субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Финансијска (не)одрживост „Агрокора’’– квалитативна и квантитативна анализа (I)

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 29 април 2017 19:25
...
Odličan i poučan tekst. Naročito zaključak.
Препоруке:
41
2
2 субота, 29 април 2017 20:30
s
Nejasno je kako i zašto su banke davale tolike kredite firmi koja ne ispunjava uslove da ih dobije? Da bi stalno zaposleni gradjanin dobio kredit za stan, mora da dozvoli da ga živog seciraju, da ima žirante,da položi 20% učešće,da potpiše hipoteku....Ako autor ovog teksta zna da su pare iz Agrokora iznošene na tajne račune,da nisu plaćani dobavljači...onda to isto još bolje znaju i upravni odbori bankarskih giganata. Pa zašto su onda davali kredite kriminalnim aktivnostima? Da li je sve to udruženi zločinački poduhvat banaka,država, i nekih firmi protiv gradjana?
Препоруке:
30
0
3 субота, 29 април 2017 21:08
АгатонФонПетровић
у поплави трла баба лан текстова о агрокору коначно један са анализом. са нестрпљењем очекујем део о компанијама у србији.
Препоруке:
43
1
4 субота, 29 април 2017 21:53
пензионер Цвико
Kako то да Тодорић, кад је видео да се приближва зони немогућности добијања кредита, није на време зауздао машинерију? Да ли је прекомерно узимање кредита само штос да се извуку паре и однесу негде ван система у Хрватској заједно са пословним јединицама из бивше Југе? Каква је стварна стручност Тодорића и његових компањона? Да нису можда куповали дипломе? Ако ова ситуација са Агрокором има везе са санкцијама према Русији онда се намеће још једно питање. Пред други светски рат дошло је до бежаније капитала. Да ли се Историја понавља узимајући у обзир ратнохушкачку атмосферу запада према Русији? Новац је ко енергија. Енергија не нестаје већ мења облик. И новац не нестаје, само мења место боравка.
Препоруке:
19
3
5 субота, 29 април 2017 22:41
Causa Spectandum
Тек када менаџмент схвати где је извор проблема и где се концерн налази, могуће је тражити решења.



Izvor Agrokorovih problema je nacin razmisljanja zaostao iz samoupravljanja, uz neukost i grandomaniju. Naravo i upletenost politickog vrha Hrvatske od saborskog portira, pa do predsednika vlade.
Mehanizam genereisanja duga od 45 milijaridi kuna, iliti 6 milijardi evra je jasan, a "menadzment koji treba da shvati izvor problema" svesno i do guse upleten. Naime, kada je probijena granica zaduzivanja, a kompanija postala ne likvidna, okrenuli su se "derivatima", tj. istom mehanizmu propasti vrednosnih papira trzista nekretnina u SAD. Lovici u muntnom novac je posudjivan od subjekata po vecoj ceni zaduzivanja, nego sto se subjekt zaduzio. Transakcina ne moralna, a mislim cak i pritivzakonita. Time se samo siri krug onih koje ce Agrokor da povuce za sobom.
Препоруке:
19
0
6 субота, 29 април 2017 22:52
Causa Spectandum
Problem ne placanja dobavljaca nije nov u soc-balkanskim poslovnim odnosima, medjutim apsolutni izostanak kontrole platnog prometa jest. Nekada smo imali SDK, a danas je to prepusteno bankama. Posledica toga je sto sa nulom na racunu, mozes "kupovati" avione, kamione i ostalu robu, jer prakticno banka A nema uvida koliko si duzna banci B, a i pohlepa odradi svoj deo nebuloze.
Sledeci faktor je ta nasa cuvena privatizacija. Kako se to desavalo. Obicno direktor firme, samoupravnog background-a, da cvrsto obecanje (dakle ne kesovinu, ili bankarske garancije) da ce datu firmu platiti toliko i toliko miliona, a za uzvrat se uknjizi kao vlasnik 1/1!? Nakon toga, sa iskusnim menadzmentom, vrlo lako firmu dovede u situaciju da stavi u dzep desetinu vrednosti, a firma ode u stecaj.
Zato Todoric i njemu slicni treba da ohlade glavu u zatvrou, sve dok se ne sete gde su izneli novac.
Medjutim to se nece dogoditi, vec ce da se pokrije iz drzavne kase.
Препоруке:
19
1
7 субота, 29 април 2017 23:22
серпска сарма, а мож и пасуљ
Узгред, приметио бих да је тренутна криза у владајућој коалицији, са избацивањем министара из редова "МОСТ"-а из хрватске владе, врло могуће у вези са "АГРОКОР"-ом, јербо је главна мета "МОСТ"-ове критике био министар финансија у Пленковићевој влади, тј. најзадуженији за Lex specialic Agrocorii!? Што и не чуди, јербо је "АГРОКОР" "растао" са ХДЗ-ом и обрнуто, још од времена док је ХДЗ био само покрет хрватских националиста, а "АГРОКОР" мала фирма са претежним бизнисом у расаду и продаји цвећа!?
Препоруке:
19
0
8 субота, 29 април 2017 23:25
Петар
Дуг агрокора према добављачима је двоструко већи него што је приказано у табелама. Доказ ѕа то је фактор 0.8 који скоро дупло мањи од просечне вредности. Такође агрокор је тражио од својих добављача рок плаћања од годину дана. То су проверене информације из више извора и важе за већину добављача са простора бивше Југославије. Једино су немачки и западни добављачи имали нормалне услове наплате. агрогор је трула фирма која што пре треба да банкротира или да буде распарчана и продата.
Препоруке:
17
19
9 субота, 29 април 2017 23:48
brzi
Tošto je u tekstu navedeno jeste bilans uspjeha/realizacije/posla ( nazovite kako god očete) ali taj dio Agrokora nikada nije bio upitan. Upitan je bio od samog osnivanja nadalje bilans stanja ( kapital, njegovi izvori i vlastnici) i posebice knjiga izdatih menica koja je u koncernu Agrokor največa tajna.
Dobro se zapitao jedna od komentatora kako je Todorič dobivao pozajmice kod banaka. Baš u toj rečenici je suština događanja u i oko Agrokora. Ako se pročešlja samo javno dostupne podatke može da se konstatuje samo to da je Agrokor preduzeče nove hrvatske vlasti tipa kao što su bila u SFRJ udbaška preduzeča Genex, Inex, Astra, Smelt,...I sam Todorić kao dete udbaša odgovara toj definiciji i vanredno se uklapa u celu priču kao slamnati vlastnik za javnost( Agrokor je zatvoreno akcionarsko društvo). Jedino na taj način može da se objasni da banke daju pozajmice po tri puta večoj kamatnoj stopi a Todorić sve to prihvata, jer je u pozadini kao garant svemu država.
Препоруке:
19
19
10 недеља, 30 април 2017 01:45
Srki
danas se desavaju cudne stvari i u politici i u ekonomiji i u drustvu ... mi obicni gradjani koji nemamo pristup informacijama kao oni koji sudeluju u odlucivanju, mozemo samo nagadjati da li je u slucaju Agrokora u pitanju dilentatizam uprave u kombinaciji sa kriminalnim prikrivanjem podataka i cinjenicom da kontrolne sluzbe drzave ne smiju da ulaze u velike korporacije ili je u pitanju tajni dogovor banaka sa vecinskim vlasnikom o preuzimanju u kojem bi neke firme i deonicari ostali kratkih rukava ili je u pitanju politicki prodor koristeci ekonomsku ovisnost...ima zaista dosta mogucnosti u ovom sve ludjem svetu koji je postao preslozen da bi ga ljudi sagledali i ovladali.Ponekad dobijam dojam da se kontrola potpuno otrgla i onima koji su uradili sve da svet bude pod njihovom kontrolom.Vi mozete racunati da ce da se dese odredjene stvari,ali dese se i neke druge na koje niste racunali.
Препоруке:
12
0
11 недеља, 30 април 2017 01:58
Srki
procesi u drustvu,posebno oni ekonomski,su jako slozeni.Ipak,osnovne stvari su savrseno jasne.Barem nama starijim ekonomistima.Ne znam kako stoje stvari sa mladjim generacijama strucnjaka.Po izjavama,ima dobrih,ali jako malo i oni su uglavnom analiticari u bankama,a ne menageri u kompanijama.Problem je sto na kraju ipak veoma malo ljudi,da ne kazem jedan covek,donosi odluke i sto je taj covek gotovo uvek okruzen poltronima,pa ne dobiva realne informacije,a pored toga,cesto ni sam nije dovoljno strucan uz sav zdrav razum.Ja sam vec pred nekolko godina znao da ce ovo sa Agrokorom da ispadne ovako i tesko mi je zamislit da i deo menagera nije tako gledao na stvari.Najblize sam pomisli da je od samog pocetka Agrokor pripreman za scenario preuzimanja od velike strane kompanije.Velike strane kompanije u pravilu se ne bave razvojem od nule,nego preuzimanjima.
Препоруке:
13
0
12 недеља, 30 април 2017 02:56
серпска сарма, a мож и пасуљ@ brzi
Имате код мене натукницу ОДАКЛЕ "АГРОКОР"-у почетни капитал, а и даље!? Карактеристична је куповина српског "Фрикома" 2001, кад је Хрватска држава ДАЛА ГАРАНЦИЈЕ за "Агрокор" код ЕБРД, да би добио кредит којим је купио ту профитабилну фирму, док исте гаранције Мишковићева "Делта" НИЈЕ добила од српске (тј. тад СРЈ) државе, са ГЛУПОМ "исприком" (изрекао ју је тадањи министар привреде и приватизације Србије Влаховић): "Делта" за разлику од "Агрокора" НЕМА СРЕЂЕНЕ ФИНАНСИЈСКЕ КЊИГЕ!?" Наравно, Мишковићеви "звездани тренуци" су дошли касније кад је продао "Делта банку" талијанској "INTESA" банци (члану групе INTESA San Paolo, јединој светској банкарској групи у Србији досад) и кад је УЗ ПОМОЋ тадање гарнитуре "пазарио" C-market, али факат је да хрватска држава, претежно оличена у ХДЗ-у УВЕК ЧВРСТО стајала иза Тодорића& "Агрокора", док су српске политичке елите углавном биле "тврде" према својим бизнисменима. Зато је Мишковић претеко, а "Агрокор" се насуко ПРЕВИШЕ се ослањајући на државу.
Препоруке:
11
1
13 недеља, 30 април 2017 10:33
Rale
Agrokor ce naravno i dalje da nastavi da posluje u ovom ili onom obliku,ali sa drugim, stranim vlasnicima,za sta je i pripreman.Ne odmah.Scekace se da manji potrazioci dodju u poziciju da se rese svojih potrazivanja ispod cene,jer vreme ne radi za njih.U tom cekanju,novi vlasnik ce da dobije kompaniju preko potrazioca za nizu cenu, ali to je relativno sitan dobitak.Najveci dobitak za novog vlasnika ce da bude trziste od oko desetak miliona ljudi.Zato je to sve skupa i odradjeno.
Препоруке:
16
1
14 недеља, 30 април 2017 11:30
пензионер Цвико
Суштина проблема "Агрокор" не налази се у фирми, већ у банкама, којима је свака оваква фирма само роба за продају, прилика за зараду. Обратите пажњу на банке које уопште нису узнемирене овом ситуацијом. Услов за ову трговину јесте да власник "покаже добру вољу, сарадљивост" за што добија добар проценат од целог посла. Тај "проценат" се уписује у рачун који није подложан порезу. Дакле сви зарађују осим народа. Чињеница је да и у Хрватској имају "домаће а стране" банке. Пљачкашка политика тих банака на подручју целе Југе је иста. Омогућили су је доведени политичари. Нема ту неког нарочитог мудровања. Питање је колико је ко добио од целог колача. А народ? Јел порасла вуница? Маказе за шишање су спремне.
Препоруке:
9
13
15 недеља, 30 април 2017 11:50
brzi
@serpska sarma, a mož i pasulj@ brzi

Miškovićevi zvezdani trenutci su bili u vreme Slobinog režima kada je sa još nekolicinom ( Beko, Komenović, brača Karić) imao slobodan pristup Topčideru ( primarna emisija novca) uz čiju pomoč su Jezdine i Dafinine sakupljene pare zavšrile na off shore računima spomenutih pojedinaca u inostranstvu. Sve što se događalo posle pada Slobe bilo je kod svih spomenutih samo i izključivo u svrsi legalizacije tih para iz 90. godina prošlog veka. Zapitajte se zašto se vratio u zemlju Karić? Pa obavio je posao legalizacije tih para na sveome rajonu. Naravno od svih tih rabota imali su veliku korist i političke partije i pojedini političari. Predizborne kampanije svake godine nisu baš jeftine i u onom delu Moskve kde Mira živi ne možeš da živiš samo sa državnom crkavicom ili kako objasniti da pojedinim profesionalnim političarima samo jedan komplet obuče i odela vredi više od njihovih oficielnih mesečnih primanja.
Препоруке:
13
4
16 недеља, 30 април 2017 14:00
zlatko stojanovic
Bravo za tekst. Jedva cekam drugi deo analize.
Препоруке:
19
1
17 недеља, 30 април 2017 16:26
negi
Konačno jedna sveobuhvatna analiza "događaja Agrokor" koja bar donekle može da osvetli problem i zato pohvale autoru teksta.Moje lično mišljenje je da je Todorića i državu Hrvatsku stiglo prokletstvo "ne pitaj me za prvi milion". Taj prvi milion za koji se tobož ne zna odakle je došao a došao je iz bezbedonosnih službi Hrvatske došao je glave Agrokoru i Todoriću.Todorić je bio samo paravan te nove hrvatske političko bezbedonosne elite.
Препоруке:
26
3
18 понедељак, 01 мај 2017 13:21
Предлог за аутора:
Молба да се уради оваква анализа аеродрома Никола Тесла и Епс-а. Хвала.
Препоруке:
20
0
19 уторак, 02 мај 2017 12:15
Данијела Ружичић - аутор текста
Поштовани читаоци,

Хвала свима за одвојено време и читање овог првог дела текста и конструктивне коментаре на које ћу одговорити у другом делу текста. Забринута сам што део читаоца не схвата да ће се проблем ''Агрокора'' решавати на многом вишим инстанцама, а пре свега, главним центрима моћи. Зашто ће тако бити, ускоро ћу Вам објаснити, а по коментарима види се да донекле схватате зашто је то тако. Први и кључни разлог који сте сами уочили јесте ко је уопште и из којих разлога кредитирао ''Агрокор'' ако су, сасвим извесно, имали на располагању много релевентније информације од екстерних аналитичара.
Када је у питању ЕПС, комплетну анализу имате у мојој књизи ''Економска колонијализација Србије''. О томе можете више прочитати на мом сајту.
Без обзира на то, за све читаоце НСПМ, урадићу предложене анализе (ЕПС-а и Аеродрома ''Никола Тесла''.
Срдачан поздрав!
Препоруке:
15
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер