четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Лекарска грешка – истина и заблуде

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 30 јун 2009 11:34
citalac
Nemoze svako biti doktor.Posteno je reci"Ja to
ne znam ili nemam cime". Neka im je dragi bog u pomoci.Ostaje nam samo -nemoc,bol i patnja.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 30 јун 2009 12:56
Ко је прави кривац за системске грешке?
Добар текст. Неко из струке је требао да засуче рукаве и набаци на хартију све оно о чему се у лекарским кулоарима свакодневно дивани. Зато хвала аутору и НСПМ што му је отворио своје странице, јер тема је актуелна и дотиче све нас. Само, то је једна страна медаље. Ја сам пацијент. Не слажем се са вашим поставкама, поготово око системских грешака. Јер, ко је прави кривац што наше здравство има толико системских грешака, што немате протокол за саобраћајке, што је хепатитис изван контроле или нешто треће, да не набрајам и понављам оно што сте ви истакли? Кривци сте ви, драги мој докторе! У мојој струци сва прописана правила су донели људи из струке, а надлежно министарство их је само аминовало. Ваш министар је из струке. Дакле, шта чекате, зашто допуштате да возови пролазе и невини пацијенти постају жртве нечега што нисте урадили? Даље, корупција је недопустива у свим сегментима друштва, а поготово међу вама јер, ради се о људским животима. А што се тиче грешака, оне могу бити сведене на "статистички подношљиву меру" само ако постоје норме, правила игре, где ће се знати да лекар мора имати толико и толико стажа поред неког искусног колеге, пре него што добије могућност да самостално поставља дијагнозе и решава питања живота и смрти својих пацијената. О свему томе сте позвани управо ви доктори да кажете своју реч, јавно и организовано, па да и упознате медије са тим читавим скупом проблема о којима сте ви као појединац проговорили, на чему вам хвала. Време је да се и ваша струка реформише и, нарочито, хуманизује.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 30 јун 2009 13:19
mali mix
Sistemskih propusta ima mnogo u zdravstvu, posebno od 2005. kada su doneti "reformski" zakoni.
Najveci udarac je cl 199. Zakona o zdravstvenoj zastiti koji omogucava da drzavni lekar bude istovremeno i privatnik, sto je ociti konflikt interesa i sudar zakona i lekarske etike.
To je dovelo do mnogih tragicnih ishoda proteklih godina.
Sama lekarska komora, kako je napravljena, nije u stanu da se izbori sa lekarskim greskama jer dominira birokrastki, partijski i komercijalni karakter ove organizacije koje je pre javno preduzece sa svojim monopolom nego demokratsko i transparento udruzenje lekara.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 30 јун 2009 14:13
Баја Патак
Са доста ставова мог (млађег) колеге се могу сложити, али – веома ми сметају две ствари: 1. Терминологија (ружни, рогобатни српски „newspeak“) и 2. Његова основна погрешна поставка, о суштини и корену свих проблема (о том – потом).
1. Терминологија – само два од више примера. Чему служи употреба речи „малпракса“, уместо нпр. „нестручно (несавесно) лечење“? Ваљда да би ученије звучао? Говорећи о „едукацији“ уместо „образовању (усавршавању)“, аутор упада и у апсурд: „...потребно је имати едуковану широку базу доктора на територији целе Србије, обучених и едукованих... “. Чему тај плеоназам, сем ако није хтео да нагласи да су обучени, а не голи, а ипак едуковани? 2. Много горе је ово: „ ...сведоци смо да наше друштво скоро две деценије живи у .... свеопштој ерозији морала... ".Треба знати да је ерозија морала у друштву, а самим тим и у професији почела не пре 20 година, него од краја 1944г. Приграбивши власт, комунисти су извршили темељну чистку Универзитета. Првих поратних година на Медицински факултет су примани само СКОЈ-евци и „свесни“ омладинци. „Реакционарни“ наставници су били избачени, опстали су само покорни предратни (марионете), а чим је прва генерација СКОЈ-еваца (како-тако) дипломирала, преузела је кормило. Моја генерација (уписана 1957 г.) могла је јасно да уочи разлику – јер чак и те марионете су у међусобном, и понашању према болесницима били господа, а бивши СКОЈ-евци су били барабе у белим мантилима, суверени владари на катедрама. Они су, хтели – не хтели, преносили студентима свој – простачки, силеџијски, барабски манир колегијалног опхођења и опхођења према болесницима. То је зрачило са генерације на генерацију студената. Последице су видљиве и данас. То – између осталог, као и каријеризам, улизиштво, лакташтво, и недостатак воље за стручним усавршавањем и праћењем стручне литературе и лежи у корену садашњих проблема. Последњих 20 година су само логичан наставак претходних 45. Проћи ће деценије док се стање поправи. Ако уопште још и може.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 30 јун 2009 16:05
racel
autor teksta citavo vreme hoce da opravda medicinske greske,koje u stvari nisu greske, jer se one desavaju kad neko radi.Kod nas su u pitanju propusti zbog nerada lekara.Danas sam licno bila povredena postupkom jednog lekara u zajecarskioj bolnici, gde se on ponasao kao da je rengen odeljenje njegovo.Oni zaboravljaju da su tamo gde su zbog nas, pacijenata, a ne mi zbog njih.A mogu da primetim i da su za svoj rad, tj. nerad odlicno placeni.Cast izuzecima, kojih na srecu jos ima, ali sve manje.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 30 јун 2009 23:57
Pavle
Hvala NSPM što je dozvolilo da se čuje i misljenje lekara.
Hvala autoru teksta na uloženom trudu.
Hvala i onom delu čitaoca koji razumeju koliko energije treba biti uloženo da bi se rešili najkompleksniji medicinski problemi u realnim uslovima.
Препоруке:
0
0
7 среда, 01 јул 2009 12:33
Crvenkapa
Školski primer verbalizma i frazeologije,ali i skribomanije. Lekarska greska, kao svaka druga profesionalna greske, prisutna je u svakom zdravstvu, kao i u srpskom, to nije sporno. Ali, kad smo već kod podataka - za prvih šest meseci ove godine, u državi DŽordžiji /SAD/ 40 lekara je sudski procesuirano i kažnjeno zbog propusta i to, od novčane do0 kazne zatvora. Toga ovde nema. Lekarska greška jeste POSLEDICA neznanja, nemara, viših sila / hajde da verujemo u to/, ali i KORUPCIJE, koja je u zemnlji Srbiji dosegla stepen koji se više ne može trpeti. Da skratim - imamo posla sa teškom DRUŠTVENOM BOLEŠĆU opasnijom od bilo koje bolesti pojedinca. Lek za tu boljku medicina nikad nije ni imala. Za nju je lek jaka pravna država, poštovanje ljudskih prava, objektivno sudstvo, zakoni koji važe za sve, bez obzira na funkciju, partijsku pripadnost i dubinu džepa bilo kog pojedinca. Nažalost, autor se time ne bavi. Zašto bi? ON ne bi ništa da menja, ali rad je da ućutka one koji nisu voljni da misle tuđom glavom i nudi neku od uloga u kultnoj drami "Plinsko svetlo" u kojoj glavna glumica ne sme da vidi ono što vidi, već ono što joj nalogodavac kaže. Nauništivi Kardelj i ostali teoretičari, još imaju sledbenike.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 02 јул 2009 19:53
хиперборејац
Неко разуме проблем .. а неки су само бесни и заједљиви.Маса нереалних очекивања.И бесмислена флоскула о томе да ко ради у државном здравству нема права да ради у приватном ! Комунизам у процвату :-)( види под Баја Патак , горе )
Прави српски коментари на врло пристојан текст о једном од проблема у здравству.
Интересантно је да у овим новинским споровима има углавном једне стране ... пацијената.
Није лоше понекад попричати са другом страном , докторима , тешко ће се ово решити ако обе стране немају равноправан третман... бар у новинама.
ат Баја Патак....реалан коментар. Генеза проблема је то што написасте , не само у здравству али то је наш српски дух .. он то воли.Зато нам је овако.
Препоруке:
0
0
9 субота, 04 јул 2009 16:41
rotarijanac
Pitanje - postoje li pacijenti zbog doktora, ili doktori zbog pacijenata? Ko placa doktore? U kapitalizmu onaj ko placa postavlja i uslove, a ne obrnuto. U tome je problem. "Presaltavanje" morala, ali i mozga na neke druge /demokratske i kapitalisticke standarde/ doktorima nikako ne ide od ruke. Nije ni čudo, uskraćeni su za znanja iz prava i ekonomije, pa nije zameriti što to ne znaju i ne razumeju. Komunistička formula - radim prema mogućnostima, uzimam prema potrebama je sjajno funkcionisala za neke, što bi je menjali? E - ali u kapitalizmu je KONKURENCIJA zakon, odgovornost za sve ista, kao i zakon. Globalizacija je učinila i da nema elite, a to se izgleda, našim doktorima ne dopada. Nek zaustave vreme. Neće da može, lepo reče Šojić.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер