петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Чеп није у скупштини

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 20 новембар 2008 15:48
Nikola
Naši vrli državnici bi mogli da zagledaju malo u parlament Sjedinjenih Američkih Država i nauče malo kako se to radi. Sjećam se knjige Teda Luelena - Uvod u političku antropologiju, koja je američke kongresmene nazivala šamanima jer to i jesu.

Čitavo njihovo bivstvovanje u skupštinskoj sali je RITUALNO, oni na jednom mitskom nivou komuniciraju sa sopstvenim biračkim tijelom, a tek kakve sve podmetačine jedna partija drugoj potura, i sam predsjednički veto koji odlaže primjenu nekog zakona za poduže vremena... to je demokratija. Gospoda iz DSa se pokazuju kao preparirani SKJ, koji misli da ako je osvojio 40% glasova na čistom lovu na evropske jeretike, lovu na vještice maltene, da može da radi sa ovom državom šta god hoće, a da je parlament tu da skače na lijepe oči.

Ovo je PARLAMENTARNI SISTEM, što znači da je vlast u parlamenta, kojeg šamani iz Vlade hoće da marginalizuju.

Postoji DRUGA strana gospodo ''demokrate''. Nije vam ona kriva što ste Vladu sklepali prevarom SPSovih birača, zbog čega je u startu nelegitimna.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 20 новембар 2008 16:20
Ruzica Vujovic
Ako Srbija bude primljena u EU, srpski parlament ce morati da usvaja zakone (poznate kao „direktive“) koje donosi Evropska Komisija, sve jedno koliko te direktive budu bile lose za Srbiju (u slucaju neusvajanja predvidjene su kazne). O zakonima se u Briselu gotovo nikada ne raspravlja u parlamentu, vec se oni donose na potpuno birokratski nacin, u Evropskoj Komisiji, u kojoj sedi po jedan predstavnik svake zemlje clanice. Na ovaj nacin je parlamentarizam u zemljama clanicama EU vec sada u potpunosti obesmisljen. Pa sta im fali? uptace se vernici EU i „lepog zivota”, zar stanovnici EU ne zive dobro, zar nemaju visok zivotni standard? Da, imaju, ali ne zahvaljujuci, vec uprkos EU, - oni sada trose bogatstvo koje su generisale prethodne generacije njihovih sunarodnika.

Cak i ako zanemarimo cinjenicu da se drzavom ne moze upravljati kao jednim privatnim preduzecem u kojem je najbitnija ekonomska efikasnost, ova koncentracija moci na svega nekoliko desetina ljudi, odnosno sve intenzivnije ogranicavanje politickih i ekonomskih sloboda za siroke slojeve, dovesce neminovno ne samo do duhovnog, nego i do materijalnog siromasenja.

Za stanovnike EU, kako u metropolama, tako i na periferiji, pukotine u fasadi EU su sve vise vidljive. Strah politickih elita od gubljenja lojalnosti masa je verovatni razlog za otvaranje vrata Unije milionima (pre svega muslimanskih) emigranata koji su privuceni socijalnim davanjima i uglavnom glasaju za leve partije (koje vladaju Evropom), naravno do trenutka kada zahvaljujuci prilivu sa Bliskog Istoka i iz Turske i visokom natalitetu budu bili u poziciji da ucenjuju drzave u kojima zive, sto vec i obilato cine (zvuci poznato?).

Nije nemoguce da EU u bliskoj buducnosti, suocena sa sve vecom agresijom muslimanskih manjina i njihovim samouverenim politickih zahtevima, pozeli da ovaj problem resi tako sto ce im ponuditi srpske zemlje, ne samo Kosmet i Bosnu, vec druge srpske teritorije, sada jos u korpusu srpske drzave.
Препоруке:
0
0
3 петак, 21 новембар 2008 02:03
Харалампије
Квака је у неразумевању чињеничног (стварног) и вредносног или свесна манипулација. Вредносни суд не настаје у стварности него у мисаоном процесу и изражава мишљење које подлеже оцењивању, али не и доказивању. Стварно или чињенично се може регистровати чулима и утврдити доказима.
Право на слободу изражавања је дефинисано у Европској конвенцији о људским правима а слобода изражавања је право које не сме да спречава држава и она мора гарантовати слободу штампе и изражавања приликом информисања о питањима која су у јавном интересу. Управо је слобода изражавања од великог значаја за демократију. Пожељна је и толеранција и отворена расправа и одмеравање различитих интереса, посебно о политичким питањима! Кога још треба подсећати да право подразумева и повлачи одговорност. Сви (као Б92) који супротно чињеницама (које износи представник парламентарног Одбора за Европске интеграције) "информишу" о разлозима за неусвајање тридесетак закона неопходних за приближавање ЕУ и за то оптужују опозицију, претпостављају вредносне судове чињеницама и на најгори начин раде против демократије и ЕУ у коју се толико заклињу. Шта рећи о "очекивању" владе да би српски парламент требао следити примере словеначког или бугарског и усвајати по 120 закона дневно или законе на енглеском. Свима који на тај начин размишљају није место ни у медијима а још мање у влади. Због демократије. Барем.
Препоруке:
0
0
4 петак, 21 новембар 2008 18:49
Димитрије
Овај захтев владе је потпуно легитиман.Не видим у чему је проблем.Они се понашају бахатo још од предизборних времена(ДС),тако да су остали доследни себи.
Препоруке:
0
0
5 субота, 22 новембар 2008 03:14
Никола
Одличан текст.
Лепо повучена паралела између Милошевића и "жутих"
и на делу раскринкано безумље еврофанатизма
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер