петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Руске финансије и одбрана

Kоментари (51) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 23 јануар 2016 16:12
синиша
Има један мали детаљ.

Тај мали детаљ је уједно и најача финансијско-монетарна вест последњих сто година.

Трговина са Кином, а и другим великим партнерима се не обавља у доларима и еврима. Барем не целокупна.

Шта то значи. Руси за доларе и евра купују одела у Италији, добро можда и кола у Европи и Јапану, али сва индустријска производња или бар већина је из Кине и све индустријске производе купују за кинески или руски новац, а не за девизе.

И Кинези њима плаћају за енергенте у кинеском и руском новцу, а не доларима. То је та највећа вест века.

Слична ситуација је и са Индијом. Руски производи , односно наоружање које се продаје у Индији, али и Ирану и другим земљама такође заобилазе евро-америчко тржиште новца. Тако да су девизне резерве ипак само део и то можда мањи укупног робно-новчанног промета Русије.
Препоруке:
144
9
2 субота, 23 јануар 2016 16:33
Горан Вељковић
Зашто је Запад, пре свега Америка, одабрао политику конфронтације и непријатељства према Русима??
Биће да се чињеницама које сте изнели све објашњава: они ће дугорочно играти да економски сруше Русију, која не изгледа баш вешта у борби са финансијском мафијом, и у Русији и у иностранству. Ако се отвори још један фрон на којима Руси војно морају да се ангажују, а према дневнику "Новости" Таџикистан је следећи, Руси ће имати страховито велик привредни проблем.
А онда можемо и ми да дођемо на ред ....
Препоруке:
64
9
3 субота, 23 јануар 2016 16:44
Цвико
У животу, ништа не иде лако. Увек има успона и падова. Не очекујем да ће Русија тако лако пасти и поред свих потешкоћа. Муниција коју троши у Сирији је давно плаћена, "лежи" у магацинима, гориво за авионе је сиријско, тако да овај војни напор није значајна ставка која би могла допринети урушавању руске економије. За Амере, творце свих зала, било би паметније да размисле како да обезбеде довољан број возила и прибора за санирање последица временских непогода. Амери немају довољно средстава за ову намену али имају средства за куповину војне технике која се показала да није употребљива... Зато очекујем да ће ова питања бити пресудна за америчко ангажовање у свету. Многе европске земље радо би укинуле санкције Русији јер се показало да оне немају капацитет за санкције. Можда ће Русија и да пукне али али ове земље ће пући пре. И то је још једна шанса за Русију, за њен опстанак.
Препоруке:
96
4
4 субота, 23 јануар 2016 17:33
Saša
Uvažavam komentare gospodina Pavlovića ali mislim da ovdje pravi ogroman previd .

Da je kriza , kriza je i to svugdje na planeti .

Da je Rusija napadnuta na razne načine i to je tačno .

Takodje , devizne rezerve se tope i to ubrzano ali treba pogledati što rade Kinezi i to ne samo zbog krize na berzi .

Čudi me da u nijednoj rečenici kao jedan od razloga za topljenje deviznih rezervi gospodin Pavlović ne spominje mogućnost da Rusi to namjerno rade ?

Pogotovo zbog toga što već godinama direktno i indirektno to najavljuju a odredjene radnje po ovom pitanju su otpočeli i mnogo prije uvodjenja sankcija .

I što unači pojam deviznih rezervi ??

Kolike su devizne rezerve npr. SAD ?

Pa onoliko koliko odluče da odštampaju !

I tu se dolazi do glavnog pitanje a ono je ZBOG ČEGA BI VI GOMILALI ZA SVOJA REALNA DOBRA PAPIRE KOJE NEKO ŠTAMPA KAKO MU DUNE I KOJE VIŠE NI BOG OTAC NE MOŽE REALNO PROCIJENITI KOLIKO VRIJEDE I KOLIKO ĆE TEK VRIJEDJETI ?
Препоруке:
134
9
5 субота, 23 јануар 2016 17:40
Saša
Kada se američki Konges natezao sa Obamom i doveo zemlju do tehničkog bankrota , mislim da je to bilo 2011 , Rusi i Kinezi su krajnje otvoreno i direktno to nazvali neozbiljnim i zaprijetili da će se osloboditi i dolara i državnih obveznica SAD .

Obzirom da su u tom momentu i Kina i Rusija imale ogromne vrijednosti navedenih papirića nije im se isplatilo da naglo to rasprodaju jer bi došlo do kolosalnog pada cijena istih . Takodje , malo se priča o tome da je najvjerovatnije upravo tada i napravljen dogovor izmedju Kine i Rusije da se napusti dolar i američki zapisi a takodje i dogovor sa Amerikom da ne ubrzava propast svoje valute dok Kinezi i Rusi ne naplate što imaju kako već stignu .

Samo da podsjetim da se Kinezi po stopi od skoro 100 milijardi dolara mjesečno oslobadjaju svojih rezervi u američkoj valuti i obveznicama .
Препоруке:
96
7
6 субота, 23 јануар 2016 17:46
Saša
Ako je i djelimično tačno ovo što sam do sada naveo onda je veoma jednostavno shvatiti i trenutnu globalnu situaciju i to ne samo ekonomsku već i ukupnu .

Najjači , Rusija i Kina , žele da zaštite sebe i svoj kapital , dosada stečeno kao i pozicije na tržištima .

To što ostatak svijeta nema snage , znanja ili volje da se zaštiti od zloupotrebe Breton-vudskog sistema u korist SAD nije njihov problem .

Kada se Rusija i Kina oslobode američkih papirića njima je potpuno svejedno što će SAD da radi sa svojim pacijentima i što će pacijenti sa SAD .

STOGA , OČEKUJTE GLAVNU I EKONOMSKU I POLITIČKU GLOBALNU KRIZU UPRAVO ONDA KADA RUSIJA I KINA OSTANU BEZ ZAPADNIH NAZOVI DEVIZNIH REZERVI .

U TOME TRENUTKU ĆE ŠAMPIONI DEMOKRATIJE MORATI DA VIDE ŠTO ĆE SAMI SA SOBOM A TO NA OVOM MJESTU NE BIH KOMENTARISO .
Препоруке:
107
7
7 субота, 23 јануар 2016 18:09
cmok Toronto
Zabranite me
Nemoj da me mucite.
Hvala i zBogom.
I vama zelim sve sto i Vi meni.
Zivela Kuba.
Препоруке:
36
4
8 субота, 23 јануар 2016 18:18
Dr Rade Pajovic,Florida
"Na zapadu nista novo!"Zapadna politika prema Rusiji se nije menjala od ranog Osamnaestog veka.Sputavanje Rusije uvek I svuda,strpati je u sanduk,u koji ga je geografija vec spakovala,ohrabrivati I pomagati sve koji su protiv nje I sl.Umirucu Tursku su drzali "na aparatima"200 godina bas zbog toga!Kod nas ovde priroda je napadnuta,zivotna sredina se unistava velikom brzinom.Malo je sta ostalo nezagadjeno,kapitalizam je poceo da grize svoj sopstveni rep!Rusija, nepregledna, sa svojim resursima mora da se pokori,mora da se nadju novi Jelcin I Kozirev!Po mom misljenju u tom grmu lezi zec!
Препоруке:
82
2
9 субота, 23 јануар 2016 18:32
Петрушин
Господине Павловић,

1) Који капитал је побјегао из Русије?

Западни капитал који је иначе ушао на кратко, да би у њој правио нестабилност. Изашло је преко 300 милијарди долара, које је онда Русија убацила да не би дошло до привредног пада и краха. Отуда пад девизних резерви.

2) Русија је инвестирала у војну и пољопривредну индустрију, који тек треба да дају резултате, што је већ видљиво растом извоза у храни и војних производа.

3) Пад рубље је скоро анулирао пад цијена енергената на тржишту, а буџет је у малом дефициту, иако је пад цијена нафте висеструк у односу на њен ѕенит.

4) Улагања у војну индустрију тек треба да дају резултате и саме реакције Запада говоре да су Руси отишли много далеко у томе у односу на њих. Отуда санкције и забрана преноса високих технологија!

5) Инфраструктурни пројекти у Русији ће бити главни покретач будућег раста економије, а они ће се финансирати јефтиним новцем и кредитима из Кине, јер иду ка њој.

6) Русија има 16% спољњег дуга.
Препоруке:
80
6
10 субота, 23 јануар 2016 18:36
Др
Одличан и одмерен текст господина Павловића.

Једино оним пацерима који размишљају по принципу "што је баби мило то јој се и снило" имају примедбе.
Препоруке:
21
80
11 субота, 23 јануар 2016 20:28
bog dano vic
bacuske imaju energente, hranu i cevke, zeleni papirici im tad nisu neophodni za cuvanje ljudsog dostojanstva u uslovima kapitalisticke prozdrljivosti...
Препоруке:
76
1
12 субота, 23 јануар 2016 20:34
Prava istina
Slazem se u potpunosti sa Sasom.
Nije slucajno sto se Rusi i Kinezi polako oslobadjaju dolara. Nesto nam se gadno sprema i to vrlo skoro. Cena nafte nije normalna ispod 30$.
Amerikanci i Saudijci izgleda igraju na sve ili nista.
Ocigledno je da se zaostrio ekonomski sukob USA-Saudijska Ar. protiv Rusija-Iran.
Evropa i Kina se uglavnom drze po strani.
Препоруке:
63
3
13 субота, 23 јануар 2016 20:56
Петар
Изненађен сам текстом поштованог господина Павловића. Амерички долар се одржава на апаратима ѕа дисање и само груба сила чува бретонвудски систем од тоталног краха. Текст је писан из визуре бретонвудског система, иако и Русија и Кина раде на стварању новог финансијског система независног од долара. Самим тим доларске девизне резерве Русије су баласт кога Русија треба да се ослободи што је могуће пре. Сигуран сам да ће рубља са златном подлогом деловати много убојитије и разорније на бретонвудски систем од руског нуклеарног арсенала.
Препоруке:
73
8
14 субота, 23 јануар 2016 21:09
Ица
Путин је онакву пропалу Русију, коју му је Јељцин оставио, дигао из пепела, од нуле је кренуо са нула ресурсима, тако да сада уопште немам дилему да ће са оваквом државом да издржи све уједе западног псета.
Препоруке:
80
2
15 субота, 23 јануар 2016 21:13
Dugo
pre krize i sankcija se u Rusiji vodila rasprava o tome sta raditi sa ogromnom dobiti od gasa i nafte, da li ulagati u "diverzifikaciju ekonomije", o kojoj je jos Medvedev, kao predsednik, govorio ili cuvati za "teska vremena".Odgovor je dosao, nazalost po Ruse, u najgorem mogucem obliku.Neshvatljivo je da Rusija zavisi vojno od Ukrajine, npr sada se postavlja pitanje izgradnje novih brodova za RM, posto je turbine Rusija kupovala od Ukrajine, a svoje, koje je sada prinudjena da proizvodi, nece testirati do 2017-e i da dopusti da se desi to sto se desilo u Ukrajini.
Препоруке:
42
4
16 субота, 23 јануар 2016 21:13
Велизар М.
Синхроницитет. Баш јуче сам прелиставао старе текстове, да се подсетим како се кретала Рубља по етапама кризе. И читао сам одличан текст Ђ.В. с почетка 2014.:
www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/igranje-vatrom.html
И међу коментарима натрчим на један свој:
среда, 05 март 2014 10:03
... Можда су Руси овај пут одлучили да добитак времена овај пут плате девизним резервама уместо територијом...

Мислим да је питање и даље актуелно и наслањам се на данашње Синишине и Сашине коментаре. Стварно, зашто би се неко трудио да задржи девизне резерве које ће ускоро имати вредност тројанског коња. Као да Павловић (иначе одличан, и у овом тексту) не верује да ће бити рата.
Препоруке:
46
2
17 субота, 23 јануар 2016 22:15
Петрушин
Велизаре, тешко је изаћи из долара ако извозите пола својих производа у УСА, што је случај са Кином. Pродајете своје производе у доларима, упоредо кредитирате амерчког купца јефтиним кредитима, који почивају на дрвавним обвезницама које кинези купују за те исте девизне доларе итд.

Tо је један зачарани круг из кога Кина не може преко ноћи да изађе док не диверсификује своју економију (као и Русија енергентима), која се заснива на извозу у УСА.

Кина има суфицит у размјени са свијетом који се углавном наплаћује у доларима и он прелази 100 милијардфи долара на годишњем нивоу.

Злато би морало да скочи 100 пута данашње вриједности да би могло да покрије једва 50% данашње светске трговине.

Значи да злато може да буде само привремено рјешење у некој надолазећој кризи, али никако дугорочно!

Ако се покаже да је тачан прорачун Сороша и друштва да ће Русија остати без девизних резерви у току двије године, онда ће Русија морати да продаје злато да би покрила дефицит.
Препоруке:
15
23
18 субота, 23 јануар 2016 22:50
Петрушин
С друге стране, према свим недавним изјавама западних политичара, као и овом данашњом секретара Керија, да је скидање санкција Русији питање мјесеци, а не година, онда сва ова прича о девизним залихама постаје скоро небитна, јер ће капитал опет похрлити у Русију, као јединој земљи која има баш све за брзи технолошки напредак и развој: јак научни кадар, јефтине енергенте, релативно добар порески систем и надасве сигурност.

Запад се опет са Русијом прерачунао, али само зато што је рачунџија на другој страни био трезвени и хладнокрвни Владимир Владимировић Путин.

пс. Не бригајмо се ми о мајчици Русији, него шта ћемо ми сутра да једемо!!! :о))
Препоруке:
55
2
19 субота, 23 јануар 2016 23:06
Др Милоје
Овакав какав је, Павловићев текст нема никакву позитивну сврху. Несистематичан текст, са закључцима који нису изведени уопште, и, благо речено, спорни су, а полазио је од погрешних поставки. Коментатори Саша, Петрушин, bog dano vic,и Петар су одлично указали на пропусте и потпуно погрешан концепт текста(полазна основа, премисе, закључивања).
Разматрање овог питања захтева више простора, и не може се овако комплексно питање размотрити једним површним текстом какав је Павловићев. Када Америка (УСА), своје обојене папире које назива доларима, не би могла да на СИЛУ намеће другим државама да их прихватају (Ирак, Либија,...),долар не би имао ону вредност коју сада има и не би могао бити резерва других држава. Долар и сада ван УСА има фиктивну вредност док га држава не прихвати и учини га вредним тако што за њега залаже своју стварну робу и стварни рад. Лажни долар има вредност док га војно моћна држава не одбаци, а таквих држава ће бити све више...
Препоруке:
46
11
20 недеља, 24 јануар 2016 00:28
палмерион
Текст је аргументован и добронамеран, од аутора који је јасно опредељен већ годинама, те га не треба доживљавати као напад на Русију, већ га схватити у смислу добронамерне забринуторсти за неповољне ефекте америчког финансијског удара на руску економију и као позив на одмерену и аргументовану расправу на ту тему.

Ја бих додао две, мање више познате тезе. Прва се односи на велике руске резерве злата, оне прикривене, а не званичне и у вези са тим, моменат на који Путин чека да установи рубљу са златном подлогом и потпуно одбаци долар као резервну светску валуту. Тај моменат је тесно повезан са кинеском одлуком у том правцу, а познатоје да Кина, као највећи произвођач злата, исто као и Русија, тајно ствара огромне залихе жутог метала. Овој тези треба додати и сумњиве резерве злата које поседује запад.

Друга теза коју свакако треба размотрити, без обзира ђто ће можда зазвучати невероватно, да се Русија, притерана уза зид, сасвим озбиљно припрема за коначни војни обрачун са Америком.
Препоруке:
45
4
21 недеља, 24 јануар 2016 01:23
Радоња
Волео би да је Русија снажна и одлучна, али она је у протекле две године показала своје домете.

Економија, која се пре свега ослања на приходе од продаје нафте и гаса.Пошто су купци европљани који су одавно под америчком чизмом, онда и не чуди што се користи долар као платежно средство.Стога је и рубља чврсто везана за долар и енергенте.

Привреда уништена још у доба Јељцина,стање непромењено у 16 година путинове власти,па се стога у саму Русију увози све и свашта,а не производи готово ништа.

Спољна политика-уби боже!Али, на све то се не обазиру кремљански укачи и букачи(пропагандисти). Код њих је и даље све- это классно. Док титаник тоне оркестар свира...
Препоруке:
21
47
22 недеља, 24 јануар 2016 01:45
Санкције
Запад је санкцијама неизмерно помогао Русији.
Препоруке:
33
1
23 недеља, 24 јануар 2016 02:07
Saša
Izvinjavam se što se često javljam...

Prije dvadeset i nešto godina sa predavanja u Moskvi, profesor stari sovjetski kadar visoki službenik nekadašnjeg ministarstva za spoljnju trgovinu...

Kada izvozite robu u neku zemlju primarno je da vidite što vam nude za uzvrat. Neku njihovu valutu za koju kod njih možete kupiti mandarine ili kikiriki, neke usluge koje vama trebaju ili neku vama prihvatljivu valutu...

Suština globalne krize je u tome da više ne postoji PRIHVATLJIVA VALUTA.

Ovo razara ekonomije ali takodje podiže i političke tenzije izmedju država.

NEKA MI NEKO NAVEDE KVANTITATIVNI EKVIVALENT U ZLATU ILI BILO KOJOJ ROBI ZA BILO KOJU SVJETSKU VALUTU? I NEKA MI KAŽE DA LI ĆE ZA NEDELJU DANA TO BITI ISTO?

Znam ja odlično svu, ja je zovem postmodernističku, elaboraciju priče o nedostatcima zlatnog standarda ali ovo što se zove PAPIRNATI NOVAC uništava čovječanstvo i civilizaciju.

Novac je krv ekonomije a trenutno je sav novac lažan.

Pametnom dosta...
Препоруке:
55
1
24 недеља, 24 јануар 2016 03:21
илија
Ужасне податке износи Глазјев на тему економисања у Русији и оптужује људе на челним позицијама да заправо вуку потезе којима америка може само да тапше.Мени је велика енигма руска власт.Ко ту има главну реч,колики је фактор Путин,ако јесте чије интересе брани и најважније да ли икога интересује народ и држава на дуги рок.Иначе,овде људи на неевропским порталима реже чим неко уопште и постави питање је ли све у реду у Русији.Боље бити реалан па и ако је стварност лоша.
Препоруке:
39
6
25 недеља, 24 јануар 2016 06:32
Zoran
"уколико се девизне резерве Русије истопе, сасвим сигурно Кина неће дозволити да дође до слома који би заиста политички уздрмао њеног кључног савезника данас у свету."

Nisi se setio zasto je Kina toliko vezana za Amerikui i Zapada ekonomijom, sto su Amerikanci bas i hteli. Otuda kolaps Kine, ako bi pomogla Rusiji, bi bio dirigovan opet sa Zapada sa tim da bi i Amerik aisla dole, ali ne toliko.

Sve u svemu nisma siguran da ce Kina da priskoci u pomoc. On auostalom retko kome uskace u pomoc, uglavnom je neutralna.
Препоруке:
26
4
26 недеља, 24 јануар 2016 06:34
Očigledno da Rusija investira
Rusija se nije zaduživala,već vraćala dugove zadnjih godina i još uštedela. Pošto je saldo i uz investicije počeo da raste, zapad je ubrzao agresiju i otvoreno krenuo u napad. Ali Amerika nije usamljena u tom cilju. Nemačka, Saudi Arabija ili Turska npr. ne zale novca ni stabilnosti zarad tih američkih ciljeva. Usput, padaju i neki drugi slobodarski režimi. Rusija je napadnuta i sa zapada i sa juga baš kao Srbija nekada. Cilj je bio da se svi Germani i Muslimani stave u tu funkciju. Rusija u uslovima sankcija i svetske krize gubi prihode od prodaje sirovina jer je industrijski motor u rukama zapadnih kompanija. Kina se plaši i to se vidi, jer šta ako zapadne kompanije odu? U ovom mlakom ratu usamljena Rusija je gotovo bespomoćna. Ako bi dobila realno savezništvo Kine i Indije, Ukrajina bi odavno bila gotova stvar. To je ključ. Posle sa juga je samo finiš... Ukrajinu će hraniti tek toliko da ne propadne i bespovratnim sredstvima. Onaj požar u Odesi je bio prilika...
Препоруке:
30
3
27 недеља, 24 јануар 2016 09:16
Ivan T.Lukić
Devize su Rusiji potrebne za kupovinu stvari koje u najvećem broju slučajeva nisu neophodne za život, za razliku od Srbije kojoj su devizne rezerve neophodne za suštinski nezamenljive stvari kao što je nafta i gas. Ali najbolji dokaz stabilnosti Rusije je nivo ukupnog duga koji Rusija može da otplati sa polovinom godišnjeg budžeta za razliku od SAD kojima trebaju 3 godišnja budžeta ili Japanu kome treba 7 godišnjih budžeta! Takođe, pitanje je da li bezvredni "junk" od inflatornih dolara, evra i jena vredi mnogo gomilati u deviznim rezervama ili je bolje na vreme se tog smeća oslobađati, kao što trenutno čine mnoge zemlje.
Препоруке:
30
0
28 недеља, 24 јануар 2016 09:37
anta
Ма ствар може да се гледа из много простијег угла... Пензије у просеку максимално до 15000 рубаља, плате лекара и наставника до 30000 рубаља...јуче курс 84 рубље за један јевро... па ви израчунајте, при томе, ако се изузму цене струје и горива, цене су у просеку 30% веће него код нас...дакле просечни Руси доста тешко живе и њихова куповна моћ је драстично смањена за последње 2 године. При томе у последње 2 године било је драстичне осцилације курс рубље, која се кретала од 40 до 90 рубаља за евро, што је шпекулантима донело огромне приходе..
Препоруке:
26
16
29 недеља, 24 јануар 2016 10:17
Троцки
Много је већи проблем за Русију нафтна криза.
Прецизније,прекомерна производња нафте,која не одговара потражњи,и као последица,ниска цена на светском тржишту.
Носилац политике формирања цене,преко договорених количина производње(опек)је Саудијска арабија,па ви закључујте.
Само што овакав економски рат исцрпљује креаторе(Бритиш петролеум..)па чак ни пирове победе нема на видику.
Велика је Русија.
Преживела је она и страшније ударце од англосаксонаца и јенки привезака.
Једног Лењина и безброј Бронштајна.
Препоруке:
38
2
30 недеља, 24 јануар 2016 10:51
@anta
Ne siri dezinformacije, Plate nastavnika su preko 70 000 rubalja za pripravnike, odnosno 90 000 za stalno zaposlene. Lekari imaju jos vece plate.
Препоруке:
37
15
31 недеља, 24 јануар 2016 11:53
anta
http://regnum.ru/news/2035986.html...
На постављеном линку могу се видети просечне плате државних чиновника којих има 700000 ѕа 2015. годину... просечна плата је 36000 рубаља... уопште немам намеру да ширим дезинформације...
Препоруке:
24
13
32 недеља, 24 јануар 2016 14:21
Saša
Tek sada vidim da iz nekog razloga nema dijela jednog mog komentara od juče ...

Zbog čega ne vjerujem da će kriza uzdrmati Rusiju , možda griješim ali koliko znam i koliko pamtim situacija je sledeća :

SSSR je najmanje propao jer je ekonomija bila kakva je bila , primarno je bilo da se istrošilo ubjedjenje ljudi da žive u dobrom sistemu , suštinski najviše se palo pod zablude Holivuda , ogromna večina kako SSSR-a a tek Varšavskog pakta nije simpatisala Ruse skoro džabe su uzimali sirovine a stalno kukali da su ugroženi .

Sada je situacija potpuno drugačija , zemlja je manje više homogena , otvorile su se oči i teško im je prodavati šargarepu , postali su najveći proizvodjač žitarica a bili su uvoznik , što se tiče troškova eergije svaki gradjanin Rusije je u startu nekoliko stotina eura mjesečno u prednosti u odnosu na nas pa vi uporedjujte primanja ...
Препоруке:
34
5
33 недеља, 24 јануар 2016 14:30
Saša
Suštinski problem Rusije je uvijek bio apsurdan ...

Imate zemlju koja proizvodi najnaprednije svemirske projekte ali još uvijek ne pravi dovoljno pelena i keramičkih pločica .

NAFTNA IGLA ...

Tako Rusi nazivaju ovaj problem a svodi se na to da je Ruse sve dok mogu da prodaju sirovine i od tog novca kupuju što im treba teško natjerati da počnu neku novu proizvodnju .

Upravo se tu država najviše trudi da iskoristi novonastalu situaciju sa sankcijama . U redovnim okolnostima obzirom da je članica STO Rusija nebi mogla uraditi previše .

Svi zaboravljaju da Rusija ima ogromne prihode i od izvoza tehnologije za nuklearnu energiju , da ne spominjem naoružanje a i prehrambeni sektor je mnogo veći izvoznik nego uvoznik .

Stoga , ne treba se brinuti za Rusiju , a da sam u pravu vezano za to da Rusi hoće da se oslobode zalihe dolara možda najbolje svjedoči i to da su čak i sa Egiptom dogovorili trgovinsku razmjenu u nacionalnim valutama .
Препоруке:
40
3
34 недеља, 24 јануар 2016 14:39
Saša
Vjerovatno se neće svidjeti mnogima ali tvrdim i da je Južni tok bio prvenstveno geopolitičko pitanje a veoma mali ekonomski interes Rusije ako je i uopšte ekonomski interes.

Pogledajte samo koje je sve zemlje na Balkanu trebao da snadbjeva taj gasovod pa saberite što i koliko sve one izvoze u Rusiju.

Rusi bi se sa ovim projektom doveli u situaciju da investiraju znatna sredstva i da zavise da li će niz država koje su i inače u neproglašenom bankrotu moći da plaćaju isporučenu robu?

Naravno da bi ove zemlje gas plaćale na sledeći način, obzirom da nemaju proizvode koje mogu plasirati Rusima one bi morale plaćati valutom koju inače ni sami nemaju već se moraju zaduživati za nju, dok im neko daje kredite.

I znači Rusi dolaze u situaciju da investiraju i daju robu a onda zavise da li će SAD dati kredite Bugarima i Srbima i što je najbitnije koliko će ti papirići vrijedjeti?

E zato će se praviti koliko god treba Sjevernih tokova jer od Njemaca ima što da se uzme.
Препоруке:
36
3
35 недеља, 24 јануар 2016 15:12
Бели Орао
""Анта.
Сконцентриши се и упореди шта си писао горе, а шта доле.
Препоруке:
16
6
36 недеља, 24 јануар 2016 16:32
Чедомир Сића
Г-дин Павловић, кога уважавам, се није дотакао друге штампарије света Франфуртске - еврићске. Ова ће слепо следити фирму Алана Гринспена бившег и још више загорчати живот Русије.
Препоруке:
11
4
37 недеља, 24 јануар 2016 17:24
@anta
Oko novegodine sam bio u Moskvi. Vozac metroa ima oko 50 000 platu, profesor engleskog-pocetnik 75 000, stariji profesor 90 000, kustos u muzeju 80 000-100 000. Na sajtovima, cak i ruskim si u septembru mogao da procitas da je ruska avijacija u rasulu, kad ono krenu mlcenje Sirije. Ne veruj sve sto pise u novinama.
Препоруке:
28
9
38 недеља, 24 јануар 2016 23:28
anta
Стварно не желим да будем партибрејкер, али једноставно чињенице се морају презентовати србској јавности. Нпр кажете возач у метроу у Москви има 50000, да али то радно место се сматра за једно од најбоље плаћених послова у јавним службама, и до њега се може доћи након силних провера, , а 50000 рубаља у Москви је еквивалент плати од 35ооо динара у Београду. Професор енглеског у некој приватној школи у Москви можда може да прими 75000 али то је изузетак. Обични наставници у државним школама имају ниске плате уосталом статистика коју сам поставио изнад је јасна. Уосталом посетите било који сајт понуде пословау Русији па ћете сазнати колике су плате, нема потребе да се убеђујемо.
Препоруке:
12
3
39 понедељак, 25 јануар 2016 08:27
@anta
znas li koliko je litar benzina u Moskvi. 33 Rublje, hleb 40 rubalaja. Verovao ili ne, Moskva je jeftinija od Beograda bar 10%. Cene su porasle 20%, Rublja pala 50%. I dalje je u Rusiji bolje nego u Srbiji!
Препоруке:
21
2
40 понедељак, 25 јануар 2016 08:32
r
Cisto onako da se i ja ukljucim. Zena mi predaje engleski u privatnoj skoli i ima platu 95 000 rubalja. Kum mi je istoricar na jednom moskvovskom institutu-plata 85 000 rubalja. Moskva je ove godine mnogo jeftinija, to vazi i za ostatak Rusije. Da je tesko jeste, da je tesko kao u Srbiji, nije. Jeftinija hrana, garderoba, struja, benzin, grejanje, malo li je? A jos da dodam i to da je bolje i ovako da Rusi zive, nego da im premijera postavlja neki Kirbi!
Препоруке:
39
2
41 понедељак, 25 јануар 2016 13:56
ајд и ја да додам...
...још мало бројки. Како год окренеш у Србији се живи горе него у Русији.
Препоручујем задњу колону, "Local Purchasing Power":
www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp
Препоруке:
5
0
42 понедељак, 25 јануар 2016 22:44
DrJelaBisic
Cini mi se da su"devizne rezerve"kako se danas definisu zastarela stvar.Stalno manipulisanje SAD sa vrednoscu dolara(koji je odavo izgubio zlatnu podlogu,namerno)koje takodje cini nestbilnim i valute drugih zemalja(EU,jen npr)potpuno obesmislilo "devizne rezerve".Cini se da je mnogo vaznije imati stabilnu,nacionalnu ekonomiju,koja treba da bude sto vise samodovoljna,kako bi mogla da reaguje na razne ucene(kao sto su sankcije).Pored samodovoljne ekonomije(koju moze da ostvari prostrana zemlja kao Rusija)znacaj ima i posedovanje roba(nafta,gas,metali...)koje mogu da se relativno lako izvoze i unovce.
Препоруке:
8
0
43 уторак, 26 јануар 2016 18:09
DrJelaBisic
Zemlja kao sto je Rusija,potencijalna svetska sila,prostrana zemlj,prirodno bogata,relativno naseljena(ni suvise ni premalo)sa dosta obrazovanom populacijom,mora,da ne bi bila predmet raznih obojenih revolucija,da ulaze,pre svega u odbranu,odnosno vojnu industriju.Kao konkurencija SAD,mogu od te industrije i da zarade.Ulaganje u obrazovanje i kulturu mora da bude ispred krpica.Cenjeni gradjni i gradjanke mogu sami da sashiju odecu,ali ne mogu da sklope tenk.Francuski sirevi su luksuz-svako moze da nauci da pravi sir,a ne moze da napravi raketu.Svaka drzava,koja vodi racuna o svojim gradjanima,prvo im obezbedi hranu i grejanje,obezbedi ih da ih ne bombarduje svako,pa onda ide dalje u razvoj industrije siroke potrosnje.Svki drugi koncept je naopak,i vodi samo u propast.
Препоруке:
10
0
44 среда, 27 јануар 2016 10:16
Петрушин
Резерве злата Русије су око 1200-1300 тона, што је по данашњим цијенама око 50-60 милијарди долара у злату. Код становништва је вјероватно око 500-600 тона и годишње се произведе или ископа још 250-260 тона злата.

Све заједно једва да прелази 2000 тона злата или нешто мање од 1.5% укупних Светских залиха, које су око 140 хиљада тона. Са овим процентом залиха је немогуће имати рубљу као валуту која има своју златну подлогу, јер је само БДП Русије 2000 милијарди долара, а непокретности још 2-3 БДП-а, кредитне линије привреди и становништву још толико, пензиони и осигуравајући фондови око једног БДП-а итд.

---

* http://www.cbr.ru/eng/statistics/print.aspx?file=credit_statistics/iip_ira_15_e.htm&pid=svs&sid=mipzrRF
Препоруке:
0
2
45 среда, 27 јануар 2016 10:22
Петрушин 2 дио
Ако је вриједност свог постојећег руског злата једва 100 милијарди долара, на који начин је могуће покрити све за будућом златном рубљом?

Значи да се ради о сновима, коју овдје неки коментатори прогласише: „паметноме доста“???

И још за такву произвољност добише огроман број плусева??! :о))

Злато се скупља за Не-Дај-Боже сценарио, када/ако УСА и долар банкротирају, па ће привремено злато бити главно платежно средство, док се не нађе неко универзалније и свеобухватније рјешење као свјежањ општеприхватљивих валута, или можда чак и барел нафте и сличног... које би ишле на руку Русији....

Злато је иначе веома тешко и скупо за траспорт и чување, трговину и трансакције и не доноси никакав принос па се на његовом чувању и скупљању губи, посебно ако га немате у изобиљу да можете да анипулишете или покрећете маркет/цијену...

" Новац" је иначе "повјерење" и може да буде било шта, уколико га већина прихвати као платежно средство. проблем настаје кад једна страна има монопол...
Препоруке:
0
2
46 среда, 27 јануар 2016 10:25
Петрушин 3 дио
У стара времена би се златни новац хабао/крунио/откидао, тако да би стари губио све више на вриједности и тежини, док би нови који би био пуштен у оптицај, као тежи и са више злата био одмах потиснут или склоњен од стране шпекуланата, од овог мање вриједног и општераспрострањеног (види под Грешамов закон).

Све нам ово говори да златни новац нема будућности у савременим и будућим финансијама и трговини. То је обична илузија. Вриједност читавог ископаног злата је око 6 хиљада милијарди долара, док у Земљи има још свега 40-50 хиљада тона или још 2 хиљаде милијарди долара. С друге стране, само некретнине у Свијету на данашњи дан прелазе 220 хиљада милијарди долара, БДП је 70 хиљада милијарди, пензиони фондови су 200 хиљада милијарди долара, осигуравајући фондови су 100-тињак милијарди долара итд.

Да би злато покрило све ове трансакције све и да ове вриједности доживе неки већи крах/корекцију од 50%, злато би морало да скочи најмање 50-так пута данашње вриједности.
Препоруке:
0
2
47 среда, 27 јануар 2016 10:32
Петрушин 4 дио
Злато би, због свега изнад поменутог, морало да скочи најмање 50-так пута данашње вриједности или да унца злата буде 50-60 хиљада долара, што је невјероватно да ће да се догоди. Све и да се догоди, већина злата од ових 140 хиљада тона је на Западу, па би опет они профитирали у тој игри.

Русија, Кина, Индија, Бразил немају ни 10% укупних извађених залиха злата на данашњи дан, тако да уопше није ни битно да ли ће то злато да иде навише или наниже, док је цијена енергената веома битна и она може много више да утиче на геополитичку слику и одмеј снага на терену.

Отуда ова велика хајка на Путина!

"Паметноме (је ваљда) доста"?! :о))

пс. Господин Павловић је заборавио да нагласи једну веома важну ставку, а то је да Русија има суфицит у размјени који је у 2015 био преко 150 милијарди долара и да тај новац иде/додаје.
Препоруке:
0
2
48 среда, 27 јануар 2016 14:30
@Петрушин
Све заједно једва да прелази 2000 тона злата или нешто мање од 1.5% укупних Светских залиха, које су око 140 хиљада тона.
И даље је шеста или седма по количини. У друштву са најјачим економијама света. На папиру САД имају пет пута више злата а немачка два пута више, међутим после оноликих афера велико је питање колико злата западне државе заиста поседују у трезорима.
Ако је вриједност свог постојећег руског злата једва 100 милијарди долара, на који начин је могуће покрити све за будућом златном рубљом?
Грешка у поставци јер нико и не жели да покрије све. Била би скупља дара него мера. Важно је имати довољно злата за гаранцију плаћања између земаља БРИКС а не према целом свету. Рубља уопште не мора да има златну подлогу. Сад саберите колико земље БРИКС држе светских резерви и упоредите то не са целим западом већ само са САД јер је само то битно.
Препоруке:
2
0
49 четвртак, 28 јануар 2016 01:10
Мајстор Боб
Лако је срушити америчко ђубре. Али гле чуда, Кинези се много плаше.

http://www.imdb.com/title/tt1742683/?ref_=nv_sr_1

Превелики да пропадну: каже американац у време оне кризе: сад зависимо од једног телефонског разговора Москва-Пекинг.

Гле чуда, ситни Кинез (2 долара цео живот, тако нешто?) умирује америчанина, не брините, нећемо. Никако, ја сам ситни Кинез, мој живот је 2 долара. Док је Кинезу цео живот 2 долара, долар ће владати светом.

Кинез је мало долара, 2 долара, то је Кинез, док постоји ова капиталистичка или комунистичка (исто ђубре) Кина, постојаће и моћна америка. Живела америка и робовска Кина од 2 долара, рече ситни Кинез и пољуби ноге свом господару и богу, непревазиђеном америчанину. Оде ситни Кинез да позоба своју шаку пиринча и спава са магарцем, док му отац умире од глади а во скапава у пољу. Роб је роб, нема шта.
Препоруке:
1
0
50 петак, 29 јануар 2016 22:05
Петрушин
Безимени саговорниче,

Значи ви ћете да одлучујете за шта ћете да плаћате златном рубљом, а за шта нећете?! :о))

Рецимо да хоћете да инвестирате у Русији, донесете злато, да би добили: шта? Претпостављам рубље које немају златну подлогу?

Зашто је рубља пала у односу на кинески јуан за 37%, ако је долар проблематичан?

Да се вратимо подацима које издаје Руска централна банка:

Укупне резерве са златом су на данашњи дан 369 милијарди долара што је скоро 5 пута више него тромјесечни увоз Русије, који је око 78 милијарди долара.

У 2016 години треба да се отплати још око 134 милијарде долара дуга, што заједно са увозом представља одлив девиза од 212 милијарди долара у 2016. Ако суфицит у размјени буде на нивоу ове године, онда би разлика (минус) била око 62 милијарди долара у 2016.

Уколико данашњи преговори са ОПЕК-ом буду плодотворни о смањењу производње нафте, онда је за очекивати да ће њена цијена у будућности ићи навише, самим тим и руске резерве.
Препоруке:
1
1
51 субота, 30 јануар 2016 00:27
Петрушин
РТ Кајзер рапорт - из Москве:

https://www.youtube.com/watch?v=TCAmrBOkAFs
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер