среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли су висока јавна потрошња и велики јавни сектор у Србији главни узрочници лошег стања јавних финансија?

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 14 мај 2015 14:57
добар текст
Наравно да нису. Али је важно то и доказати јер нам агенти ММФ-а стално пробијају уши том мантром.
Препоруке:
23
3
2 четвртак, 14 мај 2015 17:08
јавна предузећа и јавни сектор
Број запослених у јавном сектору у Србији средином 2015. износи 507-510 хиљада лица.[5] То је у ствари број оних који раде у школству, здравству, полицији, војсци, администрацији, али та цифра не треба да се сабира са запосленим у јавним предузећима.
..
Колики је број запослених у јавним предузећима,
да ли је то у нивоу броја запослених у јавним предузећима у државама са којима се врши поређење?
Како функционишу јавна предузећа у тим државама,по ком принципу,какво је државно учешће у њима и ко чини менаџмент?
Шта у тим државама бива са неуспешним јавним предузећима,да ли их субвенционише држава,у ком случају они морају имати третман јавне управе у анализи,до ког износа и који је утицај страначке политике на рад ових хибрида?
Док се то не рашчисти и не доведе у ред,свака анализа је на нивоу теоретске утопије.
нико
Препоруке:
23
1
3 четвртак, 14 мај 2015 17:22
negi
Slažem se sa gdin.Nikolićem kad je u pitanju javni sektor(bez javnih preduzeća i držane administracije) da smo ispd proseka Evrope i okruženja.Ne mogu da se složim,a autor je to vešto izbegao,kada je u pitanju državna administracija.Nemačka,čija administracija važi za najefikasniju i najprofesiolnaniju,na 1000 građana ima jednog državnog ćatu a Srbija na 1000 građana ima tri i više ćata i nefikasni su.Srbija ima veću administraciju nego što je imala bivša SFRJ koja je imala tri puta više stanovnika.Kada tome dodamo javna preduzeća koja takođe nisu predmet analize dobija se sasvim druga slika.
Препоруке:
23
1
4 четвртак, 14 мај 2015 17:36
...али та цифра не треба да се сабира са запосленим у јавним предузећима. Простим дељењем
Запосленици у јавном сектору су и они у јавним предузећима, јавне услуге су комунални сектор, ПТТ услуге итд. , где је државно власнуштво доминантно, зато се и ти запослени укључују у јавни сектор иако то представља парафискални приход државе.
Препоруке:
16
1
5 четвртак, 14 мај 2015 18:27
Miki BG
Vrlo analitičan tekst. Sada je jasno koliko su naši pregovarači sa MMF nestručni i nespremni. Tek naknadnom analizom dolazimo do nečega što su oni morali da imaju u glavi, a ne samo analizama, pri svakom susretu sa delegacijom MMF. No,naš premijer će i ovaj nedostatak svoje vlade pokušati i verovatno dobrim delom uspeti da iskoristi u korist svoje promocije,jer je već počeo da priča kako on ne da ovo ili ono,kako on neće ovo ili ono, ne iznoseći sve ove pokazatelje sa želčjom da se predstavi kao branitelj naših interesa.A, ustvari je nesposoban kao i cela vlada, jer se ne bi smelo dogoditi da i pored obećanja na vrat, na nos usvoji protivzakonito smanjenje penzija i plata jer nam navodno preti bankrot, da bi za par meseci rekao da ima prostora da se plate i penzije povećaju!!! Šarlatan sa šarlatanima vodi Srbiju, a MMF nam guli kožu udarajući na sigurno, jer nisu uvereni da ova vlada išta može učiniti da poveća BDP pa ide na siguicu smanjenja plata i penzija, kresanje javne potrošnje.
Препоруке:
16
4
6 четвртак, 14 мај 2015 19:41
ау миле
Највећа јавна предузећа у Србији су профитабилна и доносе добит: Телеком, ЕПС, ЕМС, Нафтагас.
Највећи губиташ је железница.
Ми немамо приватан сектор који запошљава људе, немамо фабрике, немамо нормалну пољопривредну производњу. То је оно што доноси профит.
Систематски се гуши и дестимулише производња.
Лакше је узети од ММФ-а паре како би се преживела година две, а заузврат се приватизује све што може и отпуштају радници, како би се сутра још више приватизовало, јер је финансијска олигрхијска ала незасита и њој није до стандарда и живота људи већ само до профита који заврши у џеповима неколицине.
ММФ није добротворна организација, већ лихварско удружење где су земље попут наше Богом дан извор прихода.
Препоруке:
30
1
7 четвртак, 14 мај 2015 22:06
Синтер
У Србији више није главна подела на леве и десне, на прозападне и проруске, на Србе и мањине... Основна подела је на оне привилеговане од стране државе да раде за њу на овај или онај начин и на све остале који пуне буџет. То је главна вододелница у друштву. Код нас по мањим местима читаве породице раде у здравству/просвети/полицији/самоуправи. Овде државни посао дође као титула наследног племства.
Препоруке:
16
2
8 четвртак, 14 мај 2015 22:11
МР
"...не постоји корелација између просперитета и броја запослених у јавном сектору једне земље". Ово је у најмању руку чудна поставка. Значи број запослених у бирократији нема никакав утицај на просперитет. Овај човек можда није чуо да просперитет баш зависи од броја запослених у производњи. У њој се ствара вишак вредности а не са бирократијом. Држава би требало да штити и потстиче приватни сектор пошто је друштвени уништен.
Препоруке:
11
1
9 четвртак, 14 мај 2015 22:50
Grgur
Teško je to sročiti u par rečenica šta je uzrok ovako lošeg stanja, da ne kažem, propasti. Obtome bi se mogao roman napisati. Uglavnom, sve leži u našem mentalitetu. Ambijent u kome se trenutno nalazimo stvorili smo mi, Srbi. Naravno, mnogi naši neprijatelji su to obilato iskoristili. Jednostavno, nismo bili dovoljno sposobni da se ponašamo na jedan racionalan način. Sve smo naopako radili, a to i danas činimo. Doveli smo sebe do stanja da naša dalja sudbina više ne zavisi od nas. Situacija je takva da nemamo dovoljno sopstvenih prihoda, nego, moramo trošiti tuđ novac, a kada to činite, zna se kako ćete proći. Dobro ne, sigurno.
Препоруке:
10
1
10 петак, 15 мај 2015 00:21
Божидар Маслаћ
У Аустрији има мање запослених у јавном сектору од Србије, и кад се рачунају јавна предузећа, иако има већи број становника. А и тамо има вишкова.
Препоруке:
8
2
11 петак, 15 мај 2015 14:47
dejtona
Ključ je u sivoj zoni gde je 30% ekonomije, svedi to na 15% nema potrebe ni za smanjivanjem plata i penzija. Ima novca samo nije u sistemu, taj novac odlazi 1% i on se gomila. Država, tj. svi ispaštaju jer se penzioni fond ne puni ako je radnik neprijavljen, i porez na plate ne postoji. Kad bi se svi uveli u sistem bilo bi mnogo bolje.
Препоруке:
5
1
12 субота, 16 мај 2015 00:10
kukuruz
Ne znam da li su brojke vece ili manje, znam da proizvodi koji se porede nisu ni priblizni. Ja znam da drzave dobijem smece od usluge za velike pare. Ne mozete porediti usluge razvijenih sistema gde postoji, kvalitetno i dostupno obrazovanje, zdravstvo, administracija, urbana sredina, gde postoje sistemi, operacije sredstva za koje mi i ne znamo da su moguci. A to opsluzuju neki zaposleni.
Ako postujemo sopstveni zakon, sve nase skole, bolnice treba da zatvorimo zbog neslovnosti, neodrzavanja i raspadanja u svakom pogledu. Ako fasada pada - to znaci da je neko nije odrzavao 50 godina, sto znaci da ta radna mesta efektivno nisu postojala iako fiktivno postoje i placena su.
Za srpski nivo kvaliteta usluga i proizvoda u reziji drzave - potrebno je 20% postojece radne snage a ne 95%.
Препоруке:
7
1
13 субота, 16 мај 2015 10:48
Петрушин
Наслов најбоље говори шта је аутор хтио да каже: НИШТА!

"Да ли је...?" А онда у наставку: "то је неоспорно"? :о))

Једва чекам да Николић започне неки свој приватни бизнис - као што неће - са 9% или 10% издатака ѕа администрацију и слично!

Гуслање назови стручњака, без дана ИКАКВОГ искуства!?
Препоруке:
6
3
14 субота, 16 мај 2015 11:40
Цвико
Број запослених било где, пре свега зависи од закона технологије и поштовања истих од стране моћника. Моћници су ти који својим мишљењима и радњама изазивају промене у системима и исте нарушавају. Према томе ако у некој фирми са добрим рачунарима и програмима, могу да смање број запослених, то се има урадити одмах. И кад се то направи, онда "моћници" "запосле" један број својих и тиме упропасте систем. Затим се то пребацује на поље политике, статистике и свега другог а резултат је млаћење празне сламе. Проблем је што се решавању питања запослености не прилази са правим идејама, програмима, а све због менталне тупости оних који одлучују. Кад нешто предложите, тупави вам кажу да то није добро. Онда дође странац и то направи. Е сад је право каже тупави. Тупави су наша судбина.
Препоруке:
5
0
15 субота, 16 мај 2015 13:05
Србија земља без лопова
Задњих 25 година ни један лопов који је крао од државе милионе евра није у затвору!

ДА КРЕНЕМО ОД ЛОПОВА НЕ ОД ПЕНЗИОНЕРА!

По неки пилићар тј. неко ко је украо кокошку или нема да плати што није везао појас мора у затвор али полиција и судстово не важе за ПРАВЕ ЛОПОВЕ!
Препоруке:
6
0
16 субота, 16 мај 2015 13:09
Са оваквим клептоманима бизнисменима и Швајцарска би банкротирала!
25 година пљачке!

25 година милионери и милијаредери краду ову државу!

25 година сиротиња даје милионску подршку странкама које штите и упетљање су у мафијашко плљачкање државе!

25 година слушамо о променама док мафија узима милијарде!

О ЧЕМУ МИ ПРИЧАМО?!

Јавни сектор ма дајте!
Препоруке:
5
0
17 субота, 16 мај 2015 21:16
Немања-необавештенима који не знају шта спада у јавни сектор
Кад ћете већ једном схватити шта спада у јавни сектор са становишта нашег закона.

Кад се погледа закон о платама у јавном сектору видећете да он дефинише јавни сектор тако што у њега рачуна и јавна предузећа која је оснивач Република Србија,али и правна лица где држава,аутономна покрајина и локална самоуправа имају преко 50% капитала.

Ако погледамо закон о буџетирању,видећемо да је он дефинисао јавни сектор као део националне економије који обухвата општи ниво државе и нефинасијка предузећа(јавна предузећа) која се примарно баве комерцијалним активностима.

Значи јавна предузећа јесу јавни сектор. Е што се тиче оваквих анализа јесте добро направити разлику,али дајте да више знамо шта спада у тај јавни сектор.
Препоруке:
2
0
18 недеља, 17 мај 2015 12:52
Nikola
''запослени у српском школству, здравству, војсци, администрацији плаћени око пет пута мање него њихове колеге на западу континента''

može li kakav dokaz za ovo?

Nastavnik na Zapadu ima platu 2000 evra? Stvarno bih voleo da vidim dokaz za ovo.

Isto važi i za kompletnu birokratiju, sve sa radnicima na šalterima, jel i oni u Nemačkoj imaju platu 2000 evra?

Ajde lekari i vojska da imaju visoke plate u Nemačkoj, ali tamo je i kapitalizam, ovde vojska nije imala višestruko veće plate od drugih profesija ni u socijalizmu, između ostalog jer je to bio socijalizam.

P.S. u Srbiji ljudi kršteno nisu radili 30 godina, red bi bio da neko smogne hrabrosti i da im kaže da su trošili prodavajući porodično srebro. Samo 12% da izgube do 2017. godine, pa onda je ova vlast čudotvorac

Recite iskreno koliko je Srbija pala, jer ja dok ne čujem da je jedini izlaz srezanje 50% plate i ulaganje u infrastrukturu i investiranje u privredu, ne verujem više nikome.
Препоруке:
0
1
19 уторак, 19 мај 2015 09:03
!!!
Није Србија прва земља коју је ММФ срозао.
Препоруке:
1
0
20 среда, 20 мај 2015 16:53
Zoran
Gospodin Nikolić očigledno nije informisan.
Evo šta predlaže novi zakon, a što je skoro duplo više od onih cifara kojima on operiše:

"Navedeni zakon taksativno navodi i maksimalni broj ljudi koji mogu da rade u opštinama i gradovima širom Srbije.
Tako opštine do 50.000 stanovnika mogu da imaju do 9,5 zaposlenih na 1000 stanovnika.
Opštine do 100.000 stanovnika - 11 zaposlenih na 1000 stanovnika, a one do 150.000 stanovnika - 13 zaposlenih na 1000 žitelja tog mesta.
Kada su gradovi u pitanju, Kragujevac može imati do 15 zaposlenih na 1000 stanovnika, Niš 16,5 zaposlenih na 1000 stanovnika, Novi Sad - 18 zaposlenih na 1000 stanovnika, a Beograd - 18,5 zaposlenih na 1000 stanovnika."
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер