среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Праг европског партнерства и руског стрпљења

Kоментари (23) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 13 јун 2009 19:36
Aleksa
Gde je to autor video evropsku plavu zastavu sa 27 zutih zvezdica?
Препоруке:
0
0
2 субота, 13 јун 2009 20:15
Aleksandar
U cetvrtom delu teksta autor iznosi iskrivljenu interpretaciju politike Poljske u medjuratnom periodu.Spomenucu samo par stvari.
Trebalo bi malo vise napisati o sporazumu o neagresiji koji je Poljska potpisala sa hitlerovskom Nemackom na pocetku 1934 godine, a ne stavljati u kontekst pakta Ribentrop-Molotov, jos gore sugerisati slicnost karaktera tih sporazuma. Pilsudski nije osvajao nemacke zemlje na zapadu, bili su i ustanci i plebisciti nakon prvog svetskog rata, takodje na Sljonsku, a velik deo poljskih zemalja je ostao izmedju dva rata pod vlascu Nemaca. Zasto se autor ne osvrne na besomucnu germanizaciju koju je provodila Pruska, kasnije Nemacko Carstvo na zemljama otetim od Poljske od 1772 godine?
Problem s Tesinom ima svoju istoriju, koja se takodje pojednostavljeno prikazuje. Zasto autor ne napise o ceskoj politici prema Poljskoj u leto 1920, kad je Crvena Armija krenula na Varsavu. A jos je iskrivljenija sugestija o savezu Nemacke, Madjarske i Poljske! sa svrhom komadanja Cehoslovacke...
A SSSR nije jos postojao u vreme Sporazuma u Rigi 1921, kako bi se moglo zakljuciti iz teksta.
Cinjenice mogu da se nepostuju, ako autoru nije stalo do njih. I pitam se, gde je to autor video plavu evropsku zastavu s 27! zutih u krug slozenih zvezdica?
Препоруке:
0
0
3 субота, 13 јун 2009 21:24
хипрборејац
Хвала за подсећање.. гимназија је тако далеко.
И не само подсећање , много тога се десило за задњих 30-ак година ,неопходно је тумачење.
Не знам којом врстом историје се бавите али бих јако волео да чујем овако постављену причу о креирању покрајина у Србији.
Мислим да не бих био једини који би вам био дубоко захвалан.
О застави .. оволико
"Више него упадљиво било је, међутим, одсуство плаве заставе са двадесет седам, у круг распоређених златножутих звездица!"
Или сам опет нешто пропустио..
Препоруке:
0
0
4 недеља, 14 јун 2009 03:12
Марко
Одличан чланак. Тако релевантан. Као да није писан о догађајима од пре 80-100 година, већ о актуелним, где ондашње жртве (Чешка, па потом и Пољска) помажу у поновном черечењу ондашње и данашње Србије. Жалосно је што се историја понавља и што Србија опет нема онакву власт која би била у стању да се носи са судбоносним догађајима коју си пред нама. `18. је то био мегаломански краљ преварен од Хрвата, `89. човек који је све био у стању да уради осим да брани Србе да би остао на власти, а данас аморфна маса у којој ништа не успева осим мржње према Србији и Србима.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 14 јун 2009 12:15
Родољуб
Велико хвала аутору. Иако сам већину ових историјских догађаја већ претохно упознао, са уживањем сам прочитао ову свежу "еуро-компилацију"!

Замерам само, али не превише(очигледно неопходно) скакање унутар текста по годинама као са шаховским скакачем.

Замерке осталих коментатора нећу да подржим, јер историја није потпуно егзактна наука, па историчари имају право да покушају да осветле догађаје својом "лампом".

А што се заставе тиче, мислим да је аутор био ироничан, јер свих 27+ чланица никада неће бити на њој, а ни ми... никада. Јер звездице не представљају државе:

http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Europe


За тренутак сам се готово уплашио да ћете заборавити на дато обећање да боље опишете "рад" сер Макиндера, за кога нисам досада чуо, јер доскора нисам био превише заинтересован за историју јужне руске територије.

Финално, констатовао сам у чланку десетак ауторових личних коментара и паралела, које су фино умотане у остатак текста. Због њих сматрам ово читање лепо проведеним недељним преподневом!
Препоруке:
0
0
6 недеља, 14 јун 2009 16:38
OKVIR
Clanak je dobro ukazao - na opste okolnosti - kroz interpretaciju nekih vaznih dogadjaja do danas a koje se ticu
BITNOG.
Bez takvog opsteg sagledavanja nije moguce shvatiti zasto nam se sve ovo desilo u zadnjih dvadesetak godina (svakako i ranije).
Bas zbog sagledavanja opstih okolnosti, ja sam duboko uveren da bi mi Srbi prosli isto da je bio na vlasti Z. DJindjic, u ono vreme kad je bio na vlasti S. Milosevic.
Otimanje Kosova je dokaz toga.

Rusija jest bila "u centru igre" u dvadesetom veku (prirodni potencijali i pozicija ali i vlastite slabosti),ali je interesantno da je to ostala i dalje, pa skoro kao da nema "TN" potencijale - koji bi primirili svakog razumnog.
To jest najozbiljniji problem danas. To SKAKANJE sa bombama oko vrata.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 14 јун 2009 17:55
Велизар Бајић
Ово је феноменално. ЕУ, оваквој каква је сада, аутор држи опело, а наши еврољуби броје звезде!
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 15 јун 2009 10:08
симонида
штета, ово се не учи на факултету за психологију!не верујем ни да су опскрбљени знањем ни неколико саветника који су задужени за разнородне активности а најчешће: како лећи на руду а да се власи не досете.драго ми је да сам издржала до краја, да сам обновила нека знања а најрадија сам због новостачених!но, надам се да ће ми и аутор овог текста, којег иначе и лично знам, одговорити као и александар, да ли би се могло наћи, одредити временски када је почела та отворена мржња међу најблискијим народима:словацима, чесима, украинцима, пољациам са једне стране и русије са друге? да ли је могуће, јер то је у суштини ЈЕДНОРОДАН НАРОД,да тај раскол,расцеп,датира од времена св. бонифација, односно крвавог КРШТЕЊА ПАГАНА где налазимо и прве податке 1/3 коју јако добро знамо јер је већ толико пута испробана и на нашем народу у двадесетом веку!да ли је та мржња унесена да представља, у суштини, покретач и замајац свих даљих аспирација када је у питању ГОЛЕМИ СЛОВЕНСКИ ПРОСТОР као и фундамент разних картографа и новописаца нових географија.јер, све проистиче из нечег, увек има нешто, а то је александар ПРИМЕТИО, ДА НЕДОСТАЈЕ У ЛАНЦУ информација!да ли је тај расцеп рађен по принципу који је касније прихваћен, од нама најближег народа, али само верски другачијег окренутог?
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 15 јун 2009 13:55
антоанелла
мени се нарочито свиџа што могу иѕвучи више ѕакњучака као: да Срби нису у ѕнатнијој мјери ућествовали у својој хисторији, односно, на неки наћин су ућествовали иако нису тога били свјестни, веч други билису свијестнији њиг него они сами себе. србе иѕмислили су руси, да се бору противу турске,али су им енглеѕи и француѕи ту идеју преотели да би их сприечили преко бугара да скроѕ овладаиу Балканом, паијако енглеѕи нису били скроѕ протву турака, па је тако иѕмишњена та српска нација, која историјски није докаѕана. исто тако британија управу билаје што је допустила да Руси и њемци међу себе побију се, јер није била скроѕ поаветала да се мијеша међу њигове лудачке идеологије. и што свако моли енглеѕе да умијешау се, а они немогу свакоме помочи јер нијесу кадри, није за чудити се.Такоџер одавде можесе видјети да ни руси ником нече помочи ако немају свој интерес, као напр. маџарима, или рецимо Србима. Исто тако један ѕаклјучак да њемци управо билису што су ѕа ове словенске народе рекли да су неисторијски, јер као под тачком један, није су се мијешали они много у својој историји, као ни срби. поѕдрав иѕ сутомора :)))
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 15 јун 2009 14:14
Татијана
Драга Симонида, вековима је словенски народ учен да су праштање и трпљење врхунске врлине, а да је поносно супротстављање неправди детињаста будалаштина. Битно је само бити жив и имати од чега да се живи, а остало је, је л` тако, виша сила. Бајка за лаку ноћ разуму и истини и једно велико добар дан пропасти.
Господин Калабић је на 48 стана дао приказ једног века, пишући о тајним, полутајним а углавном непријатељским савезима и њиховим плановима и намерама према словенском народу. Невероватна је чињеница да један тако велики народ пролива сопствену крв по својој земљи зарад неког другог. Вековима. Против себе. Против природе.
Говоре да је боље придружити се некоме ако је немогуће победити. Није поента победити. Да је то толико битно, не би историја величала оне који су имали храбрости да се супротставе сваком злу, достојанствено и часно.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 15 јун 2009 15:14
Василије Клефтакис
Мал` те не на свакој страни избија ауторова (оправдана, али ипак ипак мало прејака доза) одбојност према Великој Британији и њеној политици. Али, у овако озбиљном тексту има и малих, али и великих шлампавости. Ево само две: командант руске „Беле Армије“, сахрањен у Београду , 1928г., није се звао генерал ВрангеРл. Оно Р је сувишно: треба Врангел. Добро, то је ситница – можда и штампарска грешка. Али, сада долази и „крупница“: аутор понављано говори о британско-немачком Навалном пакту из 1935.године. Навалном? На кога је то требало навалити? Заиста је недопустиво да аутор (претпостављам – историчар?) Anglo-German Naval Treaty (англо-немачки поморски уговор) наводи као „навални“! Он опширно говори и о још увек непотпуно разјашњеном убиству краља Александра, 1934.г., о улози Мусолинија, о Хитлеру, недовољно организованом француском обезбеђењу, а не помиње улогу совјетске обавештајне службе, која је 1933/1934 г. у Београду, под маском ноћног клуба „Petit Paris” ( данашњи „Мали Париз“) активно пратила кретање и све припреме краља Александра за посету Француској (а није уопште искључено да резултате није достављала и усташама; постојала је, уосталом, сарадња совјетске обавештајне службе са њима) – је је СССР на краља Аександра гледао као на свог крвног непријатеља. Совјетску улогу у шпанском Грађанском рату, аутор минимизује, а наглашава антифашизам СССР-а, исправно подвлачећи његове страховите људске жртве у 2. Св. рату. Али, он занемарује чињеницу да је до напада Немачке на СССР, међу њима владала како привредна, тако и војна сарадња, као и да без тог напада антифашизам СССР-а не би баш био јако видљив. Мислим, такође, да је аутор превише фасциниран симболиком историјских датума коју непрестано подвлачи, као и да му цео онај преопширни историјски излет - поглавља I – XXII : (73593словних знакова!) уопште није био неопходан да изнесе оно што је и хтео да каже: поглавља XXIII- XXV (14552 словних знакова). То би било довољно и допринело би лакшој читљивости.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 15 јун 2009 18:21
симонида
ТАТИЈАНА, хвала да сте се јавили али ми нисте помогли у питању које сам поставила господи, мада га знам!знајући г-дина калабића и не очекујем одговор али можда се јави АЛЕКСАНДАР!
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 15 јун 2009 20:42
Александар
Несумњиво је да је пројекат Европе од Атлантика до Урала(Владивостока) ближи интересу Срба од ширења постојећег пројекта евроатлантске Европе. Питање је колико можемо да чекамо на такву промену - ако до ње уопште и дође. Тај пројекат би решио и питање подела која постоји међу словенским народима, али тешко је видети у таквом решењу деловање неке од словенских идеја. Подела међу Словенима има највише везе са некадашњим припадањем латинском и виѕантијском културном кругу. Са постојећом поделом у словенском простору мржња нема никакве везе - Чеси, Словаци, Украјинци и Пољаци не мрзе Русе. Не кажем да међу Словенима нема пар места где може да се говори о постојећој мржњи, али веже се она више с потребом скривања злочина почињених од екстремних организација пре свега у другом светском рату, које аутор спомиње у својем раду.
Словенски народ не постоји, постоје словенски народи са различитим историјама и културама. Потребна је идеја да повеже сродне народе, нажалост Словени нису успели да је изнедре. Најгласнија међу њима - панславизам био је једино маска за руску империјалну идеју. Пољска је можда и могла у првом кораку да окупи западне Словене, али су је Пруси и Руси Катарине Велике уништили на крају осамнаестог века.
Ако видите некога да нешто вуче, носи, вози у Ирској или Уједињеном Краљевству (барем је тако било пре кризе) слободно проговорите на руском или пољском...
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 15 јун 2009 21:30
Dragan
Bravo velemajstore! Odlično poznavanje istorijskih i politikoloških činjenica si upotpunio velikim literarnim talentom. Čitao sam tvoju knjigu o emigraciji koja me je ushitila.
Srdačan pozdrav za Radovana.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 16 јун 2009 00:24
м. -ић
Изузетно занимљив чланак. Захваљујем аутору и молим га да настави као и до сада, храбро и чврсто. Можда само, када би се његови чланци појављивали мало чешће, али нека, добро је и овако. Хвала још једном.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 16 јун 2009 09:29
симонида
АЛЕКСАНДАР, мислила сам да ћете заћи мало дубље, заронити и , можда, што да не , додирнути дно. но, остали сте на површину,мада Ви нисте уопште криви јер сам ја Вама дала,умислила, нешто шта Ви не поседујете!видим да не познајете стару историју чим говорите да не постоји један народ, који је много касније назван СЛОВЕНСКИ!и у светим и старим књигама се говори о Јафетовим потомцима који су означени као АРИЈЕВСКИ НАРОДИ и гле чуда тамо се помиљу три НАРОДА: НЕМЦИ,ПЕРСИЈАНЦИ и срби!
Препоруке:
0
0
17 уторак, 16 јун 2009 14:16
Aleksić
U ovom tekstu ima još jedna greška. Ne kaže se Ćana (grof), već Ćano.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 16 јун 2009 18:52
Стева Надрљански
И није "Вранглер" (то су фармерке), већ Врангел.
Препоруке:
0
0
19 среда, 17 јун 2009 09:25
РаткоВ.
@Василије Клефтакис
Господине Василије,
Зачуђујућа је бизарност вашег коментара једне бриљантне студије, аутора г. Калабића, која се у одсуству аргумената свела на интелектуално скупљање труња у виду бројања словних знакова у неколико поглавља. Ето, у вашем разводњеном осврту на овај сјајан текст, има 1986 карактера, али ни са нових два милиона не можете засенити мрачне чињенице везане за вишевековну раскрсницу планетарног зла - Лондон.
Да ли сте у стању оспорити чињеницама бар један став наведен у тексту г. Калабића? Нисте!
Управо зато, ви и неки други, и реагујете на ово изузетно раскринкавање Сотоне по матрици београдских мондијалиста чипованих у Печују и Будимпешти, Гармишпартенкирхену,Бечу....

Господине Василије,
Можда вам нису рекли, а и можда сте побегли са часа када се то учило:
-Сунце излази на ИСТОКУ!
Ко вам је другачије рекао, тај вас је слагао.

п.с.
Прочитајте још једном:
"Праг европског партнерства и руског стрпљења"
Препоруке:
0
0
20 среда, 17 јун 2009 17:25
Мирјана
Одважно и сјајно, господине Калабићу!
Овом тематиком требало би да се баве институције у држави Србији, попут САНУ,ако још увек постоје (с обзиром да се глас из њих не чује).
Зато,Вама неизмерно хвала!
Бог Вам помогао!
Препоруке:
0
0
21 среда, 17 јун 2009 17:57
Василије Клефтакис
@РаткоВ: Веома ми је жао што мој коментар не одговара Вашем укусу. Ја нисам ни покушао да засењујем чињеницу да је политика Лондона, што`но рекосте „извор планетарног зла“, јер се са тим гледиштем добрим делом слажем. Остајем при тврдњи да је аутору, за кога први пут чујем и коме признајем озбиљност/значај текста, ипак била довољна једна шестина простора – другим речима да је преопширан.. Његове грешке, које сам само делом набрајао – стоје. Мислим да је Ваша тврдња „Сунце излази на ИСТОКУ“ ипак само метафора – то се није учило на часовима географије, већ онима из политичке индоктринације, са којих бих ја волео да сам бежао – али нисам се усуђивао, и био сам принућен да на њима ћутке патим. Одговорићу другом метафором: „ Сунце је на ИСТОКУ одавно зашло.“ Да објасним: зашло је 15. новембра 1920.г., када се последњи брод евакуације трупа Добровољачке Армије Југа Русије, под командом генерала барона Петра Николајевича Врангела, са масом цивилних избеглица отиснуо са обала Крима на пут без повратка, одневши са собом велики део оног најбољег што је у тој земљи било. Од тада је на том Вашем ИСТОКУ завладала вишедеценијска помрчина. Многима се данас чини да се тамо сунце поново рађа. Мада у том погледу остајем скептичан, ипак бих волео да нисам у праву.
Препоруке:
0
0
22 среда, 17 јун 2009 21:50
Александар
Мислим да је рад у целини занимљив и добро написан, што не значи да не треба представити запажања и примедбе, која су произашла из заиста невеликих грешака, или опет из својег виђења историјских догађања од стране коментатора. Аутор такође може искористити коментаре за ситне исправке, где је то потребно.
Ово што пишем припада пре у другу групу. Када у 23. поглављу аутор спомиње о повратку Мекиндера у Лондон, пише да је предложио да се створи "антибољшевичка, то јест антируска" алијанса од Украјине и кавкаских држава. Како бољшевизам сматрам за антируски и неруски, спотакао сам се о ту формулацију.
И једна занимљивост, пошто се текст окреће око Прага и Русије. Трагедија бољшевичке револуције има свој одраз и у ослобађању чехословачке престонице у мају 1945. године. Према Владиславу Андерсу град су од немачких есесоваца на позив Чехословачког националног савета ослободили Руси генерала Буњаченка, део војске генерала Власова, која је била створена од совјетских војника у немачком заробљеништву са циљем борбе против Црвене армије. Иако радосно поздрављени од Пражана власовљевци су морали да напусте град (да беже) јер је нису смели да сачекају долазак Црвене армије.
Препоруке:
0
0
23 петак, 19 јун 2009 12:39
Михајло Сучевић
Антологијска демонтажа званичне историје. Браво за аутора и НСПМ!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер