петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Како ће Кина реаговати поводом пресуде у спору о Јужном кинеском мору

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 13 јул 2016 04:47
куул
Као и свака друга политичка одлука,ова од стране међ.суда донета је у тачно одређеном тренутку.
Да се релаксирају последице брегзита и да се још мало заради на злату.
Прва опција је ипак највероватнија јер господин"чисти"делује и као господин"хладни".
Кина нигде не жури,време ради за њу.
Препоруке:
49
5
2 среда, 13 јул 2016 08:52
Вељко Даниловић
Тачно тако! Време ради за Кину. Ово што овај пише није ништа друго него пусте жеље како би волели да Кина одреагује. А шта би друго Кинези и радили осим да наставе да граде та острва? Јел можда неко може да их спречи?
Препоруке:
43
3
3 среда, 13 јул 2016 08:57
Reddy
Onaj ko se pita kako će Kina reagovati na odluku suda, izgleda, da se skroz nerazume u međunarodne odnose. Kina neće vojno reagovati. Njena reakcija se tiče intervalutarne sfere. A tu je Kina moćnija od svojih suparnika po navedenom pitanju. Kina obara kurs juana prema dolaru i to je njen najubojitiji odgovor. Potpuno je jasno da je Kina odstupila od svečano datog obećanja da će držati stabilan devizni kurs. Još od početka ove godine juan klizi na dole po akcelerirajućoj stopi od 12 odsto na godišnjem nivou! To je snažan deflacioni talas koji donosi strašnu nervozu na svetskim deviznim berzama. Velikoprodajne cene u Kini padaju po godišnjoj stopi od blizu tri odsto! Izgleda da je Kina povela tipičnu merkantilističku politiku što znači da izvozi svoje prekapacirane volumene. Sve se to upražnjava uz veliki rizik jer preti beg stranog kapitala. Ovakva politika podseća na japansku iz poslednje decenije prošlog veka no pitanje je koliko je svetska ekonomija sposobna sve to apsorbovati...
Препоруке:
34
2
4 среда, 13 јул 2016 10:21
.
Neće se ništa desiti u vidu nekog oružanog sukoba, diplomatija i "pregovori iza zatvorenih vrata" će odraditi svoje zadatke.
Препоруке:
21
2
5 среда, 13 јул 2016 11:00
шмрљ
Мислим да Кина има на располагању целу палету `инструмената` да заштити своје интересе...
Препоруке:
25
1
6 среда, 13 јул 2016 12:06
Цвико
"Пас који лаје, не уједа" каже стара изрека. Према томе Амери могу само да лају, и то веома јако. Ако покушају да угризу, добиће по њушци. Кина није Србија.
Препоруке:
31
3
7 среда, 13 јул 2016 16:09
Aleksandar
Ih sta ce Kina povodom odluke arbitraznog suda? pa isto sto is sve stalne clanice Saveta Bezbednosti. Nijedna nikad nije nijednu odluku suda protiv sebe prihvatila. Pogledajmo sta su SAD usradile povodom odluke da su pocinili agresiju na Nikaragvu? Pa odbili su da priznaju odluku.
Препоруке:
30
1
8 среда, 13 јул 2016 16:33
Турас
Енглески "испирачи" попут Казијаниса обично наступају шта би било ако би било или када би баба имала м... била би вероватно деда . Ја кажем . Кина ће да остане на својим позицијама . Јер ако неко жели да ратује он мора да нападне , нападнути има право да се брани .
Препоруке:
28
2
9 среда, 13 јул 2016 20:22
bog dano vic
u kako dobar sud, kad su vec tamo mogu odluciti i da se Elizabeti vrati Hong KONG ...
Препоруке:
18
1
10 четвртак, 14 јул 2016 09:02
kiki
Sve je gotovo: Rusija sprovodi pripreme za Treći svetski rat, NATO gomila trupe za napad
Препоруке:
11
3
11 четвртак, 14 јул 2016 10:28
Stanić Milan
Velike zemlje ,kao što je Kina silom društveni zakona traži novi "Lebensraum" i na tom putu teško da će se neko isprečiti.Ako vratimo film u natrag(tamo negde kasnih 70-tih)sećamo se oružanih čarki sa Vijetnamom,(radi granične linije), zemljom koja je bila najbliži saveznik u Vijetnamskom ratu i gde su kineske najbolje divizije aktivno učestvovale u slamanju američke agresije.Južno kinesko more ima takav geostrateški značaj,ne samo za Kinu,nego i za zemlje u bližem i širem okruženju,da će se ovde vrlo brzo stvoriti neuralgična tačka. Najviše su ugroženi interesi SAD na dalekom Pacifiku.Gosp. Reddy je dao kratku plastičnu analizu ekonomskih poteza NR Kine u suprimiranju američkog $ i njegovog šireg uzjecaja na svetsku ekonomiju.
Ovde ne treba zanemariti vrlo važan aspekt - strateški odnosa između Kine i Rusije. 2018(?)treba da bude završen naftovod i gasovod iz Sibira prema Kini,a kuda se kreću ostali odnosi,bog zna.Politika je koncentrisani izraz ekonomije.(Lenjin)
Препоруке:
12
3

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер