петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Стрела је одапета или нек вам сад Солана објасни како је Косово јединствен случај

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 05 октобар 2017 10:15
Балакаха
Ристивојевић као и увек бритак, јако аргументован, луцидан. Одличан текст.
Препоруке:
84
4
2 четвртак, 05 октобар 2017 11:35
.......Коле.......
Стрела која је одапета 1999. године у Авијану и пошла ка КиМ се није зауставила. Не. Она и даље путује и за ових 18 година је, осим на КиМ, стигла и до БиХ, Донбаса и Крима, Шкотске, Курдистана и сада се налази на пропутовању кроз Иберијско полуострво где се указала Каталонцима. Шта мислите хоће ли стати? У праву сте, неће. На свом путу она ће сасвим сигурно посетити још и Баварску, Јужни Тирол, Трансилванију, Корзику, Македонију, Белгију, Северну Ирску, Баскију, Паданију опет Шкотску и ни тада се неће зауставити.

Навијам да што пре погоди Баварску
Препоруке:
93
6
3 четвртак, 05 октобар 2017 11:36
пензионер Цвико
Нисам пророк али све ми се чини да ће та "одапета стрела" завршити негде у Сједињеним Америчким Државама. Зло увек завршава на свом изворишту, о чему они који су је одапели, нису у том тренутку размишљали. Једног дана "одапета стрела" мора се вратити кући. То је дијалектика. Све што сам прочитао из књига о праву за студенте, нисам наишао на појам "јединствени случај". Не поготово у делу "извори права". Ако се добро сећам неки случај у Хашком трибуналу је образложен управо једним јединственим случајем (нека пресуда из давнина) што је изазвало подсмех озбиљне правне јавности. Али шта можемо кад је сила изнад памети.
Препоруке:
85
2
4 четвртак, 05 октобар 2017 12:04
телетабис
Нисам експерт за високу глобалну политику, чак сам лаик, али ми се чини да је највећа грешка новијег доба растурање СССР-а и рушење зида у Берлину. Нисам носталгичар ни за СФРЈ, земљу у којој сам рођен и све лепо у животу доживео, само једноставно сумирам последице.

Пар година, након рушења Берлинског зида, угледан енглески часопис за финансије објавио је преглед буџета европских држава за пет година пре и пет година после тог догађаја. Издвајања за школство и здравство у свим тим земљама до пада берлинског зида су расла а после тога опадала за око 14% годишње.

О ситуацији у "државама" насталим од СФРЈ не треба тошити ни речи ни време, уживајмо у брлогу који је направљен.

Политичари би требали да знају и да нуклеарна реакција почиње само што један електрон "полуди" и разбије суседни, овај онда два следећа, па ... бум. Тако је и са државама - бум.
Препоруке:
64
2
5 четвртак, 05 октобар 2017 12:29
.
Чанак нам од Војводине прави Личку Титоистичку Мангулица републику.
Препоруке:
57
4
6 четвртак, 05 октобар 2017 14:11
Nedo
Veoma dobar tekst. Velike sile su kroz istoriju odvajkada odapinjale svoje strele.Mejdutim, kako je pravo u sustini "sluskinja politike", ta njegova "sluznost" se odnosi i na medjunarodno javno pravo. KiM nije jedinstven slucaj, KiM je malicioznost sa predumisljajem. Po prirodi stvari, bice jos u buduce takvih malicioznosti, samo sada ne znamo tacno kada i gde?
Препоруке:
46
2
7 четвртак, 05 октобар 2017 14:40
Neko
Izlizala se ligaška knjga nezavisnosti koju su prodavali na svojoj političkoj tezgi. Da su kao opozicija ostali dosledni sebi i ideji o nezavisnosti Vojvodine, više bi im ljudi verovalo. Očito je da su prvaci LSV prodali jednu ideju i ljude koji su im verovali, za šaku dinara. Sada im je kao poslednja šanasa ostao samo Kon-tiki travel agencija.
Mogu da svrnu i do plaže.
Препоруке:
36
3
8 четвртак, 05 октобар 2017 16:28
Zemunac
Referendum je JEDINI PRAVI I ZAISTA DEMOKRATSKI PUT, no koji zapad istice i koristi samo kada je u njihovom interesu!ZATO ga i nije SMELO biti,kada je CRNA GORA ,protiv volje gradjana usla u NATO!A ne sme ga biti ni u SRBIJI u vezi neizbeznog puta,ove Vlade u EU,sto je i jedino sto nam nude!ZEMLJU ne vode oni, nego MMF!ALI sada,slucaj KATALONIJE,postaje PUT,za narode koji traze nezavisnost!EU,negiranjem prava gradjana da se demokratski izjasne,rizikuje da ,ukoliko se KATALONIJA I BASKIJA ocepe,izadju i iz EU!VOJVODINA,ima slicnost da je najbogatija pokrajina u Srbiji,no u njoj ne zive KATALONCI,nego isti narod SRBI,uz druge narode,no ne postoji vecinski narod koji TRAZI NEZAVISNOST!A TO JE OGROMNA RAZLIKA!ZAPADU je mozda i CILJ da se i VOJVODINA odeli i oslabe jos vise SRBIJU,no cak i da se raspise REFERENDUM,VOJVODINA ne bi GLASALA za odvajanje!NO SADA JE MOMENAT da se gdin CANAK,koji cepa drzavu,ZAMENI na celu komisije za EVROINTEGRACIJE,jer razbija zemlju!DOLE MARIONETSKA VLADA!
Препоруке:
28
3
9 четвртак, 05 октобар 2017 16:41
ТОПОЉ
Одлично се сјећам те шпанске звијери Хавијера Солане,у исто вријеме америчке пудлице.Нажалост,одапео је стрелу према прелијепој Србији која ничим није заслужила да је НАТО нацисти бомбардују 78 дана.Дабогда се Соланина Шпанија распала сва у тифтике.То желим од свег срца.Шпански борбени ловци у саставу НАТО алијансе учествовали су у убијању Србије.Између осталих,ти шпански борбени авиони учествовали су у убиству Милице Ракић као и других невиних грађана Србије.Поред осталих НАТО машина смрти и шпанска борбена авијација посијала је осиромашени уранијум по Србији.И да ја жалим што ће каталонски парламент прогласити независност од Шпаније?Мало морген.Нећу заборавити ни Солану ни ону крепалу мрцину Холбрука уочи 24 марта 1999 како тепају један другом уочи агресије на СР Југославију односно Србију.
Препоруке:
61
4
10 четвртак, 05 октобар 2017 17:07
Nije baš tako jednostavno
Kao i uvek situacija je prilično komplikovana ali Srbi uvek traže rešenje tamo gde ga ne može biti. Razlika izmedju Katalonije i Španije je što Španija ima ratnu mornaricu, kopnenu vojsku i avijaciju. Katalonija nema ništa od toga. Šiptari na Kosovu i Metohiji su proglasili nezavisnost 1991 a ne 1999, ali pošto tada nisu mogli vojno da osvoje nezavisnost onda su se bacili na rešavanje tog problem i rešili su ga prilično uspešno. Srbija je malo pokušavala da reši problem vojno/policijskom akcijom malo pozivajući se na medjunarodno pravo ali je stalno kaskala za dogadjajima i uglavnom je bila reaktivna a ne proaktivna - ovo je inače naša nacionalna osobina. Neće Kosovo prema tome ni biti vraćeno nekim dekretom Srbiji već eventualno može biti samo osvojeno ponovo. Ostaje problem koji Srbija ni 1912 nije uspela da reši a to je šta će da radi sa trećinom parlamenta koji bi činili Šiptari. Prema tome problem Kosova je užasno komplikovan i Srbija mora da nastavi da traži nova rešenja.
Препоруке:
13
35
11 четвртак, 05 октобар 2017 17:09
rano je jos
Za pocetak slicnosti trebalo bi da vidimo kolone tenkova kako iz Madrida idu ka Barseloni... ovako je to sve nekako softly.
Препоруке:
14
23
12 четвртак, 05 октобар 2017 17:39
Деда
Није "прва стрела одапета на Косову и Метохији", пре Косова и Метохије је одапета у Словенији, Хрватској, Босни и Херцеговини, Македонији.Затим "стрела" у СССР-У.Било је много "стрела" пре Косова и Метохије а биће и након ове "стреле" у Каталонији.
Препоруке:
58
4
13 петак, 06 октобар 2017 09:42
nije bitno
У свем том замешатељству појавила се и једна политичка лешина из Србије

Ju, g. Ristivojeviću, pa nemojte tako. Živ je on, malo po malo pa kao vrabac zaleprša čas u Kataloniju, čas ovamo il' onamo...vrabac od 200 kg
Препоруке:
19
3
14 петак, 06 октобар 2017 12:34
Slavomir Srpski
Nije samo odapeta strela koja odlucuje vec najvise kakvu reakciju ta strela ima na terenu konfrontacija.

Stoga se slazem da slucaj Katalonije nije isti slucaju Kosova: naime reakcije na strelu su savim dugacije na terenu. Ako Katalonci zele da se izjednace u statusu i da i oni postanu "jedinstven slucaj" onda moraju da pljunu u sake i uzmu pusku u ruke kao UCK na Kosovu, da pokrenu gradjanski rat i ubijanja i terorizam na terenu, da plate taj danak, da onda provociraju civilne ztrve i sanduke, da pozovu medijatore i isceniraju Racak, da izazovu vojsku drzave da krene na Kataloniju, i da posalju svoje civile u migraciju kao da su "zrtve etnickog ciscenja".

Zao mi je Katalonci, ali da bi postali "jedinstven slucaj" morate sve ovo da odradite. Molim vas ne budite lenji, ugledajte se na vrednocu Sipetara.
Препоруке:
19
3
15 петак, 06 октобар 2017 17:17
драго_ца
Па зашто је онда стрела одапета? ... Сваки пут када би у Европи избиле континенталне кризе... у сукоб би се умешала и САД. Историја нас учи да њен циљ никад није био да се врати свом америчком континенту, већ да учешћем ... заузме позицију за накнадно арбитрирање у европским стварима. Након Првог светског рата постала је равноправан политички чинилац у Европи иако је пре њега нити једна европска сила није уопште озбиљно узимала у обзир. Након Другог светског рата постала је кључни арбитар у европским политичким токовима, иако је пре тога била само равноправан фактор


Правилна анализа овога горе даће одговор на сва питања. Ко стоји иза свега тога?

Солана је био само потрошна роба ... као и сви амерички председници ...

Паметни људи кажу: ако хоћеш да сазнаш ко је све организовао онда погледај ко се највише окористио од свега тога. Сто година је дуг период и ма како пропаганда била гласна не може се сакрити ко је у том периоду остваривао своје интересе
Препоруке:
11
2
16 четвртак, 12 октобар 2017 12:04
Miki
vrlo rečito, ali pogrešno.
osnovni argument ovde bi se mogao ovako sažeti: neko je prekršio međunarodno pravo - ergo: međunarodno pravo više ne važi. to je kao da kažete: neko je prozujao bulevarom 180km/h - ergo: ograničenje brzine više ne važi! ima ona definicija da je pravo volja vladajuće klase. a ima i ona izreka veži konja gde ti gazda kaže. pravo se uspostavlja, menja i prestaje da važi voljom onoga koji vlada ili kompromisom onih koji vladaju (ako ima više centara moći). a ko vlada u međunarodnim odnosima?
Препоруке:
6
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер