субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Промена Устава Србије - о Косову, Војводини и процедури

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 08 октобар 2014 16:42
hm
Ako sam dobro razumeo, autor predlaže "realizam" kada je u pitanju KiM, i ukidanje pokrajine, uz garantovanje mađarske manjinske autonomije, kada je u pitanju Vojvodina. Slažem se pedeset odsto.
Препоруке:
17
6
2 среда, 08 октобар 2014 16:46
са овим се слажем
Да закључим, мишљења сам да у овом тренутку одредбе Устава Србији о Косову и Метохији, како год оцењивали њихову улогу и значај, не треба мењати док се за то не буду стекли политички и друштвени услови, односно док се ослонцем на пуни легитимет не преузме пуна одговорност.
Препоруке:
28
2
3 среда, 08 октобар 2014 18:13
Дринко Кончаревић
Обе покрајине треба укинути. Шта ће нам та силна политичка булумента која само троши наше новце те лаже и обмањује. Има гласова да Србију треба федерализовати нешто као Југославију. Нема проблема, само ко ће то да плати? Овај слуђени народ у Србији, можда може изгласати федерализацију али платити федерализацију никако не може. Заборавите то. Зато слуђени народе употреби бар мало мозга и схвати да је од "еу казамата" једино што се може прихватити, то је однос ЈЕДАН АДМНИНИСТРАТИВАЦ НА ХИЉАДУ СТАНОВНИКА.Сваки адмнинистративац мора да зна да ради на рачунару послове јавне управе. Ово што сада имамо је хаос. Превише је запослених и још више рачунара а мало програма, искидане везе међу службама, па опет за неку потврду морамо да обилазимо шалтере. Која је разлика? Писаће машине заменили су рачунари. Дакле, ништа се није променило, нажалост.
Препоруке:
38
2
4 среда, 08 октобар 2014 19:20
Sinisa Bogdanovic
"Bambi" za svakoga ko misli da je promena Ustava da bi nama bilo bolje i da bismo imali jos jacu i bolju drzavu!!! Elem, najbolje bi bilo ukinuti sve pokrajine, cela Srbija samo jedna jedina, ostalo cemo lako.
Препоруке:
28
3
5 среда, 08 октобар 2014 19:46
mimi
Mislim da je vreme da se promeni ustav.Ovaj ovakav kakav je ne oslikava pravo stanje misljenja i namera vladajuce stranke i njenih finansijera.
Kao sto Njemacka predlaze trebalo bi izbrisati KiM iz ustava Srbije a Vojvodinu pretvoriti u samostalnu regiju i (po mogucstvu) podeliti je izmedju Madjarske i Hrvatske.Ono sto ostane treba da se da zainteresovanim strankama.Procedura za menjanje ustava je jednostavna-naime vladajuca koalicija ima i vise nego dovoljno glasova u skupstini da svaki njihov predlog moze da prodje.
Ono sto se u Srbiji naziva elitom sigurno se ne bi mnogo bunila protiv promene ustava-svaka elita koja udje u partijske redove nestaje vremenom i postaje obican clan partije.
Pitanje je sta nasi vajni politicari misle i da li su se dobro obavestili o tome kakvo im je misljenje dozvoljeno.
Nije mi jasno kako ce sad da uklope svoje dodjeljeno misljenje sa posetom V V Putina?
Sta ce da radi sad AV prilikom posete?Da nece opet da ima neka vazna posla?
Препоруке:
11
23
6 среда, 08 октобар 2014 21:57
Deda Djole
Odlican, argumentovan, strucan i lepo napisan clanak
Sve je receno.
Препоруке:
7
16
7 среда, 08 октобар 2014 22:31
Обсервантес
Зашто мењати Устав? Јел зато што он није компатибилан животној реалности? Зато што се окупацијом секвенцијално отима од Србије. Јел ће се Устав понављано мењати у циклусима, на 5 година, до окупаторове коначне мапе изгледа минимизоване Србије? Шта ће Србији Устав ако он није смерница за неприкосновено очување државе Србије? Устав (уставити, зауставити) једино као такав има смисао. Аутор овде коначне одлуке оставља политичкој, владајућој поставци а правна наука ће онда да срочи форму? Устав је живот и оквир егзистенције нације. Мењати Устав да би се нерепрезентативној и промењивој користољубивој елити, политичкој , дао алат и алиби за рационализације издаје сопственог и виталног по српски народ не значи ништа друго до негацију смисла постојања Устава.
Препоруке:
35
1
8 среда, 08 октобар 2014 23:55
Турас
Потпуно сам истог мишљења као и "ОБСЕРВАНТЕС"
Препоруке:
20
0
9 четвртак, 09 октобар 2014 09:34
Deda Djole
U tekstu autor kaze " ... da su sadrzaji u Ustavu Srbije o KIM u ociglednom i potpunom nesaglasju sa stvarnoscu ..."

Ovo je svima jasno, osim onima koji ISTINU vide u Preambuli Ustava a ne u stvarnosti.
Препоруке:
2
12
10 четвртак, 09 октобар 2014 11:33
укратко
Ја сам против промене устава из два разлога. Сигуран сам да Србија у овом тренутку има много већих проблема и већих брига, него да се бави са тиме. И друго, кад видим ко се све дигао да тражи промену устава (НВО, ЛСВ, ДС, СНС и странци) јасно је да им намере нису добре и искрене.
Препоруке:
16
0
11 четвртак, 09 октобар 2014 13:11
nemanja
1.O preambuli.
Tačno je da neka ustavna praksa drugih zemalja ne propisuje u preambuli da je neki deo teritorije njen. Kao što to radi ustav Srbije i Kine,ali je takodje tačno da većina drugih zemalja nema situaciju oko dela svoje teritorije kao što imamo mi. Tako da je totalno opravdano,iako ne često u ustavnoj praksi,da se u našoj preambuli propisuje da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije. Profesore, vi ste sve ovo ostalo u pravu. Mislim to je više stvar zdrave logike,a ne struke i nekakvog znanja i kompetetnosti. Ali pazite usatv ove zemlje se krši svaki dan. I šta država Srbija radi? Pokušava preko svojih institucija da deluje da tamo neko ne krši ustav i zakon. Tako isto i na Kosovu, samim tim što nemamo tamo državu krši se naš Ustav svakodnevno. I mi tu iskreno iz ove pozicije ne možemo ništa. Ali ono sto je nedopustivo da država pomaže kršenju ustava. A to se dešava sada u Srbiji,počevši od Briselkosg sporazuma pa nadalje. Kao sto će uvek biti oni koji će vršiti deskrimin
Препоруке:
15
0
12 четвртак, 09 октобар 2014 13:13
nemanja
nekoga. A samim tim rušiti ustav ove zemlje.Država će biti tu da pokuša da spreči to. Nekad će biti uspešna,nekad nažalost ne. Ali nemožemo da kažemo,pa znate dosta gradjana voli da deskriminiše ljude,što im se države ne pridruži u kršenju ustava. Nije problem što se na Kosovu nalazi Siptarska država,nekako smo i navikli već na sve to. Ali je problem da Srbija učestvuje u njenom stvaranju. Spoemnili ste primer Kvebeka,i ja iskreno misim da je to dobar primer. Jer kad je Kvebek hteo da se otcepi,ustavni sud Kanade koji se bavio ustavnošću tog referenduma je rekao da je to političko pitanje ,a ne pravno pitanje. Mislim da je to neka najbolja ocena takvih i sličnih situacija.
2. O VOJVODII
Stepen autonomije Vojvodine je demokratsko pitanje gradjana Srbije. I ova autonomija,makar fasadna,je jedina demokratska autonomija. Jer i ona iz 45, i ona iz 63-će i na kraju ona iz ustava 1974 su bile odluke komunistčkog režima. Pa čak i smanjenje autonomije 1990 novim ustavom ,je bilo nedomkratsko
Препоруке:
8
2
13 четвртак, 09 октобар 2014 13:14
nemanja
U ovoj definici autonomije, se jasno vidi besmislenost autonomije u Vojodini. Jer te kulturne,nacionalne,ekonmske razlike ne postoje. Baš bi voleo da mi Vojvodjanin objasni razlike izmedju npr.Pećinaca u vojvodin i Boljevaca u opštini koji ne pripada Vojvodini. A inače udaljeni su par kilometara. Ili izmedju Nove Pazove ili Batajnice? Ta razlika što u vojvodini živi veliku udeo Madjara,pa dobro onda,ali ne možemo da se krijemo onda da vojvodina nije prinicip entičke autonomije. Kad je jasno da je jedina razlika u tome što u vojvodini žive nacionalne manjine u većoj zastupljenosti nego u ostatku Srbije.
3.Što se tiče promene ustava ona je jasno propisana, i ustav nije beli medvede da nesme da se dira. Ko misli da ima potrebnu većinu poslanika,gradjana nek predloži promenu ustava. Pa da vidimo da li će proći, i da li su gradjani Srbije toliko nezadovoljni postojećim ustavom iz 2006 godine.
Препоруке:
12
2
14 четвртак, 09 октобар 2014 22:14
Рђосав
5. Закључак

Иако писац ових редова спада међу оне који немају високо стручно мишљење о важећем уставу јер садржи бројне и озбиљне недостатке...
- ecce homo. Кажем ја. Као илустрацију нудим Члан 16.

- него, поставља се питање зашто је Устав уопште мењан, те 2006-те? Да неко себи "подигне споменик"? Да задовољи своју антикомунистичку сујету и коначно укине "друштвену својину"? Без тог укидања, ваљда, "нисмо могли напред"? Ево - сад смо процветали. Алал вера на Уставотворца!

- сам поступак промене Устава у условима окупације дела територије је катастрофалан. Супротно празним декларацијама, Устав је практично искључио КиМ из правног система Србије. И пребацио их у "преамбулу".

- ако су антикомунисти толико мрзели друштвену својину могли су да је практично укину и без промене устава. Или да је прогласе за задружну, или државну, или... - неким амандманом или посебним законом.
Препоруке:
3
5
15 петак, 10 октобар 2014 11:50
nemanja-rdja
Društvenu svojinu nije prepoznavo ni ustav iz 1990 godine.A to što je vama problem da priznate da je društvena svojina kao oblik svojine nestala za vreme S.M to je nešto drugo. Da umalo da zaboravim,da je i prvi zakon o privatizaciji donešen upravo tad.
Препоруке:
1
1
16 субота, 11 октобар 2014 12:59
Vladimir
Dzabe price i argumenti.
Botovi su dobili zeleno svetlo zapada da zaposednu vlast uz uslov da "otpuste Kosovo" i to verifikuju izmenom ustava.

Sve ostalo su price i pricice, "polagano kuvanje zabe".
Препоруке:
2
0
17 субота, 11 октобар 2014 16:27
Обсервантес
Поздрав, г. Турас!
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер