петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Политика: Дигитализација архива Српске православне цркве и спасавање писаних трагова о постојању Срба ван матице

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 31 јул 2016 19:21
Pera Jagodina
Samo da se hrvati sete i Manastir Krku ce proglasiti svojim tisucljetnom kulturnom bastinom.
Препоруке:
14
0
2 недеља, 31 јул 2016 20:43
непроцењива вредност
Било би интересантно и актуелно,прочешљати архиве српске цркве у Шибенику.
Колико би домољубних Хрвата зачутало једном са свагда!?
Мада,није лоше читати Симу Матавуља добро упознатог са дешавањима око рођења,крштења,смрти,или покрштавања српског живља по Далмацији и залеђу,али и поменутог манастира на Крки,као и цетињских манастира.
Опет,колико ту има интересантне грађе за новоцрногорце и новоусташе.
Уосталом,ни назив усташе није њихов,хрватски(видети:"дневник једног усташа"Петра Мркоњића о херцеговачки устанцима седамдесетих година 19.века).
Препоруке:
17
0
3 недеља, 31 јул 2016 21:31
скуп посао али вреди сваку пару
Због тога ће Архив Србије предложити убрзану реализацију пројекта дигитализације матичних књига и архивске грађе при нашим црквама у иностранству. То је амбициозна замисао, али није неостварива ако таквом пројекту држава и црква дају приоритет у наредним годинама. Такав пројекат помогла би и дијаспора
Хвала богу да су се сетили! А то заиста јесте посао који би подржала дијаспора али више кроз цркву него кроз државне институције. Заузврат све матичне књиге треба поставити на интернет, са отвореним приступом и напредним софтвером за претраживање.
Дигитализација архивске грађе је пипав и скуп посао. Морале би се ангажовати и специјализоване искусне фирме из иностранства, тамо где се документи налазе. Паре треба да дају и држава и црква и дијаспора.
Кад смо већ код цркве, СПЦ би могла мало и световним стварима да се бави, да оснује коју болницу, школу или дом за старе, не мора сваки динар вишка отићи на нове Аудије. Но то је већ нека друга тема.
Препоруке:
6
3
4 недеља, 31 јул 2016 22:10
s.j @скуп посао али вреди сваку пару
Срам вас било! Са колико 'аудија' располаже Српска православна црква? Зар немате стида? Не буните се због аудија које купује држава, од нашег новца, за полу-приватне потребе велеиздајника на власти, али вам зато смета неки тамо ауди у наводном власништву цркве.

Није овде ствар о аудијима, већ о злоби која се крије иза башег и сличних коментара. СПЦ је за овај народ учинила и наставља да чини више него све наше досадашње државе заједно. Пред овим народом, наша црква нема чега да се стиди, а овај данашњи народ, пред Богом, црквом и прецима, свакако има.

Говорите о болницама? Зашто болнице не гради ова држава, илија што бар не реновира постојеће? Градила је наша црква својевременом све и свашта, али јој је пола тога одузето, па онда половично враћено у махом руинираном стању.

Не наседајте на јефтине лажи, полу-лажи и префарбане истине. Размислите пре него што оптужбе прихватите здраво за готово.
Препоруке:
7
2
5 недеља, 31 јул 2016 22:13
ѕ.ј За сваку похвалу. Требало је бити урађено пре више година, али боље икад него никад.
Захвљајемо се стручњацима ис Архива Србије на њиховом предсном раду.

Не бих да закерам, али овај чланак је обилује штампарским и стилским грешкама. Разумем да Политика тренутно није у најбољем стању, али ово је ипак превише.
Препоруке:
5
1
6 понедељак, 01 август 2016 08:49
Мрачајски прото
Хвала Богу да се коначно неко сјетио бавити и овим послом. Сви други, око нас, то су већ учинили, и доступно је свакоме кога то интересује, а код нас све нешто трапаво и споро.
Навешћу само један примјер. У мојом парохији има 28 књига крштених, вјенчаних и умрлих,које се махом попаране и прашињаве, и које се све до прошле године биле недоступне било коме осим пароху. Коме књига служи, ако је намјењена само одабранима?
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер