали учесници делегације су упамћени као одлучни и непоколебљиви родољуби спремни да се искрено и свим срцем боре за отаџбину. Онда ни не чуди зашто су вучићевске хорде дивљака онако махнито нападале Ристића јер за ту проклату банду сваки искрени патриотизам је животна претња. Јер, хајде да на тренутак мало шпекулишемо: Шта би се десило кад би Русија дала вучићу црвени картон и пружила пуну подршку оваквим родољубивим снагама? Мислите ли да би људи попут Јакшића или Ристића и на тренутак допустили кумовско-лоповске пословне комбинације које Србију држе на рубу просјачког штапа? Мислите ли да неко од њих не би одмах залепио "вербални" шамар првом представнику запада који дође овде да нам бесрамно отима Косово које је легално потпуно наше? Мислите ли да би простота и издаја националних интереса и даље биле основа државне политике? И да ли мисли о овоме Путин који и даље "вербално" подржава СНС?
Препоруке:
92
6
3 понедељак, 16 јул 2018 19:18
пензионер Цвико
Да ли је Путин прочитао писмо? Текст је пун дипломатских формулација. Зато ови овде у Београду и не хају за ову посету. Но никад се не зна.
Препоруке:
57
3
4 понедељак, 16 јул 2018 20:16
milcican
svakim kompromisom oko kosmeta srbi legalizuju nato agresiju. dakle, kompromisa nema. rezolucija 1244 nije okvir, ona je polazna osnova za generalnu obnovu srbskog suvereniteta na svojoj teritoriji. ko iole drzi do sebe i svoje pameti zna da ne moze 100 vojnika ili policajaca da kontrolise prostor te velicine. ta rezolucija je sama po sebi smesna, ali nam daje polznu osnovu da onog trenutka kada grune srbska noga na kosmet, ona bude samo sporedni lik u celoj predstavi. kompromisa nema!!
Препоруке:
63
2
5 понедељак, 16 јул 2018 21:52
мала примедба
Свака част на упорности.
Препоруке:
75
3
6 уторак, 17 јул 2018 02:01
Slavomir Srpski
..предао је оригинално писмо које је било упућено електронским путем, уз молбу да га г.Толстој достави администрацији председника Руске Федерације.

Znaci da pismo jos nije stiglo u Putinove ruke, vec da se kanal otvorio preko Dume (Tolstoja) i zatim preko Zeleznjaka (Jedinstvena Rusija). Dakle proces komunikacije se obavlja preko politickih organa i institucija a ne preko njviseg drzavnog predsednickog nivoa. Molba Tolstoju da pismo bude prosledjeno administraciji Putina je znacajna. Ona ukazuje ipak da drzava Rusija ne zeli otvoreno da stupa u kontakt sa srbskom opozicijom, jer bi time otvoreno udarila na sadasnju vladu i predsednika Srbije.

Izgleda da drzava Rusija to zeli da izbegne,ali zeli ove manje direktne veze preko Dume i Jedinstvene Rusije iskoristi da indirektno opomene vladu i predsednika Srbije da ne prelaze crvenu liniju.

Koju?

Onu koju je politicar Zeleznjak jasno izrekao i Palmi i Popovicu,i sada ponovo na ovom susretu. Otadzbina je uspela u svojoj akciji.
Препоруке:
52
1
7 уторак, 17 јул 2018 02:14
ДРЖАВНОСТ НЕМА АЛТЕРНАТИВУ!
Dole izdajnici - ЖИВЕЛА СУВЕРЕНА СРБИЈА!
Препоруке:
55
1
8 уторак, 17 јул 2018 03:27
хејтер
„Русија сматра да је могуће решити косовски проблем озбиљним и осмишљеним преговорима, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, и да других основних докумената по том питању не може бити.
--
других основних докумената по том питању НЕ МОЖЕ БИТИ
(ма колико се трудили,пре свега правни"стручњаци"са српске естрадне политичке сцене,да нас убеде у супротно.)
Препоруке:
40
1
9 уторак, 17 јул 2018 05:09
Спиридон
@ Slavomir Srpski
Znaci da pismo jos nije stiglo u Putinove ruke, vec da se kanal otvorio preko Dume (Tolstoja) i zatim preko Zeleznjaka (Jedinstvena Rusija). Dakle proces komunikacije se obavlja preko politickih organa i institucija a ne preko njviseg drzavnog predsednickog nivoa.


Писмо је било у Путиновим рукама следећег јутра пошто је написано, хајдете да се не самозаваравамо око тога, као и да се отворио као неки канал комуникације, када просто није. Наиме исте овакве посете, са неким сличним или чак истим нижим а не много битним чиновницима су уприличене већ неколико пута у ових шест година и увек се све своди на мало приче, мало тапшања по рамену и мало обећања о некој као сарадњи. За то време Вучић, Дачић и некада Тома, виђају строго Путина, Лаврова или некада Рогозина, што медији у Србији приказују како већ приказују.
Према томе жао ми је, али дајте да погледамо истини у очи а она је да Москва из неких својих разлога, подржава ову власт. Крај сваке приче...
Препоруке:
17
8
10 уторак, 17 јул 2018 06:39
gavrilo
Ni Rusija nije toliko Velika kolika je VELEIZDAJA SNS-a i AV-a!
Препоруке:
43
1
11 уторак, 17 јул 2018 07:57
Dragan
Crveno-crna koalicija nastavlja sa izdajom Srbije i Srba!
Prodali su RSK, sad im je KiM na redu...a čekaju RS, Sandžak i Vojvodina svoj red, ako izdajnici budu i dalje vladali.
Препоруке:
32
0
12 уторак, 17 јул 2018 08:33
"Има ли овде Срба?"
- Руси, помозите да се сви не подавимо!
- Срби, рука вам је пружена, али допливајте до ње.
Препоруке:
33
1
13 уторак, 17 јул 2018 08:38
Srki
ovakvih susreta je trebalo i treba da bude mnogo vise.Pored toga,Srbi koji nisu za poklanjanje Kosova,bi trebali da informisu gradjane o tome sta se dogadja preko odstampanih letaka koje bi delili po zgradama,s obzirom da su mediji preskupi i nedostupni.Vazno je razbit dezinformacije rezima.
Препоруке:
24
1
14 уторак, 17 јул 2018 08:55
Svako ko dodje na vlast u Srbiji
Dakle, Srbija priznavanjem nezavisnosti KiM i time legalizacijom svega sto mu je prethodilo, moze da nanese veliku stetu Rusiji, jer ce Krim tada postati izolovani slucaj, koji ce biti tretiran kao aneksija.Posle toga, odnosi sa Rusijom bi bili totalno naruseni.Imajuci u vidu da Rusija ima mnogo bolje ekonomske veze sa vecinom nasih suseda nego sa nama, da su joj strateski prioritet zemlje na crnomorskoj obali, Bugarska tradicionalno, Rumunija, zatim veze sa muslimanskim zemljama, zbog kojih sigurno nece dopustiti da udje u sukob sa islamom i Turskom zbog Srbije koja ju je izdala i dozvoli obracun oko KiM sa Abancima i sa Bosnjacima oko R.Srpske.Tako se pokazuje da je drzanje za medjunarodno pravo i nenarusivost suvereniteta i teritorijalnog integriteta ne samo zastita KiM nego i odnosa sa Rusijom, a time i nase pozicije u slucaju promena geopolitickih odnosa.U protivnom ce nam se desiti jos gora verzija Sanstefanskog mira.
Препоруке:
12
0
15 уторак, 17 јул 2018 09:05
K
Добро би било да се огласе (пре тога уједине) српски интелектуалци. Либерални интелектуалци у Србији раде за сепаратисте у сарадњи са империјом.''Цар је го'' коначно.Политика расрбљавања Срба коју је бравар добро утемељио нарочито је активирана у времену када је СНС предузеће преузело све полуге власти у Србији.
Медији прљави, фарме на ТВ екранима ... дрвље и камење ако се неко дрзне да помене Устав Србије или Резолуцију 1244 СБ УН.
Ипак, није Србија оно што багра мисли да јесте.ОНИ би да народу буде ''боље'' а ето народ не ваља и нешто неће.Багра.
Препоруке:
12
1
16 уторак, 17 јул 2018 09:19
пензионер Цвико
@ Srki,
Мислим да нам медији нису потребни да би разбили ову власт. Потребно је да народ ако жели боље, да сам себи постави питање: да ли желимо да нам буде боље? Ако нема овог питања, онда нема ни одговора. Или, има питања а нема одговора, сва контрепропаганда је узалудна. Ако има одговора кренуће и друга питања и други одговори који ће нас заједно повести у боље сутра (што би рекли у доба социјализма, боље сутра у које никад нисмо стигли). Дакле, народ сам себе треба да пита.
Препоруке:
14
1
17 уторак, 17 јул 2018 11:43
@ К
Очекујемо да се огласи руска Дума и прихвати споразум, ако подржава Србе на Косову и њихове захтеве у складу са резолуцијом 1244?! Ништа логичније од тога.
Јакшић је изнео албански сценариј за косвску независност и улазак у НАТО пакт! О томе се како је предочио ћути у јавности.
Ако је тачно оно што тврде неки нелиберални интелектуалци - да су Југославију разбили други, онда су и сада на потезу и неки ојачали други који то могу да спрече, који данас имају реално моћ у светској политици, у УН, а да нас при томе не уведу у нове крваве сукобе у којима увек страдају недужни људи.
Дакле, није до нас грађана ништа, јер ми не можемо ни за своја изборна права да се изборимо у овој диктатури, а камоли за права државе (која нас тлачи).
Препоруке:
4
0
18 уторак, 17 јул 2018 12:51
Srki @Cviko
narod se bori za opstanak i hleb,radi ko stoka,malo pogleda rijalitije i eventualno vesti.A u vestima dobije to sto dobije.Narod nema vremena da razmislja i cita razne informacije kao vi Cviko i zato je neophodno da mu se putem flajera u zgrade,ubaci kratka informacija i one druge strane.Veoma vazno za opoziciju je i da ima makar delic novca sto ga ima vlast.Zato predlazem opoziciji da se vise angazuje po tom pitanju.Pre svega,da uspostave jace kontakte sa ambasadama Srbiji prijateljskih drzava.Siguran sam da bi pomogli kroz neke donacije i fondove kako bi smanjili razorno dejstvo SAD na Srbiju.
Препоруке:
3
1
19 уторак, 17 јул 2018 13:44
Slavomir Srpski @Spiridon
Ja se ne zavaravam sa Kremljom, u koji ne uvrstavam Dumu (da se odmah razumemo). Zeleznjak je slat bas u SNS da vrsi uticaj Jedinstvene Rusije, pa je vrlo znacajno da je sada primio i srsbku opoziciju.

Time ne mislim da zvanicni Kremalj ne podrzava ovu srbsku vlast, jer ni Kremalj nije savrsen i izgubio je dve znavcajne bitke bas ovde: u Bugarskoj i sada u C.Gori, a izgleda i u Makedoniji. To sada prisiljava Kremalj na mnogo vecu opreznost. Direktan napad na Vucica bi znacio guranje Srbije u EU i zatim u NATO, i to Rusija mora da izbegne. Zato mora na najvisem nivou u rukavicama tretira sadasnju srbsku vlast, jer se plasi jos jednog poraza i njenog izbacivanja sa Balkana.

Bez ove vlasti ne bi mogli da vojno vezu Srbiju za sebe, isporukama svog naoruzanja u Srbiju. Dakle jednostavno, Kremlaj mora da zmuri na nedostojnost srbske vlasti, na slican nacin na koji na to zmuri i EU sve dok im se cini da srbska vlast gura vodu na njihov mlin.

Ipak, ova akcija je bila uspesna.
Препоруке:
8
2
20 уторак, 17 јул 2018 14:21
Amin, amin
Rusija će prihvatiti sve što prihvati Srbija. Znači na šta Srbija kaže "amin" reći će i Rusija.
Препоруке:
4
3
21 уторак, 17 јул 2018 14:34
Narod Srbije i Rusija
Zar zaista neko misli da ukoliko vlasti Republike Srbije raspišu referendum o promeni Ustava Republike Srbije i referendumom "izbrišu preambulu" Ustava Republike Srbije, te ponovljenim referendumom narodu ponude da se narod izjasni o "pravno obavezujućem sporazumu sa Prištinom / Albancima" i na sve to eventualno narod na referendumu kaže "da" i prihvati, da će Rusija nešto tu moći promeniti u takvoj situaciji? Niti će moći a neće ni hteti, jer ako je narod zadovoljan u Srbiji biće zadovoljna i Rusija.Ako narod u Srbiji kaže na referendumu "da" reći će i Rsija "da". Znači prava adresa za obraćanje nije Rusija, već narod u Srbiji. Ukoliko neko misli da nešto treba reći neka kaže narodu u Srbiji, samo narodu koji će odlučivati nareferendumu.
Препоруке:
6
2
22 уторак, 17 јул 2018 15:01
Спиридон
@ Slavomir Srpski
Kremlj nije savrsen i izgubio je dve znavcajne bitke bas ovde: u Bugarskoj i sada u C.Gori, a izgleda i u Makedoniji. To sada prisiljava Kremlj na mnogo vecu opreznost. Direktan napad na Vucica bi znacio guranje Srbije u EU i zatim u NATO, i to Rusija mora da izbegne

Изгубиће ту битку и у Србији, зато што не уче ништа на својим грешкама, већ сваки пут понављају једну те исту већ излизану причу. То је зато што не постоји никаква идеја иза њиховог наступа, никакав план и програм, већ се увек све своди на надање и подршку некаквом корумпираном властодршцу као што је то било са Ђукановићем у Црној Гори, Јануковичем у Украјини или Вучићем у Србији. Е, онда када их овај изради као малу децу онда ту крене потпуно инфантилна љутња и покушај да се нешто уради на брзину и на силу, па се онда још горе обрукају као у Црној Гори, Украјини или Македонији. Ево да се опкладимо у шта год хоћете да ће исто то да се деси и са Вучићем тј Србијом, када већ буде касно...
Препоруке:
2
3
23 уторак, 17 јул 2018 15:29
пензионер Цвико
@Srki,
По основу члана 26 Закона о пружању поштанских услуга, забрањено је у поштанске сандучиће убацивати било какав неадресирани материјал, поготово ако није плаћена поштарина. Нажалост, први ко не поштује овај члан закона јесу политичке странке .... Према томе ништа од убацивања флајера ... Решавање сваког проблема иде из главе. Дакле свест. Ако је народу ово добро, нека му буде... Ми га нашом писанијом не можемо променити. Ми можемо само да констатујемо стање и ништа више, нажалост ...
Препоруке:
2
0
24 уторак, 17 јул 2018 15:54
телетабис
Пажљиво сам прочитао речи Др Самарџића и поштено речено најежио сам се, ко да сам на Арктику.

Мислим да овом манијаку стварно мора да се доака или Срба неће бити.

Ако се не варам и Милошевић је у задњем обраћању нацији рекао отприлике ово "Србији су наменили (наши "западни пријатељи") судбину Јевреја (расељавање и нестанак државе)".

Узмимо се у памет или нас стварно неће бити.
Препоруке:
4
1
25 уторак, 17 јул 2018 16:21
Реални оптимиста
Русија гледа са своје удаљености на ове "лилипутанце" на Балкану. Шта њима значи Србија, као једно острво окружено ајкулама у саставу НАТО пакта? За њих је најважнији однос народа у Србији према питању Косова и Метохије. А народ, успаван понашањем дефетистичке прозападне власти, је постао све мање заинтересован за праведно решавање тог проблема државе. Чини се да је већини свеједно како ће се то питање решити. А таквом односу народа је много допринео однос власти према њему. У последњих пет година, ниједном нисмо чули од врха власти у држави, да треба да се боримо и изборимо за повратак наше, силом отете, покрајине у оквире Србије. Зато сам у ранијим коментарима навео да се у Србији води психолошки рат. Нажалост, тај рат предводе они који би требали да се најжешће боре против њега. Русија као нама истински пријатељска земља, ће схватајући прави значај Косова и Метохије за Србију у сваком погледу, наставити да упорно износи свој став о њему. Док то најзад не схвате и власти у Србији.
Препоруке:
5
1
26 уторак, 17 јул 2018 16:33
Krim, Južna Osetija i Kosovo i Metohija
Rusija ima svoje interese u vezi Krima i Južne Osetije, tako da će prvom prilikom "žrtvovati srpske interese" na Kosovu i Metohiji za poboljšanje svoga statusa , u vezi sa svojim interesom. Posebno ukoliko narod u Srbiji na referendumu kaže "da" pravno obavezujućem sporazumu u vezi sa Kosovom i Metohijom.
Препоруке:
6
2
27 уторак, 17 јул 2018 17:46
Jos jedan "Tribalac"
Lično podržavam ovu inicijativu. Cilj pisma je bio da se kriminalno/tajkunski režim u Moskvi na fin i neuvredljiv način dovede u nezgodnu situaciju pred sopstvenom javnošću, pred kojom se predstavlja kao patriotska avangarda tim što podržava svaku Šešeljevsko Miloševićevsku protuvu i to predstavlja kao podršku srpskom narodu. E sad je po prvi put ruska javnost imala priliku da čuje do čega je ta i takva podrška srpskom narodu dovela i šta o tome misle sami Srbi. Na pitanje da li je ova inicijativa dobra Vam je još pre nekoliko dana odgovor dalo Tačijevo zaletanje u Medvedeva i brže bolje njegovu interpretaciju razgovora. Kako je pismom kriminalno/tajkunski režim bačen u defanzivu bio prinuđen da se odredi prema dešavanjima oko KiM, što je danas poslanik Vukadinović iskoristio u skupštini kao argumentaciju. Ovaj nivo sadejstva ljudi iz državotvornih krugova mi nismo imali koliko meni pamćenje seže, šta god Vi mislili o rezultatima pisma i posete.
Препоруке:
1
2
28 уторак, 17 јул 2018 21:17
Реални оптимиста - 2
Пропустио сам да напишем у претходном коментару, да је став Руске федерацијe за решавање питања Косова и Метохије, од посебног значаја и за формирање става грађана Србије. Зато је потребно да се став Русије износи што више у јавности. Штампани и електронски медији, случајно, или, више намерно, дају мало простора овом, за нас позитивном ставу. Више се баве изношењем ставова западних земаља, обавезно скривени у њиховој подршци нашем пријему у ЕУ. Када пишу о односу РФ према нама, то се углавном односи на наоружавање Војске Србије њиховим оружјем. Треба нагласити да Руска федерација не жели да Србију гурне у рат за ослобођење Косова и Метохије. Они хоће да се проблем реши у оквиру СБ и Уједињених Нација, у складу са Резолуцијом бр. 1244, очишћеном од разних допунских "тумачења", (која се појављују и у неким нашим коментарима) и Уставом републике Србије. Наш државни врх је готово стално окренут неким "компромисним" решењима које му "пријатељски" саветују из неких западних земаља.
Препоруке:
5
1
29 уторак, 17 јул 2018 23:24
brzi
@hejter
R 1244 nije ništa drugo nego sažetak svih međunarodnih dokumenata ( Sporazum iz Rambuea, Kumanovski sporazum) koji postoje.
Препоруке:
1
3
30 среда, 18 јул 2018 04:58
Спиридон
@ Реални оптимиста

Они хоће да се проблем реши у оквиру СБ и Уједињених Нација, у складу са Резолуцијом бр. 1244, очишћеном од разних допунских "тумачења", (која се појављују и у неким нашим коментарима) и Уставом републике Србије.


Проблем свих проблема са фамозном резолуцијом 1244 је да нико од вас који сваки свој коментар почињете и завршавате са њом, није нашао за сходно да исту макар прочита те види шта је све тачно договорено. Не, ви сте веровали Споменки Јовић и Душану Чукићу, који су вас убеђивали да је Слободан победио НАТО и да је та резолуција гарант те победе. Дајте о чему ви причате, када вам се јасно, гласно и недвосмислено у тачки 11 каже, како је цела та структура система и власти на Косову којом се бави резолуција само привремена категорија, те да ће се трајно и коначно политичко решење тражити после тог прелазног периода на основу споразума у Рамбујеу!?? Ето то вам је потписано али су Споменка, Комраков и екипа заборавили да вам то кажу...
Препоруке:
1
2
31 среда, 18 јул 2018 05:18
Спиридон
@ Реални оптимиста

Такође, нигде вам се у 1244 не спомиње Србија као она чији се територијални интегритет гарантује, тј чији је Косово део, већ се само помиње Косово у склопу СР Југославије. Та земља не постоји, пошто је Црна Гора отишла пре 12 година, па вам је чак и тај део из преамбуле на кога се ви позивате на поприлично климавим ногама а посебно јер се не бави тиме шта и како са Косовом ако се СР Југославија распадне, нити се игде помиње да Шиптари немају право да прогласе независност.Такође на крају, оно што је вероватно најбитније од свега тога је да вам откако је света и века, право простиче из силе а не обрнуто. У преводу, када ви повучете своју војску и полицију, пустите да вам Америка направи Бондстил, ту је крај сваке приче и нема тог папира или резолуције која вам ту нешто као гарантује. Косово је на потпуно исти начин као било српско пет векова под Турцима, али се макар наши преци нису заносили глупостима и резолуцијама, него су га вратили како то треба да се уради...
Препоруке:
1
2
32 среда, 18 јул 2018 12:40
Реални оптимиста
@ Спиридон

Ви својим негирањем све више личите на правне заступнике оних агресора на нашу земљу 1999. године. Тражите и налазите некакве појединости у Резолуцији који омогућавају отцепљење покрајине Косова и Метохије. Покрајина је од јуна 1999. год. привремени протекторат под управом УН, а није заузета и отцепљена од матичне државе Србије и СРЈ као федералне државе. Одлуку о отцепљењу по истеку прелазног периода су донели сами косовски Албанци. Они као национална мањина у држави немају право да се отцепљују од матичне државе. То пише у нашем Уставу који не може да поништи СБ УН. То што се у Резолуцији не помиње Србија, него само Савезна република Југославија, не може да утиче на заштиту нашег права на покрајину. Јер СРЈ се састоји од две Републике а Космет је у саставу Републике Србије, а не као трећи ентитет у Федерацији. Русија је стални члан СБ. Они ће тамо расправити и Резолуцију 1244 и Устав Србије. Неће, као неки из Србије, да негирају право Србије на њену уставну покрајину.
Препоруке:
4
1
33 среда, 18 јул 2018 13:08
Rezolucija 1244
"potvrdjuje privrzenost svih drzava clanica suverenitetu i teritorijalnom integritetu Savezne Republike Jugoslavije i drugih drzava regiona, kako je postavljeno u Helsinskom zavrsnom dokumentu i Dodatku 2, potvrdjujuci zahtev iz prethodnih rezolucija za znacajnom autonomijom i znatnom samoupravom za Kosovo...".Isto se ponavlja i u Dodatku 2 tacka 7.Drugacije nije ni moguce.UN ne oduzimaju teritoriju niti postoji negi organ medjunarodnog prava koji to cini.
Препоруке:
2
0
34 среда, 18 јул 2018 14:49
Спиридон
@ Rezolucija 1244
"potvrdjuje privrzenost svih drzava clanica suverenitetu i teritorijalnom integritetu Savezne Republike Jugoslavije i drugih drzava regiona, kako je postavljeno u Helsinskom zavrsnom dokumentu i Dodatku 2, potvrdjujuci zahtev iz prethodnih rezolucija za znacajnom autonomijom i znatnom samoupravom za Kosovo...".Isto se ponavlja i u Dodatku 2 tacka 7.Drugacije nije ni moguce.UN ne oduzimaju teritoriju niti postoji negi organ medjunarodnog prava koji to cini.


Одлично, а где вам је сада та Савезна Република Југославија којој се гарантује суверенитет и територијални интегритет или покушавате да ми објасните да ни Црна Гора не може правно да буде независна држава а све по резолуцији 1244. Дакле има ли негде дела у коме Савет безбедности УН резолуцијом 1244 гарантује Србији територијални интегритет, односно да је Косово део Србије или не...?!!
Препоруке:
1
3
35 среда, 18 јул 2018 15:02
Спиридон
@ Реални оптимиста
Покрајина је од јуна 1999. год. привремени протекторат под управом УН...
Одлуку о отцепљењу по истеку прелазног периода су донели сами косовски Албанци.

Под један СР Југославија не постоји, и њој се једино гарантовао територијални интегритет а не Србији, то вам је основни пропуст. Под два резолуција 1244 уређује привремено међународно присуство а о коначном решењу се јасно и недвосмислено каже ово
Одлучује да ће главне одговорности међународног цивилног присуства укључивати:
1. Промовисање успостављања значајне аутономије и самоуправе на Косову, до коначног решења, уз потпуно узимање у обзир Додатка 2 и договора из Рамбујеа
(С/1999/648);

4. Олакшавање политичког процеса замишљеног да одреди будући статус Косова,
узимајући у обзир споразум из Рамбујеа (С/1999/648);
Споразум из Рамбујеа подразумева да ће исти ти Албанци после три године имати право да одлуче на реферндуму о својој независности. Схватате ли сада или треба још...!?
Препоруке:
1
2
36 среда, 18 јул 2018 15:41
pominje se u tekstu suštinska autonomija ali u okviru SR Jugoslavije, a da će se konačna odluka doneti "uzimajući u p o t p u n o s t i u obzir sprazum u Rambujeu šta god to značilo
U tački 10 stoji:

- Savet bezbednosti ovlašćuje generalnog sekretara da uspostavi međunarodno civilno prisustvo na Kosovu, kako bi se obezbedila privremena uprava na Kosovu, pri čemu će narod Kosova moći da uživa suštinsku autonomiju u okviru SR Jugoslavije…

* U aneksu 1 kaže se:

- Politički proces ka uspostavljanju sporazuma o privremenom političkom okviru, koji će obezbediti suštinsku samoupravu na Kosovu, uzimajući u potpunosti u obzir sporazume iz Rambujea i principe suverenosti i teritorijalnog integriteta SR Jugoslavije…

* U aneksu 2, tačka 8:

- Uspostavljanje privremene administracije za Kosovo kao dela međunarodnog civilnog prisustva pod kojim će narod Kosova moći da uživa suštinsku autonomiju u okviru SR Jugoslavije, o čemu će odluku doneti Savet bezbednosti UN…
Препоруке:
2
0
37 среда, 18 јул 2018 15:45
p.s.
Uzimajući u potpunosti u obzir sporazum iz Rambujea značilo bi onako kako ja tumačim u svemu saglasno sporazumu.
Препоруке:
1
0
38 среда, 18 јул 2018 16:37
Спиридон
@ p.s.

Uzimajući u potpunosti u obzir sporazum iz Rambujea značilo bi onako kako ja tumačim u svemu saglasno sporazumu.


У преводу добили смо батине и на крају се опет вратили на Рамбује, који нисмо хтели да потпишемо па због тога добили батине. Ко год да је договарао резолуцију са америчке стране, очигледно је јако добро знао шта ради и имао је план у глави како да од тачке А дође до тачке Б, и то је поента убацивања Рамбујеа и приче о томе да је све то прелазна варијанта. На жалост Русија је имала Јељцина а нама је вероватно било битно једино да некако спасимо образ и да негде као пише да се гарантује територијални интегритет. Јесте али СР Југославији, па самим тиме када Црна Гора оде, пуј пике ни та преамбула више не важи, јер земље којој се гарантује интегритет више нeма а при томе је врло паметно исфорсирана Црна Гора да призна исто то Косово. Тако да се ту враћамо на срж проблема, да са наше и руске стране нема никаквог плана, већ само ура и орук варијанте...
Препоруке:
1
2
39 среда, 18 јул 2018 17:50
Реални оптимиста
@ Спиридон

"Под један СР Југославија не постоји, и њој се једино гарантовао територијални интегритет а не Србији, то вам је основни пропуст. Под два резолуција 1244 уређује привремено међународно присуство..."

То ваше инсистирање на Савезну републику Југославију, којој се гарантовао територијални интегритет, је погрешно. Важило би само у случају да је СРЈ јединствена држава, а не Федерација две суверене државе. Као што сам већ написао, Косово и Метохија је саставни део државе Србије а са њом и СРЈ. Распадом Савезне државе се није распала и држава Србија. Србија је постала и правни наследник Савезне републике Југославије. А и да није, Уједињене Нације и њихов Савет безбедности мора да поштују целовитост државе Србије још из СФРЈ. И да поштују Устав државе Србије у коме је Косово и Метохија њена покрајина, без права на отцепљење. Сила је једно а право је друго. Разуме се да ће самоуверени чланови СБ са Запада причати по своме, али ће зато Русија и Кина држати нашу, праву страну.
Препоруке:
5
1
40 среда, 18 јул 2018 19:10
@ Спиридон
Ovde se ne radi samo o tome ko će koga od velikih sila podržati u Savetu bezbednosti, jer to otprilike znamo i nismo onda više na nikakvom terenu prava već više na terenu sile i političkih interesa, pogotovo kada znamo kako će se ponašati Zapadne sile, a kako Rusija i Kina.

Tačno je da je Kosovo prema Ustavu Srbije i SFRJ integralni deo Srbije, odnosno njena južna pokrajina, to stoji i danas u preambuli Ustava koji nismo menjali i nećemo, ali smo isto tako potpisali Kumanovski sporazum i Rezoluciju 1244 (posle vojnog poraza)iz koje proizilazi da je pitanje statusa Kosova u SRJ privremeno dok se ne reši naknadno u skladu sa sporazumom iz Rambujea! To smo potpisali.

Ono na čemu bi naša strana trebala da insistira, a ne čujem da se to ovde pominje jeste agresija na SR Jugoslaviju bez dozvole UN i sporazum koji je potpisan pod prnudom, dakle ništav. No čini mi se da se više ide ka tome da se rezolucija 1244 proglasi za sveto pismo, iako to i nije u našem interesu.
Препоруке:
3
0
41 среда, 18 јул 2018 22:52
@Spiridon
Kakve veze ima gde je SRJ?U rezoluciji se govori o postovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta SRJ i drugih zemalja regiona, cime je jasno da se prema SRJ ne moze postupati drugacije nego sto se postupa prema drugim zemljama regiona.Isto vazi i za zemlje nastale ustavnim (u slucaju SRJ ustav je omogucavao referendum o nezavisnosti)razlazom drzava clanica SRJ.Sporazim u Rambujeu se ne moze tumaciti suprotno Helsinskom zavrsnom aktu.Niko se ne sporazumeva sa drugim drzavama o svom suverenitetu i teritorijalnom integritetu.Na nasoj strani su svi sporazumi, ukljicujuci i zakljucke Badinterove komisije.Da je to bilo tako kako ti kazes, "Kosova" bi imala referendum, a ne bi "nezavisnost" proglasila Skupstina, dok su jos na teritoriji KiM medjunarodne institucije koje su u svakom smislu iznad institucija "Kosove".Da ponovim, sporazum u Rambujeu se ne moze tumaciti suprotno primatu suvereniteta i teritorijalnog integriteta.Secesija je moguca amo uz dogovor Bg-a i Pr-e (Londona i Edin)
Препоруке:
3
1
42 среда, 18 јул 2018 23:40
Реални оптимиста
@ (@Spiridon)

"Da ponovim, sporazum u Rambujeu se ne moze tumaciti suprotno primatu suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Secesija je moguca amo uz dogovor Bg-a i Pr-e (Londona i Edin)"

Да, то је суштина садашњих притисака на Србију. Сецесија "државе Косова" од Србије није легална док је Србија (Београд) не прихвати. Знају то добро сви они учесници НАТО агресије који сада врше притисак на Србију да потпише пристанак. Постоји бојазан да ће врх власти у Србији на то да пристане. Зато је од стране Русије појачана пажња (изјава Сергеја Железњака и др.) да они то не подржавју. Сада је дошло време да се бранимо свим могућим аргументима, почев од нелегалне злочиначке НАТО агресије на СРЈ-Србију, принуде на потписивање Кумановског споразума до Повеље УН о неповредивости државних територија суверених држава чланица Уједињених нација. Поздрав.
Препоруке:
5
1
43 четвртак, 19 јул 2018 07:28
Спиридон
@ @Spiridon

Da je to bilo tako kako ti kazes, "Kosova" bi imala referendum, a ne bi "nezavisnost" proglasila Skupstina, dok su jos na teritoriji KiM medjunarodne institucije koje su u svakom smislu iznad institucija "Kosove"


Хајдемо из почетка, по резолуцији 1244 међународно присуство није трајна него привремена категорија. По резолуцији 1244 коначно политичко решење ће се тражити на основу споразума у Рамбујеу. Споразум у Рамбујеу подразумева да Албанци имају право да одлуче после три године о својој независности. Према томе,као што већ рекох осамнаест пута, Шиптари једино нису имали референдум, и то им је једна једина грешка у корацима коју су из не знам ког разлога направили. Према томе цела поента те резолуције и јесте била да се утре пут ономе после о чему се говорило у тачки где се објашњава да је све то само привремено. Наравно као и сви титоисти милошевићевске провинијенције, ви мене покушавате да убедите да смо ми победили НАТО и да је 1244 гарант тога...
Препоруке:
1
3
44 четвртак, 19 јул 2018 07:38
Спиридон
@ Реални оптимиста
То ваше инсистирање на Савезну републику Југославију, којој се гарантовао територијални интегритет, је погрешно. Важило би само у случају да је СРЈ јединствена држава, а не Федерација две суверене државе. Као што сам већ написао, Косово и Метохија је саставни део државе Србије а са њом и СРЈ.

То је одавно позната прича и то од времена када је Црна Гора само најављивала да ће можда да се одвоји од Србије. У преводу, сви су одмах схватили замку у коју је Милошевић упао, пристајући на такву формулацију, која да се подсетимо гарантује Косову значајну аутономију са привременим међународним присуством АЛИ у СР Југославији а не у Србији, што је огромна разлика, јер са распадом те државе престаје просто да важи та прича. Нажалост ваш почивши Вожд је жело да свет обликује према својим жељама, па је тако тврдоглаво инсистирао на имену Југославија и на заједници са Црном Гором. Према томе резолуција нигде не помиње Србију и Косово у њој. Крај приче...
Препоруке:
1
3
45 четвртак, 19 јул 2018 10:31
@Spiridon
Sporazum iz Rambujea ni ne postoji.Bili su pregovori pod Martijem Ahtisarijam koje je Srbija odbacila, kao i 5 clanica EU, 2 SB UN i niz clanica UN.Zato se sada trazi "pravnoobavezujuci sporazum" Srbije i KiM i to u okviru pregovora sa EU!!!Na stranu sto Sporazum iz Rambujea ne postoji,on se nigde ne pominje, a da se ne spominje suverenitet i teritorijalni integritet SRJ i samo autonomija za Kosovo.On se ne moze tumaciti bez pozivanja na pravno starije dokumente kao sto su pomenuti Helsinski akt koji dopusta pravo naroda na samoopredeljenje, ali samo uz pristanak centralnih vlasti (Madrid ne daje takvo pravo, nema izjasnjavanja Katalonije, London i Otava daju, Skotska i Kvebek se izjasnjavaju).Tvoje tumacenje nije nemoguce, ali je znatno slabije od ovog i cinjenica da se trazi "pravnoobavezujuci sporazum" i dozvola Srbije za clanstvo u UN jasno pokazuje da je tvoje tumacenje pogresno(da ne navodim sto sporazum iz Kumanova predvidja i povratak nasih bezbednosnih snaga), a sto se moze...
Препоруке:
2
3
46 четвртак, 19 јул 2018 10:35
@Spiridon
...tumaciti kao neispunjavanje odredbi sporazuma.Sve u svemu, sve sto se sada dogadja jasno pokazuje da je tvoje tumacenje pogresno.
Препоруке:
2
0
47 четвртак, 19 јул 2018 10:36
можда грешим, али
Бојим се да смо прихватањем резолуције 1244 и привременог решења аутономије Косова у оквијру СР Југославије (што је и онда као и данас требало да послужи замајавању народа по принципу и вук сит и овце на броју) обавезили се истовремено и на трајно решавање сагласно Рамбујеу и тако де факто признали Албанцима право на самоопредељење (које може имати само народ) и тим потписом смо отворили пут њиховој државности.
Што нас онда Руси не би подржали у Савету безбедности, када је инсистирање на резолуцији 1244 све што тражимо, штитећи на тај начин подједнако своје интересе на Криму и позивајући се на тај Косовски преседан све по резолуцији 1244, а која се овде предтавља као неприкосновени гарант територијалног интегритета и суверенитета Србије, док Вучић с друге стране у Бриселу шатро лавовски бори за српску ствар после потписивања Бриселског споразума.
Ваљда смо коначно дотакли дно, само је питање како ће се све на крају завршити.
Препоруке:
2
1
48 четвртак, 19 јул 2018 11:10
жив је тито умро није док је срба и србије
И опет нешто мислим, а зашто не подела КИМ?
Коме то није одговарало суштински у овом времену: Србима и Албанцима или великим силама?
Шта су урадили у Босни, Југославији у малом? И што нас држе све у кавезу мимо наше воље, пошто се ми о својим државама и њиховим границама ионако слабо питамо?
Зато што се прибојавају Велике Србије и Велике Албаније, велике Бугарске...,прве исламске државе у Европи, али им сопствена величина и снага не смета, напротив, па би да нас заваде и раскомадају све, без могућности уједињења прво са собом, а онда са другима. Како би нас лакше могли оробити него да нас ослабе и од нас створе непријатеље по принципу завади па владај, уместо у крајњем исходу Балканске савезнике и добре комшије и пријатеље као Немце и Французе, који би им сутра могли бити конкуренција, а не периферија империје.
Препоруке:
1
1
49 четвртак, 19 јул 2018 11:45
@mozda gresim, ali
"Nezavisnost" KiM se "priznaje" od odredjenih drzava i bez referenduma, toliko o sporazumu o Rambujeu i sada se trazi od Srbije da ne blokira clanstvo KiM u medjunarodnim organizacijama, toliko, jos jednom, o sporazumu iz Ramboje, koji ne postoji, niko se ne poziva na njega, nema nikakve pravne posledice, sve se dogadja mimo njega, uz jos i krsenje postojecih sporazuma, kao sto je R 1244 i clan o povratku nasih snaga bezbednosti, a da ne govorim o povratku izbeglih i normalizaciji uslova za zivot.
Препоруке:
2
0
50 четвртак, 19 јул 2018 11:48
@ реални оптимиста
Спразум из Рамбујеа није потписан, претходно је прихваћен део споразума, други део није могао бити прихваћен, ако се не варам због Анекса Б, кога су Американци накнадно поднели, зато је Рамбује и пропао, па су нас бомбардовали. Но текст тог споразума постоји, а ми се обавезујемо резолуцијом 1244 да пристајемо да се косовско питање трајно и коначно реши у складу са текстом тог споразума који би био правно обавезујући.

Но наравно то је само једно од тумачења, могуће погрешно.
Препоруке:
3
0
51 четвртак, 19 јул 2018 12:12
@@realni optimista
Dakle, KiM figurira kod nekih drzava kao nezavisno i bez Rambujea i bez sporazuma sa Srbijom i bez referenduma na KiM, tako da taj "sporazum" ne priznaju ni oni koji priznaju nezavisnost KiM, a da ne govorim o onima koji je ne priznaju i medjunarodnim institucijama u koje KiM ulazi samo po saglasnosti Srbije.
Препоруке:
2
0
52 четвртак, 19 јул 2018 15:03
Спиридон
@ четвртак, 19 јул 2018 10:31 @Spiridon

Sporazum iz Rambujea ni ne postoji.


Да не постоји, не би ни могао са све заводним бројем (С/1999/648), да буде убачен у резолуцију СБ 1244. Према томе, неко је са америчке стране мислио унапред а ми и Руси смо по свом обичају једино гледали да смандрљамо нешто на брзину и убацимо причу о територијалном интегритету СР Југославије, не размишљајући а шта ако Црна Гора оде, као што јесте. Јако ми је жао али то су вам чињенице, онакве какве јесу а ја вих верујте највише на овом свету волео да је Милошевић био паметнији и да није себе довео у позицију да му разлупају земљу и на крају да све потпише, што није хтео пре бомбардовања. Искрен да вам будем, тада за време бомбардовања сам био да се стисну зуби и иде до краја, јер овако је испало најглупље могуће тј добили смо батине и осиромашени уранијум као надокнаду за Косово...
Препоруке:
2
2
53 четвртак, 19 јул 2018 15:37
антиполитикант
Колико је мени познато почетком деведесетих година било је предлога да Србија уђе у НАТО, али пошто је Србија одбила тај предлог, Американци су нашли нове савезнике на Балкану Албанце, који ће како сада ствари стоје у 21. веку обележити судбину Балкана преузимајући водећу улогу коју су Срби имали у 20. веку. Њих је све више, нас је све мање, али ко то каже ко то лаже...трипут ратовала, и опет ће.
Хвала до неба Цару Николају II за помоћ у првом светском рату, a за ове потоње немам речи хвале.
Неки славе победе, неки поразе, а неки поразе приказују као победе - 1914.,1941.,1974.,1999.
Препоруке:
2
1
54 четвртак, 19 јул 2018 16:30
Реални оптимиста
Данас је пристигло доста коментара као одговор коментару "@Spiridon" од синоћ и овог преподнева. Србији је изгледа најсигурнији докуменат њен Устав где се лепо каже да националне мањине немају право на отцепљење. Треба ствари поставити како су и биле. На деловање Србије против сепаратиста на Косову и Метохији су се нелегално укључиле неке земље НАТО пакта. Те земље нису имале позив за помоћ од државе Србије. Оне су на побуну Албанаца на Космету у почетку гледали као на терористички покрет. Шта се после догодило, па су они постали "борци за ослобођење", можемо да претпостављамо. Богата албанска мафија и дијаспора су дали свој допринос промени односа Запада према сепаратистима. Та подршка Запада је кулминирала неодобреном од СБ УН, нелегалном оружаном агресијом. Србија (СРЈ) је пред толиком силом приморана да потпише све Споразуме под претњом потпуног уништења. Шта још треба да се изнесе у нашој одбрани од отимања Косова и Метохије? Али то треба говорити а не климати главом агресорима.
Препоруке:
4
0
55 четвртак, 19 јул 2018 17:35
Реални оптимиста
@ Спиридон

"...ја вих верујте највише на овом свету волео да је Милошевић био паметнији и да није себе довео у позицију да му разлупају земљу и на крају да све потпише, што није хтео пре бомбардовања..."

Сложио бих се са вама око тог двоумљења Милошевића. Он је, знајући за понашање НАТО пакта у западним деловима Југославије, покушавао да избегне такав сценарио. Можда се подсвесно надао да ће Западни савез ипак устукнути пред Руском федерацијом. Та нада је трајала до краја маја 1999. године. Али, када је уместо руске снажне реакције, дошао Черномирдин са Талботом и Ахтисаријем да Милошевићу представе Мировни споразум, тачније Ултиматум, било му је све јасно. Када је на његово питање Ахтисарију, шта ће бити ако се не потпише Споразум, овај показао на сто, говорећи да ће тако завршити и Србија, попустио је. НАТО има своје устаљене методе. Ако нема отпора са друге стране иду до капитулације. Да се није укључила Русија 2015. г. у Сирији, Ел Асад би завршио као ми. Али имали су срећу.
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер