Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kina - kapitalizam, socijalizam, razvoj

Komentari (44) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 02 decembar 2017 19:23
Bojan, Priština
Ozbiljni narodi napreduju - nažalost naš narod je od 5.okt. na smetlištu istorije.

Druga Srbija(antisrbija), evroljupci, zapadoljupci, izdajnici i strani plaćenici du uništili našu lepu zemlju.
Preporuke:
41
5
2 subota, 02 decembar 2017 19:27
Spiridon
Kina nije ni kapitalistička ni socijalistička zemlja


Pokušavam da shvatim kako to Kina nije ni socijalistička ni kapitalistička ali mi slabo polazi za rukom. Koliko se ja nešto skromno razumem Kina je 100% kapitalistička zemlja, jer kapitalizam je valjda ekonomski sistem koji nema veze sa time da li ima ili nema parlamentarnih izbora, a još manje sa time da li je na vlasti Komunistička ili Stranka jogi letača. Kao što uostalom gospodin Pavlović lepo podseti na čuvenu staru kinesku poslovicu, koju je Deng inače samo izrekao, nije uopšte bitno koje je boje mačka ako na (kapitalistički) način lovi miševe. To da li je država vlasnik ili su to privatna lica takođe nema veze sa socijalizmom, pošto ekonomski sistem ne može da zavisi od promene titulara, inače bi tim načinom razmišljanja Norveška ili Nemačka bile socijalističke, jer imaju firme u državnom vlasništvu. Takođe ono što se popularno nazvalo etatizmom ima jedno drugo mnogo razumljivije ime a to je državni kapitalizam...
Preporuke:
21
30
3 subota, 02 decembar 2017 20:20
Miki
Nije važno dali je u nekoj državi sveta Kapitalizam ili Socijalizam, važno je kakav je gazda te kuće. Kakav gazda takva i kuća.Svaka država koja je slobodna biće industrijski razvijena.
- Ko koliko radi toliko će i imati.
- Vinogradu nije potrebna molitva, nego motika.
- S vremena na vreme treba se odmoriti od nerada.
- Živeti - to ne znači disati nego raditi.
- Rad pobeđuje tri velika zla: Dosadu,mane i potrebe.
Preporuke:
23
5
4 subota, 02 decembar 2017 20:22
Zoran
Kina lovi miseve dok ima miseva. A misevi su obicno na Zapadu, ne toliko u Kini. Kad misevi kazu necemo da kupujemo vis e od ove macke, nastaje problem. I vec je nastao jer nije uvrscena njena ekonoija u slobodno trziste.

Sve s vemu i ja sam zagovornik da niej vazno sta je nego da lovi miseve. To se odnosi i na Zapad.
Preporuke:
6
17
5 subota, 02 decembar 2017 20:39
Slobodni mislilac
"Slobodni ne bi bio slobodan" ako ne bi napisao, da je Kina u nekoj ne tako "dalekoj budućnosti" najveća prijetnja Rusiji, upravo iz razloga zbog kojih su još 1969 godine napali Rusiju, (rusko-kineski rat), prenaseljenost Kine i nenaseljenost Rusije i kinesko uvjerenje da su im u prošlosti ruski carevi "otimali zemlju".
Preporuke:
15
15
6 subota, 02 decembar 2017 21:09
jedno dete i "suficit"
Demografski: Da bi obezbedila izlazak stotina miliona Kineza, građana Kine, iz siromaštva, bilo je nužno zaustaviti visoki natalitet i time omogućiti rast BDP po glavi stanovnika. Zbog toga je uvedena politika „jednog deteta“

U suštini Kinezi da nebi umrli od gladi u svom sretnom sistemu su zabranili rađanje dece te će uskoro imati isti problem kao i Srbija u kojoj je od drugog svetskog rata uvedena "politika" "dva deteta", od 1990 "jednog deteta" na 1 marku plate, a od dolaska titovih janjičara Vučića i Dačića "politika" je koliko se dece rodi toliko se i iseli.

Demografija od 2012 na godišnjem nivou

~ 100 hiljada u penziju
~ 90 hiljada penzionera umire
~ 60 hiljada u inostranstvo
~ 65 hiljada se rađa

Obzirom da je broj Srba u Srbiji na nivou 1953 ili predati teritorije šiptarima, bugarima, turcima, mađarima i ustašama, ili uvesti migrante da rade, da ima ko da izdržava penzionere, što neće biti problem jer je još 2011 bilo prazno ~600 hiljada stambenih jedinica
Preporuke:
8
11
7 subota, 02 decembar 2017 21:09
Slobodni mislilac
Činjenica je da niti jedna država u svijetu osim Kine 1969 godine nije direktno svojom vojskom napala granice Rusije, tada SSSR-a, a 1969 godine Kina je bila nemjerljivo slabija od nuklearno naoružanog SSSR. Danas je Kina nemjerljivo ojačala i kao vojna i kao ekonomska sila, pa i nuklearna sila koja nije bila 1969 godine a usudila se da napadne tada super silu SSSR. Problem Kine i Rusije u vezi sa teritorijalnim pretenzijama Kine prema Rusiji nije riješen.
Preporuke:
18
9
8 subota, 02 decembar 2017 21:25
penzioner Cviko
Mislim da bilo kakvo upoređivanje naše privrede sa kineskom nema nikakvog smisla. Čija je privreda koju zovemo "našom", kad znamo da sve što vredi, čak i strateške sirovine i potencijali su u vlasništvu stranaca a Narodnom bankom Srbije rukovodi MMF? Šta mislite da će mo mi strancima, vlasnicima nekada naše imovine, koja po tvrdnjama nekih pametnih nije imala titulara a sada ga je dobila, govoriti kako se upravlja sa privredom u korist države Srbije? Malo sutra. Sve banke i stranci iz Srbije iznose desetine milijardi evra godišnje. Nemaju obavezu da deo zarade ulažu u privredu Srbije. Oni vedre i oblače sa novcem koji zovemo dinar. Mi na taj dinar nemamo nikakav uticaj. Banke diktiraju sve vezano za novac. Da Vas podsetim na "Parišku komunu". Kad su komunarima postavili pitanje novca i banaka, odgovorili su: ne trebaju nam. Vlasnici novca su iz zbrisali. Mislim da se ta Istorija ponovila, poslednjih decenija, ovde u Srbiji.
Preporuke:
18
3
9 subota, 02 decembar 2017 21:32
/
rasprave se vodi na nivou ciji je veci (mislim na kpitalizam)
Preporuke:
4
1
10 subota, 02 decembar 2017 22:30
Pa da
Ozbiljni narodi napreduju - nažalost naš narod je od 5.okt. na smetlištu istorije.

istorija vasheg naroda pochinje 5. Oktobra.
Moj narod je daleko, daleko stariji, oko 7600 leta.
Preporuke:
9
6
11 nedelja, 03 decembar 2017 01:17
Topličanin
Da li baš u svakoj prilici moramo da pokažemo koliko ne mislimo o trenutku i mestu gde smo, već sebi dajemo za pravo da MI komentarišemo svetske prilike i odnose velikih i dalekih, na mestu i u situaciji kada, ama baš niko, to od nas ne traži. Veliki mislioci, stratezi i promišljeni umovi bi ipak trebalo pre svega da se potrude da i sami nešto napišu, a potom to i POTPIŠU. Autor ovog ODLIČNOG teksta je to uradio. Ovaj tekst, pre svega, treba da posluži da se svako od nas zapita da li se i kako nešto od toga može "ukrasti" i primeniti na našu stvarnost, kako bismo i mi sutra živeli bolje. To je jedino dopušteno svima nama, koji bi da komentarišemo svačiji, ali ne i sopstveni trud i posebno rezultat. Stoga, hajte da se prvo okupamo i obrijemo, a onda zapitamo koliko lično vredimo i šta zaista znamo da stvorimo i time damo doprinos svojoj državi?! Tek onda bismo, možda, mogli i da progovorimo, ali samo ako zaista imamo šta da kažemo?! Predmetni tekst ne treba komentarisati, već učiti!
Preporuke:
7
5
12 nedelja, 03 decembar 2017 03:46
@Slobodni mislilac
Najveci neprijatelj Rusije i ostatka sveta je vekovima bio i ostao Zapad u svim svojim pojavnim oblicima i sve sto se pise o Kini jesu projekcije ponasanja Zapada.Kinezi zive svuda po svetu i svuda su lojalni gradjani, ne vidim zasto bi masovno naseljavanje Kineza u Rusiji, samo zato sto je preko granice Kina, moralo dovesti do Evropsko-Balkanskih zadjevica o "samoopredeljenju i secesiji".Ni Katalonci ni Skoti nisu Albanci, zasto bi to bili Kinezi.Inace, Rusija i Kina su potpisale sporazum o razgranicenju.
Preporuke:
6
6
13 nedelja, 03 decembar 2017 06:05
Spiridon
@ /

rasprave se vodi na nivou ciji je veci (mislim na kapitalizam)


SrBskim patriJotama i nije toliko veličina bitna, mislim kapitalizma, samo ako je on bratski to jest ruski a može i kineski, mada su poslovično skloni subjektivnom mišljenju da su ruski i kineski, mislim kapitalizmi, najveći i najlepši od svih drugih...
Preporuke:
9
6
14 nedelja, 03 decembar 2017 11:05
Nenad Pivaš
@Spiridon

Ne vidim zašto je problem imati različit odnos prema različitim oblicima kapitalizma. Poštujem to što ste marksista, ali prihvatite činjenicu da kapitalizam kao takav nema neki zacrtani pravac razvoja prema kome se mora kretati. Niti je svaki kapitalista neki homo ekonomikus koji ima samo finansijske interese dok mu eventualna ideologija služi samo kao "lažna svest" za pravdanje sopstvenog bogatstva. Najdobronamernije vam predlažem da pored Kapitala, svejedno da li Marksovog ili Piketijevog, pročitate i knjigu Bogovi novca Vilijama Engdala.
Preporuke:
7
7
15 nedelja, 03 decembar 2017 11:10
Srki
prva stvar.Oblik ekonomskog funkcionisanja drustvenog uredjenja se ne moze odvojeno posmatrat od oblika politickog uredjenja.Ako imate slobodu privrednih subjekta na trzistu,a sama drzava sa svojom javnom potrosnjom nije na trzistu,sta je ond to?Podvala,dakako.Dakle,onaj privatnik itekako mora paziti kako zaduzuje firmu,a drzava i vlast moze da se zaduzuje kolko hoce.Neka druga vlast ce da ispravlja,sta aktuelna zaduzi.Ja,kao dipl.ek. slobodno mogu reci da je osnovni mehanizam funkcionisanja neoliberalizma - korupcija.Dakle,ne ni slobodno trziste,ni bilo koji drugi pomenuti parametar.Ja sam zagovornik slobodnog trzista,ali tek kad ono bude kolko tolko regulisano i slobodno od korupcije,nevidljivih monopola i dampinga.A korupcija se moze smanjiti jako puno raznim merama.Slobodno trziste da,kad svaka kompanija bude imala svog jasno vidljivog vlasnika,kad svaka komapnija bude jednako izlozena kontrolama vlasti
Preporuke:
9
1
16 nedelja, 03 decembar 2017 11:23
Srki
dakle,za dobro funkcionisanje ekonomije u slobodnom trzistu,preduslov je dobro funkcionisanje demokratskog politickog sistema.Ako visepartijski sistem u drzavi pociva na sili,takva ce da bude i ekonomija.A u Srbiji je upravo to slucaj.Partijski sistem nije na slobodnom trzistu,nego je u rukama samoproglasenih elita.Ako vi u jednoj SPS imate biranje predsednika po sistemu jedan kandidat,javno glasanje,onda je to mafijaski sistem a ne sistem slobodnog trzista.Dacic izadje pred delegate koje je pozaposljavao po drzavnim sluzbama i kaze: samo ja sam kandidat za predsednika.Ima li ko protiv?Ima li suzdrzanih?Konstatujem da sam po 5 put predsednik SPS,jednoglsno!Gde je tu slobodno trziste kvalitetnih kandidata za mesto predsednika partije?Kad bi bilo 5 kandidata(koji zadovoljoavaju neke uslove-poput radnog staza,diplome drustvenih nauka i nekih rezultata)i kad bi clanstvo SPS biralo tajnim glasanjem izmedju tih 5 kandidata predsednika SPS,onda bi mogli govoriti o nekom slobodnom trzistu
Preporuke:
9
1
17 nedelja, 03 decembar 2017 11:29
Srki
premda je u vecini svetskih drzava na snazi sluzbeno neoliberalizam,taj sistem sa slobodom trzista i drugim teoretskim principima u praksi nema puno veze.Nema postenih javnih natjecaja,nema slobodne fluktuacije radne snage,nema postenih kontrola drzavnih organa...danasnji neoliberalizam je u velikoj meri sistem jacega.Ko je jaci,taj moze sto drugi ne smiju.
Preporuke:
10
0
18 nedelja, 03 decembar 2017 11:50
Srki
Srbija i druge drzave Balkan bi mogle bit jako lepo mesto za zivot.Preduslov je da se resi politicki sistem i da na vlasti,pre svega u partijama,budu slobodno birani ljudi,a to znaci izmedju vise kandidata,tajnim glasanjem celog clanstva a ne samo delegata.Kad dodju kvalitetni ljudi na vlast u partijama,onda ce i celo drustvo bolje da funkcionise.Ja osobno bi predlozio ekonomski model u kojem bi drzava investirala,otvorila fabriku i nakon godinu dana uhodavanja je prodala radnicima na otplatu.Dakle,drzava otvori fabriku odece u vrednosti 10 mil evra,sa 200 zposlenih,fabrika se godinu dana uhodava i nakon godinu dana,svaki od 200 zposlenih dobije dionice od po recimo 20 hiljada evra koje ce kroz svoj radni vek otplacivati,a moze ih ustupiti i nekom drugom,ako nije u mogucnosti da to radi (naravno sa pravima i obavezama koje iz toga proizlaze,dakle,dividendom ali i otplatom), ostale dionice koje predstavljju razliku od 6 mil evra,drzava bi prodala na trzistu privatnicima.
Preporuke:
4
0
19 nedelja, 03 decembar 2017 12:04
Marko
Zapadni, tj američki sistem će čak i u ovoj neravnopravnoj borbi u kojoj Ameri, ili oni koji njom vladaju, svako malo pomeraju golove za igrače koji nisu njihovi pokazuje fatalne nedostatke.

Taj njihov neoliberalni, u suštini fašistički, neofeudalni sistem će se srušiti čim dovoljan broj ozbiljnijih država odluči da je bilo dosta, pohapsi ili jednostavno eliminiše sektu kolonijalnih namesnika i odluči da se dolar više ne prima.

Čitav svet teško radi i pati se dok se par porodica u SAD teško bogate. Jednostavno, dolar je problem.

Kinezi još nisu spremni da se odluče za taj korak, ali će biti primorani da jednostavno podvuku crtu. Koristeći dolar, zemlje i vlade sami sebi kopaju grob.
Preporuke:
5
1
20 nedelja, 03 decembar 2017 13:42
Ovako je bilo
Spiridon

SrBskim patriJotama i nije toliko veličina bitna, kapitalizma, samo ako je on bratski to jest ruski a može i kineski, mada su poslovično skloni subjektivnom mišljenju da su ruski i kineski, mislim kapitalizmi, najveći i najlepši od svih drugih

Ne gade se "patrijote" ničijih para, čak i 5000 dinara od izdajnika Vučića, koji je uzeo od zapada 73 miliona evra

Dok im je Broz trpao dolare od SADista, bili smo "nesvrstani" "bratsko-jedinstveni" a čim su dolari prestali da stižu odmah smo "rusofili" iako ispitivanje NSPM pokazuje
Da li podržavate ulazak Srbije u EU? Da 48.2%

Ukoliko biste morali da birate, da li ste za to da Srbija uđe u političko-ekonomski savez sa:
EU 18.9
Rusijom 27.1
Kinom 3.0
SAD 0.8
da ostane neutralna 41.5
ne znam/ bez odgovora 8.8

Pri tome godišnje ~60 hiljada se iseljava u zemlje evrope,sad,kanade a niko se ne iseljava u Rusiju,

a živimo od kredita mrskog zapada kome smo dužni 25 milijardi evra
Preporuke:
6
11
21 nedelja, 03 decembar 2017 15:06
Serafim
1.Rado čitam Spiridonove komentare. On očigledno misli za sebe da je marksista ili neka vrsta komuniste. Međutim, da bi bio marksista morao bi da je manje krut, odnosno manje dogmatičan. Spiridon kaže: “nije uopšte bitno koje je boje mačka ako (na kapitalistički način) lovi miševe” pri čemu Deng Hsjao Pingu podmeće ono u zagradi. Koliko sam uspeo da pratim Dengovu delatnost on je bio marksist i shvatio je da se sve Marksove pretpostavke zasnivaju na proceni da će socijalizam nastati u ekonomski najrazvijenijim zemljama. No, na nesreću do prve socijalističke revolucije (Oktobarske) dolazi u “najslabijoj kapitalističkoj kariki”, tj. u carskoj Rusiji, pa u još slabijoj ruralnoj carskoj Kini. Posebno u ovoj drugoj čitav surovi kapitalistički razvoj (niske nadnice, obespravljeni radnici, raubovanje prirodnih resursa itd) je preskočen. Svi pokušji u Maovoj Kini da se preskoče decenije kapitalističkog razvoja i da se snagom volje postignu neki rezultatu nisu dali ploda.
Preporuke:
15
4
22 nedelja, 03 decembar 2017 15:07
Serafim - nastavak >
2. Stoga Deng izlazi sa tezom da dalji opstanak Kine kao države zavisi od ubrzanog ekonomskog razvoja i da tu nisu bitne dogme i kabinetske šeme već da se mora sve učiniti da dođe do ubrzanog ekonomskog razvoja. Otuda rečenica: “nije uopšte bitno koje je boje mačka ako lovi miševe”. Kako to u praksi izgleda govori upravo ovaj tekst Branka Pavlovića. Izgleda da je on malo pojednostavljeno prikazuje stvari kad kaže “Kina nije ni kapitalistička ni socijalistička zemlja”. Iz ove rečenice sledi da je za njega kapitalizam samo sada vladajući neoliberalizam, a socijalizam da je etatizam ili “državni kapitalizam”. Ali poenta teksta je u tome da se pokaže kako je Kina sledeći svoj državni interes birala od onoga što traže “međunarodne” finansijske organizacije samo ono što je od koristi za Kinu. A za razliku od Kine Srbija je slepo i nekritički prihvatala sve što se od nje traži počev od Bolonjskog školstva pa do Vašingtonskog konsenzusa. Posledice ovog ludila tek ćemo osetiti.
Preporuke:
19
1
23 nedelja, 03 decembar 2017 16:00
Slobodni mislilac
@ Činjenica je da se komšije najprije potuku oko međe i za zemlju, posebno ako jedan komšija (Kinez) ima i previše djece a "tijesna njiva" a drugi komšija (Rus) ima malo dijece a " široku njivu", posebno kada komšija sa puno djece ima ptedubjeđenje da mu je komšijin predak od njegova pretka oteo komade njive.
Preporuke:
5
4
24 nedelja, 03 decembar 2017 16:04
Spiridon
@ Nenad Pivaš

Poštujem to što ste marksista... Najdobronamernije vam predlažem da pored Kapitala, svejedno da li Marksovog ili Piketijevog, pročitate i knjigu Bogovi novca Vilijama Engdala


Pod jedan ako je smatrati prvi tom Marksovog Kapitala nepravaziđenim remek delom znači biti marksista onda to jesam ali isto tako to smatram i za Propast zapada od Špenglera a to su dva različita univerzuma, tako da su stvari komplikovanije od tih paušalnih etiketa.
Pod dva Piketi i Marks ne idu u istu rečenicu, prosto nije u redu prema Marksovom delu.
Pod tri Bogove novca sam pročitao na engleskom par nedelja po objavljivanju u svetu a onda još jednom posle toga i na srpskom.
Pod četiri najbolja definicija kapitalizma je da je to jedno potpuno neverovatno verovanje da će oni najgori od nas iz najnižih pobuda uraditi bilo šta za opšte dobro.
Pod pet samo sam želeo da budemo precizni i da ne razvrstavamo pogrešno neke osnovne pojmove tipa šta je tačno kapitalizam a šta nije...
Preporuke:
13
1
25 nedelja, 03 decembar 2017 16:17
Spiridon
@ Nenad Pivaš


Ne vidim zašto je problem imati različit odnos prema različitim oblicima kapitalizma. Poštujem to što ste marksista, ali prihvatite činjenicu da kapitalizam kao takav nema neki zacrtani pravac razvoja prema kome se mora kretati.


Kapitalizam je uvek bio, jeste i uvek će biti samo jedan, odnosno svaka nazovi podela je artificijelna i potpuno nebitna za ono što on jeste. Ono što vi zovete tim zlim pu pu pu neoliberalnim kapitalizmom je samo kapitalizam u svojoj najčistijoj formi, koji samim time što je savršeno dobro ukotvljen u nultu tačku sistema kao takvog mora da pobedi, zato što je prosto najefikasniji. Prema tome Rusija sada ima Putina a Kina komuniste ali će sam sistem u kome je novac ono što sve meri, sve to sa vremenom postaviti na svoje mesto, odnosno jedino pitanje koje se postavlja je čiji će kapitalizam biti najveći, da li američki, da li ruski ili kineski, sve drugo su samozavaravanja i snovi, žao mi je ali prosto je tako...
Preporuke:
5
2
26 nedelja, 03 decembar 2017 16:30
Nenad Pivaš
@Spiridon

Izbegavam da koristim izraz "neoliberalizam" zato što je neprecizan, zato što ga koriste za označavanje gomile različitih stvari koji malo šta zajedničko imaju, od Soroša pa do Mareja Rotbarda, kao i zato što, za razliku od ostalih ideologija, ne postoji niko ko se tako deklariše, već se izraz koristi isključivo kao etiketa. Radije koristim termin "globalizacija", jer je precizniji i ne obuhvata samo ekonomske aspekte već i kulturne i političke. Takođe, postoje i autori koji se tako deklarišu. Ne mislim da je ovo što imamo danas najčistiji vid kapitalizma. Ne može da bude, jer je uloga tržišta manja nego što je bila u 19. veku, dok su izdvajanja države veća. To što je danas sistem bezobzirniji, u smislu da se novac, hedonizam i uživanje stavljaju na pijedestal, ne čini sistem više kapitalističkim. Jednostavno, odbijam shvatanje Marksa po kome se ekonomske epohe dele na osnovu načina eksploatacije.
Preporuke:
5
4
27 nedelja, 03 decembar 2017 16:43
Slobodni mislilac
@Kinezi zive svuda po svetu i svuda su lojalni gradjani, ne vidim zasto bi masovno naseljavanje Kineza u Rusiji, samo zato sto je preko granice Kina, moralo dovesti do Evropsko-Balkanskih zadjevica o "samoopredeljenju i secesiji".

Vi ne vidite, a eto ja vidim, jer čija djeca na njivi, njegova i njiva i sve što danas ili sutra nasele u Rusiji Kinezi, to je Kina a Rusija ti neće moći spriječiti bez rizika od obostranog samouništenja u nuklearnom ratu. Sve će to biti Kina i zato se i naseljavaju da bude Kina. Previše idealizirati Kineze, koji ni kad je bio SSSR nisu bili u dobrim odnosima s Rusijom.
Preporuke:
3
7
28 nedelja, 03 decembar 2017 18:55
Spiridon
@ Serafim

Rado čitam Spiridonove komentare. On očigledno misli za sebe da je marksista ili neka vrsta komuniste... Spiridon kaže: “nije uopšte bitno koje je boje mačka ako (na kapitalistički način) lovi miševe” pri čemu Deng Hsjao Pingu podmeće ono u zagradi


Dakle hajdemo još jednom, ne smatram sebe marksistom niti komunistom ali zato Marksa smatra prorokom koji je napisao remek delo, za koga bih iskreno svakome od vas preporučio da ga prvo pročitate. Pod dva, ne podmećem ja ništa Dengu inače ne bi bilo mog dodatka u zagradi koji služi da bi se pojasnilo na šte se kod mene i priče o mački i miševima misli. Da bi ova rasprava imala smisla, morate prvo da shvatite šta je tačno kapitalizam inače se prosto nećemo razumeti. Dakle socijalizam-komunizam kakvom je Marks težio nikada i nigde nije postojao, odnosno postojao je, ma koliko vama to čudno zvučalo, jedino i samo državni kapitalizam, zato što su sve postavke sve vreme bile iste samo se titular promenio...
Preporuke:
7
1
29 nedelja, 03 decembar 2017 18:58
Spiridon
@ Serafim

Prema tome etatizam - državni kapitalizam, je prosto morao na kraju balade da izgubi trku sa zapadnim kapitalizmom iz prostog razloga što je bio neefikasan i neproduktivan, to jest kada se revolucionarna ploča sa velikim rečima izlizala, došao je kapitalistički đavo po svoje i u Rusiju i u Kinu. Revolucija je inače, kada smo već i kod toga, izbila u Rusiji zato što je pod jedan imala dobru osnovu u kulturi samog naroda a pod dva što je carska Rusija želela da zaustavi vreme i da izbegne neminovne promene. Tako da shvatam vašu potrebu da stavite navijački šal i divite se mudroj Kini, ali to što je postigla je uradila tako što se spustila bliže od ostalih ravnotežnoj tački sistema, koji traži najveću zaradu sa najmanje ulaganja. U prevodu prosečan Kinez radi 50% više na godišnjem nivou od nekoga u EU a zaradi 8-10 puta manje. Prema tome ako Kinezi pobede u tome čiji je kapitalizam veći spremite se na pelene kao što ih vrlo slična kulturološki korejska Jura uveliko primenjuje...
Preporuke:
10
4
30 nedelja, 03 decembar 2017 19:00
@Slobodni mislilac
Ako mogu granice da se "istanje" izmedju Nemacke i Francuske, ne vidim zasto bi se Rusi i Kinezi ubijali, zasto bi beli protestanti-katolici imali tu boziju privilegiju da se ne ubijaju vise oko granica, a "bizantinci" i "kosooki" bi sigurno morali da ratuju.Cija zemlja(drzava), toga i njiva, mada je moguce i da stranac kupi zemlju, pod odredjenim uslovima, to ne menja cinjenicu cija je to zemlja(drzava).Za Rusiju je bitnije sto se Zapad uvlaci u Ukrajinu, nego sto se Kinezi naseljavaju na Daleki Istok.Zapad je taj koji vekovima nisani svet i Rusiju.Konacno, Rusi sa Kinezima mogu imati teritorijalni spor, sa Zapadom im je egzistencijalni.
Preporuke:
4
4
31 nedelja, 03 decembar 2017 20:16
el srbinjo
mao je legenda. bez njegove "kulturne revolucije" ne bi bio moguć uspeh dengovih reformi.
Preporuke:
4
3
32 nedelja, 03 decembar 2017 20:29
Slobodni mislilac
. @
Ako mogu granice da se "istanje" izmedju Nemacke i Francuske, ne vidim zasto bi se Rusi i Kinezi ubijali, zasto bi beli protestanti-katolici imali tu boziju privilegiju da se ne ubijaju vise oko granica, a "bizantinci" i "kosooki" bi sigurno morali da ratuju.Cija


Sve što je bilo ponovo će biti, sve će se ponoviti i u Evropi ko u Pričama Solomonovim.
Preporuke:
3
2
33 nedelja, 03 decembar 2017 20:37
Spiridon
@ Nenad Pivaš

Izbegavam da koristim izraz "neoliberalizam" ... Radije koristim termin "globalizacija", jer je precizniji...


Dakle stvari su jako prosto ali se prvo moraju shvatiti kako treba, odnosno globalizam nije neoliberalizam već samo kapitalizam koji je postao globalno sveprisutan. Kako opet protok roba i kapitala ne poznaje granice, prosto su bolje, veće i jače organizacije zvane korporacije počele da nadvladavaju sa vremenom one manje zvane države i to je nezaustavljivi proces. Tako da ne može se gospodo moja draga ma šta vi sanjali zaustaviti točak istorije, jer prosto će sistem, njegova nulta ravnotežna tačka i vreme da učine svoje, a vi možete slobodno da zabijate glave u pesak, da pišete o Sorošu i zaverama, da se nadate u Kinu ili Rusiju, da pričate o nekom dobrom i zlom neoliberalnom kapitalizmu ali će on zajedno sa svojom meta-ideologijom zvanom liberalizam, sve te vaše prazne priče da pregazi i da stvori globalnu naciju zvanu Građanin=Veliki potrošač...
Preporuke:
6
2
34 nedelja, 03 decembar 2017 21:04
@Slobodni mislilac
Jedino sto se ponavlja su pokusaji Zapada da osvoji svet i sadrzaj mojih odgovora Vama.
Preporuke:
5
5
35 nedelja, 03 decembar 2017 22:22
Brada
Priče o naseljavanju Kineza u Sibir su blago rečeno glupost. Pogledajte koliko nenaseljene teritorije ima Kina, i to teritorije koja je mnogo bolja i lagodnija za život od Sibira.

Sasvim je moguće da će u jednom trenutku u budućnosti Kina poželiti da ima prirodna bogatstva Sibira, možda čak i zaratuju s Rusima oko toga, ali pričati da će oni naseljavati Sibir jer nemaju životni prostor je besmislica.
Preporuke:
6
3
36 nedelja, 03 decembar 2017 22:48
Slobodni mislilac
. nedelja, 03 decembar 2017 21:22 Brada
Priče o naseljavanju Kineza u Sibir su blago rečeno glupost. Pogledajte koliko nenaseljene teritorije ima Kina, i to teritorije koja je mnogo bolja i lagodnija za život od Sibira.
Sasvim je moguće da će u jednom trenutku u budućnosti Kina poželiti da ima prirodna bogatstva Sibira, možda čak i zaratuju s Rusima oko toga, ali pričati da će oni naseljavati Sibir jer nemaju životni prostor je besmislica./quote]

Kinezi već sa 100 miliona Kineza su naselili teritorije koje pripadaju u državnom smislu Rusiji, ali sve ostalo je u vlasništvu Kineza.
Preporuke:
3
4
37 ponedeljak, 04 decembar 2017 02:44
Hau jes nou
Slobodni mislilac: "Što je babi milo to joj se i snilo” (recimo ”100 miliona Kineza su naselili teritorije koje pripadaju u državnom smislu Rusiji”).
Opovrgavanje iznetih stavova i ”činjenica” bi bilo čisto gubljenje vremena.

Stanovnici Rusije imaju i do 2/3 gena azijskih naroda. Inače za teoriju krvi i zemlje Rusi se uglavnom nikada nisu nešto posebno interesovali niti je primenjivali.
Takve svari ostavljaju dubokim misliocima (i intelektualcima) da bistre uz flašu mlakog piva ispred seoske zadruge.
Preporuke:
3
3
38 ponedeljak, 04 decembar 2017 06:34
Vlada
Etatizam...hmmm...da nije možda fašizam?
Preporuke:
4
0
39 ponedeljak, 04 decembar 2017 10:13
Spiridon
@ nedelja, 03 decembar 2017 20:04 @Slobodni mislilac


Jedino sto se ponavlja su pokusaji Zapada da osvoji svet i sadrzaj mojih odgovora Vama.


Istorija nažalost vidi da se pokušaji osvajanja sveta zausta ponavljaju ali da se to uz svu moguću pristrasnost ne može baš uvek pripisati samo Zapadu ili su može biti Atila ili Turci došli na neku vrstu turističkog proputovanja i razgledanja znamenitosti, pa im se to malo više svidelo te su se zadržali neko vreme. Tako da ako bilo ko naivno misli da će ako u trci čiji je veći kapitalizam u krajnjem ishodu pobedi Kina, svet izgledati nešto mnogo drugačije, plašim se kako se malo prevario ili smo možda zaboravili na onu priču od prošle godine kada je kineski Mei Ta zahtevao i dobio od naprdnjaka Čučkovića u Obrenovcu 55000 zdravstvenih kartona, da bi probrali radnu snagu za svoju fabriku. Kao što rekoh, Kina dobija ovaj rat tako što tera ljude da rade više od drugih za mnogo manje para, odnosno jer manje ulaže da bi više zaradila...
Preporuke:
5
2
40 ponedeljak, 04 decembar 2017 13:19
marko
Kakav komunizam u Kini ako radnici koji sklapaju Iphone rade 7 dana/12h u Foxconn-u u radnom logoru? Jeste čuli za slobodne ekonomske zone u Kini gde su zabranjeni sindkati i gde su radnici bukvalno robovi.
Ljudi ne znaju da je danas kapitalizam dosta brutalniji na istoku nego na zapadu, dok je na zapadu mnogo jača socijalna struktura i welfare state. To što je u Kini bog i batina Komunistička partija ne znači da je tamo stvarno komunizam već je tamo najbrutalniji kapitalizam. Istok se razvija kako bi privukli zapadni kapital oni su sproveli dosta neoliberalnih mera to je činjenica, ne idu tamo zapadnjaci jer se poštuju radnička prava, gde je regulacija velika već jer je džungla i gde može da se lovi u mutnom. Ni na Zapadu nije potpuni neoliberalizam jer je državna potrošnja oko 50% to je rekordan nivo javne potrošnje ikada...Znači da zapad klizi u socijalizam.
Preporuke:
4
1
41 ponedeljak, 04 decembar 2017 13:27
marko
Čak i u najliberalnijim ekonomijama nije sve neoliberalno. Singapur ima dosta državnih firmi i večina ljudi živi u državnim stanovima, ima i socijalu... Potpuni neoliberalizam nigde nije u svetu, sve su to neke mešavina kapitalizma i socijalizma neke su više neoliberalne neke manje.
Srbija je u surovom kapitalizmu ko radi kod privatnika dok je u državnim firmama neki tip komunizma. Neoliberalizam krasi, mala javna potrošnja, deregulacija radničkih prava, otvaranje granica tj. ukidanje carina, privatizacija zdravstva, školstva i sl, ukidanje sindakata, fleksibilni zakoni o radu. Srbija itekako ima neoliberalizma...
Preporuke:
4
1
42 ponedeljak, 04 decembar 2017 19:27
@Spiridon
Osvajaca "sveta" je bilo i medju Inkama i Majama.Svi su imali predstave sveta, ali ne i ideju svetskosti i posebno ne iz nje proizaslu ideju prava.Samo je Zapad razvio ideju svetskog poretka i prava na vladanje svetom, preko Respublica Christiana, slobodnog prostora Novog sveta, linija prijateljstva (spansko-portugalske raya,francusko-engleskih amity lines)...Kao sto Hunskim ili Mongolskim osvajanjima pripisujes svetskost, tako i Kinezima upisujes svetskost Zapadne politike.
Preporuke:
3
4
43 utorak, 05 decembar 2017 00:22
Jugoslavija
Dosmanlije koje su preotele vlast uz pomoć svojih nato gazda obećale su izmanipulisanoj masi kako će im biti bolje kad se kako su oni to nazivali otvorimo prema svijetu što je zapravo značilo da se prihvate uslovi čitaj ultimatumi zapadnih sila počevši od isporučenja Miloševića haškom tribunalu pa nadalje. Od tada prođe 17 godina i kusur i ništa od tog boljeg života i dosmanlijskih obećanja. Ne samo to već je na sceni totalna destrukcija ekonomije koja prijeti potpunom izumiranju naroda koji polagano ali sigurno nestaje. Čak ni na zapadu danas se ne živi lijepo i lagodno kao nekad. Već jako teško. A tek kako može da se živi u od izdajnika opljačkanoj Srbiji i predatoj na milost i nemilost onima kojima nije u interesu opstanak naroda i razvoj već profit. Malo je reći da je neozbiljno poređenje Srbije sa Kinom. Iznenađen sam takvom naivnošću autora čiji tekst bi u suštini dobio veoma visoku ocjenu da nema ovih pomenutih meditacija.
Preporuke:
8
0
44 petak, 08 decembar 2017 03:57
Boba
Zanimljiva i poučna analiza. Kina je ozbiljna država koja nije okupirana iznutra kao Srbija i gde vladaju patriote i pametni ljudi a ne bilmezi kao kod nas(blaga reč za nedotupavne izdajnike nametnute da vladaju da bi omogućili neometanu pljačku kolonijalnih sila).
Zato i samo zato mi ne možemo da kopiramo iskustva Kine a ne zato što to nije pametno.
Bilmezi kod nas su oterali i uništili tehničku inteligenciju pre svega a onda i svaku drugu, a u ovom dobu tehnologije to je ravno zagarantovanoj propasti. U Kini ima ogroman procenat tehničke inteligencije (sa radnim iskustvom iz privrede što je kod nas retkost) na vodećim političkim položajima.
Dosta stručnjaka i doktora nauka se vraća u Kinu jer nemaju razloga da žive ceo život van svoje zemlje kao kod nas.
Ukratko kada najuri umišljene političare bez radnog staža i počne da vraća stručnjake, tek će onda Srbija imati šanse da prestane da bude banana kolonija. Dotle ostaje ispiranju mozga u skupštini i medijima i jadanje opozicije bez ideja.
Preporuke:
5
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner