четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Негација устава је негација државе, или како је Уставни суд одустао од себе

Kоментари (34) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 17 март 2015 13:08
Влада Имбецила и пратећих глупака
Поштованом аутору: да ли ЗАИСТА вреди озбиљно анализирати и доказивати било шта, када је Влада, људи, ово је најблаже могуће - имбецилна! Не верујте мени, већ покушајте властитим очима:

https://www.youtube.com/watch?v=mtyh6_ojnw8

Лечење је неопходно, наравно у затворској болници.
Препоруке:
62
1
2 уторак, 17 март 2015 13:24
AV
Ustavni sud, to sam ja!
Srbija, to sam ja!
Lepota, to sam ja!
Plakati po beogradu, to sam ja!
Internet, to sam ja!
Kanalizacija...cek, cek...to nisam ja, to je vulin!


Ima li jos pitanja? (namestam naocare da izgledam jos ozbiljnije)...
Препоруке:
61
1
3 уторак, 17 март 2015 13:28
Marcus Antistius Labeo
Sramna odluka. U potpunosti saglasan sa izdvojenim mišljenjem sudije O. Vučić koja pokazala političku hrabrost kao i kod reizbora sudija. Dodao bih samo da je US bazirajući odluku u potpunosti na mišljenju prof Etinskog promašio temu ne razlikujući dva potpuno odvojena pravna pitanja. Jedno je da li Briselski sporazum ima svojstva međunarodnog ugovora a drugo da li je on opšti pravni akt i kao takav podložan kasaciji. No ništa više nije za čuđenje..
Препоруке:
47
2
4 уторак, 17 март 2015 13:30
софи
Уз слагање са Господином Орловићем, један илустративан пример: ни изјава о капитулацији није правни акт по критеријумима Уставног суда. Треба ли да објашњавам колико је неуставна? Бриселски, тзв споразум (у суштини диктат и капитулација) је неуставан јер садржи располагања државном територијом, а таква располагања су неуставна. Ова власт ће убудуће јаде чинити кроз акте који нису ратификовани, општи, обавезујући, правни и сл.
Препоруке:
43
1
5 уторак, 17 март 2015 13:37
Драгославић
Влада СНС-а и СПС-а на челу са Вучићем је извршила државни удар. Суспендовали су Устав и увели тиранију.
Наше је да им НЕ ДАМО!
Препоруке:
66
1
6 уторак, 17 март 2015 14:20
Saša
Što se čudite gospodo ?

Pa mi smo odustali od svega .

Ustavni sud odustao od Ustava .

Vlada odustaje od vladanja i prihvati Delivery Units što god oni značili .

Najbolji dio Beograda odustao od sebe i čeka da vidi što će neki medjunarodni i domaći hoštapleri da urade ... ili neće ništa .

Iz svega navedenog ali i svega drugog jasan je zaključak .

Što će nama i Ustavni sud i Vlada i svi ostli ... kada su ovakvi .

A ako nema boljih neka nema nikakvih .
Препоруке:
36
1
7 уторак, 17 март 2015 14:30
апартид
невредновање устава, као државног симбола, једнако је негацији сопствене државе.
..........
Н.
Препоруке:
30
0
8 уторак, 17 март 2015 14:52
Drago
Jak mi ustav. Doneli ga neo-nacisti iz DSS-a u sred noci bez konsultacije sa drugima i u njemu defakto predali vlast tajkunima i oprali nacisticki olos Nedica i Ljotica.Zbog tog ustava smo tu gde jesmo.
Препоруке:
9
57
9 уторак, 17 март 2015 14:56
bez reci
Ako je Ustavni sud odustao od sebe da li je odustao od svojih plata?
Naravno da nije!
Препоруке:
50
0
10 уторак, 17 март 2015 18:06
небитан
Запад нам је 20 година држао нож под гушом и од многих од нас је направио полуљуде, беду у моралном, етичком и сваком дргуом погледу. Пошто је западу у интересу да се Србија никад више не опорави, онда ту људску беду гура и протежира ка водећим местима у диктаторском апарату који влада над Србијом. Зато нема више смисла писати о водећим странкама или водећим судијама у неком правном, етичком или логичком контексту. О њима има смисла писати само у контексту кривичне одговорности.
Препоруке:
31
0
11 уторак, 17 март 2015 19:01
Slavomir Srpski, Trazi odgovor na pogresno pitanje
Бриселски споразум није међународни уговор, а није ни ратификован акт, нити је унет у наш правни систем.

Sve gore navedeno, kao i da taj sporazum je daleko od bilo kakvog pravnog akta je tacno. Ne razume Orlovica da pise ovaj tekst, a da onda pravno ne dokaze suprotno:

Zasto Orlovic ne dokaze da je to medjunarodni ugovor i ratifikovan akt u Skupstini? Zasto ne dokaze da je on pravni akt i unesen u nas pravni sistem?

Ne dokazuje jer je to nemoguce, pa USS ima pravo na svoje stavove gore navedene. Jedino onkretne akcije u pravnom sistemu Srbije mogu pod udar USS: dakle moze pod udar ulokiko su akti SPROVEDENI na KIM protivustavni, sto svakako jesu: na primer- u Ustaviu ne postovi susdski sitem KIM, razlicit od srpskog, pa je guranje sudskih institucija u Mitrovici IZVAN sudskog sitema Srbije svakako protiv ustavan. Dakle pitanje je pogresno postavljeno: nije pitanje Briselski sporazum, vec sudsko-administrativni postupci ukidanja srpskog sudstva na KIM.
Препоруке:
17
4
12 уторак, 17 март 2015 19:13
Slavomir Srpski (2)
Ono sto je Briselski sporazum Brisel-Srbija, potpisan na onom papiru od strane Dacica, je da je to POLITICKI sporazum, u kome su date samo odredjene politicke smernice reformi koje Srbima mora da uradi da bi ostala na evropskom putu.

Da bi to dotaklo Ustav Srbije mora samo ako se u toku takvih reformi CINE akti koji su protiv ustavni. Ali to ne mora da se dogodi, jer postoji Skupstina koja moze zakone da menja i donese i nove ako hoce, pa i promenu Ustava dvotrecinskom vecinom. Dakle sam Briselski sporazum NE ZNACI da u toku tog procesa mora da se urusava Ustav, jer prvo moze da se Ustav i zakoni menjaju u Skupstini a tek zatim te reforme primene!

Medjutim, fakt je da se vec primenjuju neke norme oko rusenja srpskih institucija na KIM, BEZ da je prethodno promenjen Ustav. Na primer: vlada bi prvo morala da dopuni Ustav uvrscavanjem novi oblik autonomije KIM i sudstva u njemu, pa te ZATIM da takve promene ostvaruje na terenu. To ne rade, da su izvesna krsenja Ustava na KIM.
Препоруке:
9
4
13 уторак, 17 март 2015 19:16
sokrat
Ustavni sud je, bio i ostao, sluga svakog režima.
Препоруке:
14
3
14 уторак, 17 март 2015 20:21
Дринко Кончаревић
И сада неко каже да диплома вреди. Жао ми је господо али све је у Србији обезвређено. Школство као сиитем, диплома као улазница у друштво високог ранга. Све мој до мојега а боље да нису моји. Истини за вољу и нису. Завршити високе школе, постати дипломирани правник, доктор права, професор права, академик, одсек право итд. достигли су свој врхунац. Одрекли су се права, учења, чојства тј. људскости, достојанства. Једном речју смеће од људи. Милош, неписмен, био је и остао многима "човек из сна".
Препоруке:
18
0
15 уторак, 17 март 2015 21:39
!!!
Пошто се негира устав и са тиме држава, шта онда имамо? Шта смо? Западна колонија, вазали?
Препоруке:
11
0
16 уторак, 17 март 2015 22:09
Sta smo?
Mulj, u kome se Zapad i izdajnici tuku ko ce otkinuti vise sa naseg lesa.
Препоруке:
10
0
17 уторак, 17 март 2015 22:47
Сељак Беземљаш
"И ето нас намах два века уназад, у Милошевом времену, па да се опет тражи народна „конштитуција“ и држава."
Да господине Орловићу.
Чека нас време веме уставобранитеља.
Ко би рекао да ВЛАДА УСТАВОБРАНИТЕЉА Слободана Јовановића није књига о нашој прошлости већ о будућности.
Препоруке:
13
1
18 уторак, 17 март 2015 22:51
Бошко
уторак, 17 март 2015 19:21
Дринко Кончаревић
И сада неко каже да диплома вреди. Жао ми је господо али све је у Србији обезвређено. Школство као сиитем, диплома као улазница у друштво високог ранга.


Читајући биографије "судија" уставног суда, може се јасно видети да су завршили школе и стекли "школску спрему" баш у систему који је обезвредио сваку стручност и подигао до нивоа имбецилности "школску спрему"

Шта очекивати од људи који су одрасли и у систему где је судство само служило као механизам принуде и репресије у корист једне политичке партије.

Наше најискусније судије су своју "морално политичку подобност" стекли још у време аустријског каплара, истичући се у споровима против Српског народа, што се наставили и за време Милошевића, а ево и сада за време Милошевићевих наследника и сабораца.

Продане судске душе опстају у сваком "политичком систему" увек спремни (како су научени у младости) да продају Српски народ, за сваког новог газду.
Препоруке:
7
8
19 среда, 18 март 2015 00:45
СВ
,,Бриселски споразум (даље БС) није међународни уговор, а није ни ратификован акт, нити је унет у наш правни систем.''
Овакво схватање Уставног суда (даље УС)није најгоре већ следеће:
Следствено сватању УС БС не обавезује ни један орган.
По Закону о УС, УС може општ акт ( нпр. правилник о систематизацији,акт о седиштима судова и тужилаштава и сл)да огласи неуставним или незаконитим,а појединачни акт (као што су пресуде судова, решења органа управе ИСЛ. ) да укине ,јер је то изрицање мере,што УС у неким случајевима и чини.
Међути,иако следствено схватању УС БС не обавезује, убеђен сам да УС неће огласити неуставним ни један општи,нити укинити ни један појединачни акт, донет на основу БС.
Е,то је најгоре са становишта уставног права.
Зато, у знање свих судија УС не сумњам.О другим сумњама је сувишно писати.
Препоруке:
6
0
20 среда, 18 март 2015 11:00
СР ЈУГОСЛАВИЈА
Славомире стварно ти ниси добар с главом. Само нисам сигуран да ли се правиш намерно такав. Чуј споразум па политички акт, а није правни. Ајд наведи један пример. То што није ратификован од скупштине може да се тумачи да не обавезује, али не уставни суд који треба да брани устав од противправних аката, већ не обавезује владу, скупштину и све друге органе власти. Али њих не да не обавезује, већ су своје де факто деловање усмерили ка његовом провођењу, чиме директно крше устав. Не просипај се човече више!
Препоруке:
4
4
21 среда, 18 март 2015 13:05
Зоран Толић
Бриселски споразум јесте међународни уговор јер је постигнута сагласност воља којим се стварају права и обавезе између странака. Можемо се сложити да за нас Косово није субјект међународног права, али му управо оваквим "споразумевањем" признајемо субјективитет.Назив "споразум" је само један од начина за именовање међународних уговора. Држава се преко својих овлашћених органа (министра иностраних послова) обавезала на нешто и то је довољно. Питање ратификације је везано за примену уговора, а сведоци смо да овај уговор производи правне последице и без ратификације.Питање је много једноставније него што то поједини коментатори представљају.Није то квантна механика.
Препоруке:
3
0
22 среда, 18 март 2015 14:23
Marinko M. Vučinic
Professor Ustavnog prava Slobodan Orlović kao i uvek u svojim tekstovima pokreće suštinska pitanja vezana za odbranu našeg ustavnog poretka . Tako je intoniran i ovaj njegov tekst o Briselskom sporazumu. On je jasno pokazao da mi nemamo samostalni Ustavni su već je on pod kontrolom vladajuće oligarhije. A to je za ustavni i pravni poredak naše zemlje pogubno jer ako je Ustavni sud sluškinja dnevne politike kao što je to sada onda se ukidaju elementarne pretpostavke za uspostavljanje pravne države.
Препоруке:
4
2
23 среда, 18 март 2015 22:20
Slavomir Srpski, @Sr Jugoslavija
Procitajte pazljivo oba moja komentara pa se nadam da cete shvatiti razliku od pravnog akta, koji mora da bude usvojen u Skupstini i da ima direktne zakonske implikacije, od politicke VOLJE izrazene u jednom dokumentu i potpisanim od vlade.

Ukoliko to ne razumete onda cete se kao slepac urusavati na pogresan cilj: Ustavni Sud Srbije. Jer on ne moze da sudi o politickim potzima vlade, vec samo o pravnim i zakonski predlozenim ili izglasanim merama u Skupstini, koja je jedina zakonodavna institucija. Zivite bre 15 godina u parlamentarnoj demokratiji a jos niste shvatili koje su tri nezavisne institucije takvog drzavnog uredjenja. Dakle, prvo proucite stvari pre nego sto slepo udarate glavom o zid. Budite pametniji od muva kada udaraju glavom u prozor. Sve najbolje.
Препоруке:
1
1
24 четвртак, 19 март 2015 00:21
Slavomir Srpski, @Zoran Tolic
Питање ратификације је везано за примену уговора, а сведоци смо да овај уговор производи правне последице и без ратификације.Питање је много једноставније него што то поједини коментатори представљају.

Sa prvom recenicom se potpuno saglasavam, posebno ono sa posledicama: ali posledice jednog sporazuma mogu biti i u skladu sa zaknoma ali i u neskladu. Ali govorimo o posledicama, a ne o principijelnim namerama jednog politickog sporazuma. Vi ste tu u pravu, kada onda kazete, sto i ja objasnih da cilj paznje treba da budu koraci prakticni i administrativni koje vlada poteze, i napad na te konkretne operacije: recimo gasenje srpskog sudstva- to nije ratifikovano u Skusptini a protivustavno je-dakle opet treba da znamo sta je cilj napada na vladine poteze.

Druga recenica je u principu pogresna: pitanje jeste jednostavno ali odgovor na njega svakako ne. Pozivanje na kvantnu teoriju? dok se ovde jos ne uvidjaju razlike sta su pravni akti a sta politicki i za sta je nadlezan USS.
Препоруке:
3
0
25 четвртак, 19 март 2015 00:31
СР ЈУГОСЛАВИЈА
Политички споразум кажете, браво браво! А има ли тај "политички споразум" неке правне последице које и сами поменусте? Зар то не детерминише његову природу? Да нисте мало контрадикторни господине Славомире? То што скупштина није ратификовала је други пар опанака. Није јој ни упућен на ратификацију што је кршење закона о међународним уговорима. Ко сме да преузима обавезе у име државе без потврде скупштине? Још без потписа, парафом. Славомире, не замајавајте и не замарајте читаоце фикцијама.
Препоруке:
4
2
26 четвртак, 19 март 2015 01:07
Slavomir Srpski, @Sr Jugoslavija
Политички споразум кажете, браво браво! А има ли тај "политички споразум" неке правне последице које и сами поменусте? Зар то не детерминише његову природу?

Svaki sporazum MOZE (a ne mora) da ima pravne posledice ukoliko se donesu u Skupstini novi zakoni. Cak i u slucaju kada sporazum dovede do pravnih posledica to ne mora da znaci da one moraju biti protivzakonske. Jednostavno, Skupstina moze prethodno da promeni postojece zakone i na taj nacin kasnije donese nove zakone koji bi bili u suprotnosti sa ranijim da nisu u medjuvremenu promenjeni.

To sam i ranije napisavao vise puta, ali ovde ste tvrdi na usima i ocima. Jednostavno ne zelite da vidite. Sada posto necete, ili ne mozete, pomoci cu vam (nastavak...)
Препоруке:
0
1
27 четвртак, 19 март 2015 01:15
Slavomir Srpski, (2) Trubaci na vasarima, i okolo
Da se vise ne varamo i krijemo iza dogmaskih pojmova:

Srbi na KIM cekaju da ih Beograd oslobadja, jer je komotnije nego da oni preduzmu odmah konkrtne akcije na terenu, miniranjem i sabotazom ustolicavanja pristinskih vlasti.

"Opozicija" u beogradskom pasaluku nece da vidi da je Briselski sporazum politicke prirode, pa bi vise voleli da ih Ustavni Sud oslobadja.

Gle cuda, posvugde u Srbiji cekaju da im neko drugi resi problem, a oni "naivno" ne vide da je to pre svega njihov neposredni problem. Duvaca u trube, demagoskih opozicionara koji se busaju da onda neko drugi odradi za njih posao ima previse u ovoj posrnuloj Srbiji u svakom a najvise moralnom pogledu, Ta hipokrizija mi izazima samo prezir i podsmeh. "..moja predji na drugoga" je deviza ove trubacke Srbije. I ne vide da su samo postali trube, za dzabe. Nista korisno od takvih trubaljanja! Jeste li se prepoznali?
Препоруке:
2
0
28 четвртак, 19 март 2015 01:30
Slavomir Srpski, @Sr Jugoslavija, ne kukumavcite nego u borbu
То што скупштина није ратификовала је други пар опанака. Није јој ни упућен на ратификацију што је кршење закона о међународним уговорима.

Vidite li kontradiktornost vasih izjava. Posto Briselski sporazum NIJE medjunarodni sporazum, vase primedbe nemaju smisla.

A sada da ponovim: protiv politicke opijentacije vlade prema Brislelu ne koristi se Ustav Srbije, vec se koristi prava i tvrda politicka borba i otpor. Kao sto se za implementaciju pristinskih odredbi na terenu mora boriti NA TERENU: dakle mora se protestvovati na ulicama, vrsiti politicke i druge pritiske akcijama i sprecavanjem implementacije, sabotacija i miniranjem, i ako treba i politickim terorizmom. Pogledajte svet i krizne zone kako se ljudi bore za sopstvenu slobodu. Pogledajte nacin i metode borbi koje koriste, ako ne Siriju, Novorusiju, pogledajte barem Grcku.
Препоруке:
1
0
29 четвртак, 19 март 2015 11:59
СР ЈУГОСЛАВИЈА
Славомире Ваши ставови су ни мање ни више него забрињавајући. Тзв. Косово је, ако нисте знали, донело закон о ратификацији БС. Очигледна је, и чак и правном лаику јасна, правна природа одредби БС. По својој правној природи Б.С. је међународни уговор, парафиран од стране шефа владе! Њиме се преузимају обавезе за државу и као такав требао је да буде упућен скупштини на ратификацију. С обзиром да није ни поднесен скупштини према законској процедури, већ у форми извештаја (што је дакле незаконито) Уставни суд је морао да се изјасни у погледу његове супротности са Уставом. Дејтонски споразум Славомире такође није ратификован (осим од СРЈ) што му никако не одриче правну природу.
Препоруке:
4
1
30 четвртак, 19 март 2015 19:31
Slavomir Srpski, @Sr Jugoslavija
Vi i dalje trubite istu izgubljenu muziku, i dok trubite narod ce pocrkati.

Ele, Brisalski sporazum je politicka izjava Brisela i Srbije o nacinu i principima kako da Srbija ostane na evrospkom putu priblizavanja. To nije medj.ugovor, jer ugovori su mnogo detaljniji, i ako su pravno potkovani u njima postoje i PENALI ukoliko jedna od strana ne ispuni ugovor. Vidite, to bi bio Medjunarodni Ugovor ukoliko bi i druga strana imala jasne i precizne obaveze, recimo da tamo stoji da u slucaju da Srbija ispuni (onda detaljne tacke ugovora), onda je druga strana OBAVEZNA da je primi u EU, i onda se postave penali ukoliko bilo koja strana odustane od ugovora.

Na tom papiru na jednoj stranici svakako nema dovoljno preciznih tacaka za bilo kakav ozbiljan medjunarodni ugovor, a posebno nema nikakve garancije Brisela niti penali ukoliko ona "ugovor" prekrsi.
Stoga je to samo manje vise politicki dogovor vlade o nekim principima zahtevanih jednosmerno od Brisela bez ikakve garancije za Srbiju.
Препоруке:
1
1
31 четвртак, 19 март 2015 19:37
Slavomir Srpski, @Sr Jugoslavija
Stoga ja mislim da vi nemate nikakvog poslovnog iskustva, i da niste ni jedan ugovor potpisali ili primili u ruke. Ja sam profesionalac i mnoge poslove sam radi posle potpisivanja ugovora o delu poslovanja. Ti ugovori cak i za pojedinca (mene) imali su batem 15-tak preciznih tacaka, kao i garancija obe strane i penali ukoliko se ugovor ne ispuni. Cak i za izdavanje stana, ugovor ima desetak stranica, i na njemu mora da pise koji je sud kompetentan u slucaju neispunjenja ili odustakna bilo koje strane.

Sta vi mislite da je taj jedan papir potpisan od Dacica Medjunarodni ugovor EU-Srbija? Pa vi ste zaista smesni. Takav ugovor bi morao imati vise od 50 raznoraznih tacaka, i preciznih obaveza obe strane, a na kraju i koja bi medjunarodna sudska ustanova bila garant u slucaju razmirica.

Rekao sam da samo mlatite praznu slamu, a narod crkava po rezimom. Lepo ustanite pa u borbu na ulice, strajkovi, protesti, ako treba i politicki terorizam rusenja rezima.
Препоруке:
1
1
32 четвртак, 19 март 2015 22:20
СР ЈУГОСЛАВИЈА
Славомире тек видим да се ви уопште не разумете у међународне уговоре. Није то неко мудро слово. Мој савет Вам је да прочитате пет шест међународних уговора, Бечку конвенцију о уговорном праву и Закон о поступку закључивања и извршавања међународних уговора. Све најбоље.
Препоруке:
4
1
33 петак, 20 март 2015 00:18
Боб
Надимци појединих коментатора - нпр. СР Југославија, Висарион, КМаркс духовни вођа итд, сами по себи говоре да су њихови носиоци антисрпски усмерени. А можда они мисле да се некакве патриоте; тим горе, онда су нечији корисни идиоти.
Препоруке:
2
2
34 петак, 20 март 2015 00:29
Мирослав Ђукић
Било би неопходно да се имена и ликови судија Уставног суда Србије, који су изгласали ову правну бруку, јавно објаве, да их сви видимо и запамтимо! Да им се и праунуци стиде што су пљунули на свој образ! Правник сам и јавно кажем да ме је срамота што су ми ти ликови колеге!
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер